Vakarai galėtų pasimokyti iš Rytų Europos, įskaitant ir Baltijos šalis, rašo JAV verslo dienraštis „The Wall Street Journal". Kilus ekonomikos ir finansų krizei, daugelis tvirtino, kad reformos Rytų ir Vidurio Europoje per pastaruosius du dešimtmečius „nuėjo per toli". Regiono šalys "persistengė" naikindamos valstybės reguliavimą, jų ekonomika tapo pernelyg atvira, todėl jos itin nukentėjo nuo krizės.
© A.Didžgalvio nuotr.

Keletas regiono šalių iš tiesų smarkiai nukentėjo dėl nuosmukio, tačiau tai labiau lėmė perkaitimas, o ne struktūrinės reformos. Be to, pasauliui vaduojantis iš recesijos, investicinė aplinka šiose šalyse atrodys labai patraukli, rašo leidinys. Net ir siaučiant krizei, šios šalys tęsia anksčiau pradėtas reformas, dėl kurių tampa dar konkurencingesnės.

Dabartinė recesija susijusi ne tik su finansų krize, bet ir su besitęsiančiu globalizacijos procesu. Daugeliui Vakarų pramonės įmonių teko mažinti gamybos apimtis ar net skelbti bankrotą, nes nepavyko atlaikyti didesnės konkurencijos su naujomis rinkos ekonomikomis, tokiomis kaip Indija, Kinija, Rytų Europa ir Baltijos šalys.

Traukiantis recesijai, konkurencija dėl darbo vietų taps dar aršesnė. Patrauklios Rytų Europos mokesčių sistemos sudarys daugiau galimybių augti, taigi šiame regione bus sukurta daugiau darbo vietų negu Vakarų ūkiuose, kuriuose mokesčių tarifai dideli. Įsidėmėtina, kad daugelis Rytų Europos šalių per krizę iš esmės padidino savo mokesčių sistemų konkurencingumą, rašo „The Wall Street Journal".

Lenkija, pavyzdžiui, sumažino didžiausią pajamų mokesčių tarifą nuo 40 proc. iki 32 procentų. Bulgarija paliko galioti neseniai įvestą vienodo dydžio - 10 proc. - pajamų mokestį ir pasiūlė investuotojams naujų mokesčių lengvatų. Čekijoje, kurioje pajamų mokestis sudaro 15 proc., dauguma ekonominių skatinamųjų priemonių susijusios su mokesčių karpymu. Baltijos šalys buvo priverstos padidinti tam tikrus mokesčius, tačiau kartu sumažino kitus mokesčius. Kontrastas tarp verslui siūlomų palankių sąlygų Čekijoje ar Slovakijoje ir didelių mokesčių naštų tokiose šalyse kaip Švedija ar Belgija yra akivaizdus.

Dalis analitikų tvirtina, kad krizės poveikis Rytų Europos ūkiams dėl įgyvendinamos laisvosios rinkos politikos buvo stipresnis negu kitose šalyse. Tačiau iš tikrųjų didžiausi Rytų Europos ūkiai kol kas atlaiko krizę gana sėkmingai. Lenkijos, Slovakijos ir galbūt taip pat Slovėnijos bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet turėtų padidėti, tuo tarpu daugelis kitų žemyno ūkių smunka.

Mažesnėms Baltijos šalims atlaikyti krizę yra gerokai sunkiau, tačiau reikėtų atminti, kad šios šalys, kaip žinoma iš istorijos, pasižymi fenomenaliu gebėjimu paversti smukimą augimu ir plėtra, rašo „The Wall Street Journal". Lietuva ir Latvija pajėgė atsitiesti ir augti, nors jų ūkiai 1991-1993 metais sumažėjo perpus. Taigi yra pagrindo tikėti, kad naujosios Europos rinkos ekonomikos ir vėl sparčiai augs, kai tik prasidės tikrasis atsigavimas.

Per du dešimtmečius nuo komunizmo žlugimo Rytų Europos ir Baltijos šalių vaidmuo Europos bendruomenėje tapo gerokai svarbesnis. Šios šalys yra ne tik verslo partnerės ir Europos Sąjungos (ES) narės, bet taip pat ir energingos Vakarų kaimynių konkurentės.

