aA
Pirmasis specializuotas bankas Lietuvoje AB „Mano bankas“ tapo sertifikuota klimatui neutralia organizacija, kurios veikloje išskiriamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekis yra sumažintas bei kompensuotas prisidedant prie tarptautinių CO2 mažinimo projektų. Pasak banko atstovų, toks žingsnis – tik pradžia. Suplanuota imtis ir daugiau tvarumo iniciatyvų, į kurias tikimasi labiau įtraukti ne tik darbuotojus, bet ir banko klientus.
Žemė
Žemė
© Shutterstock

„Dar prieš dešimtmetį kalbos apie tai, kad turime mažinti vartojimą ir rūpintis daromu poveikiu klimatui, sulaukdavo šypsenų, o šiandien visuomenė jau supranta, kad sprendimų imtis būtina ir tai turi daryti visi. „Mano banko“ iniciatyvos veikti tvariau kilo iš organizacijos vidaus, iš mūsų pačių. Tam tikrus pokyčius pradėjome jau prieš keletą metų. Bet šiandien matome, kad visai visuomenei tai vis labiau suprantama, tad ir patys stengiamės jau dabar būti tvariais ir nešti tą žinią partneriams, klientams“, – sako Vytautas Olšauskas, „Mano banko“, dirbančio su prekės ženklu mano.bank, valdybos pirmininkas.

Vasarą „Mano bankui“ buvo suteiktas „CO2logic” sertifikatas, patvirtinantis, kad organizacija savo veiksmais ne tik sumažino CO2 poveikį, bet ir visiškai kompensavo paliekamą pėdsaką finansuodama klimato kaitą ir ŠESD išskyrimą stabdančius projektus. Pasak V. Olšausko, banko tvarumo strategijoje jau numatyta imtis atsinaujinančios energetikos projektų bei veiksmų, kurie tvariomis padarytų ir banko teikiamas paslaugas – paskolų išdavimą, projektų finansavimą. Ir nors tokie žingsniai bei pokyčiai reikalauja tam tikrų papildomų investicijų, pasak „Mano banko“ valdybos pirmininko, išlaidos sąlyginai nėra tokios didelės, o gaunama nauda jas jau atsveria.

„Naudą jau matome. Pirmiausia, iš darbuotojų gauname labai teigiamą grįžtamąjį ryšį. Jauniems perspektyviems specialistams šiandien rūpi ne tik atlygis ar darbo sąlygos, bet ir tai, kokioje organizacijoje jie dirba ir kokią prasmę mato. Tvariam verslui tokius specialistus pritraukti lengviau, tai jaučiame ir iš savo komandos. Antra, tai yra svarbi žinutė ir klientams. Klientai, kuriems rūpi, su kokia organizacija jie dirba, iš ko gauna paslaugas, tokį žingsnį taip pat įvertina“, – sako V. Olšauskas.

Energetiškai efektyvūs

„Mano bankas“ dar prieš keletą metų renovavo biuro pastatą ir kartu įdiegė energiją tausojančią vedinimo, šaldymo, šildymo rekuperacinę sistemą, kuri naudoja 50-60% mažiau energijos nei tiekiant šilumą iš centralizuotų šilumos tinklų. Šiemet pasirašyta sutartimi, iš elektros energijos tiekėjo bankas jau perka tik iš atsinaujinančių energijos šaltinių gaunamą elektrą. Tadas Kavaliauskas, „Mano banko“ tvarumo vadovas, pasakoja, kad toks sprendimas išlaidas elektrai padidins apie 10-15%, tačiau, vadovų sprendimu, tvarumui tokios sąnaudos priimtinos. Dar vienas iš padarytų žingsnių – taršiausias bendrovės automobilis buvo pakeistas ekonominės klasės elektriniu.

„Esame suskaičiavę, kas mūsų veikloje išskiria daugiausia CO2, ir pirmiausia pradėjome nuo veiksmų, kurie daro didžiausią pokytį. Bet strategijoje numatyta daugiau projektų. Ant pastato stogo bus įrengta saulės jėgainė, kurios užteks dieną sunaudojamai energijai padengti. Darbuotojų patogumui patalpose įrengiama elektrinių paspirtukų ir dviračių įkrovimo aikštelė, užtikrinamos visos rūšiavimui reikalingos priemonės, ruošiame popieriaus sunaudojimo mažinimo planą“, – vardija T. Kavaliauskas.

Kompensuos pasauliui

Jis pažymi, kad veikti visiškai neišskiriant ŠESD kol kas dar neįmanoma, nes visa žmogaus veikla vienaip ar kitaip daro poveikį klimatui. Todėl tą pėdsaką, kurį įmonė vis dėlto dar palieka, nuspręsta kompensuoti finansuojant du projektus: tvaraus ūkio skatinimą Bolivijoje ir švaraus vandens išgavimą Ruandoje.

„Klimato kaita yra viso pasaulio problema. Ir Jungtinės Tautos yra įvardijusios, kad trečiosiose pasaulio šalyse net mažiausias finansinis indėlis daro didžiausią poveikį taršos mažinimui. Todėl pradėjome nuo šių projektų, jais sprendžiamos ne tik klimato, bet ir socialinės problemos“, – sako T. Kavaliauskas.

