Didžiausios problemos – energetika ir žmogiškieji ištekliai

ŠPA prezidentas teigia, kad vieni pagrindinių sunkumų dabar yra energetiniai klausimai: elektros, dujų, naftos ir kuro kainos. Stringa kontraktai, kuriuos sunku persiderėti dėl žaliavų kainų, europinės paramos projektai, kai kurioms įmonėms tenka dirbti žemiau savikainos. Taip pat karšta problema – žmogiškieji ištekliai, dėl kurių nukenčia ir užsakymai.

„Kai kurie sektoriai negali laiku įvykdyti užsakymų vien dėl žmogiškųjų išteklių. Jeigu siuvam, pakuojam ar kažką darom, trūksta rankų darbo, o šiandieną persiginkluoti į automatiką nėra paprasta. Tiekimas įrangų, metais ir daugiau kontraktai nevykdomi. Ir europinė parama – kur turėjo visi savo projektus suplanuoti, šiandien buksuoja, o tai regionams yra didžiuliai iššūkiai, ir ateitis visiems yra tikrai nebenuspėjama“, – komentuoja A. Stulpinas.

Verslininkas neslepia, jog su žaliavomis problemų dar vis yra. Nors sudedamųjų dalių kainos šiek tiek rinkoje stabilizavosi, dėl kitų žaliavų kainų dar vis kyla klausimų, o gauti didelį kiekį – daug sunkiau.

„Dabar yra tokia situacija – žaliava už kokią kainą? Na, jeigu statybų sektorius – vienos problemos, jeigu sudedamosios dalies, pvz., plastiko, metalo, tai šiandien rinkoje plius minus tos kainos stabilizavosi. Jeigu kalbant apie kiekius, jie yra labai nelengvai suderinami, nelengvai tiekiami, kas dirba pagal kontraktus – kontraktai yra nutraukiami. Kitaip tariant, visa grandinė užsisuka ir visi kenčiam. Ekonomikos ateitis labai miglota“, – aiškina ŠPA prezidentas.

Įmonės dirbtinai sukelia atlyginimus

Užsiminus apie minimalios mėnesinės algos didinimą, šiauliečio nuomone, tai turės įtakos galutinei produkto kainai, o lietuvių darbo efektyvumas ne visada atitinka Europos.

„Mūsų darbuotojų kvalifikacija, darbo efektyvumas kartais, pabrėžiu – kartais, yra žemesnis, negu kitur. Todėl mūsų minimalūs atlyginimų didinimai neatspindi situacijos, kuri yra rinkoje. Jeigu žmogus galėtų tiek vienetų atlikti per dieną, kiek atlieka kitose šalyse, tai nereiktų minimalių kelti, mes patys tuos atlyginimus keltume“, – dalinasi įžvalgomis verslininkas.

Vyro nuomone, apskritai specialistų – technikų, inžinierių, gamybos vadovų ir t. t. – trūkumas yra viena didžiausių problemų. Įmonės pačios turi juos paruošti, apmokyti. Paruošimas tęsiasi metus ar ilgiau, kad būtų galima patikėti įrangą, kurios kaina keli ar kelios dešimtys milijonų. Anot verslininko, dėl kvalifikuotų žmonių įmonės kimba į kovą, vilioja darbuotojus ir taip dirbtinai sukelia atlyginimus.
Nors šiandien ryškus vartojimo sumažėjimas nejaučiamas, A. Stulpinas pritaria ekonomistų mintims apie artėjantį šaltąjį sezoną.

„Šiandien vasara, visi dar gyvena vakar diena, bet rugsėjo mėnesį gaus sąskaitas už paslaugas, tai tikrai bus nelengva. Įmonės atsidurs keblioje situacijoje. Kai kurios rinkos jau jaučia užsakymų sumažėjimą, kai kuriose – dar iš inercijos važiuoja. Ruduo, metų galas tikrai laukia nelengvas“,– nerimauja verslininkas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės