aA
Šią savaitę Lietuvoje viešinti Taivano verslo delegacija dar prieš išvyką į Europą spėjo suerzinti Kiniją. Senajame žemyne besilankantys verslininkai ir Taivano valdžios atstovai ieško naujų galimybių sustiprinti ekonominius ryšius.
Beveik šimtas Lietuvos įmonių susidomėjo naujomis galimybėmis: Taivano ministras dėsto, kodėl tik dabar
© AP / Scanpix

Verslo delegacijos organizatoriai skaičiuoja, kad susitikimais su Taivano verslo atstovais susidomėjo beveik šimtas Lietuvos įmonių, o iš viso pavyko suorganizuoti daugiau nei 230 susitikimų.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Lietuvos tiesioginių užsienio investicijų (TUI) į Taivaną išvis nėra buvę. O Taivano TUI Lietuvoje labai mažos (2020 m. sudarė vos -40 tūkst. eurų, neigiamos investicijos susidaro, kai reikalavimai yra didesni nei įsipareigojimai).

Tarptautinės prekybos balansas tarp Lietuvos ir Taivano spalvingesnis, tačiau susitikimų metu norima išjudinti ir šią sritį. Pernai metais eksportas į Taivaną siekė vos 19 mln. eurų (0,1 proc. viso Lietuvos eksporto). Atitinkamai importas iš Taivano sudarė 66 mln. eurų (0,2 proc. viso Lietuvos prekių importo).

Į savo užimtą darbotvarkę Lietuvoje vos 15 minučių trukmės interviu su portalu Delfi pavyko įsprausti ir Taivano nacionalinio vystymo ministrui Ming–Hsin Kungui, kuris trumpame pokalbyje dalijosi savo mintimis, kuriose srityse abiejų šalių verslo santykiai galėtų būti pradėti klijuoti tvirčiau.

– Gal galite įvardyti, kodėl Taivanui svarbus bendradarbiavimas su Lietuva?

– Vakar vakarienės Vilniuje metu buvo iškelta mintis, kad mes negalime į mūsų santykius žiūrėti tik kaip į bendradarbiavimą tarp dviejų šalių. Mes turime žiūrėti į bendradarbiavimo su visa Europos Sąjunga stiprinimą. Tai mūsų strategija.

Nors žiūrint į Lietuvos plotą ir gyventojų skaičių, šalis nėra didelė palyginus su kitomis ES šalimis, Lietuva turi savo išskirtinių bruožų, pavyzdžiui, užsispyrimas palaikant savo vertybes ir demokratijos principus ar inovacijų vystymas.

Beveik šimtas Lietuvos įmonių susidomėjo naujomis galimybėmis: Taivano ministras dėsto, kodėl tik dabar
© DELFI / Andrius Ufartas

Nuo COVID–19 pradžios Taivanas ir Lietuva bendradarbiauja kovojant su globalia problema ir mes tai matome kaip užsisukusį vertybinį ratą, kuris toliau suskis stiprinant politinius ir ekonominius santykius.

Taigi mūsų interesas čia nėra susijęs tik su verslo interesais, bet ir draugyste.

Labai džiaugiuosi, kad abiejose šalyse įsteigsime vieni kitų atstovybes, kad būtų galima vystyti ekonominius ir prekybos ryšius.

– Kalbant apie ekonominius ryšius, galbūt galite išvardyti, kokio sektoriaus investicijos į Lietuvą domintų Taivano verslą?

– Pradėčiau nuo keturių dimensijų. Pirmoji yra mūsų bendradarbiavimas technologijų srities tiekimo grandinėje, antras – tiesioginės užsienio investicijos į Lietuvą. Trečia – kontaktų suvedimas, ko ir siekiame šios delegacijos forume. Šiuo metu Lietuvoje viešinčios delegacijos iš Taivano atstovai jau dabar turi susiplanavę 237 susitikimus. Ketvirta – bendradarbiavimas finansinių technologijų srityje.


Kalbant apie potencialias bendradarbiavimo sritis, mes buriame ekspertų komandą, kuri tęstų diskusijas, kurių metu būtų išsigrynintos galimos ateities investicijos. Pavyzdžiui, puslaidininkių srityje, mažų satelitų komunikacijoms sektorius, biotechnologijos, lazeriai bei jau minėtas fintech.

