Nueinančių 2003 metų išvakarėse žemės ūkio ministras Jeronimas Kraujelis Eltos korespondentui sakė, kad mūsų kaimas pamažu, bet jau kyla iš ekonominio nuosmukio. Jau šiemet ūkininkų tiesioginės pajamos iš realizuotos produkcijos padidėjo 41,5 mln. litų, palyginti su 2002 metais. Be to, ir valstybė skyrė daugiau tiesioginių išmokų ir kompensacijų - iš viso 176,6 mln. litų, tuo tarpu pernai jų buvo tik 86,9 mln. litų.
Jeronimas Kraujelis
© "Lietuvos žinios"
Preliminariais duomenimis, šiemet žemdirbiai iš augalininkystės gavo 48 mln. Lt daugiau pajamų nei pernai (iš viso 576 mln. Lt), neskaitant dar 45,6 mln. Lt tiesioginių išmokų. Tačiau sudėtinga situacija buvo pieno ir apskritai gyvulininkystės sektoriuje - čia pajamos sumažėjo.

Rapsai, grūdai - šiemet dvi pelningos kultūros, kur valstybei nereikėjo kištis. Šiemet pirmi metai, kai nuo savo gyvavimo pradžios Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra nepatyrė nuostolių iš intervencinių grūdų supirkimo.

Ministro J. Kraujelio teigimu, šiemet pirmi metai nuo Nepriklausomybės atkūrimo, kai užsienio prekybos balansas žemės ūkio ir maisto produktais teigiamas: per tris ketvirčius nacionalinis eksportas grynąjį importą viršijo 163 mln. Lt (tuo tarpu 2000 m. importuota už 305 mln. Lt daugiau nei eksportuota).

Svarbiausia, ministro nuomone, kad daugiausia eksportuota į šalis, kur maisto produktams keliami aukšti kokybės reikalavimai. Pavyzdžiui, į Latviją eksportuota žemės ūkio ir maisto produktų už 207 mln. Lt, į Ameriką - už 155 mln. Lt, į Vokietiją - už 149 mln. Lt, Estiją - 110 mln. Lt, Angliją - už 73 mln.Lt.

Lietuvoje, palyginti su kitomis Baltijos šalimis - Latvija ir Estija, - yra daugiausia žemės ūkio ir žuvininkystės produkcijos perdirbimo įmonių - 66, kurioms suteikta teisė eksportuoti produkciją į ES šalis: 19 pieno perdirbimo, 18 mėsos perdirbimo įmonių bei viena kiaušinių rinkimo ir pakavimo įmonė, 17 žuvies perdirbimo įmonių bei 15 žvejybos laivų. 2001 m. tokius leidimus turėjo 20 įmonių, įskaitant ir jūrų laivus.

Pirmą kartą Kaimo rėmimo programoje atskira eilute buvo skirta parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui - 2 mln. Lt. Tai nedidelės lėšos, sakė J. Kraujelis, bet jiems patiems buvo suteikta teisė susitarti ir teikti siūlymus dėl sąlygų, kam skirti tuos pinigus.

Per trejus metus šešis kartus išaugo parama ekologiniam ūkiui - nuo 0,5 iki 3 mln. Lt. Tai davė teigiamų rezultatų: bendras sertifikuotų ūkių plotas, palyginti su 2002 m., padidėjo tris kartus.

Šiemet nacionalinė mokėjimų agentūra (NMA) administravo apie 60 tūkst. paraiškų Lietuvos valstybes paramai gauti ir pagal nacionalinės paramos priemones - tiesioginės išmokos už pasėlius, gyvulius, mažo našumo žemes bei investicines programas - išmokėjo apie 113 mln. litų. Ateinančiais metais NMA administruos jau apie 60 paramos priemonių, bus gauta apie 300 tūkst. paraiškų, prašančių suteikti paramą už maždaug 1,4 mlrd. litų. O kur dar pieno ir kitų kvotų administravimas...

