Finansų ministerijos teikiamu projektu raginama keisti Administracinių nusižengimų kodeksą bei Mokesčių administravimo įstatymą ir už netikslias ar neišsamias grynųjų pinigų ar grynųjų pinigų atskleidimo deklaracijas iki 390 eurų didinti minimalią baudą.
Už pakartotinį nusižengimą būtų baudžiama nuo 1,04 tūkst. iki 3,9 tūkst. eurų.
Taip pat siūloma nustatyti, kad iš tokį pažeidimą padariusių asmenų būtų galima grynuosius konfiskuoti, įskaitant ir ne pažeidėjui nuosavybės teise priklausančius gabenamus pinigus.
Pataisos, be kita ko, numato, kad už reikalavimų mokėjimo paslaugų tiekėjams nesilaikymą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims galėtų būti skiriama 1,8–3,8 tūkst. eurų bauda (3,8–6 tūkst. eurų už pakartotinį pažeidimą).
Kartu siūloma papildyti atvejų, kada asmuo, padaręs teisės pažeidimus, laikytinas neatitinkančiu minimalių patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų, sąrašą.
„Tikėtina, kad siūlomos priemonės, ypač galimybė konfiskuoti grynuosius pinigus, turės ir prevencinį poveikį“, – rašoma projekto pažymoje.
Dabar už neteisingai deklaruotus grynuosius baudžiama bauda nuo 200 iki 1,2 tūkst. eurų.
Anot pataisų iniciatorių, dabar galiojantys baudų dydžiai nėra pakankamai veiksmingi ir atgrasantys, o gabenami grynieji gali būti naudojami pinigų plovimui ar terorizmui finansuoti.
Ministerijos parengtoje pažymoje rašoma, kad pastaruoju metu grynųjų pinigų vežimo srautai auga, stebima, jog jie gabenami į Lietuvą per Baltarusiją ir Rusiją. Teigiama, kad siekiant išvengti deklaravimo grynieji įvežami asmenų grupėmis, sumas išskaidant į mažesnes nei 10 tūkst. eurų.
„Nurodyta problema yra reali ir pagrindžiama duomenimis. (...) Per pastaruosius 2 mėnesius iki 2023 m. sausio 31 d. Lietuvos muitinėje užfiksuoti 84 atvejai, kai Rusijos, Baltarusijos, Lenkijos ir Lietuvos piliečiai bandė įvežti daugiau kaip 41 milijoną Ukrainos grivinų, kurių vertė yra 1,055 milijono eurų“, – teigiama dokumente.
Pataisos bus teikiamos Seimui svarstyti.