aA
Valdžios sektoriaus pajamos kitąmet jau ketvirtus metus iš eilės turėtų viršyti išlaidas, tačiau sektoriaus perteklius bus daugiau kaip 4 kartus mažesnis nei planuoja Finansų ministerija, teigiama Valstybės kontrolės parengtoje 2019 metų valdžios sektoriaus finansinių rodiklių vertinimo ataskaitoje.
© DELFI / Karolina Pansevič

Joje taip pat pažymima, kad 2019 metais gali būti nesilaikoma perteklinio valdžios sektoriaus taisyklės, o valdžios sektoriaus perviršis šiemet taip pat bus mažesnis nei tikėjosi Finansų ministerija.

Kitų metų valdžios sektoriaus perviršis – 0,1 proc. BVP

Valstybės kontrolės skaičiavimais, 2019 metais valdžios sektoriaus perviršis bus 46,7 mln. eurų, arba 0,1 proc. prognozuojamo bendrojo vidaus produkto (BVP), nors Finansų ministerija prognozuoja, kad jis sieks 192,9 mln. eurų ir sudarys 0,4 proc. BVP. Skirtumas atsiranda dėl Valstybės kontrolės prognozuojamų mažesnių valdžios sektoriaus pajamų ir didesnių išlaidų.

Anot Valstybės kontrolės, projektuodama kitų metų valdžios sektoriaus balansą ji prie išlaidų pridėjo įsipareigojimus įmokai į ES biudžetą ir vaiko pinigus, kurios Vyriausybė numatė finansuoti skolintomis lėšomis, tam skiriant atitinkamai 76 mln. ir 38 mln. eurų. Skolintomis lėšomis ketinama finansuoti ir 26 mln. eurų skatinamųjų įmokų į pensijų fondus.

Valstybės kontrolės teigimu, dėl šios ydingos valstybės biudžeto sudarymo praktikos kitų metų planuojamos išlaidos turėtų būti padidintos 140 mln. eurų. Taip pat pažymima, kad „Sodros“ biudžeto išlaidos kitąmet taip pat gali būti apie 50 mln. eurų didesnės nei nurodoma Seimui pateikdama fondo biudžeto projekte.

Valstybės kontrolės skaičiavimais, valdžios sektoriaus pajamos kitąmet bus 17,134 mlrd. eurų, o išlaidos – 17,087 mlrd. eurų, arba atitinkamai 87,2 proc. (0,5 proc.) mažiau ir 59 mln. eurų (0,3 proc.) daugiau nei tikisi Finansų ministerija. Valstybės kontrolės vertinimu, valdžios sektoriaus pajamos ir išlaidos kitąmet sudarys atitinkamai 36,1 proc. ir 36 proc. BVP, ministerijos skaičiavimais – 36,6 proc. ir 36,2 procento.

Rizika dėl fiskalinės drausmės taisyklių

Pasak Valstybės kontrolės, taip pat yra rizika, kad 2019 metas bus nesilaikoma perteklinio valdžios sektoriaus taisyklės, numatančios, kad biudžetų projektai turi būti parengti tai, jog tenkintų bent vieną iš keturių numatytų sąlygų.

Vyriausybės vertimu, bus laikomasi sąlygos, numatančios bent 0,1 procentinio punkto valdžios sektoriaus struktūrinio deficito mažėjimą – 2019 metais projektuojamas 0,3 proc. struktūrinis deficitas, arba 0,1 punkto mažesnis nei numatomas šiemet (0,4 proc. BVP), o įvertinus Europos Komisijos (EK) Lietuvai suteiktą 0,5 punkto išlygą dėl struktūrinių reformų, kitąmet laukiamas 0,2 proc. BVP struktūrinis perviršis.

Tuo metu Valstybės kontrolė, skirtingai nei ministerija vertinanti produkcijos atotrūkį nuo potencialo, skaičiuoja, kad valdžios sektoriaus struktūrinio deficitas šiemet sieks 0,5 proc. BVP, o kitąmet išaugs iki 0,9 proc. BVP (netenkinamas 0,1 punkto teigiamo pokyčio reikalavimas), o EK išlyga taip pat neužtikrina struktūrinis perviršio reikalavimo įgyvendinimo.

Šiemet – mažesnis nei planuota valdžios sektoriaus perviršis

Valstybės kontrolės vertinimu, šiemet valdžios sektoriaus perviršis sudarys 171,5 mln. eurų, arba 0,4 proc. BVP. Finansų ministerija projektavo geresnį rezultatą – 273 mln. eurų, arba 0,6 proc. BVP perviršį. Anot Valstybės kontrolės, valdžios sektoriaus pajamos šiemet bus 116,3 mln. eurų (0,7 proc.), o išlaidos – 212,3 mlnl. eurų (1,3 proc.) didesnės nei planavo ministerija.

Vertindama 2018-ųjų valstybės biudžeto vykdymą, Valstybės kontrolė pažymi, kad šiemet tikriausiai nepavyks įvykdyti pelno mokesčio ir akcizų planų, tuo metu pridėtinės vertės mokesčio (PVM) ir gyventojų pajamų mokesčio (GPM) pajamos bus artimos suplanuotoms.

Valstybės kontrolė skaičiuoja, kad valstybės biudžeto pajamos be ES ir kitos finansinės paramos lėšų šiemet bus 15 mln. eurų mažesnės, nei patvirtinta įstatymu, tačiau dar labiau – 100,7 mln. eurų – bus neįvykdyta išlaidų prognozė, kur daugiausiai nuo plano atsilieka Kelių priežiūros ir plėtros programa. Dėl to valstybės biudžeto deficitas šiemet taip pat bus mažesnis nei planuota ir sudarys 606,4 mln. eurų – 84,5 mln. mažiau nei patvirtinta įstatymu.

Skaičiuojama, kad „Sodros“ biudžeto perviršis šiemet bus 206 mln. eurų, arba 34 mln. eurų mažesnis nei patvirtinta įstatymu, nes fondo pajamos ir išlaidos bus atitinkamai 50,5 mln. ir 84,6 mln. eurų didesnės.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Bitkoino vertė krito iki žemiausio per metus lygio (12)

Bitkoino vertė trečiadienį smuko iki žemiausio lygio per metus. Populiariausios kriptovaliutos...

Didžioji Lietuvos nelaimė: ar demografinę duobę padės užpilti statybininkai iš Ukrainos? (380)

Lietuvoje nebeliko ir 2,8 mln. gyventojų – liūdnai skelbia statistikos duomenys. Kiti...

EP pritarė Ignalinos AE uždarymui skirti visą Lietuvos prašomą sumą (74)

Trečiadienį Europos Parlamentas ( EP ) balsavo dėl 2021-2027 m. ES daugiametės finansinės...

Siūlo 20 proc. padidinti akcizą etilo alkoholiui (48)

Sveikatos apsaugos ministrui parlamentarui Aurelijui Verygai pasiūlius 10 proc. padidinti akcizų...

Startuoti „Amazon“ platformoje reikia 5 tūkst. eurų (5)

Prekybos milžinės „ Amazon “ užvaldymas, ko gero, daugelio verslų siekiamybė, mat,...

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (445)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (62)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (69)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva (2)

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (686)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (8)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (35)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (68)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (11)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (4)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...