aA
Vyriausybė trečiadienį patvirtino 2024 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių projektų rengimo planą. Jame numatoma, kad šiemet bus anksčiau tariamasi su institucijomis dėl poreikių vykdomoms funkcijoms ir veiklai, tokiu būdu joms suteikiant apibrėžtumą dėl finansavimo, praneša Finansų ministerija.
Vyriausybė patvirtino 2024 m. valstybės biudžeto rengimo planą
© DELFI / Andrius Ufartas

Tuo metu derybos dėl papildomų priemonių finansavimo keliamos į rugsėjį, kai bus žinomos naujausios Lietuvos ekonomikos prognozės.

Šiame biudžeto rengimo plane keliami didesni reikalavimai finansavimo poreikiui pagrįsti, taip pradedant ruoštis vidutinės trukmės valstybės biudžeto rengimui, kuris pagal atnaujintas biudžeto sandaros taisykles bus tvirtinamas jau 2025–2027 metams. Vidutinės trukmės biudžete bus aiškiai atskleidžiamos planuojamos 3 metų biudžetų ir fondų išlaidos pagal šalies finansines galimybes bei įvertinama priimtų sprendimų įtaka vėlesnių metų išlaidoms. Tokiu būdu bus užtikrinamas finansavimo tęstinumas vidutiniu laikotarpiu ir formuojama tvaresnė šalies fiskalinė politika.

„Mūsų tikslas – kiek įmanoma anksčiau parengti išdiskutuotą ir finansines galimybes atitinkantį biudžetą. Nepaisant jau ne vienerius metus esamo neapibrėžtumo, kiek galima anksčiau – birželį – tarsimės dėl poreikių vykdomoms funkcijoms ir veiklai, jau prisiimtiems įsipareigojimams finansuoti. Tai institucijoms suteiks galimybę jau nuo pavasario planuotis didžiąją dalį darbų, – sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė. – Ir tik dėl papildomų priemonių finansavimo derybos keliamos į rudenį, kai turėsime naujausią ekonominės raidos scenarijų.“

Finansų ministerija Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių projektų rengimo planą Vyriausybei tvirtinti teikia kasmet. Jame numatomi konkretūs darbai institucijoms, dalyvaujančioms biudžeto rengimo procese: kokius duomenis bei informaciją jos turi parengti ir kada bei kam juos pateikti.

2024 m. valstybės biudžeto rengimo plane numatoma, kad:

Kovo 20 d. Finansų ministerija paskelbia ekonominės raidos scenarijų ir valdžios sektoriaus finansų projekcijas.

Balandį-gegužę Finansų ministerija surenka informaciją makroekonominams rodikliams prognozuoti bei institucijų finansavimo poreikius.

Balandį Vyriausybė tvirtina Finansų ministerijos parengtą Stabilumo programą, kurioje nustatoma vidutiniu laikotarpiu planuojama vykdyti fiskalinė politika, trimečiai valdžios sektoriaus balanso rodikliai (deficito arba pertekliaus), struktūriniai valdžios sektoriaus balanso rodikliai. Stabilumo programa apriboja rengiamo biudžeto išlaidas.

Birželį atliekamos numatytos funkcijų peržiūros Vidaus reikalų, Teisingumo, Kultūros ir Finansų ministerijos srityse bei sisteminės biudžeto tęstinių išlaidų peržiūros.

Birželio 12–23 d. numatomos Finansų ministerijos, Vyriausybės bei atitinkamų ministerijų atstovų arba Vyriausybei atskaitingų įstaigų atstovų pasitarimai dėl planuojamų asignavimų ir siekiamų rezultatų: įvertinami ankstesniais metais įstaigų pasiekti rezultatai ir panaudoti asignavimai, vykdant pažangos ir tęstinę veiklą bei aptariami siūlymai dėl poreikių vykdomoms funkcijoms ir veikloms finansavimo užtikrinimo. Pasitarimų metu taip pat aptariamas finansavimo poreikis naujoms (pažangos) priemonėms.

Iki liepos 7 d. Finansų ministerija praneša įstaigoms numatomus skirti maksimalius išlaidų limitus 3-ims ateinantiems metams. Po šio etapo įstaigos pradeda rengti 3-mečius strateginius veiklos planus ir detalizuoti išlaidų planus.

Iki rugpjūčio 25 d. įstaigos parengia valstybės biudžeto programų sąmatų projektus su preliminariais skaičiavimais, neviršijant pasitarimuose dėl asignavimų sutartų maksimalių valstybės biudžeto asignavimų limitų.

Iki rugsėjo 11 d. Finansų ministerija atnaujina ekonominės raidos scenarijų ir valdžios sektoriaus finansų projekcijas.

