aA
Atliekų tvarkymo įmonės jau pasiruošė su 2022 m. pradžia ateinantiems pokyčiams: didėjant mokesčiams už neperdirbamų pakuočių naudojimą prognozuojama, kad plastiko perdirbimo apimtys didės, todėl atliekų tvarkytojai investuoja į naujus įrengimus.
Plastiko perdirbimas
Plastiko perdirbimas
© Bendrovės nuotr.

Bendrovėje „EkobazėElektrėnuose, vienoje didžiausių atliekų tvarkymo įmonių Baltijos šalyse, jau dirba nauja plastiko perdirbimo linija, skirta perdirbti LDPE, HDPE, PP plėveles ir tokių pat rūšių kietus plastikus. Iki šiol PP plastiko plėvelės buvo vežamos perdirbti į Lenkiją, nes nė viena Lietuvos įmonė neturėjo jų perdirbimui skirtų įrengimų, rašoma pranešime spaudai.

„Šiuo metu perdirbame gamybos įmonių, spaustuvių, pakavimo įmonių pakuočių likučius, nepanaudotas pakuotes, gamybines plastiko atliekas, kurios susidaro šių įmonių veikloje. Perdirbant plastiką pagaminamos granulės, kurios vėliau naudojamos naujų plėvelių arba plastikinių gaminių gamybai, taip užtikrinant žiedinės ekonomikos principų įgyvendinimą”, – sako Marina Curko-Notkuvienė, „Ekobazės“ komercijos vadovė.

Iki šiol įmonė buvo žinoma kaip stiklo bei padangų perdirbėja, gumos granulių bei gumos kilimėlių iš padangų gamintoja, tačiau atsižvelgiant į augantį poreikį rinkoje nuspręsta investuoti ir į plastiko perdirbimo įrengimus. Į šią įrangą bei reikalingos infrastruktūros sukūrimą „Ekobazė“ investavo apie 800 tūkst. eurų, planuojama per mėnesį perdirbti apie 400 tonų plastiko.

„Rūšiuodami plastiko pakuočių atliekas pastebime, kad bendrame plastikinės pakuotės sraute perdirbti tinkamos pakuotės sudaro tik trečdalį visų atliekų, o net du trečdalius sudaro plastikinės pakuotės, kurios yra netinkamos perdirbti. Plastiko naudojimas ir perdirbimas išlieka didelė problema tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje, todėl ieškoma naujų būdų, kaip paskatinti gamintojus į rinką išleisti tik perdirbamas pakuotes. Manome, kad šis pokytis yra neišvengiamas ir poreikis perdirbti plastikines pakuotes tik didės, todėl tam iš anksto ruošėmės“, – teigė M. Curko-Notkuvienė.

Sunkiai perdirbami arba visai neperdirbami yra tie plastiko gaminiai, kurių sudėtį sudaro sumaišyti skirtingų rūšių polimerai. Tokios pakuotės gali būti panaudojamos tik energijai gauti jas deginant.

Tuo tarpu norint plastiko pakuotę perdirbti ir iš jos po to gaminti įvairius naujus gaminius, taip sumažinant neigiamą poveikį aplinkai, pakuotė turi būti pagaminta iš vienos rūšies plastiko.

Plastiko perdirbimas
Plastiko perdirbimas
© Bendrovės nuotr.

Siekiant mažinti neperdirbamo plastiko kiekius, nuo 2022-ųjų didėja mokesčiai tokių pakuočių gamintojams – jie bus apmokestinti didesniu tarifu už aplinkos taršą, taip pat mažėja galimybės pasinaudoti mokesčio už aplinkos taršą lengvata. Dar daugiau sugriežtinimų laukia ateityje, pvz., nuo 2025 metų plastikinės pakuotės panaudojimas energijai gauti (t.y deginimas) nebebus įskaitomas kaip pakuotės sutvarkymas ir tokios pakuotės gamintojai bei importuotojai taip pat pajus didesnę mokestinę naštą.

Aplinkos ministerijos Atliekų politikos grupės vadovė Vilma Slavinskienė sako, kad Vyriausybės patvirtintos didesnės pakuočių atliekų perdirbimo užduotys ir nuo 2022 m. sausio 1-osios įsigaliosiantys didesni mokesčio tarifai yra svarbūs žingsniai pakuočių rinkos transformacijos link.

„Ekobazės“ komercijos vadovės M. Curko-Notkuvienės teigimu, tai buvo būtinas sprendimas, siekiant bent iš dalies spręsti įsisenėjusią neperdirbamo plastiko problemą, tačiau greitų rezultatų ji nesitiki: „Reikia laiko, kad gamintojai ir importuotojai prisitaikytų, pakeistų pakuotes, tad didesnio plastiko perdirbimo šuolio galime tikėtis ne anksčiau kaip po dvejų metų“, – vertino atliekų tvarkymo įmonės atstovė.

Tuo tarpu Kauno technologijos universiteto Pakavimo inovacijų ir tyrimų centro vadovas docentas Visvaldas Varžinskas pažymi, kad norint pasiekti proveržį plastiko klausimu svarbu ne tik mokesčių didinimas, bet ir tinkama rinkos kontrolė.

„Nors Europos Komisija ir ES šalys narės deda dideles pastangas bandydamos mažinti į rinką išleidžiamų neperdirbamų kombinuotų plastiko pakuočių kiekius – keliama kaina gamintojams ir importuotojams už tokių pakuočių tvarkymą, tačiau tiriant faktinį surenkamų atliekų srautą daugelyje šalių, įskaitant Lietuvą, daugiau nei pusė iš vartotojų atkeliaujančių plastiko pakuočių atliekų yra būtent kombinuotos“, – teigia V. Varžinskas.

KTU docento teigimu, tarp pagrindinių tokios situacijos priežasčių yra ne tik gamintojų ir importuotojų noras taupyti aplinkos sąskaita, renkantis taršesnes, bet pigesnes kombinuotas pakuotes, bet ir itin silpna į rinką tiekiamų pakuočių kontrolė.

Pasak jo, Lietuvoje pakuočių ženklinimas nėra privalomas, o ir atsakomybės dėl ant pakuotės dedamų ženklų nelabai kas paiso.

„Parduotuvėje čiupinėjant daugiasluoksnes (kartais net dengtas aliuminio folija) plastiko pakuotes dažnai tenka matyti klaidinantį užrašą, neva tai yra grynas polipropilenas. Arba ant plastiku dengto popieriaus (kuris taip pat tampa neperdirbamas) matyti ženklelį, kad gaminys yra iš gryno popieriaus ir gali keliauti į popieriaus perdirbimo srautą.

Klaidingas ženklinimas ar gamintojų ir importuotojų teikiama netiksli informacija į Vieningą gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinę sistemą (GPAIS) leidžia išvengti didesnių pakuočių atliekų tvarkymo mokesčių, o atliekų tvarkytojai, vietoje deklaruoto perdirbamo plastiko gavę neperdirbamas kombinuotas pakuotes, nusivylę siunčia jas į sąvartyną ar deginimą“, – teigia V. Varžinskas ir priduria, kad kontroliuojančios institucijos į nusiskundimus dėl klaidinančio ženklinimo dažnai atsako, kad viskas veikia „savideklaracijos principu“ – jei gamintojas ar importuotojas sako, vadinasi, taip ir yra.

„Akivaizdu, kad kol neturėsime tinkamos rinkos kontrolės, tol perdirbimo pajėgumus sėkmingai vystančioms atliekų tvarkymo įmonėms trūks kokybiško švarių antrinių žaliavų srauto. Matant, kaip stipriai rinkoje brangsta antrinis plastikas, stebėti švaistomus sąvartyne ar per kaminą dūmais paleidžiamus išteklius šalyje labai liūdna“, – sako KTU docentas.

