„Koncepcija yra pamatas Fizinių asmenų bankroto įstatymo rengimui. Šis įstatymas padės paprastam žmogui išsilaisvinti iš skolų ir atsitiesti. Bankrutuoti nebus taip paprasta, pagal koncepciją, yra numatyta, kad teismo sprendimu skolas reikės mokėti beveik 10 metų. Taip pat bankroto procesas bus labai griežtai kontroliuojamas, bus skirtas administratorius“, – sakė ministras.

Taip pat, anot jo, bankrutuoti negalės mokus bei jau kartą per dešimt metų bankrutavęs žmogus.

Pasak ministro, bankrutavusiu galima bus vadinti žmogų pagal du siūlomus kriterijus: arba pagal tai, kad tam tikrą laiką jis negali mokėti savo skolų arba pagal jo skolos dydį lyginant su turtu.

D. Kreivys pripažįsta, kad priėmus šį įstatymą gali kilti būsto paskolų palūkanos.

„Šiek tie, be abejo, palūkanos kils, nes šią riziką bankai turės įskaičiuoti į paskolos kainą, tačiau mes nemanome, kad tai drastiškai padidins palūkanas“, – sakė jis.

Kol kas nėra apsispręsta, ar priėmus Fizinių asmenų bankroto įstatymą, jis galios tik naujai prisiimamiems įsipareigojimams.

Neigiamai paveiktų kreditorius

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) ekspertas Vytautas Žukauskas tvirtina, kad fizinių asmenų bankroto įteisinimas būtų didelis pasikeitimas rinkoje, turintis svarbių neigiamų pasekmių.

„Nors fizinių asmenų bankroto institutas padėtų konkretiems žmonėms lengviau susitvarkyti kilusias nemokumo problemas, tačiau neigiamai paveiktų kreditorius, nes dalis skolų būtų negrąžinama bei norinčiuosius pasiskolinti, nes augtų paslaugų kaina, mažėtų kreditų prieinamumas“, - sakė jis.

Pasak eksperto, didesnę kainą už skolinimąsi turėtų mokėti visi, ne tik nebegalintys vykdyti finansinių įsipareigojimų. „Tai reiškia, jog nuostolius, kylančius iš fizinio asmens bankroto instituto įgyvendinimo, dengtų ne tik patys finansinių sunkumų turintys žmonės, o visi besiskolinantieji. Tai taip pat reiškia, jog dalis žmonių, turinčių padidintą nemokumo riziką, priėmus fizinių asmenų bankrotą gali kreditų nebegauti arba gauti juos blogesnėmis sąlygomis. Fizinių asmenų bankrotas ypač palies jaunus, mažesnes pajamas gaunančius, finansiškai rizikingesnius žmones, kadangi apribos jų galimybes skolintis“, – dėsto V. Žukauskas

Jo nuomone, tikėtina, kad fizinio asmens bankroto įteisinimas skatintų piktnaudžiavimą bankroto institutu.

Anksčiau preliminariai buvo skaičiuojama, kad per metus galėtų būti iškeliama apie 1000 fizinių asmenų bankroto bylų.

Šiuo metu skolų negalintis grąžinti fizinis asmuo lieka skolingas visą gyvenimą.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją