Apklausoje prašyta Baltijos šalių smulkiųjų ir vidutinių verslininkų palyginti savo verslo rezultatus 2021 ir 2022 metais. Pozityviai ir neutraliai situaciją vertino truputį daugiau kaip 77 proc. apklausoje dalyvavusių verslo atstovų. Geriausiai nusiteikę buvo estai (45 proc. apklaustųjų nusiteikę pozityviai), santūriausiai – latviai (pozityviai nusiteikusių 37 proc.). Pozityviai nusitiekusių lietuvių apklausoje – 40 proc.

Kol kas verslas stipraus situacijos blogėjimo nejaučia. Į klausimą, kokių pardavimo apimčių tikisi šiais metais, 67 proc. apklausos dalyvių sako, jog tikisi stabiliai išlaikomų apimčių arba augimo.

Mažėjimą prognozuoja kiek mažiau nei 17 proc. verslininkų. Didžiausi optimistai čia lietuviai – augimo tikisi net 36 proc., stabiliai išlaikyti pardavimų lygį – 37 proc. lietuvių.

Plano 2023 metais plėsti verslą neatsisakė 30 proc. smulkiųjų ir vidutinių Baltijos šalių verslų, dar neapsisprendė apie penktadalis. Maždaug pusė apklausos dalyvių šiemet verslo plėtros neplanuoja.

„Smulkusis ir vidutinis verslas paprastai anksčiausiai ir skaudžiausiai pajunta pokyčius rinkoje. Tačiau smulkieji verslai taip pat turi galimybes greičiau persiorientuoti, prisitaikyti prie pokyčių, atrasti kitas verslo nišas. Baltijos šalyse kol kas nėra fiksuojama kritinių pasikeitimų, tai leidžia tikėtis, kad artėjantis periodas neturės drastiško poveikio visai verslo aplinkai.

Savo ruožtu, bendraudami su verslininkais stengiamės patarti, kaip optimaliai valdyti finansus, kuriuos finansinius sprendimus konkrečiai įmonei geriausiai rinktis, kartu ieškome išeičių iš įvairių situacijų“, –sako „Luminor“ banko Verslo klientų skyriaus vadovas Vytis Žegužauskas.

Nors dominuoja palyginti optimistinės nuotaikos, dauguma verslininkų pripažįsta, jog šiais metais ketina taupyti, mažinti išlaidas. Kad šiemet mažins išlaidas, sako daugiau kaip 51 proc. Baltijos šalių verslininkų. Dėl išlaidų mažinimo kol kas nėra apsisprendę beveik trečdalis, taupyti neketina šiek tiek daugiau nei 15 proc. apklausos dalyvių.

„Luminor“ banko užsakymu bendradarbiaujant su tyrimų agentūra „Norstat“ apklausa buvo atlikta 2023 metų balandžio mėnesio pabaigoje Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, apklausus 750 smulkių ir vidutinių įmonių vadovus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės