aA
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas rugsėjo 24-26 dienomis lankėsi Vašingtone (JAV), kur susitikimuose su aukštais JAV energetikos pareigūnais ir Senato nariais kalbėjosi apie regiono energetinio saugumo problemas ir galimybes didinti suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) iš JAV eksportą į Baltijos šalis bei Vidurio ir Rytų Europos regioną.
Žygimantas Vaičiūnas
© DELFI / Karolina Pansevič

Susitikimuose su JAV energetikos sekretoriaus pavaduotoju Danu Brouillette bei Valstybės departamento atstovais ministras pažymėjo, kad augantis dujų poreikis Europoje turėtų paskatinti JAV kuo greičiau imtis aktyvesnių veiksmų didinant SGD importą į šį regioną, praneša Energetikos ministerija.

JAV energetikos pareigūnai pažymėjo, kad SGD eksporto terminalų vystytojai sugebėjo žymiai sumažinti projektų statybos ir eksporto terminalų operavimo kaštus, dėl baigiamų statyti naujų JAV SGD eksporto pajėgumų šiuo metu apie 90 mln. kubinių metrų dujų per dieną siekiantis JAV SGD eksportas per artimiausius 18-20 mėnesių išaugs daugiau nei tris kartus. JAV Vyriausybės energetikos pareigūnai neabejoja tuo, kad SGD iš JAV sugebės sėkmingai konkuruoti su Europoje vis dar dominuojamomis rusiškomis dujomis.

„Šią vasarą SGD klausimas iškeltas į aukščiausio lygio ES ir JAV santykių darbotvarkę, JAV sparčiai plėtojami SGD eksporto pajėgumai ir vis liberalesnės SGD eksporto procedūros - tai yra tie trys kertiniai veiksniai, kurie jau artimiausiu metu transatlantinius santykius sustiprins ir žymiai didesniais SGD iš JAV srautais“, - pranešime teigia energetikos ministras.

Pasak ministro, konkurencingesnis SGD iš JAV tiekimas į Europą būtų naudingas abiem Atlanto pusėms.

„Europai, kartu ir Lietuvai, tai reiškia didesnę dujų tiekėjų įvairovę ir energetinį saugumą bei konkurencingesnes kainas, o JAV - ekonominę naudą. Svarbu akcentuoti, kad net ir nedideli SGD kiekiai iš JAV jau turėjo didelę reikšmę mūsų regionui, sudarant konkurenciją rusiškoms dujoms. Matome didelį potencialą bendradarbiavimui šioje srityje ir toliau, juolab kad Baltijos regione jau turime reikalingą infrastruktūrą, o gegužę priimtas galutinis investavimo sprendimas dėl Lietuvos ir Lenkijos dujotiekio dar labiau padidina regiono patrauklumą dujoms iš JAV“, - sako Ž. Vaičiūnas.

JAV pareigūnams taip pat pristatyti Lietuvos planai sprendžiant dėl ilgalaikio SGD importo užtikrinimo, įsigyjant SGD laivą-saugyklą po 2024 m. Pasak Ž. Vaičiūno, SGD terminalai Lietuvoje ir kaimyninėje Lenkijoje galėtų tapti vartais, aprūpinant amerikietiškomis SGD visą Vidurio ir Rytų Europą, kur išlikusi didelė priklausomybė nuo dujų importo iš Rusijos.

Lietuva pernai pateko į daugiausiai SGD iš JAV importavusių šalių trejetuką, pirmoje ir antroje vietoje buvo klasikinės didžiausios SGD importuotojos - Ispanija ir Portugalija.

Ž. Vaičiūnas taip pat susitiko su Federalinės energetikos reguliavimo komisijos (angl. Federal Energy Regulatory Commission) komisaru Neilu Chatterjee. Su JAV reguliatoriumi aptarti galimi sprendimai, kurie leistų supaprastinti šio kuro iš JAV eksportą į ES ir NATO šalis.

