aA
Jei kyla įtarimų dėl ligos arba įmonėje nustatomas protrūkis, darbuotojai turės arba testuotis, arba dirbti nuotoliniu būdu – nesant tokios galimybės liks be atlyginimo. Tokioms Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisoms pritarė Vyriausybė. Kad sprendimas įsigaliotų, dar turės pritarti Seimas.
Vyriausybė nusprendė, kada reikėtų privalomai testuotis: atsisakantys negalės vykti į darbą
© DELFI / Josvydas Elinskas

Parengtame įstatymo pakeitimo projekte rašoma, kad tam tikrais atvejais darbuotojai dirbti galėtų tik pasitikrinę, ar neserga COVID-19.

Išsitirti turės tie, kurie susirgo, arba jei įtariama, kad susirgo, taip pat jei darbovietėje būtų nustatytas koronaviruso židinys, o trečias atvejis, kai reikėtų tirtis, – jei įmonė atsidurtų veiklų, kuriomis užsiimantiems būtina periodiškai tikrintis, sąraše.

Seimo bus prašoma šias pataisas svarstyti ypatingos skubos tvarka.

Siūloma, kad ligos protrūkį nustačius darbovietėje, darbuotojams būtų leidžiama dirbti tik pasitikrinus, ar neserga. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras nustatytų darbuotojus ir apie tai informuotų tiek juos, tiek darbdavį. Tai būtų taikoma ne tik COVID-19, bet ir kitų ligų karantinų ar ekstremalių situacijų atvejais ateityje.

Siūloma darbuotoją, atsisakiusį nustatytu laiku pasitikrinti, ar neserga, nušalinti nuo darbo, nemokėti darbo užmokesčio iki tos dienos, kol jis pasitikrins, – tą turi užtikrinti darbdavys. Kita galimybė – skirti darbą nuotoliniu būdu. Nepasitikrinti laiku galima dėl labai svarbių priežasčių, tokių kaip liga, dalyvavimas giminaičių laidotuvėse, komandiruotė.

Darbuotojas būtų grąžinamas į ankstesnį darbą nuo tos dienos, kurią pateiktų darbdaviui sveikatos patikrinimo išvadas, kad gali tęsti darbą.

Pagal pataisą taip pat siūloma nustatyti, kad susirgusieji arba įtariami susirgę asmenys, kol neleis šeimos gydytojas, negalėtų dirbti į sąrašus įtrauktų darbų, išskyrus nuotolinį darbą.

Dar sveikatos apsaugos ministras tvirtins ir sąrašus darbų bei veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga.

Išlaidas už periodinius sveikatos patikrinimus ir vidutinį darbo užmokestį darbuotojams už sveikatos patikrinimams sugaištą laiką sumoka darbdavys, o už sveikatos patikrinimą prieš pradėdamas dirbti – darbuotojas. Siūloma papildyti, kad karantino ar ekstremalios situacijos metu sveikatos patikrinimą gali kompensuoti ir valstybė.

„COVID-19 liga yra paskelbta ypač pavojinga užkrečiamąja liga. Dėl jos LR Vyriausybė paskelbė valstybės lygio ekstremalią situaciją visoje šalyje bei visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje – karantiną. Be to, Pasaulio sveikatos organizacija pripažino, kad dėl ligos visame pasaulyje kilo pandemija“, – argumentuojama teikime.

Vyriausybė tikisi, kad tokia pataisa užtikrins saugesnį atskirų darbų ir veiklos sričių atlaisvinimą ir organizavimą, sudarys galimybę laiku nustatyti infekcijos atvejus, organizuoti sąlytį turėjusių asmenų izoliavimą ar kitas užkrečiamųjų ligų kontrolės priemones.

Šiuo metu įstatyme nėra ir alternatyvos dirbti nuotoliniu būdu, kai įtariama, kad asmuo serga pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis.

„Taip sumažinama užkrečiamųjų ligų plitimo bei didelių ligos protrūkių, lemiančių darboviečių veiklos tęstinumo sutrikimus, rizika. Užtikrinamas tinkamas protrūkių valdymas, jų plitimo sustabdymas, perspėjama ne tik dėl pirminių, bet ir antrinių atvejų atsiradimo“, – teigiama aiškinamajame rašte.

Ankstesniame projekto variante buvo numatytas būtinasis ištyrimas, dėl kurio kilo ginčų, ir pirmadienį Vyriausybėje dėl tokio projekto sutarimo nepavyko pasiekti. Klausimas buvo atidėtas dėl diskusijų, jog asmenims, įtariamiems, kad serga, turėjusiems sąlytį, ar šių ligų sukėlėjų nešiotojams būtų taikomas būtinasis ištyrimas, jei jie atsisako arba vengia ištyrimo ir tuo sukelia pavojų aplinkinių sveikatai.

Kompensacijoms už testavimą numatyta 30 mln. eurų

Pagal paruoštą koncepciją, vyriausybė COVID-19 tyrimų kompensavimui yra numačiusi 30 mln. eurų, į šias lėšas galėtų pretenduoti visi smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai.

