Panašu, kad Lietuva greitai gali tapti tokia šalimi, kur bedarbystė ir gyvenimas iš pašalpų daugeliui atrodys patrauklesnis, nei menkai apmokamas sunkus darbas.
Money
Trečiadienį Vyriausybė pritarė Nedarbo socialinio draudimo įstatymo projektui, kuris sudarys galimybę ieškantiems darbo asmenims gauti užtektinas gyvenimui pajamas. Projekte numatyta, kad nedarbo draudimo išmoka priklausys ne tik nuo darbo stažo, kaip yra dabar, bet ir nuo gauto atlyginimo.

Seimui bus siūloma, kad įstatymas įsigaliotų nuo 2005 metų. Daugelio Klaipėdos įmonių vadovai jau dabar teigia, jog ieškodami darbuotojų, jau seniai nebesikreipia į Darbo biržą. Esą ši įstaiga jau nebegali pasiūlyti tinkamų kandidatūrų, mat daugelis klaipėdiečių ten registruojasi tik dėl pašalpų. Negana to, darbdaviai tikina, kad daugelis bedarbių specialiai vengia darbo, nes, pasirodo, iš pašalpų įmanoma pragyventi ne ką blogiau nei iš minimalaus atlyginimo.

Todėl galima manyti, kad iš tiesų nedarbo lygis Klaipėdoje yra ne 8 procentai, kaip skelbiama oficialiai, o kur kas mažesnis. Darbo biržos specialistai pripažįsta, kad iš visų užsiregistravusių biržoje asmenų šiuo metu tik 16 procentų yra pasirengusių darbo rinkai.

Investuoja į naujokus

"Klaipėdoje gerų specialistų nė su žiburiu nesurasi. Dažniausiai mūsų įmonės administracijoje įsidarbina žmonės iš kitų Lietuvos miestų, - pasakojo bendrovės "Klaipėdos baldai" personalo skyriaus vadovė Virginija Pūraitė. - Neseniai ieškojome ekonomisto. Į šią vietą sulaukėme net 70 norinčiųjų. Deja, daugelis jų visai neatitiko mūsų keliamų reikalavimų. Ši vieta atiteko ekonomistei iš "Mažeikių naftos". Be to, pas mus dirba labai daug vadybininkų iš Kauno, nes tų klaipėdiečių, kurie į mus kreipėsi, kvalifikaciniai sugebėjimai mūsų netenkino".

Vadovė minėjo, kad labai sunku surasti ir paprastų darbininkų. Dažniausiai kreipiasi savamoksliai, arba darbo patirties neturintys darbininkai. Ypač sunku rasti gerų operatorių, kurie gerai išmanytų įmonėje esančių įrengimų specifiką. "Atvirai sakant, priėmus darbuotoją į darbą, į jį reikia dar labai daug investuoti. Tenka siųsti į įvairius kursus, išmokyti jį dirbti. O į Darbo biržą mes jau seniai nebesikreipiame. Ten nieko nerasi, nei suvirintojo, nei šaltkalvio, nei elektriko. Matyt, Darbo biržoje visi registruojasi tik tam, kad gautų pašalpas", - sakė V. Pūraitė.

Geriausi pabėgo į užsienį

Ypač kvalifikuotų specialistų stinga statybinėse įmonėse. Vaikydamiesi didesnio uždarbio, dauguma gerų statybininkų išvažiuoja dirbti į užsienį, mat ten už tą patį darbą mokama net keliskart daugiau. Baiminamasi, kad Lietuvai įstojus į Europos sąjungą, ją paliks ir paskutiniai kvalifikuoti darbininkai.

"Dabar užsakovai reikalauja statyti pigiai, gerai ir greitai. Tačiau tai neįmanoma neturint aukštos kvalifikacijos darbininkų. Tą darbą, kurį puikiai atliktų specialistas, dažnai daro keli prasčiau savo darbą išmanantys darbininkai. Kuo daugiau darbuotojų, tuo mažesnis atlyginimas - uždaras ratas", - pasakojo statybinės bendrovės "Ranga" direktorius Arvydas Juozaitis.

Direktorius patvirtino, kad Klaipėdoje apskritai labai trūksta žmonių, kurie norėtų rimtai dirbti, todėl jų ieškoma kaimyniniuose miesteliuose ir kaimuose. Pasak jo, staliai, dailidės, mūrininkai - pats didžiausias deficitas. "Tokių, kurie kreipiasi iš Darbo biržos ir nori padirbti kelis mėnesius tik tam, kad būtų pratęstas pašalpų mokėjimas, eina šniūrais. Tačiau užtenka pasižiūrėti į jų Socialinio draudimo pažymėjimus ir pamatysi, kad darbovietės keičiamos kas keli mėnesiai. Tačiau tikrai gerų specialistų per penkerius mano vadovavimo metus iš Darbo biržos neteko gauti nė vieno", - tikino direktorius.

A. Juozaitis sakė sprendžiantis šią problemą įdarbindamas įmonėje ką tik profesines mokyklas baigusius jaunuolius ir bandydamas užsiauginti savo specialistus. Tačiau baiminasi, kad ir jie vieną gražią dieną gali pakelti sparnus.

Iš pašalpų per mėnesį surenka 800 Lt

Klaipėdos darbo biržos direktorius Andrius Adomaitis įsitikinęs, kad tol, kol nebus pakeisti įstatymai, bedarbiai piktnaudžiaus pašalpomis. Pasak jo, pašalpas iš Darbo biržos gauna tik 20-25 procentai čia užsiregistravusiųjų. Tačiau daugelis bedarbių dar gauna pašalpas ir iš Klaipėdos miesto savivaldybės Socialinės rūpybos skyriaus, be to, daugelis jų atleidžiami nuo tam tikrų mokesčių.

"Galima teigti, kad trečdalį Darbo biržoje užsiregistravusių asmenų tenkina bedarbio statusas. Labai dažnai pasitaiko, kad tokie asmenys padirba du mėnesius viešuosius darbus ir, nors darbdavys leidžia jiems ir toliau dirbti, jie atsisako. Kodėl? Todėl, kad pakanka padirbti du mėnesius, kad bedarbis galėtų pretenduoti į socialinę pašalpą. Yra tekę girdėti, kad su visomis pašalpomis bei atleidimais nuo mokesčių bedarbis gali per mėnesį susirinkti net 800 Lt. Tai kam jam dirbti už minimalų atlyginimą?", - svarstė A. Adomaitis.

Be to, daugelis Darbo biržoje užsiregistravusių "bedarbių" dirba nelegaliai, todėl jiems pasiūlius nuolatinį darbą, retas kuris apsidžiaugia. Tačiau pagal Bedarbių rėmimo įstatymą, Darbo biržoje užsiregistravę asmenys tik du kartus per metus gali atsisakyti siūlomo darbo ir tiek pat kartų - mokytis. Priešingu atveju darbo paieškos jiems bus nutrauktos.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Uber“ apribos vairuotojų darbo valandas Jungtinėje Karalystėje (5)

Pavėžėjimo paslaugų bendrovė „ Uber “ antradienį paskelbė apribosianti darbo valandas...

Darbą pradėjo du nauji ūkio viceministrai – Gintaras Vilda ir Marius Skuodis (4)

Ūkio ministerijoje darbą pradėjo du nauji viceministrai – nuo pirmadienio šias pareigas užima...

„Sagautai“ vadovaus Katerina Pavlid (4)

Draudimo brokerių bendrovės „Sagauta“ direktore tapo Katerina Pavlidi , iki šiol ėjusi...

Alkoholio prekyba Latvijos pasienyje paveikė estus (96)

Estijos valdžia dėl smarkiai pagyvėjusios alkoholio prekybos Latvijos pasienyje priversta perpus...

Pareigūnas: ES iš „juodojo“ mokesčių rojų sąrašo pašalins 8 šalis (5)

Europos Sąjunga per kitą savaitę įvyksianti finansų ministrų susitikimą iš savo...

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (299)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (17)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (159)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Savo auklėtinių nebeatpažįstantis Jasikevičius: esame kovotojų komanda, bet Bamberge to nebuvo (26)

Eurolygos 18-ame ture Kauno „Žalgiris“ buvo priverstas Bamberge pripažinti „Brose“...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais (184)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (201)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (61)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (6)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...

Milaknio tritaškių kruša neišgelbėjo „Žalgirio“ Vokietijos čempionų tvirtovėje (336)

Kauno „Žalgirio“ (11/7) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

Afrikos šalis, kurioje jausitės saugiau nei bet kurioje Europos sostinėje (25)

Čia visai kitas pasaulis ir vykstant į šią šalį privalai priimti tuos skirtumus, kurie mums,...