Bendrovė „Tonearms.lt“ šiemet kovą nurungę daugiau nei keturis tūkstančius projektų iš 58 valstybių laimėjo prestižinį Vokietijos asociacijos „Design Zentrum Nordrhein Westfalen“ įsteigtą „red dot design award“ geriausio dizaino apdovanojimą už jų įmonės gaminamus „Reed 3P“ tonarmų modelius.
© Bendrovės archyvas

KTU „StartupSpace“ organizuotame tradiciniame „Insp1re Session“ renginyje svečiuose apsilankęs Marius Triukas, „Reed“ prekės ženklą valdančios įmonės „Tonearms.lt“ rinkodaros vadovas, pasidalino savo patirtimi ir papasakojo, kaip jiems pavyko Lietuvoje pradėjus netradicinį verslą išplatinti savo prekę visame pasaulyje.

- Kokį produktą gaminate ir kiek laiko dirbate šioje srityje?

- Gaminame tonavimo prietaisus, dar vadinamus tonarmais, skirtus pritvirtinti patefono galvutę su adata prie patefono rankenos. Šie produktai yra itin nišinis gaminys, o jų kaina vidutiniškai siekia nuo dvejų iki penkių tūkstančių eurų.

Pati „Tonearms.lt“ įmonė jauna, o šiame versle esame bemaž visiškai žali. Dirbame tokioje rinkoje, kurioje šie įtaisai buvo gaminami jau daugiau nei trisdešimt metų. Nuo pirmojo mūsų pagaminto prototipo dirbame penktus metus ir šiuo metu kasmet pagaminame per šimtą produktų pardavimui.

- Ar galite plačiau papasakoti apie „red dot design award“ apdovanojimą?

- Mūsų darbą vertino „Design Zentrum Nordrhein Westfalen“ asociacijos suburta 30 žmonių komisija. Šie žmonės laikomi dizaino korifėjais. Džiaugiamės, kad mus pripažino. Ši organizacija per savo penkiasdešimt gyvenimo metų tuo pačiu apdovanojimu yra įvertinę tokius gaminus kaip BMW ar „Porsche“ automobiliai.

- Papasakokite apie savo studijų laikus?

- Jeigu žvelgtume iš šalies, tai viskas praėjo gerai. Aš nepraleidau nei vienų metų, nebuvau išėjęs akademinių atostogų. Pirmiausia aš baigiau KTU gimnaziją ir man teko laimė be konkurso įstoti į KTU universitetą rekomendacijos dėka.

Kalbant apie patį universitetą, vieną iš didžiausių patirčių – įgauti įgūdžiai ar sugebėjimas išvengti ir susitarti su idiotais. Ką reiškia idiotas? Tai yra savotiškas žmogus. Jums teks susidurti su žmonėm, kurie yra nelabai malonūs ir mąsto visiškai kitaip nei jūs. Patariu išmokti su jais susidoroti universitete.

- Kada supratote, kad nori kurti savo verslą?

Iš tikro, apie savo verslą aš negalvojau universitete. Šiais lakais žmonės labai smarkiai skuba, to daryti nereikėtų. Vertėtų išmokti padaryti klaidas ant kažkieno kito kailio. Tu gali mokytis naudodamas kito žmogaus pinigus, kuomet nenudegi, bet išmindai visus grėblius.

Apie savo verslą galvojau nebent ketvirtame kurse, tačiau sumanymų nerealizavau. Partneris, kurį norėjau įtraukti, nesiryžo eiti drauge. Visgi nepaisant to, aš niekada iki šios dienos nedirbau darbo, kuris man nebuvo įdomus. Aš paprastai dirbdavau kompanijoje po keturis metus, kol pajausdavau, kad nei aš kompanijai, nei kompanija man nieko daugiau neduos.

- Kokios buvo pirmos verslo idėjos? Kokio brandumo? Kaip jos evoliucionuoja?

Tonarmas
© Bendrovės archyvas

- Mano pirmoji verslo mintis buvo sąžiningai apeidinėti apsaugos sistemas. Nueiti į biurą ir parodyti, kad jų tinklas skylėtas ir mes pasivogėme iš jų dokumentų. Tokiu būdu siūlyti apsaugos gerinimo paslaugas.

Dutūkstantaisiais metais ši idėja atrodė ne taip jau blogai. Deja, vėlgi, žmogus, kuris turėjo įgūdžius apeiti apsaugos tinklus, nenorėjo palikti savo darbo ir teko atsakyti sumanymo.

Po to sekė labai ilgas patirties kaupimo etapas. Vėliau norėjome užsiimti programinės įrangos gamyba. Nepaisant to, niekada nebuvo taip, kad norėjau daryti savo verslą – aš norėjau daryti tai kuo aš degu.

- Ar kuriant savo verslą buvo užtektinai palaikymo?

- Pernelyg daug palaikymo neieškojau. Tu turi idėją, parengi planą kaip ją įgyvendinsi ir imiesi darbo. Idėja be plano visiškai nieko verta. Planas yra viskas. Asmeniniame gyvenime taip pat būtina planuoti. Robertas Williams sakė: „Įsimylėjęs, sukurk planą, kaip paliksi žmogų“.

