aA
Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) pernai skelbti daugiau nei 1 mln. eurų vertės viešinimo konkursai, kuriuos laimėjo viešųjų ryšių konsultanto Dariaus Gudelio bendrovė „VIP Viešosios informacijos partneriai“ – buvo organizuoti netinkamai, pareiškė Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).
Darius Gudelis
© DELFI / Domantas Pipas

Anot jos, D. Gudelio įmonė galėjo laimėti, vienam iš transliuotojų jai suteikus itin palankias sąlygas – išskirtinai mažą įkainį. VPT vadovė sako, jog šie įkainiai buvo gerokai mažesni nei kitiems konkurso dalyviams.

Tarnyba neatskleidžia šio transliuotojo pavadinimo, tačiau „VIP Viešosios informacijos partneriai“ atskleidė, jog konkurse dalyvavo su LRT ir koncerno „MG Baltic“ valdoma LNK. Abi jos BNS patvirtino pateikusios vienodus visiems dalyviams įkainius ir nedariusios niekam išimčių.

Atsižvelgus į tai, kad konkursai pasibaigę, o sutartys jau įgyvendinamos, VPT nurodė pažeidimus ištaisyti skelbiant kitus konkursus.

Anot VPT, pasiūlymų kriterijų vertinimas neužtikrino dalyvių konkurencijos bei pažeidė skaidrumo principą – konkursų rezultatus lėmė ne naudingumo kriterijai, o dalyvio siūloma kaina.

„Vertinimo metodika suformuluota netinkamai ir neužtikrina objektyvaus bei skaidraus pasiūlymų vertinimo, skaidraus balų skyrimo pasiūlymų vertinimo metu, suteikia perkančiajai organizacijai plačias galimybes subjektyviam pasiūlymų vertinimui, kas neužtikrina veiksmingos tiekėjų konkurencijos bei pažeidžia (...) skaidrumo principą“, – nurodė VPT.

Anot tarnybos, D. Gudelio įmonės pranašumą kitų tiekėjų atžvilgiu taip pat galėjo nulemti tai, kad ji kartu su vienu iš transliuotojų turėjo itin palankias sąlygas – išskirtinai mažą įkainį.

„VIP Viešosios informacijos partnerių“ vadovas Giedrius Galdikas nurodė, kad pagal konkurso sąlygas įmonė pasirinko visuomeninį transliuotoją LRT ir LNK grupės televizijos kanalus.

„Bendradarbiavimas su šiais partneriai pasiteisino, o jų pasiūlytos kainos leido pasiekti teigiamų rezultatų“, – nurodė G. Galdikas.

BNS paklaustas, su kuriuo iš šių transliuotojų bendrovė turėjo itin palankias sąlygas, G.Galdikas sakė to nenorintis atskleisti.

„Nesu tikras, ar galėčiau atskleisti šią informaciją, tai yra derybiniai ir konkurenciniai dalykai tarp rinkos dalyvių. Todėl būčiau linkęs susilaikyti“, – BNS sakė G. Galdikas.

VPT vadovė Diana Vilytė BNS sakė dėl konfidencialumo taip pat negalinti atskleisti, kuris transliuotojas suteikė mažus įkainius D. Gudelio įmonėms. Tačiau ji pabrėžė, kad šie įkainiai buvo gerokai mažesni nei kitiems konkurso dalyviams.

„Tai yra konfidenciali informacija, todėl mes to transliuotojo ir jo įkainių neminime ir savo išvadoje. Tačiau galiu atskleisti, kad jo įkainiai kitiems pirkimo dalyviams buvo didesni kartais, palyginti su jo laimėtoju (...). Šis transliuotojas, dalyvaudamas konkursuose savarankiškai, retai duoda tokius įkainius“, – teigė D. Vilytė.

LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė BNS pranešė, kad D. Gudelio bendrovei LRT pateikė viešai skelbiamus ir tokius pat įkainius, kaip ir kitiems konkurso dalyviams.

„LRT bendrovei „VIP Viešosios informacijos partneriai“ pateikė kainas pagal patvirtintus įkainius, kurie yra skelbiami mūsų svetainėje. Tą liudija ir išsaugotas susirašinėjimas su atsakingu šios įmonės žmogumi. Tokias pačias kainas pateikėme ir kitoms įmonėms, kurios teiravosi dalyvaudamos šiame viešinimo konkurse“, – BNS sakė LRT vadovė.

LNK generalinė direktorė Zita Sarakienė BNS taip pat teigė, kad įmonė pateikė visiems dalyviams vienodus įkainius.

„Mūsų sąlygos, kurios buvo duotos, visiems absoliučiai vienodos ir jokių diskriminacinių sąlygų ar ypatingų nuolaidų niekam nebuvo suteikta (...). Turime ir dokumentus (...). Agentūros turi daug būdų manipuliuoti tais dalykais. Neturiu galvoje konkrečios – visos agentūros, ir manau, kad čia buvo visai kitaip viskas. Reklama yra toks dalykas – priklausomai nuo laiko, kada, kur deda, kas deda, tai šitoj vietoj jie turi labai daug galimybių“, – BNS sakė Z. Sarakienė.

Pasak jos, LNK konkrečių įkainių viešai neskelbia. Jos teigimu, kai LNK dalyvauja konkursuose savarankiškai, įkainiai priklauso nuo prašomų paslaugų ir jų apimčių.

NMA vadovas Erikas Bėrontas BNS kol kas negalėjo pasakyti, kuris iš dviejų transliuotojų pasiūlė itin mažus įkainius, tačiau žadėjo tai padaryti kiek vėliau. Jis aiškino, jog tai, kad „VIP Viešosios informacijos partneriai“ turėjo vieno transliuotojo suteiktą išskirtinai mažą įkainį, VPT išvadoje nėra įvardijama pirkimo pažeidimu.

„Jei būtų Viešųjų pirkimų tarnybos nustatytas koks nors pažeidimas, nustatytas neįprastai mažos kainos nepagrįstumas ar dar kažkas, jie būtų pasisakę. Išvadoje to dalyko nėra. Tai yra tiesiog improvizacijos, Viešųjų pirkimų tarnyba turėtų to nedaryti“, – tvirtino E. Bėrontas.

Anot NMA vadovo, jį stebina VPT išsakyti priekaištai dėl konkurso skaidrumo.

„Išvadoje parašyta, kad pirkimų baigtį bet kokiu atveju lėmė mažiausia kaina. Pati VPT konstatuota, kad vertinimas balais įtakos neturėjo, sutartys yra vykdomos tinkamai“, – BNS sakė E. Bėrontas.

Pasak jo, natūralu, kad ekspertams atliekant pasiūlymų ekonominio naudingumo vertinimą atsiranda tam tikro subjektyvumo.

„Labai normalu, kad ne kainos dalis yra vertinama ekspertų, jie ir yra įgalioti pateikti savo nuomonę iš patirties – subjektyvia ir objektyvia prasme. (...) Normalu, kad ekspertai vertina ir duoda balus, normalu, kad ekonominis naudingumas atneša tam tikro subjektyvumo, kai turi įsikišti vertinimą atliekantis žmogus“, – aiškino E. Bėrontas.

VPT vertino tris NMA skelbtus Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos ir kitų agentūros administruojamų programų viešinimo nacionalinėje ir regionų spaudoje, televizijose konkursus. Bendra sutarčių vertė – 1,446 mln. eurų (su PVM).

Naujienų portalas 15min.lt sausį skelbė, kad premjeras Saulius Skvernelis dažnai susitinka su viešųjų ryšių konsultantu D. Gudeliu. Pernai Vyriausybės kanceliarija jam išrašė mažiausiai 19 leidimų patekti į Vyriausybės rūmus.

D. Gudelis teigė su S. Skverneliu besidalijantis patirtimi ir žiniomis, bet to nevadina konsultacijomis.

D. Gudelis yra komunikacijos agentūros „VIP Viešosios informacijos partneriai“ savininkas ir krepšinio klubo „Rytas“ dalininkas. Per praėjusius Seimo rinkimus jo kompanija turėjo sutartį su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, bet po to jokių oficialių sutarčių nesudaryta.

