aA
„Gali būti, kad situacija keisis ir reikia ruoštis ne puotauti, o tam, kad gali ištikti netikėtumai. Jeigu jie bus, tai būsime pasiruošę“, – laidoje „DELFI diena“ apie galimai artėjančius sunkumus kalbėjo Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) viceprezidentas ir „BOD Group“ valdybos pirmininkas Vidmantas Janulevičius.

Pašnekovas nurodė, kad tarptautinė verslo bendruomenė yra kaip niekad sunerimusi. Anot jo, ekonomikos sulėtėjimas Europoje jau yra jaučiamas, tačiau laidoje jis paminėjo ir tai, kad Lietuva kai kuriose srityse gali lyderiauti, pavyzdžiui, kalbant apie persiorientavimą į tvarią ekonomiką.

Automobilių pramonei – sudėtingas periodas

Tiesa, anot jo, automobilių pramonė išgyvena vieną sunkiausių periodų.

„Reikia pripažinti, kad automobilių pramonė išgyvena vieną iš sudėtingesnių periodų. O lėtėjimas vyksta dėl kelių priežasčių. Viena iš priežasčių – nestabilūs ir neaiškūs prekybiniai santykiai tarp Kinijos ir JAV. Tas prekybinis karas tikrai atsilieps ir Europos Sąjungai. Kitas dalykas tas, kad įvedant naujus ir griežtesnius apribojimus ekologijai, taip pat turint omenyje taršos mokesčius, kurie įvedami ir Lietuvoje, tiesiog pramonė yra skatinama būti ženkliai švaresnė. Tai sukuria papildomas išlaidas ir kaštus. Šios neapibrėžtos sritys stabdo vystymąsi. Dar yra ir trečioji – vartotojų lūkesčiai. Vartotojai, nujausdami, kad ateina nauja automobilių era, jie tiesiog bando išnaudoti tuos egzistuojančius automobilius ir nusipirkti naują automobilį, taip pat dar yra kritimas pardavimuose apie 20 proc. Visi laukia naujos kartos automobilių“, – tikino pašnekovas.

Vidmantas Janulevičius
Vidmantas Janulevičius
© DELFI / Andrius Ufartas

Turės įtakos ir Lietuvos verslininkams

Žinoma, visa tai gali turėti įtakos ir Lietuvos verslams.

„Automobilių pramonė yra dalis tos visos grandinės, dalis grandinės gaminama ir Lietuvoje. Daugelis lietuviškų įmonių dirba subkomponentinėje gamyboje pirmoje arba antroje grandinėje tiekiant tam tikrus mazgus. Kol kas tas sulėtėjimas jaučiamas tiems, kas tiesiogiai dirba su automobilių pramone. Yra kelios įmonės, kurios dirba su Lietuvos pramone, pavyzdžiui, „Vilma“, kuri jau truputį pajautė tą sulėtėjimą, bet dar neženkliai. Manau, kad tai yra smagračio efektas ir vėliau, šią vasarą, mes galbūt pradėsime matyti ir tam tikrus lėtėjimus. Viliamės, kad galbūt to nebus, bet greičiausiai, kad tai pasieks ir Lietuvą.

Mes viliamės, kad tas sulėtėjimas bus toks, koks yra prognozuojamas ir Lietuvos banko, ir kitų bankų. Visi skaičiai yra panašūs, todėl tikimės, kad jie tokie ir bus. Kad vyktų kažkokie atleidimai – sunku būtų tuo patikėti, nes vis dar yra trūkumas tų darbuotojų, bet ilgainiui gali būti, kad situacija keisis ir reikia ruoštis ne puotauti, o tam, kad gali ištikti netikėtumai. Jeigu jie bus, tai būsime pasiruošę“, – kalbėjo V.Janulevičius.

Manau, kad tai yra smagračio efektas ir vėliau, šią vasarą, mes galbūt pradėsime matyti ir tam tikrus lėtėjimus. Viliamės, kad galbūt to nebus, bet greičiausiai, kad tai pasieks ir Lietuvą.
Vidmantas Janulevičius

Lietuva gali ir išlošti

Nepaisant ekonomikos sulėtėjimo, verta pastebėti ir galimas naudas. Kaip tikino pašnekovas, Lietuva, kaip maža šalis, gali turėti ir privalumų.

„Jeigu mes atraktyviai tai pačiai Europai pateiksime, kad mes galime būti mini Kinija Europos Sąjungos viduje, aš manau, kad tai pritrauktų investicijas. Tam reikia daug dirbti, skatinti ir populiarinti Lietuvą, kas ir dabar vyksta, bet reikia nesustoti. Manau, kad tie pokyčiai ar ekonomikos sulėtėjimas gali mums būti net į naudą. Galbūt kiti investuotojai, pamatę, kur yra brangesnės darbo vietos, arba brangesni kaštai gaminti tam tikrą produktą, jie pažvelgs į Lietuvą ir ateis. Galime pamatyti, kad būtent po krizės atėjo daugelis investuotojų. Manau, kad reikia pasiruošti, turėti subalansuotų finansų, nuoseklią politiką ir galbūt galime išlošti.

Viktorija Chockevičiūtė, Vidmantas Janulevičius
Viktorija Chockevičiūtė, Vidmantas Janulevičius
© DELFI / Andrius Ufartas

Mes esame maža, bet lanksti ekonomika. Didelėms šalims, tokioms, kaip Vokietija, Prancūzija, persiorientuoti į tą naują ir tvarią ekonomiką ir pramonę užtruktų daug ilgiau. Mes kaip tik galime būti vieni iš lyderių. Reikia iniciatyvos, taip pat svarbu derėtis dėl biudžeto Europos Sąjungoje“, – sakė jis.

Įvertino Suomijos pasiūlymą

Laidoje V.Janulevičius paminėjo ir sanglaudos fondų svarbą. ES šiuo metu vyksta derybos dėl ilgalaikio biudžeto plano 2021-2027 metams. Procesą apsunkina numatomas Jungtinės Karalystės pasitraukimas. Nuo 2018 metų vidurio ES valstybės narės intensyviai derasi remdamosi Komisijos pasiūlymu, kuriame raginama surinkti 1,3 trln. eurų daugiametį biudžetą. Vis dėlto Suomija siūlo sumažinti biudžetą iki kiek daugiau nei 1,087 trln. eurų ir beveik per pusę sumažinti Europos gynybos fondo dydį – to reikalauja ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

„Manau, kad visus Lietuvos verslininkus paveiktų. Šiandien sanglaudos fondai sudaro gana žymią dalį Lietuvos biudžeto. Jeigu mes ketvirčiu mažiau gautume tų suplanuotų pinigų, o biudžetas buvo planuojamas taip, kaip mes iš anksto tikėjomės gauti, tai reiškia, kad bus mažiau projektų, mažiau išlaidų valstybei.

Bet pradžioje gal reiktų atstovėti ir surinkti dalį biudžeto bei surinkti tinkamą komandą, kuri galėtų tai pasiekti“, – sakė V.Janulevičius.

Naujiems mokesčiams – dar ne laikas

Laidoje pasiteiravus, ar Lietuvos verslininkai spėja su augančiais atlyginimais, V.Janulevičius tikino, kad pramonė turi tranformuotis, o algos turėtų augti, tačiau didėti turėtų ir našumas.

„Jeigu paklaustume verslininkų, jie sakytų, kad spėja, jeigu paklaustume darbuotojų, jie sakytų, kad atsilieka. Čia yra amžina diskusija. Aš manau, kad mes einame lygiagrečiai. Pramonė turi tranformuotis, tam reikia laiko. Lyginant su mano grupės įmonėmis, atlyginimas nuo 2012 metų užaugo beveik dvigubai. Kalbant apie ateitį, tas kilimas turėtų būti labai pamatuotas. Aš manau, kad algos turi būti didesnės, bet ir mūsų našumas turi būti didesnis“, – kalbėjo jis.

Anot V.Janulevičiaus, turint omenyje ekonomikos lėtėjimą, kalbėti ir įvedinėti naujus mokesčius – ne pats geriausias laikas.

„ Ne pats geriausias laikas įvedinėti naujus mokesčius. Kas liečia tuos privalomus mokesčius, galbūt kalbant apie taršos mokesčius, kurie yra skirti taršiems automobiliams, tai aišku, kad tai yra nepopuliari priemonė, bet, neišjudėję iš mirties taško, nežinau, ar mes pasiektume kokių nors rezultatų. (…) Manau, kad tikrai reikia judėti į tą pusę, nes galimybių yra. Kalbant apie kitus mokesčius, manau, būtų geriau susilaikyti nuo jų. Pažadai yra gerai, kiekvienas norime, kad vartojimas būtų didesnis, pramonininkai taip pat nori, bet klausimas – ar tai geras laikas, nes tai gali destabilizuoti visą situaciją“, – sakė V.Janulevičius.

