„Delfi TV“ laidoje „Verslo požiūris“ apie besikeičiančią situaciją ekonomikoje, niūrias prognozes ir verslo planus savo mintimis pasidalijo baldų gamybos įmonių „Freda“ ir „Freda2“ akcininkas Rimas Varanauskas ir ekonomistas Marius Dubnikovas.

Neišvengiama krizė

Pasak ekonomisto M. Dubnikovo, pastarieji treji metai yra tokie, kad jau niekas nebestebina. Ir nors atrodė, kad 2022–ieji turėtų būti stabilesni, Rusijos karas Ukrainoje situaciją pakeitė kardinaliai.

„Ekonomistų prognozės šiandien yra mažiau tikslios nei orų prognozės. Nuotaikos labai keičiasi ir vienas jų turėjome vasaros metu, kai matėme pakilusias žaliavų bei energetikos kainas, o dabar viskas atrodo suvokiama ir kainos nukrito. Šių metų prognozės yra geresnės nei buvo galima tikėtis prieš 3–5 mėn.“, – pastebėjo specialistas.

Marius Dubnikovas

Tuo tarpu kitais metais, anot „Delfi TV“ laidos „Verslo požiūris“ svečio, rodikliai rodo, kad recesija arba krizė yra neišvengiama. Labiausiai tikėtina, kad sudėtingas laikotarpis ateis pirmąjį ir antrąjį kitų metų ketvirčius. Tačiau jis taip pat pastebi, kad svarbiausia nepanikuoti ir neinterpretuoti visų šių duomenų, nes krizinis laikotarpis paprastai trunka neilgai – 6-8 mėnesius ir tuomet ekonomiškai atsispiriama bei prasideda naujas ekonominis ciklas.

„Dabartinis ciklas, kuris prasidėjo 2009 m., truko iki 2022 m. Svarbu šį laiką ramiai išgyventi, mažai panikuoti, daugiau galvoti, ką daryti ar kaip išlaikyti esamą situaciją. Na, o Lietuva, verslas ir visuomenė turi gerus šansus sekantį ekonominį ciklą padaryti tokį pat didelį šuolį.

Ši žiema taip pat nebus tokia šalta, kokia ji buvo piešiama. Yra diskusijų su energetikais, kaip gyvensime jau sekančią žiemą. Tačiau tas didžiulis indėlis, kurį per trumpą laiką padarė Europa ir pastatė prieplaukas, išduijinimo terminalus, metė lėšas, (atsipirks). <...> Galima pasakyti, kad Europa ir ypatingai Lietuva iš šios situacijos išeis labai sustiprėjusi“, – pastebėjo M. Dubnikovas.

Verslas diržų nesiveržia

Baldų gamybos įmonių „Freda“ ir „Freda2“ akcininkas R. Varanauskas taip pat pritarė ekonomisto nuomonei bei pridūrė, kad po pandemijos buvo bėgimo laikas, kai visko tarsi trūko. Tačiau prakalbus apie palūkanas akcininkas užsiminė, kad pokytis į naudą, nes pinigai turi kainuoti ir būti vertybe.

„Dabar diržų nesiveržiame. Matomas užsakymų mažėjimas, bet saikingas ir (tai) leidžia žiūrėti į efektyvumą. Mūsų versle efektyvumas yra svarbiausias faktorius. Esame eksportuojanti kompanija. Tad galvoju, kad kitais metais ir atsargiai augsime. Praėjusiais metais daug investavome, todėl dabar turėsime laiką, per kurį investicijos duotų naudą mums, darbuotojams ir valstybei per mokesčius“, – pastebėjo laidoje „Verslo požiūris“ dalyvavęs verslo atstovas.

Rimas Varanauskas

Kodėl reikia vertinti darbuotojus?

Laidos vedėjai baldų gamybos įmonių „Freda“ ir „Freda2“ akcininko pasiteiravus, ar krizės akivaizdoje netenka atleisti darbuotojų, R. Varanauskas sakė, kad šiuo metu naujų darbuotojų nepriima ir natūraliai jų mažėja. Šiuo keliu ketinama eiti ir toliau.

Tuo tarpu ekonomistas M. Dubnikovas laidoje sakė, kad pasiektas įtampos taškas. „Su darbuotojais reikia elgtis labai atsargiai, nes turime situaciją kai Europoje visi turi darbą. Jei verslas pradės agresyviau elgtis su darbuotojais ir jų atlyginimų pokyčiais, yra rizika prarasti specialistus. Jie gali būti perimti vietos rinkoje konkurentų arba blogiausiu atveju prarastume žmones, kurie iškeliautų į užsienį, kur turint kvalifikaciją ir galimybes dabar rasti darbą lengviau nei išsinuomoti butą.

Rimas Varanauskas, Marius Dubnikovas

Žinoma, tokių aukštų (darbingumo) skaičių istoriškai anksčiau nebuvo ir jie tokie neišliks. Tačiau jei pasiteisina prognozės, kad šis susitraukimo periodas yra trumpas, praėjus išbandymo laikui reikės startuoti ir lipti į naują ekonominį ciklą. Jei neturėsi pačio svarbiausio resurso – žmogaus, gali būti, kad lenktynėse teks bėgti iš paskos“, – kalbėjo ekonomistas ir pridūrė, kad verslininkams artėjantys metai bus sudėtingi priimant kompromisus, tačiau svarbu prižiūrėti ir rūpintis savo aukščiausios kvalifikacijos darbuotojais, nes jų reikės ir jie bus paklausūs.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)