aA
Nuo kovo mėnesio už pranešimų apie koncentraciją nagrinėjimą verslas Konkurencijos Tarybai turės mokėti 22 700 Eur (lyginant su praėjusiais metais – 4 000 Eur daugiau). Tai – keliolika kartų daugiau nei Estijoje ir pastebimai daugiau nei Latvijoje. Visgi, įmones įsigijimų ir susijungimų sandoriuose konsultuojanti advokatų kontora COBALT sako, kad bent dalis klientų sutiktų mokėti ir dar daugiau, jeigu koncentracijų pranešimų priėmimo ir nagrinėjimo procesas būtų greitesnis.
Konkurencijos taryba didina įkainius už koncentracijų nagrinėjimą: atsieis daug brangiau nei aplinkinėse šalyse
© DELFI / Andrius Ufartas

„Užmokesčio dydis nėra pagrindinis verslo rūpestis. Susijungimai ar įsigijimai, kuriems būtinas Konkurencijos tarybos palaiminimas, paprastai būna nemaži. Abiejų sandorio dalyvių suminės pajamos turi sudaryti bent 20 milijonų eurų. Tad kaštai už koncentracijos nagrinėjimą tikrai nėra veiksnys, kuris gali sutrukdyti įmonėms įgyvendinti sandorį.

Pagrindinė problema – ilgas koncentracijų pranešimų priėmimo ir nagrinėjimo procesas. Būtent ilgi proceso Konkurencijos taryboje terminai yra dažniausiai linksniuojama problema sandorių rinkoje“, – teigia COBALT partnerė ir Konkurencijos teisės praktikos grupės vadovė Rasa Zaščiurinskaitė.

Konkurencijos Taryba vasario pradžioje paskelbė, kad nuo kovo mėnesio ūkio subjektai už teikiamo pranešimo apie koncentraciją nagrinėjimą turės mokėti 22 700 Eur, o už teikiamo prašymo leisti atlikti atskirus koncentracijos veiksmus nagrinėjimą – 7600 Eur dydžio mokestį. Iki vasario paskutinės dienos galiojo prieš metus patvirtinti įkainiai, atitinkamai – 18 600 Eur ir 6200 Eur. Nauji įmokų dydžiai galios iki 2024 m. vasario 29 d.

Taryba savo svetainėje nurodo, kad užmokestis kasmet apskaičiuojamas pagal praėjusiais metais patirtas sąnaudas. Kai pastarosios didėja, keliamas ir užmokestis. Kaip vieną iš didėjančių sąnaudų pavyzdžių Taryba nurodo atlygį įvairių kompetencijų savo ir trečiųjų šalių specialistams, kurie pasitelkiami kai reikia nagrinėti sudėtingas koncentracijas.

Visose aplinkinėse šalyse – nuo Estijos iki Lenkijos – konkurencijos prievaizdai taip pat yra biudžetinės įstaigos. Visos jos, kaip ir Lietuvoje, priima papildomas įmokas už paslaugas verslui. Tiesa, Lietuvoje šis mokestis nustatomas pačios Konkurencijos tarybos ir mokamas ne į valstybės, o tiesiogiai į Konkurencijos tarybos sąskaitą.

Anot R. Zaščiurinskaitės, Latvijoje tarifai yra diferencijuojami, bet jie siejami su koncentraciją vykdyti prašančių bendrovių apyvarta, o ne priežiūros institucijos sąnaudomis. Už paprastų sandorių-koncentracijų nagrinėjimą, kai jungiasi nedidelės bendrovės, įmoka tesiekia 2 tūkst. Eur. Kai besijungiančių įmonių suminės pajamos Latvijoje viršija 30 mln. Eur, įmoka padidėja iki 4 tūkst. Eur, o kai bendra apyvarta Latvijoje viršija 80 mln. Eur – iki 8 tūkst. Eur.

Estijoje ir Lenkijoje galioja vienas tarifas. Lenkijoje mokestis sudaro 15 tūkst. zlotų (apie 3500 Eur), Estijoje – 1920 Eur.

R. Zaščiurinskaitė aiškina, kad taip yra dėl to, kad pagal Lietuvos Konkurencijos įstatymą, užmokesčio dydį nustato ir jį į savo sąskaitą renka pati KT. Kitose Baltijos šalyse tarifų dydžius nustato Vyriausybės, o įmokos mokamos valstybei.

„Lyginant su Estija ar Latvija, mūsų Konkurencijos Tarybos nustatyti įkainiai išties atrodo didoki. Taip pat ir daugelyje kitų jurisdikcijų įmokos yra mažesnės nei Lietuvoje. Kita vertus, netrūksta ir brangesnių šalių. Pavyzdžiui, Vokietijoje rinkliava išimtiniais atvejais gali sudaryti ir 100 tūkstančių eurų. O JAV – net iki 2 milijonų dolerių, nes ten tarifai diferencijuojami pagal sandorių dydį, – komentuoja COBALT partnerė. – Visgi, kaip minėjau, pagrindinis klausimas yra ne užmokesčio dydis. Lietuvoje turime vieną sudėtingiausių ir ilgiausių pranešimų apie koncentraciją priėmimo ir nagrinėjimo procedūrų. Be to, prašoma pateikti itin daug informacijos, neretai perteklinės, kuri taip ir nebūna panaudojama nagrinėjimo metu.“

Pasak jos, būtent laikas dažnai lemia sprendimus – eiti su sandoriu į priekį ar ne, nes per pusę metų ar net metus, o kartais net tiek užtrunka prašymo priėmimas ir nagrinėjimas Lietuvoje, rinka gali pasikeisti ir sandoris gali tapti nepatrauklus.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Premjeras: Ukraina šįmet tikisi 45 mln. tonų grūdų derliaus

Šiais metais Ukraina bus visiškai aprūpinta grūdais ir maistu – planuojama gauti 45 mln. tonų...

ES lyderiai tikina, kad padėtis euro zonos bankininkystės sektoriuje yra stabili

Europos Sąjungos ( ES ) lyderiai ir Europos centrinio banko ( ECB ) vadovė penktadienį siekė dar...

LTG korporatyvinių reikalų direktorės pareigas laikinai eis Laura Gabrilavičiūtė

„Lietuvos geležinkelių“ Grupės ( LTG ) korporatyvinių reikalų direktorės pareigas laikinai...

Euro zonos ekonomikos augimas kovą paspartėjo

Euro zonos ekonomikos augimas kovą paspartėjo, penktadienį parodė vienas atidžiai stebimas...

Seimas sudarė palankesnes sąlygas skirti išmokas iš Garantinio ir Ilgalaikio darbo išmokų fondų

Seimas ketvirtadienį pritarė Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio...

Top naujienos

Nuo karo bėgusiam ukrainiečiui – nemalonumai Lietuvoje: užpuolė, nes nekariauja prieš rusus

Į Lietuvą nuo Ukrainoje vykstančio karo pabėgę ukrainiečiai sulaukia ne tik užuojautos...

Pragaras Kauno kalėjime: nepilnametį su kitu kaliniu vertė užsiimti seksu (3)

Kauno kalėjime (buvusiame tardymo izoliatoriuje) – nuo visuomenės nuslėptas skandalas: du...

Tragedija Šiaurės Italijos slidinėjimo kurorte: pranešama apie žuvusią lietuvę ir jos draugą italą (atnaujinta)

Pranešama apie sekmadienį nutikusią tragediją, kurios metu Italijoje žuvo ir lietuvė moteris....

Rimvydas Valatka. Švogerių ir pusseserių Lietuva (2)

Šeštadienį po Palangą slampinėjo bebras. Sako, visai nesibaidė žmonių. Turseno kaip savas....

Parengė Laurynas Butkauskas

Su Drakula lyginamas treneris čempiones ugdė beveik kaip koncentracijos stovykloje: „gimnasčių fabrikuose“ badas ir teroras buvo kasdienybė

Devynmečių mergaičių skirstymas į grupes „pagal storumą“, joms skiriamos dešimties...

Danielius Bunkus tituluotai gražuolei Samantai pažėrė šūsnį komplimentų: tu mano nuostabiausio grožio moteris

Verslininkas Danielius Bunkus socialiniuose tinkluose pasidalijo keliomis žinutėmis, kur atvirai...

Atsikrausčiusi gyventi į kaimą Kristina ėmėsi netradicinės veiklos: tai vadina kaimišku sporto klubu medikė paaiškina, kuo ypatingi putpelių kiaušiniai

Molėtų rajone, gamtos apsuptyje jau kelis metus yra įsikūręs nedidelis putpelių ūkis ....

Login.lt

Naujas vaistas padėjo girtoms pelėms greičiau atsigauti: mokslininkai tikisi išgelbėti milijonus gyvybių

Iki šiol vienintelis būdas išsiblaivyti – pralaukti. Tačiau viskas gali pasikeisti: mokslininkai...

Šešėliniu narkobaronu laikomas kaunietis Strasbūre laimėjo bylą prieš Lietuvą: gaus kompensaciją (1)

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė sprendimą byloje Juozas Deltuva prieš...