Tos verslo idėjos ankstyvosiomis dienomis numirdavo dar neišsiaiškinus, kas man gali padėti. Taip, aš rinkdavau informaciją, bet tai nėra viskas. Aš turėjau mintis, klausdavau, ar darom? Deja, mano idėjos pražūdavo per anksti.

- Kaip versle padėjo draugai ir jūsų artimiausi žmonės?

- Mano paskutinis verslas plėtojamas su artimiausiais žmonėmis. Mano tėvas Vidmantas yra mūsų viską žinanti galva , atliekanti inžinerinius darbus. Kitas žmogus taip pat artimas – tai mano žmona (šypsosi – aut. pastaba).

Paprastai verslą dariau su šeimos nariais ir bičiuliais. Tačiau su draugais aš niekada nenorėjau daryti verslo, nes mūsų interesai buvo labai skirtingi. Po to yra problemų išsiskiriant. Turi būti labai brangi draugystė, kad nesutarus tave galėtų lengvai paleisti, nes priimti gali net ir prastas draugas, o be pykčių paleisti – ne.

- Kokia buvo pirma kompanija? Projektinė veikla, kuri jus uždegė? Pirmasis „startupas“?

- Aš to nepavadinčiau „startupu“. Tai nebuvo mano kompanija ir aš pakankamai ilgą laiką dirbau samdomą darbą. Tą darau iki šiol ir siūlau darbo nesibaidyti. Aš visada dirbau mylimą darbą ir tuomet viską dariau puikiai.

Pirmasis mano darbas devyniems mėnesiams mane pasodino į programuotojo kėdę. Sukūriau ką reikėjo, o vėliau dirbau „Lietuvos Ryto“ žurnale „Kompiuterija“. Pirmiausia dirbau žurnalistu, vėliau redaktoriaus pavaduotoju.

- Grįžtame prie pirmųjų veiklų? Kas atvedė iki „Reed“ produktų?

- Idėja gaminti tonarmus buvo ne mano, o tėvo. Jis turėjo inžinerinius įgūdžius, tačiau nemokėjo anglų kalbos, stokojo žinių apie verslą. Aš buvau reikalingas šioje įmonėje, nes vienas mano darbas išmokė gražiai kalbėti, kitas – taupyti pinigus, trečiasis – kaip svarbu planavimas. Aš ėjau, dirbau savo samdomą darbą ir bandžiau pasiimti viską, kol pasirodė galimybė ir manęs paklausė, ar aš noriu tai daryti? Atsakiau: „Pirmyn“!

Tiesa, tik studentai imasi verslų labai paprastai – bare po šešto bokalo jie vienbalsiai sutaria „imam ir darom“, bet vyresniame amžiuje tai vysta lėčiau, įsitraukimas vyksta brandžiau ir man kelias į „Reed“ prasidėjo nuo stalo virtuvėje. Kuomet tėvas pasiūlė daryti tokį produktą, aš pirmiausia paklausiau ar jis kvailas? Svarsčiau, ar išvis yra tokia rinka? Vėliau teko atsiimti žodžius.

- Kada supratote, kad verta tai daryti?

- Na, rinkos tyrimą galima pasidaryti pačiam. Pasinaudoji elektronine „Ebay“ parduotuve, kurioje gali parduoti savo sukurtą produktą. Pardavęs vieną kitą prekę, trečiai parduoti ieškai geresnio būdo.

- Kiek laiko trunka kelias nuo idėjos iki produkto?

- Aš manau, kad nuo idėjos iki pardavimų praeina metai. Mūsų inžinerinis sprendimas buvo sukurtas per metus ir kainavo apie trisdešimt tūkstančių litų. Aišku vėliau jis buvo tobulintas.

Viskas pirmiausia prasidėjo nuo brėžinių, kuriuos padarėme rūsyje. Atskirų detalių gamybai samdome gamyklas ir patys užsiimame tik surinkimu. Detales gaminame trijose kompanijose. Tonarmų padengimas taipogi daromas Lietuvoje.

Produktas, už kurį mes gavome apdovanojimą, buvo naujovė pagaminta taikant ankstesnes žinias. Apdovanojimą laimėjęs produktas buvo ištestuotas ir tikrai mus džiugino jo išvaizda, todėl nutarėme sudalyvauti konkurse.

- Kas sukūrė apdovanojimą laimėjusį dizainą?

Mano tėvas Vidmantas. Norint padaryti gerą ir puikiai atrodantį daiktą, neužtenka tik žinių. Reikia ir pojūčio, kaip šis turėtų atrodyti. Jam teko studijuoti ir mokytis meno subtilybių, šiek tie stažuotis Italijoje. Tai leido sukurti puikios išvaizdos tonarmą.

- Kaip radote pirmuosius klientus?

- Mums išties sekėsi. Neturėjome idėjų kaip galima platinti produktą ir nesitikėjome, kad tokį gaminį galima parduoti Lietuvoje. Tiesą sakant, mes nieko nebuvome pardavę Lietuvoje. Padėjome prekę į „Ebay“ ir žiūrėjome, kam to reikia.

