aA
Atėję į maisto prekių parduotuvę nematote jokių alkoholinių gėrimų. Norint jų įsigyti į rankas imate specialų gėrimų meniu ir iš jo išsirenkate norimą gėrimą. Pardavėjo paprašius šis pagal užsakymą atneša jūsų norimą prekę. Tai tik vienas iš verslo atstovų siūlymų sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai rimtai nusiteikus mažinti alkoholio suvartojimą šalyje.
© DELFI / Domantas Pipas

Antradienį Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga susitiko alkoholio pramonės atstovais aptarti planuojamų pokyčių. Pagrindinis dėmesys pirmame susitikime su alkoholio sektoriaus atstovais buvo skirtas aptarti planams šalyje steigti specializuotas alkoholinių gėrimų parduotuves.

Pradėdamas diskusiją su verslo atstovais ministras paminėjo, kad rasti sutarimą su verslu bus sunku, nes verslo tikslas – daugiau parduoti, sveikatos srities – kad būtų mažiau alkoholio suvartojama.

Lietuvos verslo konfederacijos vadovas Valdas Sutkus teigė, kad su verslais jau kuris laikas kalbama apie tai, koks jų požiūris į naujosios valdžios planus mažinti alkoholio vartojimą šalyje.

„Noriu pažymėti, kad verslas žiūri pozityviai į ketinimus mažinti alkoholio vartojimą nes sveikesnė visuomenė yra bendras gėris, dėl kurio turėtume susitarti“, - kalbėjo jis.

Vis dėlto V. Sutkus paminėjo, kad bendraujant su verslu jaučiama, kad jis yra įbaugintas, dvejojantis, turintis baimių, kad bus imtasi labai radikalių priemonių.

Verslo konfederacijos atstovas teigė, kad iš jo pusės verslas pritaria specializuotoms parduotuvės, tačiau valstybės monopoliui prekyboje alkoholiu – kategoriškai ne.

Tuo metu Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas Laurynas Vilimas pastebi, kad V. Sutkaus išsakyta mintis, kad verslas pritaria prekybai iš po prekystalio, yra tik asmeninė V. Sutkaus nuomonė. Pasak L. Vilimo, konfederacijos narė yra ir Lietuvos prekybos įmonių asociacija, kuri su išsakytais jo teiginiais nėra susipažinusi.

„Su mumis tokia pozicija nederinta ir nediskutuota, tai buvo asmeninė Lietuvos verslo konfederacijos vadovo mintis", - komentavo L. Vilimas.

Siūlydamas A. Verygai, kaip būtų galima mažinti vartojimą alkoholiu, V. Sutkus paminėjo alkoholio prekybą „pagal sąrašus“, kai lentynose ir vitrinose nėra alkoholinių gėrimų, o juo nusipirkti galima būtų pagal specialius meniu parduotuvėse.

Verslininkai sutinka, kad alkoholis būtų parduodamas iš po prekystalio
© DELFI / Karolina Pansevič

„Taip pat išduotų licencijų skaičius yra nenormaliai didelis, reikėtų peržiūrėti turimas licencijas, kiek yra nenaudojamų. Licencijų išdavimo kaina galbūt turėtų didėti“, - svarstė diskusijos dalyvis.

Į susitikimą iš Lietuvos regionų atvažiavę smukliųjų verslų atstovai prašė ministro, kad visiems pokyčiams būtų duodamas nors 4 metų pereinamasis laikotarpis.

Iš Klaipėdos atvykusi smulkioji prekybininkė Jolanta Tumienė teigė, kad jei specializuotos parduotuvės pradėtų veikti nuo kitų metų, mažų parduotuvių savininkai būtų priversti užsidaryti.

„Aibės“ tinklo atstovai teigė, kad įvedus draudimą maisto parduotuvėms prekiauti alkoholiu, tai užsidariusių mažų parduotuvių pasekmė būtų darbo vietų netekimas, emigracijos didėjimas. Kritikos naujos valdžios pasiūlymas dėl specializuotų parduotuvių sulaukė dėl to, kad ši priemonė nukreipta į pasiūlos mažinimą, bet ne paklausos mažinimą, kurį sukelia akcizų didinimas.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis vadovas Laurynas Vilimas teigė, kad verslas nesupranta, koks iš tiesų yra Sveikatos apsaugos ministerijos tikslas: valstybės monopolis ar laisva rinka.

Pasak jo, pasaulyje nėra tarpinio varianto analogo, kurį dabar siūlo naujoji valdžia su specializuotomis parduotuvėmis.

L. Vilimas teigė, kad suprantamas pasirinkimas tarp laisvos rinkos modelio ar skandinaviško varianto, kur yra visiškas valdžios monopolis.

Pasak jo, tarpinio varianto pasekmių neįmanoma numatyti. L. Vilimas taip pat kritikavo pasiūlymus dėl specializuotų parduotuvių, teigdamas, kad kartu su pasiūlymais nėra atlikta analizė, kokia įtaką nauja tvarka turėtų darbo vietoms, mokesčių nesurinkimui, parduotuvių uždarymui, kainų padidėjimui.

