Lemtų mažesnius kaštus


Įstatymo projektais siūloma buitiniams vartotojams namų šildymui, taip pat dujų balionams bei verslui sumažinti SND akcizą beveik 7,5 karto, nuo 304,1 Eur iki 41 Eur už toną, kuris įsigaliojo nuo šių metų pradžios.

Vyriausybės siūlymu, SND akcizų tarifas susidėtų iš 41 Eur/t pastoviosios dalies ir kintamos CO2 dedamosios. Ją verslui siūloma pradėti taikyti nuo kitų metų liepos, todėl projekto svarstymas dėl dedamosios numatytas Seimo pavasario sesijoje.

Projekto aiškinamajame rašte rašyta, kad poveikis buitinių vartotojų tarifams, taikant siūlomą nustatyti akcizo dydį, jei jam bus galutinai pritarta, keistųsi. Papildoma dedamoji prie tarifo sudarytų 10–11 ct/m3 vietoj šiuo metu esamos papildomos dedamosios 72–80 ct/m3.

Būtų juntamas poveikis dujų baliono kainai. Papildomai prie dujų baliono kainos prisidėtų 1,04 euro vietoj šiuo metu 7,67 euro.

Taip pat Seime siūloma atšaukti ribojimus dėl lengvatinio dyzelino – 60 Eur už 1 tūkst. litrų akcizu neapmokestinamą kurą vėl leisti naudoti žemės ūkio bendrovėms ir ūkininkams.

Pabrangę dujų balionai

Skelbta, kad mažėjant SND akcizui, jei įstatymui bus pritarta, šalies biudžetas 2024 m. neteks 10,7 mln. Eur, o 2025 ir 2026 m. – po – 14 mln. Eur, nors, priešingai, jį papildyti turėjo apie 17 mln. Eur.

Mažesnis akcizas bei lengvatinio dyzelino naudojimas numatytas nuo šių metų kovo 1 d. Projektas svarstyti plenarinių posėdžių salę turėtų grįžti trečiadienį, vasario 14 d.

Šimonytė: projektai neatsirado, nes kažkas kažko išsigando


Pirmadienio rytą Seimo posėdyje pristatydama pokyčius premjerė Ingrida Šimonytė kalbėjo, kad šie įstatymų pakeitimai nėra daromi dėl to, kad kažkas kažko išsigando.

„Noriu pabrėžti, kad įstatymo projektai neatsirado, nes kažkas kažko išsigando ar Vilniui parodė gražių traktorių. Buvau susitikusi su kolegomis iš žemės ūkio tarybos sausio 8 d., kada buvo aptartos šios problemos, pirmiausia, dėl žaliojo dyzelio naudojimo <...> buvo sutarta, kad pasiūlysime grąžinti iki sausio 1 d. buvusią formuluotę, kas ir daroma.

Kitas klausimas, kuris aktualus labiau pramonininkams ir buitiniams vartotojams, dėl naftos dujų, kurios naudojamos kaip kuras šildymui ar kitais tikslais, apmokestinimo. Kadangi priėmus akcizo įstatymo pataisas ir sulyginus šį tarifą su akcizu, kuris taikomas varikliniam kurui, akcizo šuolis buvo ženklus, todėl Vyriausybė šį tarifą siūlo nustatyti 41 Eur/t akcizo tarifą“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Ji pridūrė, kad Vyriausybė tikrai nesiūlys nustatyti nulinio tarifo, nes tai neatitinka žaliojo kurso emisijų mažinimo tikslų, tuo labiau, kaip teigė, kad šis tarifas kitose šalyse taip pat yra nuo 13 iki 60 Eur/t.

„41 Eur/t yra logiška mediana“, – sakė ji.

Taip pat buvo teigiama, kad nors dažnai raginama verslui kompensuoti nuo sausio 1 d. didėjusį akcizą, Vyriausybė tai siūlo daryti per vėlesnį CO2 dedamosios įsigaliojimą.