Pirmas mūsų pirkėjas buvo į pensiją išėjęs olandas advokatas. Jis be abejonės buvo netradicinio mąstymo pirkdamas šį gaminį, tačiau jis kolekcionavo patefonų galvutes ir jam reikėjo minėtos detalės. Be to, jis paliko išties daug gerų patarimų, kaip patobulinti produktą.

Ketvirtas klientas taipogi mums labai padėjo tobulėjant, kol galop atsirado žmonių, norėjusių prekiauti mūsų tonarmais savo šalyje. Šiuo metu turime atstovus 22 pasaulio šalyse.

- Kokia sėkmės formulė?

- Svarbu planavimas ir taupymas. Aš vaikštau su pigiu „Nokia“ mobiliuoju ir tuo didžiuojuosi. Man „iPhone“, tai į savo verslą neinvestuoti pinigai.

Taip pat svarbu tikėti tais žmonėmis su kuriais dirbi. Savo partneriais pasirinkti protingus žmones, su kvailiais dirbti neapsimoka. Man neteko dirbti kvailam vadovui iš kurio būčiau nieko neišmokęs. Reikia žmonių su kurias gali eiti į produktyvų konfliktą.

Susidūrus su pinigų problema, siūlau imti pinigus iš tų žmonių, kurie su jumis dirbs drauge. Bankas tai nėra gera vieta pasiskolinti. Rizikos kapitalo investuotojas – jis duos pinigų, bet jausi spaudimą jam sumokėti grąžą, todėl geriausia turbūt mama.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vokietijos žemės ūkio produktų eksportas pernai pasiekė rekordinį lygį (3)

Vokietijos žemės ūkio produkcijos eksportas 2017 metais pasiekė aukščiausią lygį - 78,3...

Siūloma PVM taikyti lanksčiau (24)

Ketvirtadienį Europos Komisija pateikė siūlymus dėl taisyklių, kuriomis siekiama leisti...

Alkoholio ribojimai – ne problema: pirkėjai prisitaikė (248)

Norint įsigyti alkoholio didesnių problemų nekyla, tiesiog tenka labiau planuoti ir paprašyti...

Registrų centrui nurodyta patikrinti, ar darbuotojai tinkamai deklaruoja interesus (3)

Registrų centro vadovybė turės patikrinti, ar įmonės darbuotojai tinkamai deklaruoja privačius...

Slidinėjimo kurortus Kirgizijoje atranda ir europiečiai (5)

Garsėjanti kalnais Kirgizija vilioja alpinistus profesionalus ir mėgėjus pasivaikščiot po...

Top naujienos

Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausią išbandymą atlaikė visi Lietuvos ekipažai Juknevičius artėja link rekordo (282)

Išbandymų dieną atlaikė visos Lietuvos komandos. Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis...

Po paslaptingos modelio žūties Klaipėdos viešbutyje – sukrečiantis pokalbis (76)

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Lietuvą sukrėtė netikėta merginos žūtis – Klaipėdoje,...

Orai: jums tai patiks – bus dar daugiau sniego, o po to ir šalčio (8)

Šiuo metu šalyje tikra žiema: apylinkes puošia sniegas, o šaltis neskuba trauktis, priešingai,...

Lemiamą šturmą atlaikęs „Žalgiris“ dramatiškoje mačo pabaigoje įveikė Ispanijos čempionus (278)

17 taškų persvarą iššvaistęs Kauno „Žalgiris“ (12-7) sugebėjo išsaugoti pergalę savo...

Liūdnai pagarsėjęs „Lexus“ vairuotojas: gavau nuo pareigūnų normaliai (294)

Ketvirtadienį į Vilniaus miesto apylinkės teismą atžygiavo liepos mėnesį siautėjęs...

Programišių ataka: įsilaužus į Lietuvos portalą apšmeižtas ministras Karoblis kibernetinio saugumo centras pradėjo tyrimą (342)

Įsilaužus į naujienų portalą tv3.lt, jame ketvirtadienio vakarą paskelbta išgalvota melaginga...

Aistros apimto senolio žmona baiminasi, kad akto metu jis nenumirtų (113)

Aš ir mano vyras gulime pataluose, švytintys nuo to momento intensyvumo. Mūsų kūnai susipynę ir...

Pergale pasidžiaugęs Jasikevičius lenkė galvą prieš savo auklėtinius ir prašė laisvos dienos (6)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai išgyveno dar vieną trilerį Eurolygos rungtynėse namuose. Po...

Juknevičius po 12-ojo etapo: vienas mėgstamiausių mano greičio ruožų (4)

Po vienuoliktojo greičio ruožo, vos tik išlipę iš savo bolido Antanas Juknevičius ir Darius...

Darbo vietą susikūrė atsidūrusi gyvenimo duobėje: liko viena su dvynukais ant rankų (76)

Su Lina Šukiene susitikome jos įkurtame vaikų žaidimo kambaryje. Švelniais spalvų tonais...