aA
Ir toliau išliekant neapibrėžtumui dėl infliacijos augimo ir ekonominės situacijos, itin didelis nerimas jaučiamas su žemės ūkiu susijusiame sektoriuje. Žemės ūkio produkcijos gamintojai sako, kad dėl agresyvių rinkos veiksmų šiam sektoriui gresia netgi bankrotai. Apie žemės ūkio sektorių infliacijos kontekste laidoje „Verslo požiūris“ kalbėtasi su Lietuvos paukštininkystės asociacijos tarybos nariu, „Vilniaus paukštyno“ ir „Kaišiadorių paukštyno“ direktoriumi Dariumi Gudačiausku.
Darius Gudačiauskas
Darius Gudačiauskas
© DELFI / Karolina Pansevič

Iššūkius kelia brangstantys ištekliai

Kalbėdamas apie mėsos produkcijos pabrangimą, įmonių vadovas, Lietuvos paukštininkystės asociacijos tarybos narys D. Gudačiauskas sako, kad pinigų suma, už kurią gamintojai produktus parduoda prekybininkams, yra ženkliai mažesnė nei vartotojų mokama galutinė kaina.

Pasak jo, labiausiai šiuo metu auga gyvulių, kurie suvartoja daugiausiai pašarų, mėsa, t. y. jautiena, kiek mažiau kiauliena, o lengviausiai pagaminama paukštiena. Tačiau bėda ta, kad gamintojų savikainą veikia ne tik brangstantys pašarai, bet ir kylančios energetikos išteklių kainos.

„Šiuo metu dirbame nuostolingai, todėl kalbamės su valstybe, kaip ji galėtų padėti išlaikyti 30 m. sėkmingai veikusią ekosistemą. Tik per COVID-19 pandemiją ir energetikos kainų krizę patiriame iššūkius, su kuriais patys vieni didieji gamintojai ir ūkininkai susitvarkyti nebegali“, – teigia Delfi TV laidos svečias.

Pasigenda valdžios institucijų dėmesio

Aptardamas žemės ūkio iššūkius, D. Gudačiauskas pažymi, kad šis sektorius yra nevienalytis ir susideda iš skirtingų ūkio šakų. Pasak jo, ne visos iš jų susilaukia vienodo dėmesio ir paramos. „Valstybės patvirtintame 2023–2027 m. strateginiame plane žemės ūkiui planuojama skirti 4,27 mlrd. eurų. Iš jų – 700 mln. eurų ūkininkams, kurie verčiasi įvairia veikla, ir 324 mln. eurų ekologinei žemdirbystei.

Tačiau dvi žemės ūkio šakos – paukštininkystė ir kiaulininkystė – nėra remiamos. (…) Todėl prašome mus įtraukti į šias ekoschemas ir žadame pagaminti aukštesnės kokybės paukštieną ir kiaulieną, ką de facto darome ir šiandien. Tokiu būdu reikėtų padėti ūkininkams, kitaip teks valgyti tik avižas“, – dėsto vadovas.

Darius Gudačiauskas, Kęstutis Juščius
Darius Gudačiauskas, Kęstutis Juščius
© DELFI / Karolina Pansevič

Pasak „Verslo požiūrio“ pašnekovo, savarankiškai nieko nepasigaminanti valstybė negali gyventi gerai. „Jei neturėsime savo grūdų, paukštienos ar kiaulienos, jų mums galės atvežti lenkai ir parduoti už tokią kainą, kokią nori. Tik kol yra stiprus vietinis gamintojas, tol tarp šalių vyksta konkurencija. Deja, šiuo metu Lietuva pralaimi konkurencinę kovą, nes Lenkijos vyriausybė dėl savo ūkininkų daro daug, o Lietuva savo strategijoje pamiršo net ir vienus didžiausių proteino gamintojų. Tai yra klaida.“

Kainų augimas – natūralus procesas

Svarstydamas apie kylančias maisto produktų kainas, D. Gudačiauskas teigia kad karantino metu jos netgi buvo sumažėjusios, o šiandien po truputį atsistato. „Ar mokėti 2,3 euro už aukščiausios kokybės broilerio mėsą yra per didelė kaina? Nemanau. Tačiau yra problema, jog negalime gauti sąžiningos tiekimo grandinės vertės, todėl, kad susidarė labai didelės kainų žirklės. Dėl lenkų gamintojų pasiūlos negalime pakelti savo produktų kainos, jog prekybos tinklai mums mokėtų nenuostolingą kainą.
Kodėl valstybė turėtų atkreipti dėmesį į vietinius gamintojus? (...) Nepamirškime, kad įmonės išlaiko tūkstančius darbuotojų, kurie mokėdami mokesčius išlaiko ir save, ir valstybę bei nesukuria daug socialinių problemų. (...) Parama vietiniams gamintojams turi būti valstybės politikos dalis“, – „Verslo požiūryje“ kalba vadovas.

Jo vadovaujamos įmonės „Vilniaus paukštynas“ ir „Kaišiadorių paukštynas“ jau pandemijos metu patyrė didelių sunkumų, o išgyventi padėjo tik akcininkų ir valstybės pagalba. Todėl pašnekovas įsitikinęs, kad ir dabar valstybė turėtų remti verslus, kurie užaugina aukštos kokybės produktus, ir taip padaryti juos prieinamus visiems vartotojams.