„Tas sprendimas, kurį mes priėmėme birželio mėn., mano supratimu, nebuvo proporcingiausias sprendimas. CO2 dalis įsigalios 2025 m. ir prisitaikymo naštą didins. Tai – pagrindinė žaliojo kurso užduotis, bet šuolis nuo nulinio tarifo iki 300 už toną, turbūt, nėra pats racionaliausias, kokį buvo galima padaryti“, – pripažino I. Šimonytė.

Kaltino pridenginėjant ministrą


Seimo narys Viktoras Fiodorovas kalbėjo, kad apmaudu, jog įstatymas dėl SND akcizų taisomas tik dabar, tačiau, kaip pabrėžė, jam klausimų daugiau kelia žaliojo dyzelinio projekto pakeitimai. Pasak jo, neaišku, kieno iniciatyva tai daroma.

I. Šimonytė teigė, kad šioje vietoje reikia naikinti susidariusią įtampą.

„Nėra didelė paslaptis, kad ne visada jis naudojamas, kur turi būti naudojamas, yra nustatomų pažeidimų, bet logiškesnis būdas spręsti šį klausimą, yra numatyti adekvačias kuro normas, kurios reikalingos skirtingose žemės ūkio veiklose nei, kad reikalauti naudoti kurą tik konkrečiose žemės ūkio technikos rūšyse.

Tokio kuro naudojimas lengvosiose transporto priemonėse kelia man antakį, priimu argumentus, kai pasakojama, kad reikia pas karves ir su džipu važiuoti, bet vis dėl to, galvojant apie maisto grandines, jų trumpinimą, tas susiaurinimas nebuvo priimtinas. Šią įtampą reikia naikinti“, – teigė ji.

Agnė Širinskienė negailėjo kritikos tiek I. Šimonytei, tiek aplinkos ministrui Simonui Gentvilui.

„Ministras padarė klaidų ir labai didelių. Jis nesiklausė jokių perspėjimų, mes jo nematome dabar tribūnoje. Jūs eilinį kartą uždenginėjate visas ministrų klaidas ir visus nevykėlius bandote apsaugoti. Siūlyčiau ministrui Gentvilui eiti ir atsakyti į klausimus nepakišinėjant Vyriausybės vadovės“, – sakė A. Širinskienė.

„Aš nieko tribūnoje neuždenginėju, kadangi šis sprendimas atsirado po mano susitikimų ir mano įsipareigojimų žemės ūkio tarybai.

O dėl klaidų, žinau, kad esate giliai tikintis žmogus, tad jei esate be klaidos, tai meskite akmenį“, – sakė premjerė.

Simonas Gentvilas

Kritikos ministrui turėjo ir Kęstutis Mažeika bei Remigijus Žemaitaitis.

„Ateikit ir tiesiog pasakykite, kad suklydote“, – sakė R. Žemaitaitis.

Nausėda akcizą mažintų dar labiau


Apie tai, kad reikia mažinti SND akcizus kalbėjo ir šalies prezidentas Gitanas Nausėda.

Dar anksčiau jis teigė, kad akcizas degalams turėtų būti dar mažesnis, nei siūlo Vyriausybė – 41 euras už toną, iki kol bus kompensuotas dydis, kurį ūkininkai turėjo sumokėti.

Aplinkos ministerija siūlė SND akcizą sumažinti iki 70,58 euro už toną.

Redakcija primena, kad keli tūkstančiai ūkininkų sausio 23–26 dienomis protestavo Vilniuje, į sostinę atvyko apie 1,3 žemės ūkio ir miško technikos vienetų.

Protestuotai, be to, kad būtų atšaukta prievolė atkurti daugiametes pievas, dar reikalavo stabdyti saugomų teritorijų plėtrą, užkardyti rusiškų grūdų importą į Lietuvą, grąžinti seną žymėto dyzelino naudojimo tvarką, sumažinti šiemet atsiradusį itin aukštą akcizą suskystintosioms naftos dujoms, skelbė ELTA.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (27)