Naujosios Europos demokratijos įgyvendino reformas, siekdamos atsikratyti planinės ekonomikos modelio. Jos iš esmės ėmė taikyti rinkos ekonomikos modelį kur kas ryžtingiau, palyginti su jų Vakarų Europos kaimynais. Kartu mažėjo skurdo lygis, augo investicijos į socialinę rūpybą, didėjo vyresnio amžiaus žmonių pajamos. Taip pat reikėtų pažymėti, kad keliose regiono šalyse, tokiose kaip Čekija, Vengrija ar Slovakija, santykinio skurdo lygiai yra vieni iš mažiausių Europoje.

Buvusios komunistinės šalys išmoko iš Vakarų, kas yra ekonominė laisvė ir augimas, prieš du dešimtmečius. Dabar atėjo eilė Vakarams prisitaikyti prie konkurencijos su Rytų rinkos ekonomikomis, rašo verslo leidinys.

BNS
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Eugenijus Skerstonas apie prabangą, meninę nuovoką ir vadovų stilių

Vadovų konferencijoje EBIT leidinių apie gyvensenos kultūrą autorių Dr. Eugenijų Skerstoną...

Martynas Burba pasitraukė iš ESO (5)

Energetikos įmonių holdingui „Lietuvos energija“ priklausančio „Energijos skirstymo...

„LitCapital“ investuoja į „Audimą“ (2)

Rizikos kapitalo fondas „LitCapital“ investuoja į laisvalaikio ir sporto aprangos gamybos įmonę...

Skvernelis: laisvosios ekonomikos zonos įsteigimas Alytuje yra nerealus (16)

Alytuje laisvosios ekonomikos zonos ( LEZ ) įkūrimas nėra įmanomas, o šiam regionui pirmiausia...

Top naujienos

10 barzdotų moterų, metusių iššūkį visuomenei ir sulaužiusių stereotipus (53)

Daugiau nei prieš 100 metų vadinamosios „apsigimėlių parodos“ buvo gana populiarios. Ir kol...

Vieno pavasario mėnesio jau netekome: ar gali staiga atšilti? (42)

Nors po šilto savaitgalio sniegas į šalį dar sugrįš, reikia turėti vilties, kad iki Velykų jis...

Neseniai širdies draugą pristačiusi Asta Valentaitė vakarėlyje užminė mįslę (56)

Žinomo floristo Manto Petruškevičiaus dovanų ir gėlių salono „Flower Couture by Mantas...

Ligoninėse dešimtmečius nesikeičia patalynė: žmonės susirūpino higiena (124)

DELFI iš skaitytojo gavo neseniai darytą nuotrauką, kurioje – ligoninės patalynė ....

5 labai svarbūs patarimai perkantiems dar nepastatytą būstą (37)

Naujo būsto paieška – atsakinga ir paprastai daug laiko trunkanti veikla. Statistika rodo, kad...

Mokslininkai išsiaiškino, kas iš tikrųjų yra dykumoje rastas „ateivis“ (26)

Pietų Amerikos dykumoje rasti žmogų primenančios būtybės palaikai dėl savo išvaizdos primena...

Maskvos derbyje – „Žalgirui“ palanki CSKA pergalė prieš „Chimki“ (29)

Eurolygos 28-ojo turo penktadienio rungtynių ciklas startavo Rusijoje, kur Maskvos srities...

Apie mergaitę Kaune spardžiusius jaunuolius papasakojusiam liudininkui – žiaurūs grasinimai (970)

„Bus išdaužyti langai“, „gyvas nepareisi“, „būsi papjautas“, – tokius žodžius...

Dydis nesvarbu rekomenduoja: 2 deriniai skirtingoms plius dydžio figūroms (3)

„Kaip paslėpti pilvą? Kaip sumažinti klubus? Kaip užmaskuoti plačią viršutinę dalį?“, -...

„F-1“ sezono startas: penkto titulo medžioklė, nauji rekordai ir pakurstyta intriga apklausa (6)

Kovo 25 dieną tradiciškai lenktynėmis Melburne startuoja 2018 metų „Formulės-1“ sezonas ir...