Vyriausybė siūlo Seime nustatyti, kad už privalomus testus sumokėtų patys darbuotojai. Darbdaviai gali patys nuspręsti, ar padengti šias išlaidas. Dabar pagal atskirus veiklų sąrašus kai kurie darbuotojai privalo testuotis periodiškai – kas 7–10 dienų.

Valstybė testus finansuos tik tokiu atveju, jei nebus užtikrintas vakcinų nuo COVID-19 prieinamumas arba darbuotojai negali pasiskiepyti dėl medicininių kontraindikacijų.

Siūloma, kad naujas įstatymas įsigaliotų gruodžio 1 dieną – iki to laiko darbuotojai, kurie privalo tikrintis, ar neserga, turės pakankamai laiko pasiskiepyti bent viena vakcinos doze ir įgyti imunitetą nuo COVID-19, rašoma Vyriausybės dokumente.

„Nustačius, kad už sveikatos patikrinimus moka darbuotojai, būtų sutaupyta 19 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų“, – skaičiuoja Vyriausybė.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys priminė esamą situaciją, kad šalyje paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, ir Vyriausybė turi teisę nustatyti tvarkas, apibrėžiančias privalomus testavimus tiems, kurie nėra pasiskiepiję nuo COVID-19.
Arūnas Dulkys

„Pokyčio esmė, kad nuo šiol sveikatos patikrinimai dėl užkrečiamosios ligos būtų finansuojami nebe valstybės biudžeto lėšomis, o, noriu pabrėžti, darbuotojo. Na, jeigu darbdavys nusprendžia, tada – ir darbdavio lėšomis“, – sako A. Dulkys.

Anot jo, testavimas yra tik rizikos valdymo priemonė, o efektyviausia priemonė – skiepijimasis. Prašoma, kad Seimas klausimą svarstytų skubos tvarka.

„Už profilaktinį testavimą, už kurį šiuo metu mokama mokesčių mokėtojų pinigais įvairių profesijų ir veiklų žmonėms, būtų mokama mokesčių mokėtojų pinigais nuo gruodžio 1 dienos tik tuo atveju, jei žmogus negali skiepytis dėl medicininių priežasči, arba susiklostytų tokia neprognozuojama padėtis, kad valstybė negalėtų užtikrinti reikiamo vakcinų kiekio“, – paaiškina I. Šimonytė.

Anot jos, kai vakcinos yra prieinamos absoliučiai visiems ir absoliučiai visur, sunkiai paaiškinama ir pateisinama, kad valstybė kompensuoja šias išlaidas.

„Dėl tos priežasties siūloma nustatyti, kad nuo gruodžio 1 dienos, jeigu Seimas priimtų šitą įstatymą, vėlgi, suteikiant pakankamai laiko visiems dar nepasiskiepijusiems žmonėms pasiskiepyti, už profilaktinį testavimą, jeigu jis būtų privalomas, būtų mokama taip kaip ir už kitą profilaktiką – <…> darbuotojo arba darbdavio lėšomis, taip, kaip įmonėse yra sutarta“, – paaiškino I. Šimonytė.

Posėdyje ji pažymėjo, kad dar bus diskusijų dėl galimų papildomų sprendimų: „Kas man atrodo svarbu, tebelieka ta diskusija dėl darbdavio galimybių reikalauti, jog tam tikri jo darbuotojai būtų pasiskiepiję, ar dėl darbo organizavimo ypatumų, ar dėl veiklos ypatumų.“

Vertinama, kad sprendimas už testus mokėti darbuotojams, sukurs naudą visuomenei, nes skatins skiepytis nuo užkrečiamosios ligos, užtikrins saugesnį darbo organizavimą ir apsaugos asmenis, kuriems užsikrėtimas yra pavojingesnis. Argumentuojama, kad bus mažiau ligos plitimo ar protrūkių, lemiančių sutrikimus darbovietėse.

Periodinis testavimas dėl COVID-19 ligos privalomas šių veiklų ir sričių atstovams:

 • asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir veikla;
 • socialinės paslaugos ir veikla;
 • švietimo paslaugos ir veikla;
 • laisvalaikio ir (ar) pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo veikla (renginių organizavimas ir lankytojų aptarnavimas);
 • vaistinių darbuotojų veikla;
 • krovinių tarptautinio vežimo veikla;
 • viešojo transporto ir keleivių vežimo veikla;
 • viešojo administravimo subjektų veikla;
 • profesinė karo tarnyba;
 • veikla, susijusi su masinio užsieniečių antplūdžio, dėl kurio paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, valdymu (tiesioginis kontaktas su užsieniečiais);
 • gamybos įmonių darbuotojų veikla.


Pasitikrinti, ar neserga COVID-19 liga, prieš pradėdami darbą, taip pat atlikti privalomą periodinį testavimąsi kas 7–10 dienų jau dirbdami, turi ir viešojo maitinimo sektoriaus, mažmeninės prekybos veiklos, laisvalaikio ir (ar) pramogų paslaugų teikimo (baseinų ir pirčių paslaugos, žaidimo kambarių, šokių, diskotekų, šokių salių, kino teatrų ir kino klubų, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla, lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų, bingo salonų, lažybų ir totalizatorių punktų veikla) sričių darbuotojai. Anksčiau Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė jau buvo įspėjusi, kad valstybė gali nebekompensuoti privalomų testų darbuotojams, kurie apsisprendė nesiskiepyti. Tuo metu svarstyta galimybė, jog už darbuotojų testus dėl COVID-19 galėtų mokėti darbdaviai.

Tačiau patys darbdaviai tokiam siūlymui priešinasi. Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis BNS teigė esąs kategoriškai prieš bet kokią prievolę darbdavbiui užtikrinti testavimą – mokėti už tai turi darbuotojai. Kad už testus turi mokėti darbuotojai, tikino ir Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1395)