Auginti klientus

2018 m. pirmąją specializuoto banko licenciją gavusio „Mano banko“ klientai – daugiausia smulkus verslas, kurio finansavimo poreikis siekia iki 3 mln. Eur. Pasak V. Olšausko, tokiems klientams tradiciniuose bankuose dažnai pritrūksta lankstumo ir įsiklausymo, kurį specializuotas bankas gali suteikti.

„Dažnai nutinka taip, kad mūsų klientai, gavę pastiprinimą, užauga ir vėliau tampa ir didžiųjų bankų klientais. Mes veikiame kaip tam tikras inkubatorius mažam verslui. O jei dar galėsime paskatinti klientus, įtraukdami juos į tvarumo procesus, prisidėsime ir prie sąmoningumo, ir prie paties smulkaus verslo sėkmės auginimo“, – įsitikinęs V. Olšauskas.

Šioje rubrikoje publikuojami įmonių ir organizacijų pranešimai spaudai. Už jų turinį atsako juos atsiuntę asmenys ir jų atstovaujamos organizacijos.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
5.0000

„Eckes-Granini Lietuva“ migrantų vaikams padovanojo daugiau nei 21 tūkst. pakelių sulčių

Verslas tiesia pagalbos ranką Lietuvoje atsidūrusioms migrantų šeimoms – didžiausia Lietuvoje...

Siekdama prisidėti prie žiedinės ekonomikos plėtros Baltijos šalyse, „Tetra Pak“ suteiks galimybę grąžinti kartonines pakuotes (1)

Pasaulyje pirmaujanti maisto apdirbimo ir pakuočių iš kartono gamintoja „Tetra Pak“ Baltijos...

Prekybos tinklas „Iki“ perdavė migrantams paramą higienos priemonėmis ir maistu (1)

Prekybos tinklas „Iki“ , siekdamas palengvinti migrantų gyvenimo sąlygas bei jais...

Judrioje Vilniaus sankryžoje pasodintas „Stipriausių Lietuvoje“ parkas (2)

Vienoje judriausių sostinės vietų, Gerosios Vilties transporto žiede, penktadienį pasodinta...

„Revolut“ vertins poveikį aplinkai, bendradarbiaus su „Watershed“

Finansinių technologijų įmonė įsipareigojo įvertinti ir sumažinti savo pasaulinį anglies...

Top naujienos

Matulas ragina kaukėmis neapsiriboti: siūlytų dar bent kelias karantino priemones (183)

Premjerei Ingridai Šimonytei pranešus apie tai, kad gali būti vėl įvedamas karantinas , numatant...

Vilniuje prie namų užpulti gėjai nesijaučia saugūs: niekada nežinai, kas tavęs laukia (610)

Prie nuomojamo buto sostinės centre užpulti netradicinės seksualinės orientacijos vaikinai teigia,...

Turkija po „rinkimų“ supykdė Rusiją (108)

Turkijos atsisakymas pripažinti Rusijos parlamento rinkimų rezultatus Kryme sukėlė Maskvos pyktį.

Nepriklausomų tiekėjų pasiūlymai parodė, kiek brangsta elektra: kaina gali būti ir dviguba (340)

150 kilovatvalandžių, dvi laiko zonos po lygiai – dabar mokėti tektų 21,23 euro, o nepriklausomi...

Vokietija šokiruota: degalinėje nužudytas kaukę prašęs užsidėti kasininkas papildyta (275)

Vokietija antradienį reiškia šoką ir pasipiktinimą dėl incidento, kai vienoje degalinėje...

Per savaitę COVID-19 protrūkių išaugo daugiau nei pusantro karto: mato tik vieną kelią to išvengti (175)

Epidemiologinė situacija šalyje ir toliau išlieka sudėtinga, rodo Nacionalinio visuomenės...

Mįslė Kroatijos pareigūnams: itin atokioje vietovėje rasta moteris nepamena net savo vardo (18)

Vienoje Kroatijos saloje rasta sužeista moteris, kuri puikiai kalba angliškai, tačiau apie save...

Goda Alijeva atsakė į gandus, esą buvęs Mios vyras padovanojo jai slaptos pasiturinčios mylimosios automobilį (9)

Antradienį žiniasklaidai buvo išplatintas pranešimas spaudai, kuriame pasakojame apie nuo buvusio...

Viktorija Dačinskaitė | D+

Draustinyje išvydo nevaržomai klestint itin nuodingą augalą: pavojus žmogui – neįtikėtinas Gali sukelti 3 laipsnio nudegimą

Nors Sosnovskio barštis naikinamas ne vieną dešimtmetį, o pernai kovai su juo skirta pusė...

Po operacijos Valdas Garastas nesulaikė ašarų: supratau, ką tie penki žmonės operacinėje man padarė

Tyrimai rodo, jog vyrai, turintys plaukų, laikomi sėkmingesniais ir patrauklesniais, o plaukų...