Klaipėdos socialinės paramos centras suvaržė našlaičių teisę pirkti. Dangstydamiesi Viešųjų pirkimų įstatymu centro vadovai parinko parduotuves, kuriose našlaičiai už vienkartinę išmoką gali įsigyti buitinės technikos, medžiagų ir priemonių remontui, langų su stiklo paketais, patalynės.
Centai
© DELFI
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Viešųjų pirkimų komisijos valdininkus stebina tokie Klaipėdos valdininkų veiksmai.

Kitų miestų našlaičiai prekes už gautą paramą įsigyja laisvai.

Bijo keršto

Klaipėdietis Edmundas, globojęs našlaitę Sonatą, buvo sukrėstas, kai iš Klaipėdos socialinės paramos centro gavo raštišką nurodymą, kuriose parduotuvėse buvusi globotinė gali įsigyti prekių už vienkartinę išmoką būstui įsigyti arba įsikurti. Vyras nenorėjo, kad būtų paskelbtas jo tikras vardas ir pavardė, nes bijo, kad jam nebūtų keršijama.

Tokia vienkartinė išmoka - 6 250 litų - skiriama našlaičiams, kai jiems sukanka 18 metų. Grynų pinigų nei našlaičiai, nei jų buvę globėjai negauna. Už šias lėšas Klaipėdos socialinės paramos centras dengia dalį išlaidų, jei našlaitis įsigijo gyvenamąjį plotą, dengia dalį paskolos būstui statyti arba pirkti, apmoka būsto nuomą, komunalinius mokesčius už nuomojamą butą.

Už vienkartinę išmoką gali būti ir padengtos būsto remonto arba rekonstrukcijos išlaidos, apmokėta už pasirinktus baldus ir buitinę techniką.

Prekės per brangios

Socialinės paramos centro paskirtose parduotuvėse išmokos gavėjai negali nusipirkti, ko jiems labiausiai reikia. Edmundas sakė, kad prieš porą metų niekas nevaržė teisės pirkti. Buitinės technikos galėdavo įsigyti visame mieste.

„Šiemet pasiūlė šešias parduotuves. Buitinei technikai tik vieną - esančią Liepų gatvėje. Šioje parduotuvėje televizoriai brangūs. Siuvimo mašinų nėra, o mano buvusi globotinė norėtų išmokti siuvėjos amato“, - pasakojo Edmundas.

Socialinės paramos centre jam nepavyko išsiaiškinti, kodėl ribojamos našlaičių teisės pirkti kitose parduotuvėse. „Sonata pradės mokytis profesinėje technikos mokykloje, tačiau už vienkartinę išmoką negalime įsigyti mokslui reikalingų reikmenų“, - pasiguodė buvęs globėjas.

Jo buvusiai globotinei Socialinės paramos centras neleidžia įsigyti muzikinio centro, ausinuko bei kompiuterio. „Viena valdininkė pasakė, kad tai ne pirmo būtinumo prekės“, - stebėjosi Edmundas.

Viršijo įgaliojimus?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Paramos šeimai skyriaus vyr. specialistė Aldona Urniežienė sakė, kad teisiniai aktai nenumato, jog savivaldybė gali nurodinėti parduotuves, kuriose išmokų gavėjai turi įsigyti prekių.

Ministerijos valdininkė pirmą kartą išgirdo, kad savivaldybė nurodinėja prekybos taškus, kur galima pirkti už vienkartinę išmoką. „Reikėtų pasidomėti, ar Socialinės paramos centras neviršijo savo įgaliojimų“, - teigė A.Urniežienė.

Klaipėdoje našlaičiai prekes įsikūrimui gali pirkti parduotuvėse „Technikos sala“ - buitinę techniką, „Saldus miegas“ - patalynę, „Gulbė“ - medžiagas remontui, bendrovėje „Aveplast“ - langus su stiklo paketais. Baldus našlaičiai turi pirkti bendrovėje „Klaipėdos baldų prekyba“ ir parduotuvėje „Baldų jūra“.

Pirko už tūkstančius

Pasak Klaipėdos socialinės paramos centro direktoriaus pavaduotojos Eglės Buivydaitės, 2004-aisiais buvo pateikti 54 prašymai vienkartinei išmokai būstui įsigyti arba įsikurti. 31 žmogui išmokėta per 233 tūkst. litų. 2005 m. I pusmetį pateikti 49 prašymai, vienkartinė išmoka išmokėta 46 klaipėdiečiams, iš viso apie 274,4 tūkst. litų.

Anot E.Buivydaitės, parinkti parduotuves, bendroves prekėms, medžiagoms įsigyti reikėjo pagal Viešųjų pirkimų įstatymą, nes už pasirinktas našlaičių prekes, medžiagas apmoka Socialinės paramos centras.

Direktoriaus pavaduotoja teigė, kad ne visos firmos pateikė pasiūlymus, todėl parinktos tik šešios parduotuvės. 2004-ųjų liepą buvo paskelbtas konkursas dėl baldų, elektros prekių, buitinės technikos ir kitų namų apyvokos daiktų pirkimo našlaičiams.

Kvietimai dalyvauti konkurse buvo išsiųsti 30 organizacijų. Tačiau pasiūlymus pateikė tik septynios firmos. 2004-ųjų rugpjūtį buvo pakartotinai paskelbta kainų apklausa. Kvietimai dalyvauti konkurse išsiųsti aštuonioms firmoms. Tačiau iš jų tik trys bendrovės pateikė komercinius pasiūlymus.

Viešųjų pirkimų tarnybos Metodologijos ir mokymo skyriaus vedėjas Vaidotas Jakštas sakė, kad negalima vienareikšmiškai atsakyti, ar reikalingas konkursas parduotuvėms parinkti, nes prekes renkasi pats paramos gavėjas, o savivaldybė tik perveda pinigus.

„Tai nėra tas pats, kai perka pati savivaldybė. Jeigu organizuojamas konkursas, procedūros turi būti skaidrios“, - sakė vedėjas.

Teisės pirkti nevaržo

Kituose Lietuvos miestuose nėra nustatyta, kur turi išleisti vienkartinę išmoką našlaičiai. Anot Vilniaus socialinės paramos centro Bendruomenės socialinių paslaugų skyriaus vyresniojo specialisto Renato Baranausko, sostinės našlaičiai patys pasirenka parduotuvę, kurioje norėtų įsigyti prekių.

„Mes nerekomenduojame pirkti prekybos centruose, kur reikalaujama sumokėti už prekes per tris dienas. Sostinės savivaldybė gali pinigus pervesti per 10 dienų. Tačiau jei paramos gavėjai sugeba patys susitarti, kad prekybininkai pinigų palauks, tada sąskaitas apmokame“, - sakė R.Baranauskas.

Kauno savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus vedėjas Alvydas Malinauskas sakė, kad laikinojoje sostinėje nėra parinktos parduotuvės, kur turi pirkti našlaičiai. „To neturėtų būti, nebent jei konkurse pavyktų gauti nuolaidų prekėms“, - mano vedėjas.

Kita vertus, jis sakė, kad pagal Viešųjų pirkimų įstatymą reikėtų skelbti konkursą, nes už prekes moka ne pats našlaitis, bet savivaldybė. „Tačiau mūsų nesuprastų tie paramos gavėjai, kurie nori pirkti tik tam tikros firmos prekę. Konkursą laimėjusi parduotuvė gali jos ir neturėti“, - samprotavo A.Malinauskas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

JAV sugriežtino oro transporto krovinių iš Artimųjų Rytų oro uostų kontrolę

Jungtinės Valstijos nurodė griežčiau tikrinti lėktuvais gabenamus krovinius iš penkių...

Lietuviai pateko į prestižinį „Forbes“ sąrašą (17)

Vieni iš kriptovaliutų ir finansinių paslaugų startuolio „Monetha“ įkūrėjai Laurynas...

Štai kodėl pasaulio ekonomikai šiemet seksis (11)

Valstybių ekonomikos atsigauna tolygiai bei greičiau, nei buvo tikėtasi. Be to, pasaulinei...

Paskelbta nauja Lietuvos pašto vadovė papildyta (19)

Valstybės valdomam Lietuvos paštui vadovaus Asta Sungailienė.

Pagaminta Šiaurės Korėjoje: paroda, kaip gali atrodyti netolima Rusijos ateitis (12)

„Pristatyti pasauliui uždariausią planetos valstybę“ – tokiu šūkiu savaitgalį Maskvoje...

Top naujienos

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (52)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...

Po taksi iškvietimo – tikru detektyvu virtusi kelionė po Vilnių

Po išgertuvių taksi automobiliu į namus vykęs individualia veikla užsiimantis vilnietis pateko į...

Nauja kryptis: būsto pirkėjai sau gali leisti vis daugiau – miegamieji rajonai praranda žavesį (65)

Gyventi senamiestyje svajoja daugelis – patogi lokacija, išskirtinė architektūra, išvystyta...

Vladimiras Laučius. Šiltos kėdės oligarchija, arba išgirskite pagaliau Bronislovą Burgį (79)

„Užtenka mokytoją tampyti į visas puses. Lenkitės jam žemai, sveikinkitės kiekvieną rytą ir...

Siaubo namai: 13 vaikų kalinę tėvai turėjo neįtikėtinų planų kalbėjo apie dar vieną vaiką (16)

Viena buvusi vieno iš 13 tėvų kalintų vaikų bendramokslė pasakojo, kaip jo išsekusiame ir...

Ką reikia žinoti apie Davoso forumą: 5 dalykai (3)

Antradienį prasideda Pasaulio ekonomikos forumas . Agentūra AFP pateikia pagrindinius faktus apie...

Pūkas: pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą (337)

"Pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą. Visame procese nuo kovo 8 dienos...

Susitarta dėl JAV vyriausybės atidarymo (4)

JAV senato mažumos lyderis Chuckas Schumeris paskelbė, kad valdančiųjų lyderiai pirmadienį...

Architektai iš viso pasaulio sukūrė specialiai Lietuvai pritaikytus mažus namus gyvenimo pradžiai (36)

Apie1500 architektų komandų iš 88 pasaulio šalių priėmė lietuvių iššūkį ir sukūrė...