– Kodėl visų šių investicijų nesirenkate skirti arčiau esančiam Pietryčių Azijos regionui? O norite būtent tvirtintis Europos Sąjungoje?

– Taivanas turi keletą skirtingų platformų, kuriomis kuria išorės bendradarbiavimą. Tradiciškai, kaip žinote, Taivanas palaiko ryšius su JAV ir Japonija. Taip pat šiuo metu turime Pietų krypties strategiją vystyti tarptautiniams ryšiams su Pietryčių Azijos šalimis ir Indija, ypač kalbant apie tiekimo grandinės perorganizavimą.

Beveik šimtas Lietuvos įmonių susidomėjo naujomis galimybėmis: Taivano ministras dėsto, kodėl tik dabar
© DELFI / Andrius Ufartas

Taigi norėdami nutolti nuo gamybos pajėgumų Kinijoje dalis gamybos keliasi atgal į Taivaną, dalis – į kitas Pietryčių Azijos šalis, dalis – į JAV, o dalis atkeliauja ir į Europą.

Kadangi Lietuva yra Europos centre, matome čia geras galimybes kooperuotis tiekimo grandinės klausimu. Taivanas renkasi bendradarbiauti su Rytų ir centrinės Europos šalimis, nes jas matome, kaip vartus į likusią Europos rinką.

– Kokias matote rizikas, kurios galėtų pristabdyti tarpusavio ryšio ir bendradarbiavimo vystymą?

– Iš tiesų kalbėdami gyvai mes galime sumažinti rizikas iki minimumo. Būtent todėl mums taip svarbu abiejose pusėse atidaryti prekybos ir ekonomikos atstovybes. Kai abiejose šalyse bus atidarytos atstovybės, galėsime kalbėti apie dvišalę investicijų sutarties pasirašymą, kurią turime pasirašę su dauguma investuojančių šalių.

Pavyzdžiui, mūsų finansų ministras jau diskutuoja su Lietuvos kolegomis apie dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį. Tokia sutartis taip pat sumažintų rizikas vystant lietuviams verslą Taivane arba atvirkščiai.

– Kodėl tik dabar? Kodėl iki šiol mūsų ekonominiai santykiai buvo vangūs?

– Tam yra labai praktiškos priežastys. Nuo 2019 m. sustiprėjo JAV ir Kinijos prekybos karas, be to, prasidėjo ir pandemija. Ką viso to pasekmėje matome – persiorganizuojanti globaliai tiekimo grandinė. Todėl tiek Taivano valdžia, tiek pats verslas pradėjo peržiūrinėti savo pozicijas visame pasaulyje, o kartu ir Europoje.

Beveik šimtas Lietuvos įmonių susidomėjo naujomis galimybėmis: Taivano ministras dėsto, kodėl tik dabar
© DELFI / Andrius Ufartas

Taip pat Europos Sąjunga neseniai pasitvirtino strategiją dėl bendradarbiavimo Indijos ir Ramiojo vandenyno regione. Manome, kad galime užimti didelį vaidmenį įgyvendinant šią strategiją.

– Taivano delegacijos vizitas neapsiėjo vien Lietuva. Kartu įtraukti apsilankymai Slovakijoje ir Čekijoje. Ar galėtumėte išskirti, kuo Lietuva išsiskiria tarp šių šalių? Galbūt matote ekonominį bendradarbiavimą kitose srityse nei su Čekija ar Slovakija?

– Manau, kad visos šios šalys susitelkusios ties skirtingais dalykais, o kartu skiriasi ir jų poreikiai. Mes bendradarbiausime, kad padėtume patenkinti tuos šalių poreikius. Pavyzdžiui, Lietuva daug dėmesio skiria lazerių technologijoms, fintech sektoriui ir turi lūkesčių Taivano puslaidininkių srityje. Manau, kad būtent šiose srityse galime stiprinti bendradarbiavimą su Lietuva.

