Pasak Darbo ginčų komisijų darbo organizavimo skyriaus vedėjos Irinos Janukevičienės, pernai didėjo reikalavimų dėl darbo sutarties sąlygų, dėl neteisėto atleidimo iš darbo, psichosocialinio smurto, baudos už nevykdomą DGK sprendimą priteisimo, poilsio ir darbo laiko. Trigubai mažiau gauta reikalavimų dėl neturtinės žalos atlyginimo, sumažėjo keliamų klausimų dėl ikisutartinių santykių, nekonkuravimo susitarimų ir konfidencialios informacijos apsaugos. Taip pat mažėjo kolektyvinių darbo ginčų dėl teisės.

Apie 95 proc. prašymų teikė darbuotojai. 2022 m., kaip ir ankstesniais laikotarpiais, aktualiausias buvo statybos sektorius. Apie 18 proc., t. y. daugiausia, prašymų dėl darbo ginčų nagrinėjimo buvo gauta iš statybos įmonių, antroje vietoje – transporto ir saugojimo sektorius. Nemažai prašymų – po 10 proc. visų gautų prašymų – gauta iš apdirbamosios gamybos įmonių bei didmeninės ir mažmeninės prekybos sektoriaus įmonių, kiek mažiau – iš kitų ekonominės veiklos sričių įmonių.

Iš visų išnagrinėtų reikalavimų apie 43 proc. buvo išspręsti ieškovo naudai, t. y. tenkinti arba tenkinti iš dalies. Apie 14,5 proc. DGK išnagrinėtų reikalavimų buvo atmesti, kadangi ieškovų prašymuose nurodytos aplinkybės nepasitvirtino. 2022 m. apie 18 proc. prašymų nagrinėjimas baigėsi tarp darbdavio ir darbuotojo sudaryta taikos sutartimi. Apie 16 proc. reikalavimų nagrinėjimas buvo nutrauktas arba juos nagrinėti atsisakyta, ieškovui atsisakius visų reikalavimų, t. y. šalims pačioms išsprendus ginčą be DGK ginčo nagrinėjimo iš esmės.

Palyginti su ankstesniais laikotarpiais, didėjo ir DGK priteistos darbo bylų piniginės sumos. Per 2022 m. DGK priteisė 8,05 mln. eurų, iš kurių 7,9 mln. eurų – darbuotojų naudai, 0,13 mln. eurų – darbdavių naudai.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės