Naftos sektoriaus ekspertai nemano, kad Rusijos naftos kompanijos "Yukos" patiriamos problemos trumpalaikės trukmės perspektyvoje turės neigiamą įtaką jos gavybai ir eksportui, nors pačios "Yukos" vadovybė apie tai ne kartą įspėjo. Analitikai motyvuoja tuo, kad Rusijos valdžia suinteresuota išlaikyti dabartinį naftos gavybos lygį, praneša "Wall Street Journal".
Naftos milžinės “Yukos” apsaugos darbuotojas mėgina uždengti fotoaparato objektyvą. Šioje centrinėje bendrovės būstinėje ketvirtadienį atlikta krata.
© AFP/Scanpix
Praėjusį mėnesį "Yukos" atstovai įspėjo, jog kompanijai stinga finansinių išteklių, ir ji gali nutraukti savo veiklą, jei jos sąskaitų areštas nebus panaikintas. Būgštavimai dėl galimų tiekimo sunkumų dar labiau padidino naftos kainas ir paskatino JAV administraciją kelių telefoninių skambučių į Kremlių metu išsakyti savo nerimą dėl "Yukos" bylos. Kinija, kuriai naftą iš Rusijos tiekia tik "Yukos", taip pat siekia gauti garantijų, kad naftos eksportas išliks stabilus.

"Manau, jog rusai supranta, kaip svarbu, kad "Yukos" ir toliau išgautų naftą", - praėjusią savaitę sakė JAV iždo sekretorius Johnas Snow (Džonas Snou). Tuo tarpu Rusija, besibaiminanti tarptautinės kritikos dėl 2 proc. pasaulinės naftos išgaunančios "Yukos" bylos, siekia išsklaidyti nerimą dėl galimų tiekimo problemų. Tiek "Rusijos geležinkeliai", tiek valstybinė naftotiekių monopolininkė "Transneft" pabrėžė, kad "Yukos" gali ir toliau transportuoti naftą, net jei jos sąskaitos yra areštuotos.

Tačiau net be Rusijos valdžios atstovų pastangų nuraminti tarptautines rinkas dauguma ekspertų netiki "Yukos" įspėjimais. Pasak "Wall Street Journal", Tarptautinė energetikos agentūra (IEA) naujausioje kas mėnesį leidžiamoje ataskaitoje teigė nemananti, kad 1,7 mln. barelių naftos per dieną "Yukos" gavyba bus nutraukta. "Rusijos valdžiai nenaudinga riboti naftos gavybą ir eksportą, ypač atsižvelgiant į šalies priklausomybę nuo energijos eksporto pajamų", - teigė IEA.

Naftos kainos išlieka aukštos, todėl Rusijos valdžia yra suinteresuota ir toliau išgauti naftą. Pagal dabartinę mokesčių sistemą Rusijos valdžiai tenka didžioji dalis pajamų, gaunamų naftą pardavus brangiau nei po 25 JAV dolerius už barelį. Šiuo metu naftos barelis kainuoja daugiau nei 43 JAV dolerius. Augančios naftos kainos didina biudžeto pajamas, ir todėl Rusija padidino bendrojo vidaus produkto prieaugio prognozę šiems metams nuo 2,4 iki 3,6 proc. Naftos eksportas šiais metais turėtų išaugti iki 5,2 mln. barelių per dieną, palyginti su pernykščiu 4,3 mln. barelių naftos per dieną lygiu.

Naftos rinkos ekspertai taip pat abejoja "Yukos" įspėjimais apie galimą staigų bankrotą. Jei bus paskelbtas bankrotas, visi "Yukos" sąskaitų ir turto apribojimai bus panaikinti, o tai reiškia, kad valstybė bus priversta atsisakyti savo planų parduoti "Yukos" naftos gavybos padalinį "Yuganskneftegaz". Net jei "Yukos" iš tikrųjų paskelbs bankrotą, naftos gavyba vargu ar bus nutraukta, nes pagal Rusijos įstatymus bankrutuojančios kompanijos valdymą iš generalinio direktoriaus perima paskirtas administratorius, kuris parengia skolų sureguliavimo planą.

Nepaisant bendros naftos ekspertų nuomonės, jog "Yukos" gavybai kompanijos problemos neigiamos įtakos neturės, yra įrodymų, kad bendrovės skandalas ilgam paveiks užsienio investuotojų pasitikėjimą. Praėjusią savaitę du Europos bankai - "ING Groep NV" padalinys "ING Bank" bei "Societe Generale SA" - atsisakė suteikti paskolų bendrai Didžiosios Britanijos ir Rusijos naftos milžinei TNK-BP. "Societe Generale SA" atstovas sakė, jog bankas "jautė, kad tam nebuvo tinkamas laikas", pranešė "Wall Street Journal". Laikraštis citavo TNK-BP artimą šaltinį sakant, jog toks bankų sprendimas atspindėjo ne sumažėjusį kompanijos kredito reitingą, bet tai, kad abu bankai yra suteikę paskolų "Yukos" ir todėl nenorėjo įdėti daugiau lėšų į Rusijos rinką, kol neišspręsta "Yukos" byla.

Štai kodėl investuotojai nori, kad "Yukos" byla kuo greičiau pasibaigtų, net jei tai reikštų "Yukos" turto išpardavimą valstybei paklusnioms bendrovėms. "Wall Street Journal" savo straipsnį baigia "MDM Financial Group" analitiko Scotto Semeto (Skoto Semeto) žodžiais, kurie primena rusišką patarlę: "Geriau siaubinga pabaiga nei nesibaigiantis siaubas".

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Departamentas spręs, ką daryti dėl akoholio reklamos užsienio leidiniuose (24)

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas svarstys, ką daryti su Lietuvoje...

Saksofonus džiazo legendoms gaminusi įmonė bus patikėta investiciniam fondui (1)

Logotipas skaičiuoja ilgesnę nei šimto metų istoriją, tačiau, panašu, kad vienus geriausių...

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (65)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (9)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (2)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Top naujienos

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (99)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (483)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (3)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (284)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (333)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Jasikevičius: apie auklėtinių minkštumą, Jankūno poilsį ir pirmąjį titulą

„Betsafe- LKL “ rungtynių Klaipėdoje pabaigoje Kauno „Žalgirio“ žaidėjo Brandono Davieso...

Emigrantė atskleidė, su kokiais bandymais pakenkti susidūrė jos šeima (8)

Kas jau kas, bet Škotij oje gyvenantys Inga ir Valerijus Tamoševičiai puikiai žino, ką reiškia...

Atviras Jakilaičio interviu: mane gali pulti visi, man net ūpas pakilęs (333)

Kai kuriems žmonėms per visą gyvenimą nenutinka tiek, kiek Edmundui Jakilaičiui nutiko per...

Susipažinkite su 9-iais turtingiausiais pasaulio žmonėmis (6)

Tik devyni vyrai valdo tiek pat turto, kiek pusė skurdžiausiai gyvenančių pasaulio žmonių kartu...

Didvyriška istorija už zoologijos sodo sienų: kaip šeima nuo mirties išgelbėjo beveik 300 žydų (34)

Įsivaizduokite, kad jūsų gyvybei gresia pavojus vien už tai, kad pasiūlėte stiklinę vandens...