aA
Lietuva tampa švaresne. Per pastaruosius 15 metų padvigubėjo į perdirbimą patenkančių plastiko atliekų kiekiai, o Lietuvoje jau šeštus veiklos metus skaičiuoja vartotojams puikiai pažįstama ir pasiteisinusi taros depozito sistema, todėl didžioji PET plastikų dalis yra surenkama. Vis dėlto retas užstato sistemos naudotojas susimąsto, kur toliau keliauja į taromatus grąžinama PET pakuotė. Deja, iki šiol ji buvo verčiama ne naujais buteliais, o žemesnės vertės produktais, tad geras sprendimo tikslas negalėjo užtikrinti plastiko taros žiediškumo. Šią padėtį pakeisti galės ir panaudotai tarai virsti kokybiškomis naujomis pakuotėmis leis Klaipėdos LEZ veikiančios UAB „NEO GROUP“ mokslininkų sukurta ir išbandyta antrinės žaliavos panaudojimo PET granulių gamyboje technologija, leidžianti butelių atliekoms vėl tapti buteliais.
Klaipėdiečių sukurta technologija sprendžia opiausią plastikų pramonės klausimą
© Organizatorių nuotr.

„NEO GROUP“ yra viena didžiausių Europos PET granulių gamintojų, Klaipėdoje veiklą vykdanti daugiau kaip 15 metų. Jos gaminamos granulės keliauja į kitas gamyklas visame pasaulyje, kuriose iš jų pagaminami PET ruošiniai (iš kurių galiausiai išpučiami plastikiniai buteliai gėrimams), pakuotės ir kita plastiko produkcija.

Nors PET gaminiai laikomi itin tvariais dėl jų lengvumo, kompaktiškumo, tvirtumo, mažų energijos sąnaudų gamybos ir logistikos procesuose, plačiai išvystytos surinkimo ir perdirbimo sistemos, egzistuoja opi plastiko atliekų problema. Surinktos plastiko atliekos (jei apskritai pavyko jas surinkti!) plačiausiai yra perdirbamos mechaniniu būdu, t.y. jas smulkinant, plaunant, džiovinant. Vis dėlto mechaninis perdirbimas yra tinkamas apdoroti tik nedidelę dalį atliekų dėl kelių svarbių iššūkių: sunkumų išvalant pašalinius priedus, kurie patenka į PET plastikų mišinį, tokius kaip dažikliai, maistas ar kitos medžiagos; dėl aukštų temperatūrų, kurių reikia plastikui ištirpdyti, perdirbtas produktas gali būti ne toks tvirtas ir patvarus kaip pradinis, o tai lemia, kad mechaniškai perdirbta plastiko tara paprastai virsta ne naujais permatomais buteliais, o dirbtiniu pluoštu, lipnia juosta ar automobilių sėdynių užpildais.

Spręsti šią problemą prieš keletą metų ėmėsi UAB „NEO GROUP“. Bendrovė per visą savo veiklos istoriją dėjo dideles pastangas ir investicijas į tvarumo ir aplinkosaugos sprendimus – nuo saulės ar biokuro jėgainių iki vartotojų bei klientų švietimo – tačiau neturint galimybių panaudotos taros paversti naujais identiškos kokybės buteliais, PET plastiko pramonei trūko vadinamojo „žiediškumo“. Šiandien bendrovė gali pasidžiaugti, kad jos mokslininkų, technologų ir inžinierių dėka ši galimybė atsirado. Dar svarbiau – „NEO GROUP“ nepirko užsienio technologijos, o sukūrė savo metodą, kuris šiuo metu patentuojamas.

Klaipėdiečių sukurta technologija sprendžia opiausią plastikų pramonės klausimą
© Organizatorių nuotr.

Užuomazgos dar prieš dešimtmetį

Šių metų pradžioje „NEO GROUP“ pradėjo gaminti ir klientams bandymams išsiuntė pirmąsias PET granulių partijas, kurių gamyboje panaudota 25% antrinės perdirbtos žaliavos. Dar pernai vienoje gamybos linijoje kompanija sėkmingai ištestavo 15% antrinės perdirbtos žaliavos turinčias granules, o šiemet žengtas ne tik dar tvaresnis, bet ir 2025 m. įsigaliosiančius ES reikalavimus atitinkantis žingsnis. Šį produktą „NEO GROUP“ pavadino simboliškai – „NEOPET CYCLE“, o galimybę jį gaminti atvėrė bendrovės mokslininkai, technologai ir inžinieriai, sukūrę naują perdirbto PET dribsnių ištirpinimo, išvalymo ir įvedimo į PET gamybos procesą būdą.

„NEO GROUP“ mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros vadovas Petras Žutautas pasakoja, kad šiandienos naujovės ištakos veda dar į 2011-uosius, kuomet „NEO GROUP“ komanda pradėjo pramoniniu mastu taikyti technologiją, leidžiančią PET gamybos metu susidarančius šalutinius produktus perdirbti į statybų, avalynės ar automobilių pramonėse plačiai naudojamus poliolius, pagerinančius standžiųjų putų mechanines bei nedegumo savybes. Ši patirtis bendrovei pravertė 2019-2020 m. kuriant ir testuojant antrinio PET paruošimą, su tikslu sugrąžinti jį kaip žaliavą į PET produkto gamybos linijas.

Petras Žutautas
Petras Žutautas
© Organizatorių nuotr.

„Vystydami naująją technologiją, susidūrėme su daug iššūkių – turėjome įvertinti sklandaus antrinio PET (rPET) dribsnių dozavimo, tinkamo ir energetiškai efektyvaus antrinės žaliavos įvedimo, maisto saugos reikalavimų užtikrinimo niuansus. Nusprendėme naudoti glikolizės metodą rPET paruošimui ir tik tuomet įtraukti šias medžiagas į pagrindinį gamybos procesą. Metodas buvo išbandytas eksperimentuojant ir pasiteisino. Mums itin pravertė tai, kad glikolizės procesą pramoniniu būdu taikome jau nuo 2011 m., o turimas žinias ir įrangą papildžius naujomis idėjomis, perdirbtą antrinį PET saugiai ir efektyviai panaudoti pirminio PET gamyboje tapo realu“, – apie naujojo produkto kūrimo užkulisius kalba P. Žutautas.

Praėjusiais metais „NEO GROUP“ pradėjo savo išrasto proceso patentavimo Europos Sąjungoje procedūras. Tiesa, savo cheminio perdirbimo ir rPET panaudojimo technologijas kuria ir kiti didieji PET gamintojai Vokietijoje, Belgijoje ar kitose šalyse, bet „NEO GROUP“ didžiuojasi ne tik tuo, kad inovaciją sukūrė pati, bet ir klientų įvertinimu, išorinių laboratorijų testų rezultatais, patvirtinančiais produkto kokybę ir tinkamumą rinkai.

Stimulas rūšiuoti ir grąžinti perdirbimui

Šio kompanijos pasiekimo reikšmė yra itin įvairi: visų pirma, žengiama link tikrosios žiedinės plastikų ekonomikos bei ambicingų tvarumo ir aplinkosaugos tikslų. Didžiulę naudą pajus ir „NEO GROUP“ klientai – jie jau dabar, dar keletą metų prieš ES reikalavimų įsigaliojimą, turės galimybę naudoti tvaresnę ir vartotojams patrauklesnę žaliavą, o ją pasirinkus klientams nereikės papildomų investicijų į įrangos ar procesų keitimą. Galiausiai, ši inovacija reikšminga kiekvienam vartotojui – žinant, kad grąžinta tara virs naujais buteliais, daugėja motyvacijos rūšiuoti ir grąžinti į surinkimo vietas.

„Tai aiškus signalas kiekvienam gyventojui – jūsų sugrąžinta tara virs naujais buteliais ir prisidės prie tikrosios žiedinės ekonomikos plėtros“, – komentuoja P.Žutautas.

Pasak Bendrovės tyrimų ir technologijos vadovo Kęstučio Narmonto, komanda toliau tobulins savo technologiją ir sieks 30% rPET dalies, juolab kad toks reikalavimas ES įsigalios 2030 m. Teoriškai klaipėdiečių technologijos galimybės su papildomomis investicijomis gali leisti pasiekti ir 50% rPET dalį. Visgi kalbėdamas apie dar didesnę, galbūt net 100% perdirbtos žaliavos dalies perspektyvą, K.Narmontas išlieka santūrus – tam bus reikalingos visiškai kitos kartos technologijos.

Kęstutis Narmontas
Kęstutis Narmontas
© Organizatorių nuotr.

„Žinoma, galvojame apie 100% rPET dalį, bet kol kas labiau teoriniu lygmeniu. Tam reikia ir naujo technologinio sprendimo, ir racionalaus mąstymo: teoriškai pagaminti ko gero galima, tačiau ar tokį produktą galėsime naudoti maistui pakuoti? Kokia bus jo kokybė, ar kaina bus prieinama klientui ir galutiniam vartotojui? Juk mūsų tikslas – tiekti produktą, skirtą maisto pakuotei. Tai reiškia griežtus maisto bei vartotojų saugos reikalavimus, bei daugybė neatsakytų klausimų. O ir pati mūsų srities bendrovių veikla turi būti tvari ir ekonomiškai efektyvi. Todėl prieš einant šia kryptimi ir keliant didelius lūkesčius, turime maksimaliai optimizuoti esamo proceso naudojamos energijos išteklius, pritaikyti platesnį šiam procesui tinkamų žaliavų asortimentą“, – svarsto P. Žutautas.

„NEO GROUP“ atkreipia dėmesį į žemiškesnę problemą: rinkoje trūksta antrinio PET žaliavos. Nors Lietuvoje, atrodytų, esame pripratę prie depozito sistemos, šio efektyvaus surinkimo mechanizmo vis dar neturi tokios didžiosios ES šalys kaip Lenkija, Italija, Ispanija ar Prancūzija. O artėjant ES direktyvos įsigaliojimo datai bei trūkstant žaliavos, gamintojai gali būti priversti ją importuoti iš trečiųjų šalių, šitaip pakertant ES žiedinės ekonomikos principus.

Siekiant sklandaus perėjimo nuo linijinės prie žiedinės plastikų ekonomikos, turi sėkmingai bendradarbiauti mažiausiai trys industrijos: PET butelių surinkimo, bei rūšiavimo institucijos, PET perdirbėjai (dabartiniai rPET dribsniai vis dar yra labai užteršti šalutiniais produktais) ir PET gamintojai. Ir, be abejo, vartotojai – kiekvienas surūšiuotas ir grąžintas butelis prisideda ne tik prie švaresnės aplinkos, bet ir prie sklandesnio visos žiedinės ekonomikos sistemos veikimo.

Sektinas pavyzdys

Rinkos dalyvių teigimu, „NEO GROUP“ pasiekimas yra reikšmingas įvairiais aspektais: pradedant realiu indėliu į globalių problemų sprendimą ir baigiant įkvėpimu – tiek kitoms įmonėms, tiek naujiems investuotojams.

Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslininkas dr. Arūnas Balčiūnas teigia, kad ne visi plastiko gaminiai yra perdirbami, o tų, kurie yra perdirbami (įskaitant PET), turi praeiti sudėtingą valymo, rūšiavimo ir paruošimo perdirbimui procesą, po kurio didžioji dalis „žaliavos“ patenka į perdirbimo į prastesnės kokybės gaminius ar energijos gavybos ciklus. Dėl šios priežasties jis sveikina „NEO GROUP“ pasiekimą ir linki, kad „žiediškumo“ principai pasiektų ir kitus plastikų tipus bei jų gamintojus.

Arūnas Balčiūnas
Arūnas Balčiūnas
© Organizatorių nuotr.

„NEO GROUP“ demonstruojamas kilnus noras būti aplinkai draugiškiems ir verslo gebėjimas prisitaikyti prie vis griežtėjančių reikalavimų plastiko pramonei, skatina naujų technologinių galimybių paieškas, kurios leidžia pritaikyti „žiediškumo“ principus. Tikėkimės, kad šis pavyzdys bus užkrečiamas ir gaminant gaminius iš jūrinėje aplinkoje dažniau sutinkamų polimerinių medžiagų“, – sako dr. A. Balčiūnas.

Pasak jo, Lietuvoje ir pasaulyje jūrose bei pakrantėse dominuoja plastiko šiukšlės, pagamintos iš polietileno (PE), polipropileno (PP) ir polistireno (PS), tačiau jis atkreipia dėmesį į tai, kad absoliuti dauguma šių šiukšlių aplinkoje neatsiranda pačios, todėl labai svarbus ir kiekvieno mūsų elgesys.

O Klaipėdos visuomenininkė, Seimo narė Ligita Girskienė tvirtina, kad „NEO GROUP“ tampa žiedinės ekonomikos jungtimi.

Ligita Girskienė
Ligita Girskienė
© Organizatorių nuotr.

„Mane, kaip aplinkosaugos entuziastę, džiugina iš „NEO GROUP“ atskriejusi žinia. Ji tampa dar džiugesne žinant, kad Lietuva ir visa Europa žengia Žaliojo kurso keliu, kuriame mūsų visų laukia dideli iššūkiai, bet vardan ateities kartų ieškoti būdų juos įveikti verta. „NEO GROUP“ tapo jungtimi žiedinės ekonomikos sistemoje, kurioje iki šiol yra daug spragų. Tikiuosi, kad jų surasta technologija prisidės prie tų kalnų plastiko atliekų, kurios stūkso regioniniuose atliekų rūšiavimo centruose, mažinimo. Būtina mažinti mūsų pramonės įmonių priklausomybę nuo žaliavų importo ir skubiai, bendradarbiaudami su mokslo sektoriumi, turime ieškoti būdų gamybos procese pakartotinai panaudoti mūsų šalyje susidariusias žaliavas. Džiugu, kad verslas supranta šio proceso svarbą“– komentuoja L. Girskienė.

Savo ruožtu Klaipėdos LEZ vadovas Eimantas Kiudulas teigia, kad „NEO GROUP“ pasiekimas teritorijai ir jos įmonėms yra reikšmingas dėl daugelio priežasčių, bet visų pirma, tai yra dar vienas stiprus žingsnis link tvarios ir inovatyvios verslo bendruomenės. Kiekvienas toks pasiekimas į Klaipėdos LEZ atkreipia ir kitų, moksliniais tyrimais, inovacijomis, žaliosiomis ir tvariosiomis technologijomis grįstų investuotojų dėmesį.

Eimantas Kiudulas
Eimantas Kiudulas
© Organizatorių nuotr.

„Modernūs investuotojai nori prisijungti prie analogiškai modernios, kuriančios bei tiriančios verslo bendruomenės. Todėl tokie pasiekimai atkreipia dėmesį į Klaipėdos LEZ visame pasaulyje. Šiandienos investuotojai nori žinoti, kad prisijungia prie tvarios ir aukšta pridėtine verte grįstos verslo ekosistemos, todėl didžiuojamės, kad „NEO GROUP“ ne tik taiko tvarumo principus kasdienėje veikloje, bet ir sukūrė sprendimą, padėsiantį įveikti globalias problemas. Tai aiškus signalas visam pasauliui – Klaipėda yra kūrėjų ir inovatorių miestas“, – sako E. Kiudulas.

