aA
Keliems Seimo nariams siūlant penktadaliu sumažinti Lietuvos banko valdybos pirmininko atlyginimą, šias pareigas einantis Vitas Vasiliauskas sako, kad jo darbo sutartis remiasi iki šiol galiojančia įstatymo nuostata.
Vitas Vasiliauskas
Vitas Vasiliauskas
© DELFI / Karolina Pansevič

Antradienį Seime užregistruotas Lietuvos banko įstatymo pakeitimo projektas, pagal kurį jo valdybos pirmininko atlyginimas būtų lygus ne 5 piniginio tarpininkavimo įstaigų darbuotojų vidutiniams mėnesiniams darbo užmokesčiams, kaip yra dabar, o 4.

„Lietuvos banko viešai skelbiamoje informacijoje apie darbo užmokestį nurodyta, kad vidutinis nustatytas valdybos nario darbo užmokestis 2020 metų kovo mėnesį (neatskaičius mokesčių) sudarė 10 994 eurų.

Remiantis skaičiavimais, valdybos pirmininko alga gali sudaryti daugiau kaip 12 tūkst. eurų, kai 2011 metais priėmus analogiškas įstatymo pataisas, mažinančias valdybos pirmininko atlyginimą, šis dydis sudarė apie 19 700 litų (arba 5 705 eurų) iki mokesčių“, – rašoma projekto aiškinamajame rašte.

Be to, siūloma, kad atstovavimo šalyje ir užsienyje išlaidoms finansuoti kas mėnesį skiriama 15 proc. jo darbo užmokesčio dydžio suma būtų skiriama atsiskaitytinai.

Projektą teikia Seimo nariai Kęstutis Glaveckas, Andrius Mazuronis ,Algirdas Sysas, Agnė Bilotaitė, Rasa Petrauskienė, Simonas Gentvilas, Valius Ąžuolas, Rima Baškienė, Algirdas Butkevičius, Juozas Varžgalys.

Ketvirtadienį apie šį pasiūlymą pasisakė ir premjeras Saulius Skvernelis.

„Jeigu gaučiau tokį atlyginimą, kaip Lietuvos banko valdybos pirmininkas, tikrai sutikčiau susimažinti bent trečdaliu“, – žurnalistams Seime sakė jis.

Ramūno Karbauskio teigimu, tai, jog V. Vasiliausko bei kitų centrinio banko vadovų atlyginimai yra didesni nei valstybės vadovų, yra „nenormali situacija“.

„Bendrai jokių atlyginimų niekam mažinti nereiktų, krizės metu to daryti negalima, bet šnekant apie Lietuvos banko vadovybės atlyginimus, jie yra beprotiškai dideli, kelis kartus didesni nei Lietuvos prezidento, Vyriausybės vadovo, ir tai nenormali situacija“, – sakė R. Karbauskis.

Prisiminė 2011 metus

Lietuvos banko įstatyme nurodoma, kad Lietuvos banko valdybos pirmininką 5 metams skiria ir atleidžia prieš terminą Seimas prezidento teikimu. Lietuvos banko valdybos pirmininkas į šias pareigas gali būti skiriamas neribojant kadencijų skaičiaus.

V. Vasiliauskas antrai kadencijai paskirtas 2016 metų balandžio 7 dieną.

Komentuodamas Seime registruotą pasiūlymą, V. Vasiliauskas sakė, kad jo atlyginimo dydis yra aiškiai reglamentuotas.

„Jei įstatymų leidėjas mano, kad atlyginimas turėtų būti kitoks, tegul keičia įstatymus.

Tik noriu atkreipti dėmesį, kad iš principo aš turiu dabartinį kontraktą, kuris remiasi dabartine įstatymo nuostata“, – pridūrė jis.

V. Vasiliauskas dar prisiminė, kad kažkas panašaus vyko ir 2011 metais, kai jis į pareigas buvo paskirtas pirmą kartą.

„Dar nepradėjau eiti pareigų ir likus kelioms dienoms iki pradėjimo eiti pareigas, atlyginimas sumažėjo. Dabar vėl apie tai kyla diskusija. Įstatymų leidėjas laisvas elgtis, bet turėtų būti tam tikra logika ir principai“, – sakė jis.

Turi pastabų

Naująjį projektą jau įvertino Seimo Teisės departamentas, kurio išvadoje siūloma jį papildyti pereinamojo pobūdžio nuostatomis ir numatyti, kad šio įstatymo nuostatos taikomos po šio įstatymo įsigaliojimo pradedantiems eiti pareigas Lietuvos banko valdybos pirmininkui bei jo pavaduotojams ir valdybos nariams.

