Šį kartą žemės savininkai grąžinti nuosavybę reikalavo kartu su Lenkų sąjungos Vilniaus skyriaus atstovais. Sostinėje savininkams grąžinta tik 11 procentų, Kauno ir Palangos miestuose - maždaug trečdalis žemės. Žemės trūksta ir prie didžiųjų miestų esančiuose rajonuose.

"Žemės aplink Vilnių nėra, bet dar yra bandymai atiduoti mišką statyti namams. Mūsų rajonas kreipėsi į vyriausybę, kad būtų užkirstas kelias miško kirtimui, 500 namų statyti.", - sako Lenkų sąjungos atstovė Teresa Matukanskienė.

Savininkai teigia,kad iki šiol savivaldybės neinventorizavo miestų žemės, nors pagal Žemės reformos įstatymą turėjo tai padaryti dar iki 2002-ųjų liepos.

"Mes, savininkai, manome, kad miestuose žemės yra pakankamai, ir tas skaičius patenkintų dar trečdalį poreikių. Kita problema - dėl ūkininkų noro pirkti valstybinę žemę. Pirmumas yra savininkų", - teigia Žemės savininkų sąjungos Panevėžio skyriaus pirmininko pavaduotojas Raimundas Jasinskas.

Mitinguotojai reikalavo, kad Seimas skubos tvarka svarstytų Nuosavybės atkūrimo įstatymo pataisą, įregistruotą paėjusią savaitę.

"Kur išnuomota žemė, kaip ir kaime, taip ir mieste. Jei išnuomota žemė - bendrovei ar gamyklai, ar prekybos centrui, ar ambasadai - grąžinti savininkui. Tada savininkas eina pas įmonės ar kito objekto savininką ir tada jie tariasi, ar nuoma, ar pardavimas", - sako Žemės savininkų sąjungos Vilniaus skyriaus pirmininko pavaduotojas Kęstutis Mozeris.

"Referuosiu Seimo vadovybei, seniūnų sueigai. Kadangi kitą savaitę plenarinių posėdžių nėra, mes turėsime daug galimybių pasiderinti, ir galimas dalykas, bent svarstysime. Ar išspręsime? - to jiems nepažadėjau, nes perdaug sudėtingi reikalai", - sakė Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas Česlovas Juršėnas.

Nelikus žemės natūra, šiuo metu ji išperkama valstybės, tačiau, pasak mitinguotojų, už šimtus ar net tūkstantį kartų mažesnę kainą nei reali jos vertė.

Pasak mitingo organizatorių, jeigu Vyriausybė ir Seimo politikai nesiryš pataisyti įstatymų bei valstybės išperkamos žemės vertės nustatymo metodikos, tai turėtų spręsti Konstitucinis teismas. Jau surinkti ir 59-ių Seimo narių parašai dėl tokio kreipimosi.

Tačiau žemės savininkai prašo, kad į Konstitucinį teismą išaiškinti, ar 1999-aisiais patvirtinta žemės vertės nustatymo metodika neprieštarauja teisingo atlygio principui, kreiptųsi visas Seimas. Tuomet šis klausimas būtų svarstomas skubos tvarka.

Šaltinis
Lietuvos televizijos Naujienų tarnyba
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės