aA
Vos pateikusi pajamų deklaraciją, viena vilnietė nustėro, kad nuo jos banko sąskaitos buvo nurašyta nemaža suma pinigų. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) tikina, kad lėšų nuskaitymas nesusijęs su pajamų deklaravimu, tačiau pripažįsta, kad tokios priemonės gali būti pritaikytos ir daugiau kaip šimtui tūkstančių kitų gyventojų.
© DELFI / Karolina Pansevič

Skaitytoja Erika DELFI pasakojo labai nustebusi, kai vos pateikus VMI gyventojų pajamų deklaraciją, tą pačią dieną pastebėjo, kad nuo jos banko sąskaitos nurašyta 178,85 Eur suma – esą tiek buvo nesumokėta privalomojo sveikatos draudimo įmokų.

„Buvau supykusi, nusivylusi, negi čia mano klaida? Atsiskaitinėti negalėjau niekur, visos mano turimos sąskaitos blokuotos. Sėdėjau su 2 eurais kišenėje pusę dienos ir galvojau, kaip taip ėmė ir nurašė lengva ranka. Bet „geriausia“, kad pateikus deklaraciją man rašė, jog turėčiau atgauti 176 Eur“, – pasakojo ji.

Kad tapo skolininke, ji esą sužinojo tik patikrinusi sąskaitą ir pamačiusi pranešimą apie priverstinį lėšų nuskaitymą.

„Esu nusivylusi. O jei tai paskutiniai žmogaus pinigai? Jei esu skolinga, galbūt dalimis norėčiau sumokėti. Ir gal iš anksto norėčiau sužinoti, kad nurašys pinigus, o ne gauti elektroninį laišką tą pačią dieną, kai juos nurašo“, – stebėjosi pašnekovė ir pridūrė, kad jos draugui neaiški skola buvo taip pat nuskaičiuota tą dieną, kai jis deklaravo pajamas.

Erika pasakojo prieš kurį laiką 2,5 metų dirbusi Norvegijoje, tačiau buvo oficialiai deklaravusi išvykimą, VMI pristačiusi visus prašytus dokumentus. Ir, esą, kai teikė ankstesnes pajamų deklaracijas, jokių nepriemokų nebuvo.

„Buvau tikra, kad viskas tvarkinga, nes gavau visus patvirtinimus ir tikslinimus. Tikslinau du kartus, nes pirmoje deklaracijoje buvo suma gerokai didesnė, o jie neva nepastebėjo prikabintų dokumentų. Išvykimą, kaip man pasakė, negalėjau deklaruoti atbuline data. Bet viskas buvo gerai – nulis – nulis, nei aš jiems skolinga, nei jie, viskas buvo aišku, suderinta, tvarkinga. Tikslinti deklaraciją galima už praėjusius 5 metus.

Gal aš kažką praleidau... vis dėlto moteris, – šyptelėjo pašnekovė, – bet kaip taip, ima ir nurašo pinigus, o tu paskui dievagokis ir ieškok klaidų“.

Erika sutinka, kad jeigu tapo skolininke, skolą turi sumokėti, tačiau, jos įsitikinimu, VMI turėtų asmeniškai pranešti apie atsiradusį įsiskolinimą, o ne tikėtis, kad gyventojas nuolat tikrins savo paskyrą VMI interneto puslapyje.

Kita vertus, ji guodėsi bent tuo, kad už skolos išieškojimą jai neteko mokėti antstoliams.

Pašnekovė svarstė, kad galbūt VMI kažką perskaičiavo, nes ji dirbo dviejuose darbuose, be to, sumokėjo nemažą sumą už studijas.

VMI komunikacijos vadovas Darius Buta neigė, kad šiai klientei ar kitiems asmenims pastaruoju metu pritaikytas priverstinis lėšų nuskaitymas kaip nors susijęs su pateiktomis pajamų deklaracijomis.

Anot jo, į Registrų centro valdomą Piniginių lėšų apribojimų informacinę sistemą (PLAIS) tomis pačiomis dienomis analogiškus nurodymus galėjo pateikti bet kuri kita valstybės institucija ar antstoliai.

„Pajamų deklaraciją reikia pateikti iki gegužės 2 d. Tik po šios dienos atsiranda mokestinė prievolė ir tik nuo tada galima išieškoti mokesčius, jei jie nesumokami. Dabar galima pateikti deklaraciją, kurioje būtų kad ir 1,5 tūkst. Eur mokėtina suma, bet dėl to niekas nieko nedarys, kol nesueis gegužės 2 d. Tik po jos informacinės sistemos suformuos – iki to laiko su mokėtina suma, t. y. prievole, jos nieko nedaro“, – aiškino D. Buta.

Jo teigimu, klientės pinigai galėjo būti nuskaičiuoti dėl skolų, atsiradusių ankstesniais metais.

VMI duomenimis, vasario 2 d. visoje Lietuvoje buvo daugiau kaip 110 tūkst. fizinių asmenų, turėjusių 60,6 mln. Eur gyventojų pajamų mokesčio skolą valstybei.

Be to, daugiau nei 50 tūkst. asmenų buvo skolingi 6,7 mln. Eur privalomojo sveikatos draudimo įmokų. Visiems šiems asmenims gali būti taikomos skolos išieškojimo priemonės.