Rugsėjo 11–22 d. numatomi premjerės, finansų ministrės ir ministrų pasitarimai, kurių metu, atsižvelgiant į atnaujintą ekonominės raidos scenarijų koreguojami biudžeto rodikliai, apsisprendžiama dėl papildomų priemonių finansavimo bei patikslinamas skirtas finansavimas.

Iki spalio 6 d. Finansų ministerija parengia ir pateikia Vyriausybei 2024 m. valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą.

Vyriausybei apsvarsčius valstybės biudžeto projektą ir jam pritarus, jis teikiamas Seimui. Po pirmojo svarstymo Seime biudžeto projektas grąžinamas tobulinti Vyriausybei.

Ne vėliau kaip per 15 dienų nuo valstybės biudžeto projekto pirmojo svarstymo įvyksta antrasis svarstymas Seime. Iki tol Vyriausybė turi apsvarstyti ir patobulinti biudžeto projektą pagal gautus pasiūlymus ir pastabas, ir joms pritarus, grąžinti biudžeto projektą Seimui.

Seimas balsuoja dėl valstybės biudžeto projekto priėmimo ne vėliau kaip prieš 14 dienų iki kitų metų pradžios. Konstitucija nustato, kad Prezidentas Seimo priimtą įstatymą ne vėliau kaip per 10 dienų po įteikimo pasirašo ir oficialiai paskelbia arba motyvuotai grąžina Seimui pakartotinai svarstyti.

ELTA
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Premjeras: Ukraina šįmet tikisi 45 mln. tonų grūdų derliaus

Šiais metais Ukraina bus visiškai aprūpinta grūdais ir maistu – planuojama gauti 45 mln. tonų...

ES lyderiai tikina, kad padėtis euro zonos bankininkystės sektoriuje yra stabili

Europos Sąjungos ( ES ) lyderiai ir Europos centrinio banko ( ECB ) vadovė penktadienį siekė dar...

LTG korporatyvinių reikalų direktorės pareigas laikinai eis Laura Gabrilavičiūtė

„Lietuvos geležinkelių“ Grupės ( LTG ) korporatyvinių reikalų direktorės pareigas laikinai...

Euro zonos ekonomikos augimas kovą paspartėjo

Euro zonos ekonomikos augimas kovą paspartėjo, penktadienį parodė vienas atidžiai stebimas...

Seimas sudarė palankesnes sąlygas skirti išmokas iš Garantinio ir Ilgalaikio darbo išmokų fondų

Seimas ketvirtadienį pritarė Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio...

Top naujienos

Pirmosios interviu akimirkos pribloškė ilgai viešumoje nesirodžiusį Rusijos ambasadorių (1)

Rusijos ambasadorius Australijoje Aleksejus Pavlovskis po ilgos pertraukos bendravo su žiniasklaida....

Alytiškė pasibaisėjo elektros atjungimais: mes ne kaimiečiai ir ne durneliai patarimai, ką daryti

Stovintis verslas, neveikianti saulės elektrinė, per plauką išvengta gaisro – tokius patirtus...

Šokiruojanti statistika: suskaičiavo dingusius asmenis Lietuvoje (4)

Iš namų kasmet dingsta vien po kelis tūkstančius vaikų. Dėl kokių priežasčių bėgama, kiek...

Karas Ukrainoje. Pastarąją parą Ukraina 17 kartų smūgiavo į okupantų susitelkimo vietas situacija Bachmute gerėja; Rusija jau neteko apie 169 890 karių

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad Kinija kol kas nėra perdavusi...

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (40)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Reed ir Ambrulevičius pasaulio šokių ant ledo čempionate užfiksavo geriausią karjeroje rezultatą

Pajėgiausia Lietuvos šokių ant ledo pora Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius Saitamoje,...

Verslas PliusEglė Girdenytė

Europos Sąjungoje – naujas užmojis: prie vairo jaunuoliai galėtų sėsti anksčiau (17)

Nors vis dažniau vairuotojai raginami atsisakyti nuosavų automobilių ir keliauti kitomis...

Rokiškyje vyrą užpuolusi trijulė išvežė jam nežinoma kryptimi

Pas rokiškėną atėję nekviesti svečiai žmogų pakvietė į lauką, kur sumušė, o netrukus jį...

Jankauskas po mačo Belgrade: nesiruošiu žaidėjams sakyti nė vieno priekaišto (1)

Lietuvos rinktinė Europos čempionato atrankos starte penktadienio vakare išvykoje 0:2 pralaimėjo...

Transliacija / Alfo didysis šou. Patiekalas, kurį vieni dievina, o kiti nedrįsta paragauti, šaldytos žuvies mitai ir valgomas vazonas šunims Kodėl neverta sandėliuoti stiklainių ir ar prieš rūšiuojant reikia juos plauti?

Šį šeštadienį Alfas kvies pasitikėti savo skonio receptoriais: dažnai akys mus paveda skonio...