aA
Pasaulyje vis sparčiau plintant koronavirusui, ketvirtadienį Seimo Ekonomikos komitetas surengė neeilinį posėdį, kuris buvo skirtas neigiamiems viruso padariniams šalies verslui bei ekonomikai aptarti. Kaip buvo teigta verslo atstovų, šiuo metu įmonės jaučia didžiulę koronaviruso žalą, o kai kurios įmonės patiria ir iki 90 proc. sumažėjusias įplaukas.
Verslininkai situaciją jau lygina su 2008–2009 m. krize: jei trūks lėšų, įmonėms gali tekti bankrutuoti
© DELFI / Andrius Ufartas

Lygino su krize 2008–2009 m.

Posėdžio pradžioje Eugenijus Gentvilas sakė, kad šis susitikimas yra skirtas verslo ir valdžios racionaliems sprendimams ieškoti.

„Per mažai derinama su verslo bendruomene, neatsižvelgiama į jautrių sektorių problemas. Derintis su verslo bendruomenėmis būtų būtina. Jie neprašo duoti pinigų, jie ieško racionalių sprendimų, kad būtų galima taikyti atidėjimus. Todėl ir buvo inicijuotas šis posėdis, jog galėtume surasti kompromisą“, – kalbėjo jis.

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus aptarė situaciją versle ir tikino, kad ji šiandien dėl koronaviruso perauga į kitą lygį.

„Situacija perauga į kitą lygį. Anksčiau buvo kalba apie žmonių sveikatą, bet dabar, jei taip galima pasakyti, virusas „įsimetė“ ir į ekonomiką.

Mūsų turizmo sektoriuje dirba dešimtys tūkst. žmonių, turizmas stoja – tiek atvažiuojamasis, tiek išvykstamasis. Tai atsiliepia restoranams, viešbučiams.

Valdas Sutkus
Valdas Sutkus
© DELFI / Karolina Pansevič

Kitas dalykas – mūsų transporto sektorius. Mūsų narys „Linava“ praneša, kad jų įplaukos sumažėjusios apie 50 proc., kai kur – 90 proc., nes nemažai Lietuvos vežėjų įmonių dirba būtent Šiaurės Italijoje“, – kalbėjo jis.

V. Sutkus tikino, kad pokyčių pastebima net ir mažmeninėje prekyboje.

„Pasijuto pirkimo mažėjimas, žmonės stengiasi nebepirkti ne pirmo būtinumo prekių. Su virusu į ekonomiką ateina kol kas dar ne totali, bet didėjanti panika, jie pradeda taupyti, riboti vartojimą.

Manau, kad palyginimas su 2008–2009 m. krize darosi vis labiau tinkamas. Laikas pagalvoti apie paramą šiems verslo sektoriams“, – sakė jis.

Kaip pabrėžė, verslas šiandien neprašo dotacjių, bet yra tam tikros prievolės valstybei, susijusios su mokesčių mokėjmu, „Sodra“.

„Gali nutikti taip, kad, jei trūks lėšų, įmonės turės bankrutuoti, nes negalės įvykdyti mokestinių prievolių“, – sakė V. Sutkus ir pabrėžė, kad virusas šiandien yra ir ekonomikos srityje.

Be to, jo teigimu, reikėtų pagalvoti ir apie Darbo kodekso peržiūrą, nemokamas atostogas darbuotojams, atleidimo iš darbo supaprastinimą.

„Tai skamba nepatraukliai, bet alternatyva gali būti paprasta – arba įmonės netenka dalies darbuotojų, arba visi draugiškai nuskęstame“, – kalbėjo jis.

Užsiminė apie svarbią įstatymo pataisą

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos (LPĮA) vykdomoji direktorė ekonomistė Rūta Vainienė posėdyje prasitarė nenorinti kelti panikos, tačiau viena problema, susijusi su logistika ir prekybininkais, yra esminė.

Rūta Vainienė
Rūta Vainienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Logistikos srityje veikia ypatingas darbuotojų režimas. Jeigu yra nustatytas nors vienas koronaviruso atvejis, privaloma karantinuoti visą pamainą dviem savaitėms. Tai klausimas, kas dirbs vietoje jų?

Yra tiekimo grandinė, nebus nei kam priimti, nei išduoti prekių, ir tai – ne viena parduotuvė, tai – visas tinklas. Noriu atkreipti dėmesį, nes tada triktų parduotuvių aprūpinimas būtiniausiais produktais. Kalba eina ne apie tai, kad neturi būti saugumo priemonių, bet apie tai, kad nebūtų tokių priemonių, kurios vėliau gali turėti daugiau neigiamų pasekmių“, – kalbėjo ji.

Paklausus, kaip galėtų būti koreguojamas toks įstatymas, buvo teigiama, jog turėtų būti izoliuojamas koronavirusu susirgęs asmuo, kontaktiniai asmenys, o ne visa logistikos pamaina, arba apie tai palikta spręsti patiems vadovams.

R. Vainienė prašė valdžios atidėti naujų įstatymų priėmimą, susijusį su prekybininkais.

Pateikė siūlymų

Kovo 9 dieną Lietuvos verslo konfederacija raštu kreipėsi į Vyriausybę bei LR Seimos ekonomikos komitetą. Rašte buvo prašoma atkreipti dėmesį į šalyje dėl koronaviruso susidariusią situaciją.

Rašoma, kad viruso įtaka Lietuvos turizmo sektoriui – išties didelė, o kelionių paketų užsakymų skaičius yra kritęs apie 20 proc., palyginti su įprasto mėnesio prieš viruso paplitimą užsakymais.

Siekiant padėti turizmo sektoriaus įmonėms išlikti konkurencingoms buvo prašoma imtis šių priemonių: Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje sudaryti darbo grupę, kurioje būtų reguliariai aptariama turizmo sektoriaus situacija šios krizės metu, Vyriausybei skirti daugiau dėmesio ir resursų esamos situacijos šalies viduje komunikacijai užsienio valstybėse, taip pat ekstremalių situacijų valdymo grupei užtikrinti dialogą su šios krizės bene labiausiai paliesto turizmo sektoriaus atstovais, pradėti ieškoti galimybių padėti turizmo sektoriui sumažinti patiriamus nuostolius pasitelkus tiek mokestinius, tiek valstybės turimus finansinius instrumentus.

Be to, buvo prašoma atleisti įmones nuo įmokų „Sodrai“ arba kompensuoti įmonėms šias įmokas ekstremalios situacijos laikotarpiu, skirti tiesiogines subsidijas darbo užmokesčiui dalinai kompensuoti – po 1 MMA darbuotojui kas mėnesį, sumažinti apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų PVM iki 5 proc. ekstremalios situacijos laikotarpiu.

Subsidijų dalyti nežadėjo

„Delfi“ primena, kad premjeras Saulius Skvernelis „Žinių radijuje“ teigė, jog yra svarstoma, kaip palengvinti papildomą naštą, kurią įmonės patiria dėl koronaviruso, tačiau subsidijų verslui Vyriausybė dalyti neketina, rašė naujienų agentūra ELTA.

„Jei kas nors galvoja, kad valstybė pradės dalyti subsidijas, tai tikrai to nebus, bet su atskiromis šakomis (verslo – ELTA) vyksta pokalbiai, laikinai einantis ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas turėjo susitikimų, tą darysime Vyriausybėje, identifikuojamos rizikos ir svarstoma, kaip palengvinti naštą keliais aspektais“, – „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ sakė S. Skvernelis.

Saulius Skvernelis
Saulius Skvernelis
© DELFI / Andrius Ufartas

Premjeras teigė, kad į kiekvienos įmonės, susidūrusios su koronavirusu, situaciją bus žiūrima individualiai.

„Jei atsirastų nedarbo problema, mes irgi tam esame pasiruošę, jei atsirastų problemų įmonėms su prievolių vykdymu, tai Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) į kiekvieną aktą žiūrės individualiai su visomis įmanomomis teisinėmis priemonėmis – prievolių atidėjimas, grafiko išdėstymas.

Tikrai nebus taip, kad įmonės, kurios dėl koronaviruso susiduria su ekonominiais sunkumais, patirtų kokių nors sankcijų, nepatogumų ar persekiojimą. Darysime viską, kad kiekvienai įmonei individualiai pagal jos situaciją būtų suteikta maksimali pagalba“, – teigė Vyriausybės vadovas.

Anot jo, kol kas Lietuvos ekonomika yra tvirta, todėl apie kitas ekonomiką skatinančias priemones negalvojama.

„Apie kitas ekonomiką skatinančias priemones, jei jų prireiktų, kol kas nėra ką kalbėti. Šalies ekonomika tvirta, finansai taip pat labai gerai valdomi; jei tokių situacijų bus, Vyriausybė svarsto ir turi planų tomis priemonėmis, jeigu reikėtų, skatinti šalies ekonomiką ir didinti vidinį vartojimą“, – teigė S. Skvernelis.