Beveik šimtas Lietuvos įmonių susidomėjo naujomis galimybėmis: Taivano ministras dėsto, kodėl tik dabar
© DELFI / Andrius Ufartas

Kaip jau minėjau, kaip tik šiandien vyksta Taivano ir Lietuvos verslo susitikimai Vilniuje. Pabrėšiu, kad 97 Lietuvos įmonės dalyvauja šiuose susitikimuose. Ir šis skaičius tikrai viršijo mūsų lūkesčius. Manau, kad tai rodo didžiulį Lietuvos verslo susidomėjimą ir manau, kad mes šį susidomėjimą paversime ateities bendradarbiavimu.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(64 žmonės įvertino)
4.5938

Veiksnys, dėl kurio pasistengę vadovai gali tikėtis įmonės augimo (1)

Augančiam verslui tinkamiausia yra verslo ir žmonių poreikių atžvilgiu lanksti įmonės kultūra .

Į „Forbes“ perspektyviausių jaunųjų verslininkų sąrašą patekęs Tuleya – apie dvigubo deimanto metodiką

„Net pati inovatyviausia idėja yra verta tiek, kiek klientai ryžtasi už ją mokėti“, –...

Įmonės milžinės jau skaičiais verčia savo įtaką gamtai: netrukus tai daryti bus priverstos daugiau bendrovių

Neseniai vykusioje Jungtinių Tautų klimato konferencijoje COP26 didelis dėmesys buvo skiriamas...

Startuoliams sukurta nauja platforma – padės spręsti daugybę klausimų

Verslo kūrimas patirties neturintiems žmonėms – didelis iššūkis. Siekiant padėti Lietuvos...

Namų darbai prieš pradedant investuoti: 4 taisyklės, kurias būtina žinoti (9)

Gyventojų santaupas vis labiau graužiant infliacijai, o bankams nesiūlant kainų augimą...

Top naujienos

Papasakojo, kuo skiriasi omikron atmaina nuo kitų: ar turimi skiepai išliks veiksmingi?

Pasaulyje kyla nerimas dėl koronaviruso omikron atmainos ir kol kas nepakanka duomenų daryti...

D+Roma Macijauskaitė

Modelių agentūra tiems, kam per 60 – patirtis ir išmintis meta iššūkį jaunuoliams

„Tokio dalyko pas mus dar nebuvo“, – šypsosi prieš kelerius metus unikalų projektą „60+”...

D+John Follain, Suzi Ring

COVID-19 šmėkla vėl smogė visu pajėgumu: laukia dar daugiau nemalonių „siurprizų“

Lapkričio 22 d. ryte beveik devyni milijonai Austrijos gyventojų pabudo karantino gniaužtuose. Po...

Pasienyje – vienas už kitą įžūlesni bandymai gadinti koncertiną: apie vieną incidentą paliudijo patys migrantai (18)

Pasienyje – vis daugiau bandymų gadinti koncertiną, ją prakerpant specialiomis žirklėmis. Nors...

Kavos barą atidariusi Eskedar Tihalun: kažkada aš buvau pabėgėlė, dabar pabėgėliai ateina pas mane (71)

Vilniuje, Pilies gatvėje, duris atvėrė naujas kavos baras. Jo šeimininkė – iš Etiopijos kilusi...

Psichoterapeutė išdėstė, apie kokį iš savo žmonų patiriamą smurtą pasakoja vyrai: kontroliuoja dėl pinigų, išnaudoja seksualiai (10)

Statistika rodo, kad smurtą artimoje aplinkoje dauguma atvejų patiria moterys. Vis dėlto dalis...

Ekspertai paaiškino, kaip rinktis baldus ir stalviršį: šios klaidos vėliau gerokai patuština piniginę (1)

Planuojant naujus arba atnaujinant esamus namus, nemažai laiko ir nervų kainuoja baldų rinkimasis....

D+Siddharth Philip

Nauji apribojimai dėl omikron kelia oro kelionių sumaištį: kokių sprendimų ėmėsi šalys

Oro linijų bendrovėms, keleiviams ir įmonėms teko reaguoti į kelionių apribojimų potvynį,...

Tai sau leisti gali ne visi: kodėl už perdirbtas prekes tenka pakloti daug daugiau nei už nešvarų šlamštą?

Pirkdami baldus, drabužius, buitinę techniką dažniausiai atsižvelgiame į pirkinių kainą ir...

Maistas ir PMS: kokie produktai palengvina simptomus ir kokių geriau atsisakyti?

Pilvo spazmai, prasta nuotaika, noras prisišlamšti nesveiko maisto ? Daugelis moterų...