Šioje rubrikoje publikuojami įmonių ir organizacijų pranešimai spaudai. Už jų turinį atsako juos atsiuntę asmenys ir jų atstovaujamos organizacijos.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Rinktis kibernetinio saugumo sritį motyvuoja „Nord Security“ įsteigtos stipendijos LCC tarptautinio universiteto studentams (1)

Lietuvoje smarkiai trūksta kvalifikuotų IT specialistų – šioje srityje yra 14 tūkst....

„Circle K“ imasi žaliosios elektros gamybos: pirmieji saulės moduliai iškelti ant degalinių stoginių

Viena Lietuvos mažmeninės degalų rinkos lyderių, Kanados kapitalo bendrovė „Circle K“...

Džiuginantys „Lidl“ ruoniukų projekto rezultatai: gyvūnų gerovei jau surinkta virš 30 tūkst. eurų

Praėjusių metų liepą startavęs „Lidl Lietuva“ projektas „Duok ruoniukui penkis“ suteikia...

„Wizz Air“ išrinkta tvariausia oro linijų bendrove Europoje

Sparčiausiai auganti Europos oro linijų bendrovė „Wizz Air” yra tvariausia savo sektoriaus...

Naujas puslapis lošimų rinkoje – įsteigta Atsakingo lošimų verslo asociacija

Pokyčiai Lietuvos lošimų verslo rinkoje – praėjusių metų pabaigoje įsteigta nauja...

Top naujienos

D+Laurynas Butkauskas

Greitasis „Žalgiris“ iš Permės: Pačėso kumštis, istorinė CSKA kapituliacija ir merginos-šildytuvai

Nors Lietuvą ir netoli Uralo kalnų įsikūrusią Permę skiria daugiau nei 2 tūkstančiai...

Ūkininkus išgąsdino žemes superkanti galinga valstybinė įmonė

Seimo Kaimo reikalų komitete svarstyta Valstybinės miškų urėdijos planai mišku apsodinti...

Su Putinu derėjęsis vokiečių politikas: įsiklausykit į Baltijos šalis už „Nord Stream 2“ teks brangiai sumokėti (105)

Dar ne taip seniai, būdamas Vokietijos vicekancleriu 2013–2018 m., Sigmaras Gabrielis pats...

Vaikų draugystės yra kur kas daugiau, nei manėte iki šiol: štai kada metas susirūpinti ir verčiau įsikišti

Pastebėta, kad vaikams, kurie turi draugų , geriau sekasi moksluose, jiems lengviau įveikti...

Užkalnis: kaip jums meluoja kvepalų gamintojai? (8)

Kai skaitote šeštadienines kvepalų apžvalgas iš manęs, Užkalnio, tikriausiai esate pastebėję,...

Klimato katastrofų epicentre atsidūrusios šalys spaudžia pasaulio milžines į kampą: artėjame prie lūžio taško (26)

Kaltųjų dėl klimato kaitos paieškos – itin sudėtingas procesas. Ir jis tampa dar sudėtingesnis...

Medininkuose migrantai pareigūnus kaltina žiauriu elgesiu, pasieniečiai sako panaudoję tik „švelnią jėgą“ (3)

Socialiniuose tinkluose pradėjo sklisti vaizdo įrašas, kaip šeštadienio rytą Medininkų...

Dingusio memorandumo paslaptis: būtų grynuolis Lietuvos laisvės byloje (10)

Tadas Petkevičius tiksliai žinojo kiekvieną sutarčių tarp Lietuvos ir Sovietų Sąjungos...

Pagrindinių automobilių gamintojų užsidarymai siunčia nerimo signalą (8)

Kinijos nulinės tolerancijos požiūris į „Covid“ praėjusią savaitę privertė užsidaryti...