Kaip galima spręsti problemą?

Laidos „Verslo požiūris“ vedėjai prakalbus apie tai, kad Lietuvoje šiuo metu fiksuojamas didžiausias, net 22 proc. siekiantis maisto produktų kainų augimas visoje ES, D. Gudačiauskas sako, kad tikėtina, jog ir ateityje kainos reaguos į brangstančią gamintojų savikainą bei dar labiau kils.

Darius Gudačiauskas
Darius Gudačiauskas
© DELFI / Karolina Pansevič

„Kainos nėra per didelės. Tačiau kalbant apie tai, kaip turėtų reaguoti valstybė – ji turėtų stengtis, kad vertės grandinė būtų visiems vienodai naudinga, ir padėti tiems, kuriems sunkiausia. Mūsų užauginto broilerio kilogramo marža yra 11 centų, prekybos centro – 1,45 euro, o valstybė gauna 75 centus PVM mokesčio. (…) Valstybės politika turi būti nukreipta į tai, kad užsisuktų lietuviškų produktų ratas“, – teigia pašnekovas.

Lietuvos paukštininkystės asociacijos tarybos narys taip pat sako, kad tam, jog ekologinė žemdirbystė pasiūlytų realius problemos sprendimus, ji turi būti strategiškai efektyvi. „Daugelis ekologinių ūkių paima iš valstybės paramą, bet nesukuria pridėtinės vertės. Statistikos departamento duomenimis, bendrasis ekologinių ūkių pelnas yra lygus subsidijoms. Taigi, tokie ūkiai gyvena ne iš to, ką patys sukuria, bet iš to, ką duoda valstybė.

Žinoma, yra ir gerai, ir blogai valdomų verslų. Tačiau, jei šimtus milijonų eurų išdalijame tiems, kurie nepagamina pridėtinės vertės – ar tai yra Žaliasis kursas? Turime gerai suprasti, apie ką šnekame“, – Delfi TV eteryje pastebi D. Gudačiauskas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.6667

Verslo požiūris. Romanovskis: aš netikiu, kad atlyginimai mažės

Ekonomistų prognozės nedžiugina – vis daugiau kalbama apie artėjančią recesiją ir ekonomikos...

Mauricas: lietuviai turi sumažinti ekonominius lūkesčius, tačiau dabar jie didžiausi visoje ES (1)

Kol didžioji dalis ekonomistų savo prognozėse mini galimą recesiją, prezidentė Dalia...

„Novaturo“ vadovas Rakovski: per pandemiją lietuviai sutaupė 5 mlrd. eurų – tikėtina, kad dalį jų išleis kelionėms

Prasidėjus vasarai dažnas leidžiasi atostogauti – vieni renkasi Lietuvą, kiti užsienio...

Top naujienos

Zelenskis įspėjo NATO lyderius: arba skubi pagalba Ukrainai, arba jums teks kariauti su Rusija Zelenskis: į Lietuvą Rusija žiūri kitaip

Prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį pareiškė NATO lyderiams, kad kovojant su Rusijos...

Štai kokį turtą valdo didžiųjų miestų merai: Matijošaitis praturtėjo dar labiau, paviešinta Šimašiaus sutuoktinės deklaracija (1)

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) paskelbus turto deklaracijų duomenimis už 2021 metus,...

Anušauskas: NATO vadovai patvirtino sprendimą dėl Aljanso brigadų rytiniame sparne papildyta

NATO šalių vadovai Madride trečiadienį patvirtino ketinimus rytiniame Aljanso sparne,...

Grybauskaitė CNBC prabilo apie Kaliningradą: Putinas gąsdina Lietuvą, bet mes jau jų nebijome (6)

Kadenciją baigusi šalies vadovė Dalia Grybauskaitė interviu televizijai CNBC dar kartą...

VMI skelbia turto deklaracijas: formaliai – Seime tik du milijonieriai (6)

Pažvelgus į Valstybinei mokesčių inspekcijai ( VMI ) už 2021 metus pateiktas Seimo narių turto...

NATO viršūnių susitikimo fone – pareiškimas iš Rusijos: žinojome, ko tikėtis

Maskva trečiadienį pareiškė, kad Madride vykstantis NATO viršūnių susitikimas įrodo, jog...

Nausėda NATO viršūnių susitikime: penki žingsniai Rusijai sustabdyti

Rusija išliks ilgalaike karine grėsme NATO , todėl Aljansas privalo imtis būtinų priemonių...

Karas Ukrainoje. Ukraina ruošiasi galimam puolimui iš Baltarusijos: grėsmė gana didelė okupantai planuoja referendumą dėl Chersono prijungimo prie Rusijos (11)

Rusijos atakos, pareikalaujančios ir žmonių gyvybių, Ukrainoje nesiliauja – vėl apšaudyti...

Draudikai įvardijo, kur Vilniuje po lietaus važiuoti automobiliu pavojingiausia

Vilniečiai tikriausiai dar puikiai prisimena po kiekvieno smagesnio lietaus atsirasdavusį Narbuto...

Delfi PliusDalia Daškevičiūtė

Saugumas, slaptumas ir kiti bandymai knisti protą: Chmieliauskas paaiškino, kaip suprasti, kodėl rusų tauta tyli

Socialinis laikas yra žymiai svarbesnis nei tai, kurioje barikadų pusėje tu esi. Tuo įsitikinęs...