aA
Europos Komisija trečiadienį pristatė ilgai lauktą direktyvą dėl ES minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA). Tikėtis, kad dabar Lietuvoje „minimumas“ pasieks Liuksemburgo (virš 2000 eurų), neverta, tačiau direktyvoje įtvirtinta galimybė diferencijuoti MMA, apie ką dabar vyksta diskusijos ir ko ypač bijo jaunimas.
Vienodos minimalios algos Europos Sąjungoje nebus: diferencijuoti pagal amžių galima
© Shutterstock

Mažinimas sprendžia jaunimo nedarbo problemą?

„Taip, diferenciacija yra įtrauktą į direktyvos pasiūlymą ir kai kurios šalys tai daro. Minimalios algos diferencijavimu galima spręsti tokias problemas, kaip jaunimo nedarbas“, – į DELFI.lt klausimą dėl Lietuvoje atsiradusio pasiūlymo diferencijuoti MMA pagal amžių atsakė aukštas Europos Komisijos pareigūnas.

Jis pridūrė, kad kiekviena valstybė gali spręsti šį klausimą savo ruožtu, bet svarbu, kad tokie veiksmai būtų apriboti laike ir išlaikytos proporcijos, taip pat laikomasi teisingumo ir nediskriminavimo principų.

„Šalys-narės gali įstatymais įtvirtinti mažesnį nei minimali alga atlyginimą, mokamą darbuotojams. Šalys-narės turėtų užtikrinti, kad šie minimalios algos sumažinimai yra būtini, objektyviai pateisinami ir proporcingi“, – sakoma direktyvos 6-ame straipsnyje.

Diskusijos dėl MMA diferencijavimo pagal amžių klausimas pastaruoju metu kilo Lietuvoje. Antradienį jis buvo aptartas iš Vyriausybės, darbdavių ir darbuotojų atstovų sudarytos Trišalės tarybos posėdyje.

Minimalios algos diferencijavimu galima spręsti tokias problemas, kaip jaunimo nedarbas.

„Dalis Europos šalių taikomo praktiką diferencijuoti MMA pagal skirtingas amžiaus grupes (Jungtinė Karalystė, Airija, Olandija ir kitos), nustatant, kad jaunimas iki 25 metų dėl darbo patirties stokos bei mokydamiesi bendrojo lavinimo ar aukštesnėse mokymo įstaigose gauna mažesnį MMA nei kiti darbuotojai“, – teigė Lietuvos verslo konfederacija.

Toks pasiūlymas sukėlė jaunimo ir studentų organizacijų didelį pasipiktinimą, tačiau, kaip dabar matyti, gali būti palaimintas Europos Komisijos.

Vienodo MMA visoje ES nebus

Pastaroji pristatydama direktyvos dėl ES MMA pasiūlymą teigia, toks dokumentas reikalingas, kad būtų užtikrinta ES darbuotojų apsauga ir padorios gyvenimo sąlygos.

„Darbo ir gyvenimo sąlygų pagerinimas apsaugo ne tik mūsų darbuotojus, bet kartu darbdavius, kurie moka padorius atlyginimus. Kartu tai kuria pagrindą teisingam, visa apimančiam ir atspariam atsigavimui“, – komentavo Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

Šiuo metu iš 27 ES valstybių 21 šalis (tarp jų – ir Lietuva) taiko nustatytą MMA, o 6-iuose iš jų – minimumas nustatomas kolektyvinių derybų būdu. Nustatytas minimumas įvairiose šalyse-narėse skiriasi net keletą kartų. Tarkime, Lietuvoje MMA (iki mokesčių) – 607 eurų, didžiausia MMA yra Liuksemburge – net 2142 eurų, Belgijoje ir Vokietijoje – apie 1600 eurų, o mažiausias minimumas – Bulgarijoje (312 eurų) ir Latvijoje (430 eurų).

Pasak Komisijos, tarp 10 ir 20 mln. darbuotojų pajus tiesiogiai direktyvos naudą. Tačiau tai toli gražu nereiškia, kad visoje ES MMA bus vienoda arba tokiose šalyse, kaip Lietuva, „minimumas“ turės pasiekti turtingesnių ES valstybių lygį.

Tiesiai šviesiai sakau ES piliečiams: mes nežadame vienodo MMA visiems europiečiams; mes nesiūlome vieno, unikalaus MMA dydžio visai Europai. Tai nebūtų realu.
Nicolasas Schmitas

„Tai neįmanoma, tai sunaikintų šalių ekonomikas. Jei rytoj Bulgarija priimtų Liuksemburgo MMA, tuomet nebeliktų Bulgarijos ekonomikos. Taigi, tai neįmanoma. Dėl produktyvumo skirtumų negali būti šimtaprocentinio suvienodinimo. Mes kalbame apie konvergenciją, suderinimą su produktyvumu (...). Tiesiai šviesiai sakau ES piliečiams: mes nežadame vienodo MMA visiems europiečiams; mes nesiūlome vieno, unikalaus MMA dydžio visai Europai. Tai nebūtų realu. Tai būtų visiškai neįmanoma, neatsakinga. Šis dalykas turėtų būti labai aiškus“, – spaudos konferencijos trečiadienį kalbėjo Nicolasas Schmitas, atsakingas už darbus ir socialines teises. – Ko mes siekiame – tai geresnės konvergencijos, panaikinti spragas, didinti algas, sukurti pozityvią dinamiką aplink MMA ir bendrai aplink visus atlyginimus, nes egzistuoja ryšis tarp MMA ir atlyginimų bendrai. Būtent tam skirta direktyva, o ne tam, kad būtų nustatytas unikalus MMA visai Europai.“

Direktyva iš ES valstybių reikalauja tokių dalykų, kaip nustatyti stabilius MMA kriterijus, reguliariai juos atnaujinti, steigti konsultacinius institutus, riboti MMA apkarpymus, įtraukti socialinius partnerius, užtikrinti MMA laikymasi ir informuoti Komisiją.