„Pažymėtina, kad Konstitucinis Teismas yra nurodęs, kad susidarius itin sunkiai ekonominei, finansinei padėčiai (pavyzdžiui, ekonominei krizei), kai objektyviai trūksta lėšų, būtinų atlyginimams (algoms) ir/ar kitoms išmokoms mokėti, gali būti peržiūrimas iš įvairių valstybės ar savivaldybių lėšų finansuojamų sričių finansavimas, todėl gali būti pakeistas teisinis reguliavimas, pagal kurį nustatyti atlyginimai įvairiems asmenims, ir įtvirtintas tiems asmenims mažiau palankus atlyginimų teisinis reguliavimas, jei tai būtina siekiant užtikrinti gyvybiškai svarbius visuomenės ir valstybės interesus, apsaugoti kitas konstitucines vertybes; atlyginimo už darbą mažinimas turi būti laikinas ir grindžiamas aplinkybėmis, liudijančiomis itin sunkią valstybės ekonominę, finansinę padėtį.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad įstatymo projekto aiškinamajame rašte nėra pateikta duomenų, kurie patvirtintų itin sunkią valstybės ekonominę, finansinę padėtį“, – rašoma dokumente.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(38 žmonės įvertino)
4.1579

ES ir Indija sutarė atnaujinti ilgą laiką sustabdytas prekybos derybas (1)

Europos Sąjunga (ES) ir Indija šeštadienį sutarė atnaujinti ilgą laiką sustabdytas prekybos...

Į „įmonės zombio“ spąstus patekęs raseiniškis algos neatgauna dvejus metus: direktorius Ačas tvirtina pats esąs įkaitas (102)

Veiklos nevykdančios, turto neturinčios įmonės gali tapti tikru galvos skausmu buvusiems jų...

Vilniaus savivaldybė mažina jos pastato 20-ojo aukšto nuomos kainą (1)

Vilniaus savivaldybės valdoma bendrovė Vilniaus vystymo kompanija keičia jos administracinio...

Prieš liepą įsigaliosiantį draudimą – likučių išpardavimas dalyje parduotuvių (155)

Nuo liepos 3 dienos parduotuvėse Lietuvoje nebebus galima įsigyti daugelio vienkartinių plastiko...

Naujų įmonių daugėja, tačiau darbuotojai darbinami vėliau

Nors naujų įmonių registravimas tik spartėja, personalą jos ima samdyti vėliau, nei tai darydavo...

Top naujienos

Žiaurumu visą Lietuvą šokiravęs 17-metės žudikas per daug kentėjo, todėl gaus solidžią kompensaciją (212)

Dėl įvykdyto šaltakraujiško nusikaltimo daugiau kaip prieš dešimt metų visą Lietuvą...

XX amžiaus pradžioje gimęs interjero stilius, kuris mūsų namų nepalieka iki šių dienų: skoninga ir ne pigi elegancija (9)

Minimalistinis stilius pradėjo formuotis praėjusio amžiaus pradžioje. Tam neginčijamos...

Liko 100 vakcinos dozių, kurias būtina panaudoti: į „Litexpo“ kviečia visus norinčius (21)

Šeštadienį likus 100 „ AstraZeneca “ dozių, Vilniaus miesto mero patarėjas Karolis...

Paulius Jurkevičius. Jeigu maršas vyktų Italijoje – organizatorius teistų (351)

Apie gegužės 15 – ąją pasisakė beveik visi, kas galėjo: vyskupai, eiliniai vienuoliai,...

Į „įmonės zombio“ spąstus patekęs raseiniškis algos neatgauna dvejus metus: direktorius Ačas tvirtina pats esąs įkaitas (102)

Veiklos nevykdančios, turto neturinčios įmonės gali tapti tikru galvos skausmu buvusiems jų...

Šiurpi per naktį mirusių 1746 žmonių paslaptis atskleista: ant lavonų netūpė net musės (10)

1986 metų rugpjūčio 21 dieną prie Nioso ežero Šiaurės vakarų Kamerūne pasigirdo keistas...

Dieviškų vaizdų Europos sala pamažu vaduojasi iš pandeminio liūdesio gniaužtų: visi trokšta čia atvykti (8)

Tokių privalumų kaip Žydroji grota, raibuliuojanti jūra, penkių žvaigždučių viešbutis ir...

Daugelis tėvų vis dar vengia kalbėtis su savo vaikais apie seksą: psichologė paaiškino, kodėl tai būtina ir nuo kelių metų pradėti (37)

Daugelį tėvų ši tema vis dar verčia raudonuoti ir jaustis nejaukiai. Bet norite tikėkite, norite...

Gydytojas pažėrė naudingų patarimų, kaip numalšinti po skiepo atsiradusį šalutinį poveikį (184)

Įsibėgėjant vakcinacijai nuo COVID-19 žmonėms kyla vis daugiau su tuo susijusių klausimų:...