Kompensacija būtų teikiama įmonėms ar kitoms įstaigoms, kurios savo darbuotojams periodiškai atlieka profilaktinį COVID-19 ligos testavimą.

Kompensacijos dydis siektų 12 Eur už vieną greitąjį serologinį antikūnų testą ar kiekybinį laboratorinį serologinį tyrimą, ar greitąjį SARS-CoV-2 antigeno testą.

Išlaidų pagrindimui pateikiamos sąskaitos faktūros, kuriose turi būti nurodytas atliktų tyrimų skaičius ir tyrimų vieneto kaina. Paramą administruotų UAB ,,Investicijų ir verslo garantijos“.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė pasitarime paaiškino, kad pagal naują koncepciją parama galės naudotis ne tik nukentėjusiomis pripažintos įmonės, bet ir visos smulkios ir vidutinės įmonės.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(311 žmonių įvertino)
2.0643

Armonaitė: Lietuva galėtų sukurti Ukrainos atstatymo fondą papildysime

Svarstant, kaip padėti karo niokojamai Ukrainai, Lietuva galėtų ne tik dalyvauti atstatant...

Skuodis Tarptautiniame transporto forume: būtina nedelsiant atblokuoti Ukrainos uostus ir užtikrinti krovinių judėjimą

Siekiant išvengti globalios maisto krizės ir tolesnio žaliavų kainų augimo, svarbu pasitelkti...

Startuolių asociacijos vadovė: po penkerių metų Lietuvoje turėti 10 vienaragių yra pakankamai realus siekis

Startuolių asociacijos „Unicorns Lithuania“ vadovė Inga Langaitė mano, kad penkerių metų...

Kelių direkcija jau pateikė pirmuosius pasiūlymus rangovams dėl kainų perskaičiavimo

VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija jau pateikė pirmuosius pasiūlymus rangovams, kurie...

Sostinėje koreguojamos atliekų tvarkymo taisyklės: dažniau paims atliekas iš namų

Vilniaus miesto savivaldybės taryba patvirtino Atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimus. Pagal...

Top naujienos

Maršalo fondo ekspertė: Lietuvos sprendimas apstulbino kinus nemano, kad JAV paseks Lietuvos pavyzdžiu  (14)

Maršalo fondo Azijos tyrimų programos vadovė Bonnie Glaser sako nemananti, kad JAV pervadintų...

Kritikuoja kompensacijas elektros vartotojams: valstybės pinigai nuguls tarpininkų kišenėse (2)

Nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo antrasis etapas artėja prie pabaigos, bet dar...

Šaltiniai: Turkija blokuoja Suomijos ir Švedijos stojimo į NATO derybas Erdoganas iškėlė sąlygą (3)

Turkija blokuoja Suomijos ir Švedijos stojimo į NATO derybų pradžią, trečiadienį dpa patvirtino...

Medikai mato atsiveriančią problemą: jei taip bus ir toliau, daugės kyšių, o pacientai tik kentės (3)

Kovo mėnesį per visą Lietuvą nuskambėjo žinia, kad buvusiam Santaros klinikų vadovui gydytojui...

Karas Ukrainoje. Zelenskis: Ukrainos šiaurė jau išvaduota Rusija iš „Azovstal“ evakuotiems kariams nieko gero nežada: pasirodė nežmoniškų siūlymų (6)

Evakuacijos misija „ Azovstal “ plieno gamykloje Mariupolyje tęsiasi, trečiadienio naktį savo...

Krepšinio Eurovizijoje – lūkestis dėl Ukrainos, Šaro alkis ir pažadas Belgrade specialiai „Delfi“ iš Belgrado

Krepšinio Eurovizija – taip galima įvardinti keturių dienų krepšinio fiestą Belgrade,...

Tiesioginė transliacija / Iš esmės: ar Vytautui Landsbergiui reikia suteikti valstybės vadovo statusą?

Į seimo darbotvarkę grįžęs klausimas dėl valstybės vadovo statuso suteikimo profesoriui...

Iš Ukrainos – nauja prognozė dėl karo: iš tikrųjų viskas toli gražu ne taip (4)

Ukraina Rusiją įveiktų per penkis mėnesius. Tokią prognozę per interviu Dmitrijui Gordonui...

Delfi PliusKarolis Paulavičius

Nenugalėtas boksininkas iš Aušvico: nacių pramoga tapusiame bokso ringe jis kovėsi už gyvybę

Tai nebuvo įprastas bokso ringas, tai vieta, kuri dvelkė mirtimi. 1943-iaisiais jį sulaikė nacių...

Stuburo išvaržą turinčiai Kristinai viskas pasikeitė per vieną naktį – su siaubu prisimena tą nenumalšinamą skausmą ir dingusius kūno pojūčius Profesoriaus komentaras

Kristinai, mūsų pašnekovei, stuburo išvarža išoperuota prieš trejus metus. Tačiau šimtu...