aA
Ekonomika Lietuvoje pastaraisiais metais augo itin sparčiai: daugėjo investicijų, augo eksportas, dėl atlyginimų kilimo augo vartojimas, rekordus mušė nekilnojamojo turto kainos. Tačiau augimas, žinia, negali tęstis amžinai. Kiekvienas ekonominis ciklas svyruoja – kyla ir leidžiasi. Šiandien esame taške, artėjančiame prie recesijos.
Atmintinė vadovui: kaip elgtis, jeigu įmonė neatlaiko sukrėtimų
© Organizatorių nuotr.

Visgi, prognozuojama, jog aukšta infliacija, komplikuota geopolitinė padėtis, gamtos išteklių brangimas ir kiti veiksniai gali tapti sprogiu mišiniu.

Kita vertus, kol kas Lietuvos ekonomika laikosi neblogai. Bankrotų banga buvo prognozuojama gerokai anksčiau – netrukus po to, kai šalies verslas buvo priverstas užsidaryti dėl karantino metu taikytų ribojimų. Bankrotų tąkart buvo mažiau nei tikėtasi. Tiesa, ne be Vyriausybės pagalbos.

Labiausiai dėl taikytų ribojimų nukentėjo maitinimo sektorius. Tačiau šiandien dar negalime drąsiai teigti, kad tik nedidelis procentas Lietuvos verslo buvo paveiktas karantino ribojimų, nes dar taikomi mokesčių mokėjimo atidėjimai, valstybės garantuojamos paskolos ir kt. pagalbos priemonės.

Manytina, kad pasibaigus valstybės taikomoms pagalbos priemonėms nemokumo bylų gerokai padaugės. Tokią nuojautą stiprina ir artėjanti finansų krizė.

Naujas įstatymas, naujos ir prievolės

Vadovams verta prisiminti, kad nuo 2020-ųjų Lietuvoje galioja naujas Juridinių asmenų nemokumo įstatymas, kuriame, lyginant su anksčiau galiojusiu Įmonių bankroto įstatymu, nebeliko pareigos juridinio asmens dalyviams inicijuoti bankroto bylas. Dabar tokią pareigą turi tik vadovai.

Tai reiškia, kad jie privalo nuolat stebėti įmonės finansinę padėtį, o esant nemokumo tikimybei (jei tai gresia per artimiausius tris mėnesius) apie tai informuoti juridinio asmens dalyvius (akcininkus, narius ir pan.). Vadovas taip pat turi pasiūlyti spręsti finansinių sunkumų klausimą, imtis veiksmų kreditorių interesams apsaugoti, vengti tyčinių ir (ar) didelio neatsargumo veiksmų, kurie galėtų pakenkti įmonei ar jos dalininkams.

Ieva Vidugirė
Ieva Vidugirė

Juridiniam asmeniui jau tapus nemokiu (kai verslas negali laiku vykdyti prievolių arba įsipareigojimai viršija turto vertę), vadovas turi papildomą pareigą nedelsiant inicijuoti nemokumo procesą.

Taip pat reikėtų žinoti, kad pagal dabar galiojantį reglamentavimą, prieš kreipdamasis į teismą, įmonės vadovas apie ketinimą kelti bankroto bylą privalo informuoti visus kreditorius ir palaukti nuo 15 iki 30 dienų kreditorių siūlymo sudaryti susitarimą dėl pagalbos.

Nors tokiu reglamentavimu siekiama rinkos dalyvio išsaugojimo, tais atvejais, kai yra akivaizdus juridinio asmens nemokumas ir yra žinoma, jog mokumo atkurti net su kreditorių pagalba nepavyks, prievolė išlaukti mažiausiai 15 dienų, padėtį tik apsunkina. O kai kuriais atvejais ir didina finansinę naštą, pavyzdžiui, kai nėra galimybės vienašališkai nutraukti nuomos sutarties skolininko atžvilgiu netaikant netesybų.

Bankrotas be teismo įmanomas

Primintina, ir tai, kad esant bent trijų ketvirtadalių kreditorių pritarimui, juridinio asmens bankrotas gali būti vykdomas ne teismo tvarka. Tokiu atveju bankroto procesas gali būti greitesnis, o sprendimų priėmimo kontrolė priklauso kreditorių susirinkimui.

Bet norint vykdyti bankroto procedūrą ne teismo tvarka, juridiniam asmeniui teismuose negali būti iškelta bylų. Turi būti baigti visi ne teismo tvarka sprendžiami ginčai dėl turtinių reikalavimų, įskaitant reikalavimus, susijusius su darbo santykiais. Į juridinio asmens turtą taip pat negali būti nukreiptas išieškojimas pagal teismų ar kitų institucijų išduotus vykdomuosius dokumentus. Ir negali būti atliekamas mokestinis tyrimas ar patikrinimas. Jei bent viena iš minėtų sąlygų nėra išpildyta, be teismo apsieiti nepavyks.

Svarbu pažymėti, kad juridinio asmens vadovui laiku nevykdant pareigos inicijuoti nemokumo procesą, didėja tyčinio bankroto tikimybė ir gali būti keliamas vadovo asmeninės atsakomybės už žalą, atsiradusią per laikotarpį nuo juridinio asmens tapimo nemokiu iki nemokumo proceso inicijavimo, klausimas. Be to, vadovas privalo užtikrinti mokėjimų eiliškumo laikymąsi bei kreditorių lygiateisiškumą.

Reikėtų pridurti, kad Juridinių asmenų nemokumo įstatymas buvo priimtas įgyvendinant 2019 m. birželio 20 d. Europos Sąjungos direktyvą. Ja siekiama sumažinti bankroto bylų skaičių ir atitinkamai padidinti restruktūrizavimo procesų skaičių. Tačiau Lietuvoje restruktūrizavimo inicijavimas vis dar nėra populiarus ir verslas, susidūręs su finansiniais sunkumais, tik retais atvejais ieško priemonių mokumui atkurti pasinaudojant restruktūrizavimo institutu.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Verslas prieš 30 metų ir dabar: kas pasikeitė ir kaip prisitaikyti prie pokyčių?

Kuriant ir vystant verslą šiandien į pagalbą galima pasitelkti daugybę resursų – pasinaudoti...

Esate mažosios bendrijos narys ar vadovas? 5 patarimai dėl civilinės paslaugų sutarties

Registrų centro duomenimis, šiuo metu šalyje yra įregistruota 37 tūkst. mažųjų bendrijų...

Arūnas Milašius

Lietuviai rado būdą, kaip lengvai išspausti apčiuopiamą naudą iš savo sodybų (3)

Lietuviai sugalvojo, kaip uždirbti iš sodybų, kurios didžiąją metų dalį stovi tuščios, bet...

Verslas PliusDana Lukauskienė

Tauragėje startuolį įkūręs Andrius tikisi savo sprendimu užkariauti pasaulį

Jaunas verslininkas Andrius Pleikys išmaniosiomis technologijomis domisi nuo mažumės. Tačiau...

Penki patarimai verslui – namų darbai, kurie atveria kelią gauti finansavimą

Dauguma Lietuvoje veikiančių įmonių yra mažos arba vidutinės. Norėdami plėsti verslą, kai...

Top naujienos

Vladimiras Laučius

Leonas Aronas: nepamirškime apie Putino tikėjimą, kad pralaimėjęs visada privalai keršyti Rusijai teliko 6-8 mėnesiai (1)

Nesėkmės fronte ir Vakarų daromas ekonominis spaudimas palieka Kremliui ne daugiau kaip 6 ar 8...

Investuotojų susidomėjimas Lietuva mažėja: konkurencinėje kovoje koją kiša elektros kainos (6)

Užsienio kapitalo investicijoms Lietuvoje įtakos turės pasaulinės ekonomikos tendencijos bei šiuo...

Karas Ukrainoje. Ukraina patvirtino apie dar vieną skaudų smūgį Rusijos pajėgoms

Ukrainos generalinis štabas pirmadienį vakare paskelbtame pranešime netiesiogiai patvirtino...

Dalia Daškevičiūtė

Lietuvoje šią bakteriją turi apie 70 proc. žmonių, tačiau nedaugelis tai žino: negydant gali sukelti rimtų sveikatos problemų (1)

Manoma, kad Lietuvoje šia infekcija gali sirgti apie 70 proc. žmonių, tačiau tik nedidelė dalis...

Tauragiškė savo pašaukimą gyvenime rado sulaukusi 45-erių: man sako, kad darau stebuklus

Ma-uri masažo studiją Tauragėje įkūrusi Vilma Menzorienė ilgai ieškojo savo kelio gyvenime ir...

Pribloškiantis įvykis kosmose: į potencialiai pavojingą asteroidą praėjusią naktį rėžėsi NASA erdvėlaivis – smūgis pakeis skriejimo trajektoriją tokio reginio žmonija dar nebuvo mačiusi (1)

Naktį iš pirmadienio į antradienį (Lietuvos laiku 02 val. 16 min.) į asteroidą Dimorphos ,...

Valerijus Morozovas, šeimos gydytojas

Gydytojas Morozovas – apie magnetines audras: kaip jos veikia kūną ir ar reikia saugotis?

Gyventojai raginami be reikalo neišeiti iš namų ir neužsiimti aktyvia veikla lauke – laukiama...

18-metei influencerei iš Rusijos – vietos pareigūnų „dovanėlė“: tikėtina bausmė – ilgi metai nelaisvės

Influencerei iš Rusijos Veronikai Loginovai (18 m.) gali būti skirta 6-erių metų kalėjimo bausmė...

Sprogimo banga Vilkaviškyje išvertė duris, trūko katilinės siena

Į Vilkaviškyje esantį garažą pirmadienį skubėjo ugniagesiai. Pranešta, kad įvyko sprogimas.