Kaip jau rašė naujienų agentūra BNS, parlamentui yra pateikti du įstatymų paketai, numatantys specializuotų alkoholio parduotuvių steigimą, amžiaus, nuo kurio galima pradėti vartoti svaigalus, vėlinimą ir laiko, kada draudžiama parduoti alkoholinius gėrimus, ankstinimą.

Pagal projektus, siūloma steigti specializuotas alkoholinių gėrimų parduotuves, kurios turėtų būti visiškai izoliuotos nuo gyvenamųjų ar kitų patalpų, nesusijusių su prekyba.

Vienas projektas leistų parduotuvėse išlaikyti alkoholio skyrių, tačiau jame būtų galima parduoti tik silpnuosius gėrimus, kitas išvis nenumato tokios galimybės. Siūloma drausti alkoholiu prekiauti nuo 20 val. iki 10 val. darbo dienomis ir šeštadieniais nuo 15 val. iki 10 val. sekmadieniais mažmeninės prekybos vietose. Dabar draudimas galioja nuo 22 val. iki 8 val. visomis dienomis. Taip pat norima pavėlinti amžių, nuo kada būtų galima legaliai vartoti svaigalus.

Dabar nustatytą 18 metų amžiaus cenzą siūloma keisti į 20 metų. Be to, norima pardavėjus įpareigoti užtikrinti, kad asmenys iki 20 metų nebūtų įleidžiami į alkoholinių gėrimų parduotuves. Savivaldybių taryboms būtų suteikta teisė nustatyti vietas ar teritorijas, kur būtų draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais. Projektuose numatytas ir alkoholio reklamos draudimas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Revolut“ Lietuvoje tampa banku (24)

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų įmonė „ Revolut “ Lietuvoje gavo specializuoto...

Seimas svarstys azartinių žaidimų reklamos sugriežtinimą (2)

Seimas imsis siūlymų nuo kitų metų liepos apriboti azartinių lošimų reklamą.

Prekybos paliaubų vaisiai: Kinija vėl perka JAV sojos pupeles (3)

Kinija po beveik 6 mėnesių pertraukos vėl perka Jungtinių Valstijų sojos pupeles, naujienų...

Veryga apie 10 proc. brangsiančią degtinę: mokomės iš klaidų – degtinė buvo palikta per pigi (766)

Kitais metais valdžia planuoja ir dešimtadaliu didinti stipraus alkoholio akcizą, ir pertvarkyti...

PPO reformų pasiūlymai neįtikina Jungtinių Valstijų (1)

Pasaulio prekybos organizacijos ( PPO ) reformų pasiūlymai nesprendžia Jungtinių Valstijų...

Top naujienos

Įvertino Vyriausybės darbą skirtingose srityse: turi sunerimti dėl keturių (173)

Lapkričio 4 – gruodžio 3 dienomis Rinkos tyrimų centras Tėvynės Sąjungos – Lietuvos...

Palygino kelionių organizatorių pasiūlymus: poilsis ten pat, o kainų skirtumas – 400 eurų (52)

Planuojant kelionę visuomet svarbu gauti norimo tipo poilsį už geriausią įmanomą kainą. Vis...

„Revolut“ Lietuvoje tampa banku (24)

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų įmonė „ Revolut “ Lietuvoje gavo specializuoto...

Tragedija laivų statykloje: lūžo krano kabina, žuvo du žmonės (9)

Ketvirtadienį, 7.48 val., pranešta, kad Klaipėdoje, Vakarų laivų gamyklos teritorijoje, lūžo...

Žurnalistų dėmesio centre – Putino apsauginiai: jie net nenutuokė, kaip elgtis

Rusijos Federacijos prezidento apsaugos tarnybos pareigūnai dirba apsimetę operatoriais, praneša...

Jokių „Danske“ skeletų spintoje, sako Lietuva, kol jos kaimynės nepatogiai muistosi (21)

Kol kitas Baltijos šalis drebina finansiniai skandalai, Lietuva turi žinią visiems,...

Puošti galima ne tik eglutę: kokie kiti įspūdingi augalai gali ją pakeisti (3)

Raugerškis su vaisių šakelėmis, alksnio vaisynai, žalios buksmedžio šakelės, raganių...

Grybauskaitė: ES lieka mums skolinga (49)

Lietuvos ūkininkai iš Europos Sąjungos ( ES ) negaus tokių tiesioginių išmokų, kokios...

Galinga Bilio pradžia – Lietuvos rekordas ir finalo vertas rezultatas, Meilutytė – pusfinalyje

Pasaulio plaukimo trumpame baseine čempionate Kinijoje 100 metrų kompleksinio plaukimo rungties...

„Raptors“ sutriuškino čempionus, tačiau neteko Greeno sutraumuoto Valančiūno (2)

Nuostabią pergalę NBA pirmenybėse iškovojo lygos lyderiai Toronto „Raptors“ (23-7). Kanados...