Pasak „Ekobazės“ komercijos vadovės M. Curko-Norkuvienės, klaidinantis plastiko pakuočių ženklinimas iš tiesų yra didelė problema, kurią atliekų tvarkytojai pastebi jau ne vienus metus. „Tad didesnė kontrolė tikrai yra reikalinga“, – antrino ji.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Atliekų rūšiavimas įmonėse: verslas mato dvejopą naudą

Atliekų rūšiavimas yra aktualus ne tik gyventojams, bet ir verslui, kuris taip pat sugeneruoja...

Lietuvoje sukurtam produktui pavyko patekti į Ganą: panaudotas rinkimuose (3)

Lietuvoje įkurta viena iš seniausių biometrijos sprendimų bendrovių „ Neurotechnology “...

Lietuvių neatrastoje investicijų srityje mato daug potencialo: įsigyti dar galima labai mažomis kainomis (20)

Apie investicijas galvojantys lietuviai vis dar daugiausiai dėmesio skiria savo santaupų...

Pastebi energijos gelbėtojo klupimą kaip tik tada, kai pasauliui jo reikia labiausiai (1)

Pasaulinė saulės pramonė susiduria su kliūtimis, kurios grasina ištiesinti jos augimo...

Superjachtų įmonės vadovas: jei nesugebėsime to pasiekti, mūsų nebeliks (3)

Yra keletas dalykų, kurių negali išvengti net milijardieriai , plaukiojantys savo prabangiomis...

Top naujienos

D+Vytenis Miškinis

Žinomo advokato nužudymas virto painiu detektyvu: po nusikaltimo sustojo net Vilniaus tarybos darbas

Tai buvo bene įžūliausias praėjusio dešimtmečio nusikaltimas – pačiame Vilniaus centre vidury...

D+Algis Bumblauskas

Tuo metu lietuviai kentėjo nuo maisto pertekliaus, bet į šalį keliavo traukiniai su užrašais „Badaujančiai Lietuvai“ (2)

Sovietmetis kažkaip neatsiejamas nuo rusų, tie žodžiai, rodos, neatskiriami, tarsi papildo vienas...

Derybos dėl Ukrainos žlugo neprasidėjusios: jau laukiama Rusijos specialaus desanto pasirodymo (299)

Vladimiras Putinas nubrėžė raudonąsias linijas, siūlydamas pasidalinti įtakos zonomis...

Šaras pergudravo išvytą Atamaną: finalininkų mūšyje prisikėlusi „Barca“ iškovojo penktą pergalę iš eilės Jokubaičio įspūdingas metimas (5)

Praėjusio sezono Eurolygos finalo dalyvės penktadienį kibo viena kitai į atlapus Stambule....

Širvintose avariją sukėlusi girta vairuotoja važiavo su 6 mėnesių kūdikiu ir girtu vyru

Penktadienio vakarą Širvintose, Vilniaus g., susidūrė automobiliai „Audi“ ir BMW. Paaiškėjo,...

D+Kornelija Jasiūnaitė, laida „Drąsiai!“

Partneris man buvo neištikimas: ar (kaip) įmanoma atleisti?

Šią savaitę „Delfi Plius“ laidoje „Drąsiai!“ kalbamės apie neištikimybę poroje. Ar...

Fitoterapeutas Ruolia įvardijo vieną naudingiausių augalų sergantiems vėžiu: „išgaudo“ piktybines ląsteles (51)

Vėžys – viena klastingiausių ligų, todėl, gydytojo kabinete išgirdus būtent šią...

10 pasenusių mados „taisyklių“, kurių jau privalu atsikratyti (9)

Jei mėgstate skaityti popierinius ar internetinius žurnalus, neabejotinai pastebėjote, kad...

Įspėja, kad įmonių, patiriančių bėdų dėl Kinijos veiksmų, daugės: kiekvieną dieną bus nuostoliai (110)

Kinijos jūrų uostuose stabdomos prekės iš Lietuvos – pirminiais duomenimis, užstrigo apie 300...

Druskininkuose vėl sužibo karūnuota eglė: jaukiai papuoštas miestas tiesiog švyti (10)

Penktadienio vakarą druskininkiečiai ir kurorto svečiai patraukė į Druskininkų Pramogų aikštę...