Laidos pabaigoje V.Janulevičius darkart prisiminė susitikimą Zagrebe, kur jam teko dalyvauti. Anot jo, verslo bendruomenė yra kaip niekada susirūpinusi.

„Kalbant su kolegomis iš kitų šalių, niekada anksčiau nemačiau tokio susirūpinimo, koks yra dabar būtent automobilių ir plieno pramonėje. Tai dvi pramonės, kurios stoja. Žiūrint į priekį, matyt, Europa bandys gintis, jeigu keisis subsidijos iš Rytų šalių, manau, Europa turės elgtis ryžtingiau, kad apsaugotų savo pramonę. (…) Aš manau, kad tokios krizės, kokia buvo 2008-2009 metais, nebus, aš drįstu abejoti. Manau, kad mes laipsniškai įeisime į tokį sulėtėjimą, bet klausimas – kaip mes pasiruošime“, – sakė V.Janulevičius.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(35 žmonės įvertino)
3.1714

Analitikas apie mokesčius išeinantiems vežėjams: tai nesunkiai įveikiama kliūtis (30)

Lietuvai nuo šių metų apmokestinus į užsienį verslą iškeliančias įmones, naujas mokestinis...

Narkevičius įvertino savo nuveiktus darbus: daug dėmesio skiriama ne su darbu susijusiems klausimams (57)

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius sako, kad per savo beveik pusės metų darbą...

Valstybės kontrolė: pagal dabartinį tempą daugiabučių modernizacija būtų baigta po 100 metų (3)

Aukščiausioji audito institucija – Valstybės kontrolė sako, kad daugiabučių namų...

Tiriamas galimas Neries taršos atvejis: paimti mėginiai iš įmonės „Ecso“ (14)

Vilniaus savivaldybė bei aplinkosaugininkai tiria galimos taršos plastiku mėginius iš sostinėje...

Mačiulis: krizė Lietuvai negresia, nepagrįstos euforijos nėra (80)

„Swedbank“ ekonomistai padidino šių metų bendrojo vidaus produkto ( BVP ) augimo prognozę 0,6...

Top naujienos

Malinauskas – apie Nausėdos patarėjo žodžius: to Lietuvos politikoje dar nebuvo (377)

Vyriausybė sureagavo į prezidento patarėjo Jaroslavo Neverovičiaus kritiką premjerui Sauliui...

Analitikas apie mokesčius išeinantiems vežėjams: tai nesunkiai įveikiama kliūtis (30)

Lietuvai nuo šių metų apmokestinus į užsienį verslą iškeliančias įmones, naujas mokestinis...

Laukia tikras orų kokteilis: Lietuvą siaubs smarkus vėjas, gali nugriaudėti perkūnija, o paskui pasnigs (20)

Dėl stipraus vėjo Klaipėdos uostas nuo ryto riboja laivybą. Kaip skelbia sinoptikai, itin...

Pramonės stebuklas šalia Kauno: 2020 metais čia dirbs 5 tūkst. darbuotojų, grįžta daug emigrantų (653)

Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ) išgyvena aukso amžių. Čia įsikūrė ne tik Lietuvos...

Nelengvas pasirinkimas: Nausėda seka kaimynų pėdomis – į Izraelį nevyks (497)

Prezidentas Gitanas Nausėda persigalvojo – nevyks į Izraelyje vyksiantį renginį, skirtą...

Turtingiausiųjų ir įtakingiausiųjų temos Davose: ruoškitės „piko dešimtmečiui“ (12)

Pasaulio ekonomikos forume (PEF), prasidėjusiame šią savaitę Alpių kalnų apsuptame Šveicarijos...

10 balų taisyklė – pasinaudokite ja, kai kitąsyk pirksite drabužius

Jeigu sąžiningai peržiūrėsi savo spintos turinį, pasilikdama tik tuos drabužius, kurie išties...

The Economist

Ar pasaulio ekonomikos forumas sugebės neprarasti savo įtakos?

Dėl neaiškių tikslų, išaugusios konkurencijos ir nežinios, kas perims vadovo postą, Davoso...

Dėl galingų stichijų – chaosas Ispanijoje žuvo mažiausiai 4 žmonės (7)

Ispaniją siaubianti audra Gloria nusinešė mažiausiai keturių žmonių gyvybes. Dėl stipraus...

Aktorei Jennifer Aniston į iškilmingus apdovanojimus teko vykti pusiau gulint, tai – gerai apgalvota moteriška gudrybė (6)

Sekmadienį įvykusiuose Kino aktorių gildijos apdovanojimuose Jennifer Aniston vilkėjo nuostabią...