aA
Valstybinė mokesčių inspekcija pradėjo tirti galimas mokesčių vengimo schemas vienoje didžiausių verslo grupių Lietuvoje. Vykdant šį tyrimą bus kreipiamasi ir į partnerius Estijoje.
<span style="color: #ff0000;">VP skyrybos.</span> Mokesčių inspekcija imasi naujo tyrimo
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas DELFI komentavo, kad mokesčių administratorius subūrė profesionaliausių ekspertų iš skirtingų padalinių komandą  „Vilniaus prekybos“ grupės veiklų tyrimui.

„Komanda tikrina ir vertina didžiulius kiekius gaunamos informacijos ir bendradarbiaus su užsienio šalių partneriais, tarp jų ir Estija, aiškinantis galimai neteisėtų mokesčių schemų turinį. Pagrindinis tyrimo uždavinys yra sandorius vertinti ne pagal jų formaliąją išraišką, bet atsižvelgiant į jų vykdymo tikslus bei turinį, t.y. įvertinti ar jie nebuvo vykdomi mokesčių išvengimo tikslais“, - apibendrino jis.

Estijoje yra keletas „Vilniaus prekybos“ grupės įmonių, iš Estijos yra valdoma Lietuvoje veikianti bendrovė „Franmax". Ši įmonė veikia franšizės būdu ir parduoda teisę naudotis „Maxima" prekės ženklu ir kitomis žiniomis, reikalingomis parduotuvių kūrimui.

Mokesčių inspekcija šio tyrimo metu planuoja naudoti ne tik Lietuvoje turimą informaciją.

<span style="color: #ff0000;">VP skyrybos.</span> Mokesčių inspekcija imasi naujo tyrimo
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Agresyvaus mokesčių planavimo ir vengimo schemos, kuriomis bando naudotis didžiosios pasaulio kompanijos ir jų akcininkai, mokesčių administratoriams yra pažįstamos. Mokesčių inspekcija pasinaudos pasauline mokesčių administratorių praktika tiriant visą gautą informaciją ir analizuojant schemas“, - komentavo A. Klerauskas.

Šio akcininkų ginčo kontekste, jis dar kartą pakartojo principinę institucijos poziciją.

„Valstybinė mokesčių inspekcija pirmiausia norėtų pažymėti, kad niekada nedalyvavo ir neplanuoja dalyvauti verslo partnerių konfliktuose ir niekada nebus įrankiu, kuriuo galėtų naudotis akcininkai kovai su konkurentais“, - raštu dėstė A. Klerauskas.

Kartu jis priminė, kad Mokesčių inspekcija didžiųjų mokesčių mokėtojų veiksmus, kuriems priklauso ir „Vilniaus prekybos“ grupė, nuolat vertina ir tiria, aiškindamasi, ar nebuvo išvengta privalomų mokesčių.

Dėl vykstančio tyrimo Mokesčių inspekcija išsamiau savo veiksmų nekomentuoja.

Pasigedo milijonų mokesčių

Smulkusis „Vilniaus prekybos“ akcininkas Mindaugas Marcinkevičius viešai nurodė žinantis schemų, kaip Lietuva galimai negavo šimtų milijonų litų mokesčių dėl įvairių grupėje atliktų pertvarkų, o pagrindinio akcininko Nerijaus Numavičiaus pusė tokius kaltinimus vadina nepagrįstais.

M. Marcinkevičiaus nuomone, mokesčių „Vilniaus prekybos“ grupei pavyko išvengti per mokestines struktūras, vykdant reorganizacijas, akcijų perleidimus ar teikiant paskolas: taip galimai buvo išvengta pridėtinės vertės ir pelno mokesčių.

DELFI pasidomėjo, kaip vyko grupės plėtra artimajame užsienyje: Latvijoje ir Estijoje.

Maxima“ nurodo, kad plėtos į Baltijos šalis ėmėsi pirmiausiai: 2001 m. atidarytos pirmosios parduotuvės Latvijoje ir Estijoje, o 2005 m. jau Bulgarijoje.

„Plečiantis į daugiau šalių, ši patirtis: žmonės, prekės ženklai ir visos sukauptos žinios iš lietuviškos „Maximos“ įmonės palaipsniui kaupėsi holdinge – „Maxima grupėje“. Šios įmonės pajamas sudarė paslaugų mokestis, kurį ji rinkdavo iš jos valdomų įmonių Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir, vėliau, Bulgarijoje. „Maximos“ įmonių Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Bulgarijoje apyvartoms didėjant, holdinge pradėjo kauptis vis daugiau funkcijų ir patirties, daugėjo ir specialistų. Holdingo – turto valdytojo veiklos sritis išsiplėtė tiek, kad paslaugų teikimas pradėjo nebeatitikti esmės“, - komentavo N. Numavičiaus pozicijai atstovaujanti advokatė Olga Petroševičienė.

Pradėta reorganizacija

2011 m. nuspręsta verslus atskirti reorganizuojant „Vilniaus prekybą“: prekės ženklas ir kita parduotuvėms kurti reikalinga veikla susieta su franšize ir perduota įmonei „Maxima group", kuri vėliau pakeitė pavadinimą į Lietuvoje veikiančią bendrovę „Franmax".

Tuo metu „Maxima grupė" liko valdyti „Maximos" prekybos tinklų Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Bulgarijoje įmones.

„Franšizės paslaugų teikimas yra įprastas ir tarptautiniams prekybos tinklams, ir tarptautiniams prekės ženklams, - dėstoma komentare. - Nerijaus Numavičiaus ir kitų grupės akcininkų valdomos įmonės pagaliau pasiekė tarptautinę brandą.“

Paprašyta nurodyti, kiek sumokama mokesčių nuo grupės atskyrus franšizę, O. Pertoševičienė pateikia Mokesčių inspekcijai pateiktų mokesčių deklaracijų duomenis: 2008 – 2010 m. sumokėtas „Franmax“ (anksčiau „Maxima group“) pelno mokestis Lietuvoje buvo 0 Lt, o nuo 2011 m. augo, tais metais pasiekdamas 16,87 mln. Lt, dar kitais – 25,473 mln. Lt, o 2013 m. - 26,107 mln. Lt.

„Įstatymai neleidžia reorganizacijos vykdyti tuomet, kai atskyrimas daromas siekiant sumažinti mokestinę naštą. Jei po reorganizacijos abi įmonės būtų pradėjusios mokėti mažiau mokesčių, nei prieš tai mokėjo „Maxima grupė" – franšizės veiklą būtų reikėję parduoti. Tačiau po reorganizacijos bendra „Maxima grupės" bei nuo jos atskirtos „Maxima group" (vėliau „Franmax“) mokestinė našta nesumažėjo, abi įmonės ir toliau veikė bei mokėjo mokesčius Lietuvoje”, - rašė advokatė.

 "Maxima Group", vėliau tapusios "Franmax", pelno mokestis už 2008-2014 metus
"Maxima Group", vėliau tapusios "Franmax", pelno mokestis už 2008-2014 metus
© Bendrovės archyvas

Įmonių grupė skaičuoja, kad nuo franšizės atsiradimo iki šių metų pradžios visos grupės įmonės sumokėjo 6 milijonais litų mokesčių daugiau, nei būtų sumokėję likusios prie senosios sistemos.

Lietuviškos įmonės valdymas – į Estiją, akcininkai nesutaria

Jei prieš reorganizaciją Estijoje ir Lietuvoje veikė po 2 įmonės, tai po reorganizacijos šios įmonės liko, tik buvo sukurta dar viena bendrovė Lietuvoje „Franmax“, kurios savininkė – Estijos bendrovė.