Anot portalo, D. Gudelio įmonių „VIP Viešosios informacijos partneriai“ ir „MIG marketingo idėjų generatorius“ bendra pernai laimėtų sutarčių vertė siekė daugiau nei 2,5 mln. eurų. Sutartis šios bendrovės sudarė su įvairiomis valstybės institucijomis.

Stambiausią valstybės užsakymą pernai D. Gudelio verslas gavo iš NMA. 2018-ųjų vasarą vienu iš keturių šios agentūros viešųjų pirkimų ekspertu tapo premjero patarėjas Tomas Beržinskas. Po kelių mėnesių D. Gudelio įmonė laimėjo du agentūros konkursus.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.0000

Ambasadorė Viltrakienė įteikė skiriamuosius raštus EBPO generaliniam sekretoriui

Gegužės 20 dieną Paryžiuje Lietuvos ambasadorė Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros...

Specializuoto banko licenciją Lietuvoje turintis „Revolut“ prašys jos ir Airijoje (3)

Jungtinės Karalystės finansų startuolis „ Revolut “, Lietuvoje jau turintis elektroninių...

Pranckietis su Vaičiūnu aptars sinchronizavimo projektą (2)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis su energetikos ministru Žygimantu Vaičiūnu antradienį...

Trumpas tvirtina, kad jam nereikėjo skolintis iš bankų

JAV prezidentas Donaldas Trumpas primygtinai tvirtina, kad jis nesiskolino iš įvairių bankų...

Tūkstančiams dirbančių – lemtingas galvosūkis dėl pensijų: termino pabaiga negailestingai artėja (101)

Kokio dydžio pensiją gausite? Ar likti II pakopos pensijų fonduose? Klausimai, kuriuos sau užduoda...

Top naujienos

Šimonytė išdėstė savo komandos viziją ir pažėrė netikėtų pastabų kai kuriems ministrams (450)

Į antrąjį prezidento rinkimų turą patekusi Ingrida Šimonytė sakė, kad į savo komandą, jei...

Techninių apžiūrų tvarka gali keistis: pajudino dešimtmečius veikiantį monopolį (244)

Privalomąją techninę apžiūrą Lietuvoje teikia dešimt pelningai dirbančių įmonių. Visos jos...

Rusijos nešvarios naftos krizė ligi galo neišspręsta: uostus toliau pasiekia užteršta žaliava Rusija nekomentuoja (77)

Rusijos pastangos įveikti beprecedentę naftos taršos krizę buvo nesėkmingos, šaliai pakrovus dar...

Tomas Sinickis. O dabar apie „Euroviziją“ rimtai, be humoro atsakymas Gediminui Jauniui (84)

Aš norėjau patylėti. Ir jau buvau pamiršęs Euroviziją. Bet šiandien perskaičiau Gedimino...

Mirė legendinis austrų F-1 lenktynininkas Niki Lauda (49)

Austrijos sostinėje Vienoje mirė triskart F-1 lenktynių pasaulio čempionas Niki Lauda , pranešė...

Europos šalys ir JAV užblokavo Rusijos prašymą (130)

Europos šalys ir JAV pirmadienį užblokavo Rusijos prašymą surengti Jungtinių Tautų Saugumo...

Darius Voitukevičius. „Sostų karai“ pasibaigė, tačiau paliks tokių, kurie dar ilgai spjaudysis ugnimi (2)

Štai ir viskas, pasibaigė aštuonerius metus vystoma svarbiausio XXI amžiaus televizinio šou...

JAV švelnina toną: 90 dienų atidėjo verslo santykių su „Huawei“ draudimą

Jungtinės Valstijos 90 dienų atidėjo verslo santykių su Kinijos technologijų milžine „ Huawei...

Lietuvoje apsilankęs Suomijos švietimo ekspertas įvertino mūsų mokyklas: pasakė, ko galėtume pasimokyti iš suomių (2)

Moksleiviai neturi namų darbų, o pirmuosius pažymius gauna tik septintoje klasėje – tokie...