Direktyvoje net nėra konkrečių kriterijų (procento nuo vidutinio atlyginimo ar medianos), kurių privalo laikytis valstybė. Tarkime, Lietuvoje MMA yra 44 proc. vidutinio atlyginimo. Tiesa, direktyvos paaiškinimuose rekomenduojama, kad valstybėms naudotų tarptautinius kriterijus – 60 proc. nuo bendros atlyginimų medianos ir 50 proc. nuo vidutinio atlyginimo. Jei Lietuvoje būtų įtvirtintas pastarasis kriterijus, tuomet MMA išaugtų iki 690,5 euro.

Direktyvą dabar turės patvirtinti Europos Taryba ir Europos Parlamentas. Po to šalys-narės turės dvejus metus direktyvos nuostatoms įgyvendinti. Po penkerių metų Komisija atliks direktyvos įvertinimą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
2.4706

Prekybos tinklai ieško šimtų darbuotojų, siūlo premijas už priviliotus žmones (440)

Didieji prekybos tinkai ieško šimtų darbuotojų – anot jų, situacija rinkoje itin sudėtinga....

Ką Lenkijos išstojimas iš ES reikštų Lietuvos gyventojams: prognozuoja produktų brangimą (456)

Lenkijai pareiškus, kad dalis Europos Sąjungos sutarties straipsnių yra „nesuderinami“ su šios...

Teismas: kariuomenė privalo nutraukti „Skalvio“ ir „Šakių“ remonto konkursą (16)

Lietuvos kariuomenė privalo nutraukti priešmininio laivo „Skalvis“ bei paieškos ir gelbėjimo...

Regione baldų gamybos verslą užsukę vyrai: brangimas vyksta kosminiu greičiu (71)

Pakruojyje korpusinius baldus gaminantys Robertas Špakis ir Modestas Mackonis pasakoja apie šiandien...

Komisaras: ateityje energijos nepriteklius Europoje gali išaugti dar labiau (13)

Už darbo vietas ir socialines teises atsakingas Europos Komisijos narys Nicolas Schmitas perspėja,...

Top naujienos

Prognozuoja tolesnius Vyriausybės veiksmus: ar pasirinks dėti pilnus stabdžius, ar palaipsnį griežtinimą, bet to neišvengsime (570)

Koronaviruso atvejų augimo Lietuvoje tempai vis garsiai skirtingų sričių ekspertus skatina...

Dailius Dargis | D+

Užkeikti mafijos turtai: kaip „Kamuolinių“ milijonierius sukaupė įspūdingus turtus, o triukšmingų kaimynų atsikratė savais metodais

Artimiausiu metu teismą pasieks didžioji „Kamuolinių“ gaujos byla, kurioje paaiškės naujų...

Šios savaitės orai – permainingi: antradienį bus šalnos, bet ketvirtadienį gerokai sušils

Savaitgalį gana debesuotus ir su trumpais lietumis orus lėmęs ciklonas pirmadienio dieną...

Dingusio lagamino drama: kaip atostogas gali sugadinti neatsakingas Vilniaus oro uosto vyrukas (89)

Liūdna istorija apie tai, kaip neatsakingi oro uosto darbuotojai gali sugadinti atostogas. Vilniuje...

Kauno klinikų gydytoja papasakojo, kam verta atlikti lazerinę regėjimo korekciją, o kam ji nepadės (64)

Lazerinė akių korekcija Lietuvoje atliekama jau ne vieną dešimtmetį, tačiau šias operacijas...

Į laisvę paleido koronavirusu sergantį kalinį: vos tik grįžęs sulaukė policijos pareigūnų (16)

Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija apeliacine tvarka...

Ne viskas Užkalnio Klaipėdoje tobula, arba korumpuotų apžvalgų kyšančios ausys (94)

Sveiki, čia Andrius Užkalnis , ir aš esu jūsų geriausias draugas ir mėgstamiausias maisto...

Pirmą kartą pajuto COVID-19 chaosą, prie kurio Europa jau pripratusi: ateitis bus labai bauginanti (159)

Vos prieš kelias savaites Singapūras buvo, galima sakyti, gyvas pandemijos suvaldymo pavyzdys....

Prekybos tinklai ieško šimtų darbuotojų, siūlo premijas už priviliotus žmones (440)

Didieji prekybos tinkai ieško šimtų darbuotojų – anot jų, situacija rinkoje itin sudėtinga....

Trečiojo šimtuko žaidėjui nusileidęs Berankis liko už Kremliaus taurės turnyro borto (38)

Ričardas Berankis (ATP-106) nepateko į Rusijoje vykstančio ATP 250 serijos Kremliaus taurės...