aA
Valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, kad mokesčių administratoriaus dėmesio sulaukę statybų, viešojo maitinimo, naudotų automobilių prekybos ir remonto bei autodetalių prekybos, mėsos ir jos gaminių gamybos ir prekybos sektoriuose dirbantys verslininkai 2018 metais į biudžetą bendrai sumokėjo 28,8 mln. eurų (beveik 49 proc.) daugiau mokesčių nei 2017 metais.
VMI dėmesio sulaukę verslininkai pernai sumokėjo dvigubai daugiau mokesčių
© DELFI / Karolina Pansevič

Bendra visų šiuose sektoriuose vykdančių veiklą mokesčių mokėtojų sumokėtų mokesčių suma pernai, lyginant su 2017 metais, išaugo 87,3 mln. eurų (beveik 9,5 proc.).

„VMI kontrolės išteklių koncentravimas į rizikingiausias sritis pasiteisina ir duoda teigiamų rezultatų. Pastebima, kad dėl stebėsenos ir kontrolės priemonių didėja ne tik VMI akiratin pakliuvusių įmonių, bet ir visų atitinkamų sektorių mokesčių mokėtojų elgsena ir tai atsispindi jų veiklos rezultatuose“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas.

2018 metais skirtingų priemonių taikymui statybų, viešojo maitinimo, naudotų automobilių prekybos ir remonto bei autodetalių prekybos, mėsos ir jos gaminių gamybos ir prekybos sektoriuose iš viso buvo atrinkti 1,7 tūkst. mokesčių mokėtojų.

Skaičiuojama, kad kontroliuotų mokesčių mokėtojų PVM prievolė išaugo 3,9 karto arba 23,7 mln. eurų (visų mokesčių mokėtojų kontroliuotuose sektoriuose PVM prievolės augimas – 5 proc.), o GPM prievolė, susijusi su A klasės darbo užmokesčio išmokomis, padidėjo 16,8 proc. arba 3,3 mln. eurų (visų mokesčių mokėtojų kontroliuotuose sektoriuose GPM prievolės augimas – 12,5 proc.).

Kontroliuotų mokesčių mokėtojų PVM atotrūkis per 2018 metais, lyginant su 2017 metais, sumažėjo 4,1 proc.

Kontrolės departamento direktorė Eglė Ramanauskienė ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė, kad sprendimas minėtiems sektoriams skirti papildomą dėmesį pasiteisino.

„Pavyzdžiui, statybose nustatėme 141 neteisėto darbo atvejį. Tai rodo, kad šešėlis yra pakankamai didelis ir turime tiek mes, tiek kitos institucijos, ką veikti. Ši ir kitos sritys, kaip prioritetinės išlieka ir 2019 metams“, – sakė ji.

E. Ramanauskienė papasakojo, kad daugiausiai dėmesio skiriama ir pažeidimų pastebima Vilniaus, Kauno, Klaipėdos regionuose.

„Kalbant apie viešąjį maitinimą, daugiausiai pažeidimų išryškėja didžiuosiuose miestuose, dėl to kad ir verslo juose yra daugiau. Automobilių prekyba vykdoma Kaune, Tauragėje, Marijampolėje. Kur verslas koncentruojasi, ten daugiausiai pažeidimų“, – dėstė ji.

4 kontrolės sektoriai
4 kontrolės sektoriai
© Valstybinė mokesčių inspekcija

Pajamos padidėjo 752 mln. eurų

VMI vadovė Edita Janušienė pasakojo, kad pastaraisiais metais pastebimas pridėtinės vertės mokesčio atotrūkio sumažėjimas.

„2018 metais mūsų užduotis buvo įvykdyta, į biudžetą įskaičiuota ir 130 mln. eurų šešėlinių pajamų sumažinimo. Praėjusiais metais mūsų surinktos pajamos padarė labai ženklų pokytį, nepamenu tokio per pastarąjį 10 metų, t.y. plius 752 mln. eurų. Liūto dalis atitenka Vilniaus regionui.

Vieni ekonomistai sako, kad šešėlinė ekonomika sudaro 15 proc., kiti – kad 23–24 proc. Mes skaičiuojame PVM atotrūkį. T.y. skirtumas tarp teoriškai galimo surinkti PVM ir to, ką pavyksta surinkti.

2012 metais beveik trečdalis PVM buvo šešėlinis, tai dabar turime penktadalį. Kasmet po vidutiniškai 2 proc. paimame iš šešėlio.“, – žurnalistams sakė ji.

E. Janušienė dar pridūrė, kad didėjo ir gyventojų pajamų mokesčio surinkimas.

„Planas viršytas galbūt neženkliai – 1,3 proc. – tačiau grąžinimai pernai sudarė 30 proc. daugiau nei įprastai, t.y. beveik 120 mln. eurų. Dar 2,3 mln. eurų – pirmą kartą VMI istorijoje priminėme, kad gyventojai turi galimybę pasinaudoti lengvata“, – sakė VMI vadovė.

Edita Janušienė
Edita Janušienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Primena apie galimybę atsiskleisti

Šiais metais VMI išteklius ir toliau skirs pajamų neapskaitymo ir mokesčių vengimo rizikų mažinimui keturiuose prioritetiniuose sektoriuose, taip pat verslo sandoriams elektroninėje erdvėje ir elektorinėmis priemonėmis, pelno mokesčio, PVM vengimui ir sukčiavimui, mokesčių mokėtojų, kurie nepasinaudos vienintele pusmečio galimybe deklaruoti praeityje pamirštas pajamas ir sumokėti mokesčius be baudų ir delspinigių, kontrolei.

„Pirmąjį šių metų pusmetį mokesčių administratorius nepradeda naujų mokestinių patikrinimų ir sudaro sąlygas mokesčių mokėtojams atsiskleisti patiems. VMI plėtoja išmaniąją mokesčių administravimo sistemą i.MAS, naudoja kitas šiuolaikines IT technologijas, disponuoja faktiškai visa valstybės turimų registrų bei valstybės institucijų turima informacija bei duomenimis, kurių dėka mokesčių slėpimo atvejus identifikuoti darosi paprasčiau. Tikimės, kad verslas ir gyventojai įsiklausys į raginimą ir pasinaudos unikalia galimybe“, – sakė A. Klerauskas.

Gyventojų susidomėjimą vienintele galimybe atsiskleisti ir praeity pamirštus mokesčius sumokėti be delspinigių ir baudų rodo tai, jog šiais metais VMI telefonu šia tema jau sulaukė beveik 600 skambučių, o savarankiškai VMI svetainėje ir www.kiek.lt informacijos ieškojo 9 tūkst. mokesčių mokėtojų.

Apie tai, jog gyventojai ir įmonės naudojasi galimybe, byloja ir tai, jog pagal mokesčių mokėtojų pateiktus prašymus jau sudaryti 135 periodinių mokėjimų grafikai 665 tūkst. eurų sumai.

VMI primena, kad deklaruoti praeityje pamirštas pajamas ir mokesčius sumokėti be delspinigių ar baudų visi mokesčių mokėtojai (ir gyventojai, ir įmonės, jei jie nėra bankrutuojantys, bankrutavę ar restruktūrizuojami) gali iki liepos 1 dienos.

Mokesčių mokėtojai turi pateikti arba patikslinti savo deklaracijas už pasirinktus 2014–2018 metų arba, jei pageidauja, už visus 5 metus ir deklaruoti anksčiau pamirštas pajamas. Net ir tais atvejais, kai VMI mokestinius patikrinimus pradėjo dar 2018 metais ir šiuo metu jie nėra baigti, mokesčių mokėtojai vis tiek turi teisę būti atleisti nuo delspinigių, jei pateiks ar patikslins deklaracijas iki patikrinimo akto surašymo.

E. Ramanauskienė sakė, kad po liepos 1 dienos VMI keis savo taktiką, bus griežtesni ir atlikinės daugiau kontrolės veiksmų, identifikavę tuos, kurie galėjo, bet nepasinaudojo suteikta galimybe.