Žemės ūkio ministrui J. Kraujeliui didžiausią rūpestį kelia rinkos dalyvių santykiai. Skaudu, kad supirkėjai, perdirbėjai, prekybininkai mažai organizuotus žemės ūkio produkcijos gamintojus akivaizdžiai skriaudžia, kartais visiškai nesiskaitydami su jų galimybėmis toliau išgyventi.

Problematiška ir tai, kad nebaigta žemės reforma, kad atkurtos nuosavybės teisės tik į 87 proc. ploto, į kurį pateikti piliečių prašymai. Ministras sakė, jog jam apmaudu, kad kaimo gyventojų pajamos 1,8 karto mažesnės nei miesto. Nedžiugina ir nedarbo problema - 2003 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2002 m. laikotarpiu, nedarbas kaime išaugo nuo 8 iki 9,4 proc., didesnis ir skurdo lygis kaime - 2,4 karto aukštesnis nei mieste. Dar viena skaudi problema - jaunimas palieka kaimą.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Ikea“ valdo 15 tūkst. ha – 0,7 proc. Lietuvos miškų (144)

Švedijos baldų pramonės ir prekybos grupė „Ikea“ per pastaruosius 12 mėnesių valdomus...

„Boso valanda su S. Jovaišu”: Regimantas Buožius apie tai, kuo būriavimas panašus į verslą (7)

„Esu Regimantas, esu būriuotojas, esu vadovas, vyras, vaikų tėvas, esu šiaip fainas žmogus“,...

Palanga darbuotojų puolė dairytis ir užsienyje (25)

Palangoje daugiausia darbo vietų sukuriančias įmones vienijančios Palangos viešbučių ir...

Vokietijos žemės ūkio produktų eksportas pernai pasiekė rekordinį lygį (6)

Vokietijos žemės ūkio produkcijos eksportas 2017 metais pasiekė aukščiausią lygį - 78,3...

Siūloma PVM taikyti lanksčiau (32)

Ketvirtadienį Europos Komisija pateikė siūlymus dėl taisyklių, kuriomis siekiama leisti...

Top naujienos

Indrė Makaraitytė. Vienoje pusėje – galingi ūkiai, o kitoje – ištuštėjusi Lietuva (148)

Pamenate naktines derybas dėl Europos Sąjungos paramos milijonų ?

Apskaičiavo, kas bus Lietuvoje po penkerių metų (913)

Gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje tampa grėsmingas. Naujausiais duomenimis, dėl...

Liberalų sąjūdis papasakojo, ko griebsis traukdamas partiją iš krizės (25)

Du buvę varžovai dėl Liberalų sąjūdžio (LS) pirmininko posto – Eugenijus Gentvilas ir...

Indrė Genytė-Pikčienė. Nafta brangiausia nuo 2014 m. pabaigos. Kaip tai mus paveiks? (8)

Juoduoju auksu vadinamos naftos kaina užtikrintai ropščiasi aukštyn. Šios savaitės pradžioje...

Užsieniečių darbas Lietuvoje: kur ir už kiek dirba (344)

Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Moldovos darbininkų Lietuvoje kai kurios įmonės laukia...

„Žalgiris“ varžovų akimis: iš tokios komandos reikia pasimokyti (2)

Kauno „Žalgiris“ jau daugiau nei du mėnesius nepralaimi Eurolygos rungtynių namuose....

Lenkijoje apsipirkusi žinoma plaukų stilistė papasakojo savo įspūdžius: man „nurovė stogą“ (117)

Plaukų stilistė-šukuosenų dizainerė Eglė Saunorytė-Kinderienė neteko žado apsilankiusi netoli...

Ko lietuviams pavydi net skandinavai: dėl šio pasiekimo bent pusšimtis lietuvių gali neatsistoti, kai įeina D. Britanijos karalienė (8)

Prieš savaitę garsiai nuskambėjęs beprecedentis įvykis, kai jachtos „ Ambersail “ įgula...

Įvardijo, kokie sportiniai bateliai bus populiarūs šį sezoną, o kokie – mados atgyvena

Per pastaruosius metus kedų banga šovė kaip cunamis. Ne tik sporto pasaulio grandai („Nike“,...