„Matysime, kaip reaguoja rinkos, finansinė aplinka, bet tik noriu pabrėžti, kad valstybė šį kartą yra pasiruošusi visiems iššūkiams“, – pridūrė jis.

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė po susitikimo su energetikos ministru Žygimantu Vaičiūnu teigė, kad, jei situacija dėl koronaviruso blogės, įmonės bus priverstos užsidaryti. Pasak jos, labiausiai dėl koronaviruso kenčia restoranai – mažėja ne tik jų apyvarta, bet ir atšaukiami užsakymai.

Taip pat buvo teigta, kad ketvirtadienį Vyriausybė bei Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras pateiks naujausių nurodymų, siekiant sustabdyti koronaviruso plitimą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
3.3529

Dalijant lauko kavinių plotus – verslininkų įtarimai: sulaukė netikėtų siūlymų iš laimėjusių įmonių (10)

Vilniaus miesto savivaldybė remdama verslą užsimojo atverti miesto gatves ir skverus lauko...

Seimas svarstys, ar kai kuriais atvejais atleisti gyventojus nuo rinkliavos už atliekų tvarkymą (8)

Seimas po pateikimo pritarė Atliekų tvarkymo įstatymo pataisai, kuria siūloma numatyti, kad...

„NEO Finance“ pajamos šiemet augo 28 proc. iki 1,2 mln. eurų (1)

Lietuvos finansų technologijų (fintech) startuolis „NEO Finance“ pirmąjį šių metų ketvirtį...

Italijos vyriausybė ekonomikos skatinimui skirs papildomus 40 mlrd. eurų

Tam, kad paskatintų ekonomiką, Italijos vyriausybė nusprendė skirti papildomus 40 mlrd. eurų,...

Seimas nesutiko Konstituciniame Teisme pasitikrinti įstatymo dėl privalomojo darbuotojų testavimo (10)

Seimas atmetė nutarimo projektą, kuriuo buvo siūloma kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT)...

Top naujienos

Pilname lėktuve iš Tenerifės grįžusiam vyrui kilo klausimų dėl patikros: ar patikima tokia kontrolė (45)

Grįžtantiems iš užsienio šiuo metu įvesta daug įvairių apribojimų, bet vienam keliautojui...

Dalijant lauko kavinių plotus – verslininkų įtarimai: sulaukė netikėtų siūlymų iš laimėjusių įmonių (10)

Vilniaus miesto savivaldybė remdama verslą užsimojo atverti miesto gatves ir skverus lauko...

The Economist | D+

Kad ir kaip bankai stengiasi atsitiesti po pinigų plovimo skandalų, tenka pripažinti – šią kovą pralaimime

Atsakyti už tai, kad, kaip teigiama, nesistengė užkirsti kelio nešvarių pinigų srautams,...

Princas Charlesas nesulaikė ašarų: pirmąkart pasirodė viešumoje po tėvo princo Philipo mirties (7)

Princas Charlesas nesulaikė ašarų, kuomet kartu su žmona Camilla , Kornvalio kunigaikštiene,...

Kupiškio rajono gyventojai klastinga liga prasidėjo nežymiu karščiavimu: džiaugiasi išvengusi blogiausio (1)

Vos tik atšyla orai, smarkiai padidėja vienos iš svarbiausių centrinės nervų sistemos infekcijų...

JK įmonės kenčia dėl „Brexit“: kylančios problemos siurbia ir pinigus, ir laiką (1)

Išsilaisvinimas iš Briuselio biurokratijos turėjo reikšti biurokratinių apribojimų laužą...

Šis miestas pernai pasipildė 33 milijardieriais (2)

Pekine šiuo metu gyvena daugiau milijardierių negu bet kuriame kitame pasaulio mieste. Taip teigti...

Mokslininkai išsiaiškino, kaip fizinės bausmės keičia vaikų smegenų struktūrą (2)

Mąstymas, kad vaikas turi bijoti tėvų, deja, nėra visai išnykęs. Taigi, nėra išnykusios ir...

Startuoliai kviečiami „įsikrauti“: konkursui „Startup Fair: Recharge“ investuotojai paruošė 100 tūkst. eurų investiciją

Šiemet jau 9-tus metus iš eilės įvyksiantis tarptautinis ir vienas svarbiausių Lietuvos...

Dirvos tręšimas pelenais: kokiems augalams jie netinka ir net gali juos pražudyti?

Tai, kad pelenai turi daug augalams naudingų savybių, žino kone kiekvienas sodininkas. Tačiau...