„Mokesčių administratorius turi pakankamai daug informacijos apie nuslėptas pajamas. Gauname informaciją tiek iš užsienio administratorių, tiek iš bankų. Skirsime dėmesį, kad tos pajamos būtų deklaruotos, bet tada jau su prievolėmis“, – sakė ji.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.6000

Nausėda apgailestauja dėl Kinijos sankcijų: tikisi, kad Vyriausybė parengs kompensacines priemones

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad tenka apgailestauti dėl Kinijos įvestų apribojimų...

Landsbergis apie Kinijos taikomus apribojimus Lietuvos verslui: tai beprecedentis atvejis (29)

Ketvirtadienį žiniasklaidoje pasirodžius informacijai apie Lietuvos įmonės trikdžius, pristatant...

„Lidl” keičia apsipirkimo taisykles: kai kuriose parduotuvėse nebereikės galimybių paso, ilgina darbo laiką (13)

Artėjant šventiniam laikotarpiui, nuo gruodžio 6 d. visos „Lidl“ parduotuvės ilgins darbo...

Valymo paslaugas „Lietuvos geležinkelių“ grupei toliau teiks „Corpus A“

Valymo paslaugas „Lietuvos geležinkelių“ ( LTG ) grupės įmonėms toliau teiks konkursą...

Profesinių sąjungų konfederacija remia „Achemos“ darbuotojų inicijuojamą streiką

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija ( LPSK ) visapusiškai palaiko ir remia didžiausios...

Top naujienos

Lukašenka: atsakas bus „tikslus ir kariškas“ papildyta (8)

Baltarusijos vyriausybė privalo „tiksliai ir kariškai“ imtis atsako į Vakarų sankcijas,...

Gabrielius Landsbergis apie Kinijos taikomus apribojimus Lietuvos verslui: tai beprecedentis atvejis (29)

Ketvirtadienį žiniasklaidoje pasirodžius informacijai apie Lietuvos įmonės trikdžius, pristatant...

Vyriausybė pritarė patikslintam kitų metų biudžetui: numatytos šildymo kompensacijos, daugiau lėšų krašto apsaugai

Penktadienį Vyriausybė balsuodama pritarė patobulintiems 2022 metų valstybės biudžeto ir...

Beprecedentis karas su Lukašenka, iššūkis Kinijai ir kirčiai Vokietijai: kas iš tiesų vykdo Lietuvos užsienio politiką (113)

Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) penktadienį surengė diskusiją „Mėgėjai? Kodėl...

Nausėdai kyla klausimų: su Šimonyte susitiksime aptarti galimybių pasą vaikams (13)

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį susitiks su premjere Ingrida Šimonyte aptarti galimybių...

Svarbi naujo automobilių mokesčio detalė: dalyvauti eisme bus galima tik susimokėjus (351)

Vyriausybės teikiamame naujame automobilių taršos mokesčio įstatyme, be kita ko, numatytos...

Iš PAR gydytojų – dar daugiau nerimą dėl omikron keliančių žinių papildyta

Po omikron atmainos pasireiškimo Pietų Afrikoje, anot medikų, smarkiai išaugo hospitalizuojamų...

„Lidl” keičia apsipirkimo taisykles: kai kuriose parduotuvėse nebereikės galimybių paso, ilgina darbo laiką (13)

Artėjant šventiniam laikotarpiui, nuo gruodžio 6 d. visos „Lidl“ parduotuvės ilgins darbo...

Tiesioginė transliacija / Jūs rimtai? Žemaitaitis – apie Puteikio butelius ir kalėdines eglutes

Buvęs Seimo narys Naglis Puteikis šią savaitę sukėlė skandalą bandydamas į taromatą...

VSAT užfiksavo prie sienos Baltarusijos pareigūnų atvežtus migrantus, pamatę pasieniečius jie nusimovė batus (11)

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) penktadienį pasidalijo gruodžio 1 dieną stebėjimo...