Reorganizacija ir veiklos Estijoje
Reorganizacija ir veiklos Estijoje
© Bendrovės archyvas

„Šis atskyrimas buvo vykdomas jau išsiskyrus dalies akcininkų verslo interesams, todėl, nors sandoris ir vyko tarp tų pačių akcininkų kontroliuojamų įmonių, jame buvo laikomasi aukščiausio skaidrumo reikalavimų, būdingų tokiems sandoriams“, - teigė O. Pertoševičienė.

Tam, kad ateityje būtų išvengta priekaištų dėl skaidrumo, „Maxima grupės“ vertę nustatė nepriklausomi turto vertintojai, bet skaičiuojant franšizės tiekėjo kainą buvo vertinama sąlyga, ar bus užtiktinta galimybė gauti pajamas iš klientų. Įmonė nurodo, kad „Franmax“ darbuotojai dirba Lietuvoje, todėl ši įmonė yra registruota, veikia ir visus mokesčius moka Lietuvoje.

Skelbta, kad holdingas Estijoje buvo suformuotas verslo plėtros sumetimais.

DELFI kalbinti investuotojai ir mokesčių specialistai yra komentavę, kodėl dalis kitų lietuviškų įmonių pasirenka valdančiąją įmonę perkelti į Estiją: ten juridiniam asmeniui yra pigiau sukaupti lėšų pelno pavidalu, nes šalies įstatymai numato, kad pelno mokesčio nereikia mokėti, jei jis nėra išmokamas fiziniams asmenims.

Iš Estijos - į Ispaniją

Šiemet grupėje toliau vyko pertvarkos: Lietuvoje veikianti „Franmax“ buvo parduota Ispanijos prekybos tinklą „Supersol“ valdančiai kompanijai „Carson“, kuri taip pat priklauso tiems patiems akcininkams.

„Nuo to mokesčių našta taip pat nepasikeitė. „Franmax“ Lietuvoje dirbo, dirba ir visus mokesčius moka Lietuvoje“, - rašė O. Pertoševičienė.

Paaiškinama, kad bendras šių trijų įmonių rezultatas ir pinigų srautai – teigiami, o jei „Supersol“ prireikia lėšų, „Carson“ jas rinkos kaina skolinasi iš kitų grupės įmonių.

"Neseniai „Carson“ tokiu būdu užsitikrino 90 mln. eurų finansavimą iš kitos tiems patiems akcininkams priklausančios įmonės. Dar norėtume pastebėti, kad tokie verslo finansavimo sprendimai yra įprasti didelėms tarp įvairių šalių išsidėsčiusioms bendrovėms ir jie niekaip nepažeidžia Lietuvos ar kitų jurisdikcijų teisinių aktų. Be to, tiek „Carson“, tiek ir minimą paskolą suteikusi įmonė yra tiems patiems akcininkams priklausančios įmonės, kuriose Mindaugui Marcinkevičiui priklausanti dalis yra beveik identiška", - rašoma komentare.

Skaičiuojama, kad „Supersol“ nuostoliai nuo 2012-ais siekusių 30,3 mln. eurų, sumažėjo iki 14,8 mln. eurų pernai, o šių metų pabaigoje planuojama, kad neviršys 7,3 mln. eurų.

"Franmax" po pardavimo Ispanijos įmonei
"Franmax" po pardavimo Ispanijos įmonei
© Bendrovės archyvas

DELFI primena, kad viešai smulkusis akcininkas M. Marcinkevičius nurodė, kad dalį galimai nesumokėtų mokesčių atlygintų ir pats, tačiau savo pareiškimu siekia atkreipti valstybės institucijų dėmesį. Kartu smulkusis akcininkas atskleidė, kad norėtų išpirkti dabar visiems investuotojams priklausantį turtą: Lietuvoje veikiančius prekybos ir pramogų centrus „Akropolius“.

Savo ruožtu, kiti investuotojai atkerta, kad tokie kaltinimai yra spaudimas parduoti turtą, o kova vyksta ne dėl nesumokėtų mokesčių valstybei, o dėl asmeninės naudos ir pinigų.