Tiesa, kaip pabrėžė VMI atstovai, didžiąją dalį skolos, t.y. 48, 7 mln. Eur yra skolingi vos 780 gyventojų, kurių skola atsirado po atliktų patikrinimų (vienas asmuo skolingas 16,6 mln. Eur). Iš 48,7 mln. Eurų dėl 12,8 mln. Eur dar vyksta mokestiniai ginčai.

„VMI siekia, jog mokesčių mokėtojai savarankiškai ir savanoriškai sumokėtų priklausančius mokesčius bei vykdytų kitas mokestines prievoles ir tai padarytų laiku.

Mokesčių mokėtojams, kurie deklaruoja, tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių nesumoka mokesčių, visų pirma siunčiami priminimai, raginimai tai padaryti, o ne pradedamas priverstinis išieškojimo procesas. Kaip ir kasmet, taip ir šiais metais, pasibaigus deklaravimo terminui (gegužės 2 d.) gyventojams bus siunčiami elektroniniai laiškai, kuriuose VMI primena apie neįvykdytas prievoles, o tie mokesčių mokėtojai, kurie turi finansinių sunkumų, visuomet yra raginami kreiptis į VMI specialistus, kurie pasiūlys išeitį: mokestį atidėti ar sumokėti dalimis“, – DELFI komentavo Nepriemokų administravimo departamento direktorė Irina Gavrilova.

VMI neatmetė, kad visiems daugiau nei 100 tūkst. skolingų gyventojų gali būti pradėtas skolos išieškojimas, jei tik jis nebus brangesnis nei pati skola.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ant Latvijos ir Rusijos sienos įstrigęs krovinys su galvijais grąžintas į Lietuvą (1)

Latvijos pasienyje su Rusija įstrigęs krovinys su 190 galvijų grąžintas į Lietuvą,...

Klaipėdietė užfiksavo supykusio kurjerio elgesį: toks elgesys sulauks bausmės (22)

Viena klaipėdietė išvydusi, ką siuntų tarnybos darbuotojas daro su siųsti paruoštomis...

SBA į baldų ruošinių gamyklą prie Klaipėdos investuos 15 mln. eurų

Arūno Martinkevičiaus valdomas koncernas SBA statys baldų ruošinių gamyklą Klaipėdos rajone...

„Bega“ planuoja 12 mln. eurų investicijas į grūdų talpyklas

Viena didžiausių Klaipėdos jūrų krovinių kompanijų „ Bega “ planuoja 12 mln. eurų...

Registrų centras netrukus atvers duomenis apie NT (3)

Registrų centras nuo kitos savaitės pradeda publikuoti atvirų duomenų rinkinius, pranešė įmonė.

Top naujienos

Pravieniškėse – dar neregėtas garsių kriminalinio pasaulio šulų maištas (168)

Su Pravieniškių pataisos namuose įvesta nauja tvarka iki šiol nesusitaikę Kauno kriminalinio...

Klaipėdietė užfiksavo supykusio kurjerio elgesį: toks elgesys sulauks bausmės (22)

Viena klaipėdietė išvydusi, ką siuntų tarnybos darbuotojas daro su siųsti paruoštomis...

Turkija priversta pulti į Rusijos glėbį: JAV griežtindama sankcijas apie tai nepagalvojo (54)

Azerbaidžano valstybinė naftos kompanija kreipiasi į Rusiją , ieškodama žaliavos naujai 6,3...

Kuriozas: kvietimas į Nausėdos šventę pasiekė tik po dviejų savaičių (50)

Nors nuo Gitano Nausėdos inauguracijos iškilmių jau praėjo daugiau nei savaitė, šios temos...

Kraupios avarijos vaizdo įrašai kelia vis daugiau klausimų: ekskavatoriaus vairuotojas nė nepriėjo prie BMW (26)

Kėdainių rajone kraupios avarijos tyrimą aukštyn kojom apvertęs vaizdo įrašas turi dar vieną...

Įspūdingiausi baidarių maršrutai Lietuvoje: naujos trasos, kurios atima žadą

Vis daugiau gyventojų keliaujant po Lietuvą populiarėja ne tik ramus poilsis gamtoje, bet ir...

Pusiausvyra ES keičiasi: Vakarai nebegalės primesti Rytams savo taisyklių (69)

Europos Sąjungos senbuvės, ypač didžiosios valstybės Vokietija ir Prancūzija , ilgą laiką...

Greta Lebedeva ir Aleksandras Kazakevičius pakrikštijo sūnelį Eldarą: sukūrė stilingą šventę

Praeityje buvusi žinoma atlikėja bei merginų grupės „ Kitokios " narė Greta Lebedeva ir...

Pribloškiančios vonios kambario tendencijos: anksčiau niekas nebūtų drįsęs svajoti apie tokias technologijas

Išmanios dušo kabinos, paveikslai ir židiniai vonios kambaryje jau nebestebina. Tačiau...

Diskvalifikuotas Rapšys: veiksmas man nesuteikė pranašumo prieš kitus, o žmonės sakė – „tu tikrasis čempionas“ protestas atmestas (83)

Paaiškėjus, kad tarptautinė plaukimo federacija nepatekino (FINA) Dano Rapšio protesto ir lietuvis...