Pernai „Vilniaus prekybos“ grupė gavo 3,06 mlrd. eurų konsoliduotų audituotų pajamų, tai yra 2,9 proc. daugiau nei 2013 metais. Bendrovės konsoliduotas audituotas pelnas per metus padidėjo 4,5 proc., iki 83,38 mln. eurų.

Vilniaus prekyba“ yra holdingo bendrovė, per kitas bendroves valdanti įmones „Maxima grupė“, „Euroapotheca“ bei „Ermitažas“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Aukso kaina pirmą kartą istorijoje perkopė 2 000 dolerių ribą

Aukso kaina pirmą kartą istorijoje peržengė simbolinę 2 000 dolerių ribą. Šio tauriojo metalo...

Trumpo raginimas sumokėti JAV vyriausybei dalį nuo „TikTok“ pardavimo įžiebė pyktį (4)

JAV prezidento Donaldo Trumpo reikalavimas, kad JAV vyriausybė turi gauti dalį sumos už...

EK pradėjo tyrimą dėl „Google“ planuojamo „Fitbit“ įsigijimo

Europos Komisija ( EK ) antradienį pradėjo „išsamų tyrimą“ dėl JAV milžinės „ Google...

„Booking.com“ naikina tūkstančius darbo vietų (2)

Viešbučių užsakymo internetu svetainė „ Booking.com “ naikina tūkstančius darbo vietų....

„Kauno energija“ ketina skolintis 55 mln. eurų iš Europos investicijų banko (1)

„ Kauno energija “ neeiliniame visuotiniame akcininkų susirinkime nusprendė pritarti dėl 55...

Top naujienos

91-erių Petrutės legendinis grybukų ir voveraičių receptas: juos pirko ir valgė visa Akmenė

Ar pamenate tokias senovines ketaus keptuves , kuriose vaikystėje mamos kepdavo grybukus ,...

Lietuvius vilioja investavimo į NT naujovė, tačiau ekspertai ragina būti budriems: nepamirškite didelės rizikos (27)

Dėl finansinių iššūkių, patirtų koronaviruso pandemijai apėmus visą pasaulį, gauti paskolą...

„Barcos“ talentus pažinti norintis Šaras sugrąžino Pešičiaus nutrauktą tradiciją (8)

Buvusio Kauno „Žalgirio“ vyriausiojo trenerio Šarūno Jasikevičiaus darbai naujame klube...

Šalia Beiruto uosto driokstelėjo galingas sprogimas: sužeista dešimtys žmonių papildyta (43)

Du galingi sprogimai, antradienį driokstelėję Libano sostinėje Beirute, sužeidė dešimtis...

Šių profesijų atstovai Lietuvoje uždirba mažiausiai: darbuotoja įvardijo dažną darbdavių gudrybę (92)

Kalbant apie ateities architektų, skrydžių oparatorių ir plastikos chirurgų kas mėnesį...

Neįtikėtini filmo „Kaligula“ užkulisiai: prodiuseris juostą pavertė pornografine režisieriui to nežinant, viena aktorių rasta negyva

Filmą „ Kaligula “, kuriame vaidino garsūs aktoriai Malcolmas McDowellas, Peteris O’Toole ir...

Transliacija / Aš ikona. Kokius vyrus myli moterys? (18)

Apie kokius princus svajojame nuo vaikystės prisiklausiusios pasakų, kurios visos baigiasi laimingai...

Tropinėje saloje įstrigę jūreiviai išsigelbėti po to, kai užrašė SOS signalą ant smėlio

Mažutėje Mikronezijos saloje Jungtinių Valstijų ir Australijos gelbėtojai surado tris prieš...

Prestižiniam Lazdijų restoranui – įtarimai be licencijos prekiaujant alkoholiu (14)

Prieš pusmetį pompastiškai atsidariusiam UAB „Noselis“ restoranui „777“, įsikūrusiam...

|Maža didelių žinių kaina