„Prieš keletą metų, tik atsiradus SGD eksporto iš JAV techninėms galimybėms, kilo politinė diskusija dėl JAV eksporto liberalizavimo, kuri lėmė teigiamus reguliacinius pokyčius. Atėjo laikas inicijuoti antrąją reguliacinių pokyčių bangą ir to laukia SGD eksportuojančios kompanijos JAV ir dujų vartotojai Europoje“, - teigia energetikos ministras.

JAV SGD eksportuotojus vienijančios asociacijos „LNG Allies“ organizuotame renginyje energetikos ministras Ž. Vaičiūnas pristatė Klaipėdos SGD terminalo ir aplink terminalą sukurtos SGD perkrovos ir tiekimo centro teikiamas galimybes bei Lietuvos SGD klasterio veiklą.

Ministras susitikimuose su JAV pareigūnais akcentavo aktyvesnio JAV vaidmens svarbą siekiant užkirti kelią branduolinei grėsmei NATO pasienyje.

„Europos Komisija padarė svarbų žingsnį priversdama Baltarusiją atlikti šio projekto vertinimą nepalankiausiomis sąlygomis (angl. stress-test). Dar daugiau - šių streso testo rekomendacijų įgyvendinimą susiejo su ES ir Baltarusijos santykiais. Dabar atėjo laikas ir konkrečiam JAV veikimui - siekiame analogiškos JAV pozicijos, kad jokie JAV santykių su Baltarusija klausimai dvišaliu ar daugiašaliu lygmeniu neturėtų jokių perspektyvų, kol nebus visa apimtimi įgyvendintos streso testų rekomendacijos“, - susitikimuose kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

Susitikimuose taip pat pristatyta šiuo metu pasiekta esminė pažanga įgyvendinant Baltijos šalių sinchronizacijos su žemyninės Europos tinklais projektą. JAV Lietuvai pasiūlė stiprinti dvišalį bendradarbiavimą kibernetinio saugumo klausimais energetikos sektoriuje.

Vizito JAV metu ministras taip pat dalyvavo transatlantiniame saugumo forume Vašingtone, kurį organizavo Europos politikos analizės centras (angl. Center for European Policy Analysis, CEPA). Jame diskutuota apie energetinio saugumo iššūkius.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ūkio ministras apie maisto kuponus: nežinau, iš kur atsiranda tokios idėjos (188)

Ar kainų mažinimą pagrindiniu tikslu išsikėlusi vyriausybė savęs neįvarė į kampą? „ Delfi...

Japonija skundžia Pietų Korėją PPO dėl finansinės paramos laivų statytojams

Japonija Pasaulio prekybos organizacijai ( PPO ) pateikė skundą dėl, pasak jos, Pietų Korėjos...

Verslas abejoja, ar išsivers be vienkartinio plastiko (4)

Lietuvos plastiko gamintojai su nerimu laukia 2021 m., kai turėtų įsigalioti draudimas gaminti...

Valdžia paruošė „kalėdinę dovanėlę“: didės degtinės ir kitų stipriųjų gėrimų kainos (40)

Nuo 2019 metų pavasario didės degtinės ir kitų stipriųjų gėrimų kainos, nes valdžia užsimojo...

Blusų turguje jau perkami kalėdiniai niekučiai (8)

Dituvos sendaikčių turgus – savotiškas Klaipėdos rajono traukos centras. Jam negresia...

Top naujienos

Ūkio ministras apie maisto kuponus: nežinau, iš kur atsiranda tokios idėjos (188)

Ar kainų mažinimą pagrindiniu tikslu išsikėlusi vyriausybė savęs neįvarė į kampą? „ Delfi...

Panevėžį drebina kūdikio netektis: po ligoninės išvadų – neįtikimos ir šokiruojančios detalės (72)

Kūdikio Respublikinėje Panevėžio ligoninėje spalį netekusios Ilonos iš mažo miestelio...

Orai: naktys darysis vis šaltesnės (2)

Labai norėtųsi, kad reiškiniai atmosferoje pasikeistų ir savaitgalio orų prognozė...

Į Maroką sugrįžti nenorėtų: vietiniai dedasi šventais, o išdarinėja velniai žino ką (85)

Manau, visi nors kažką girdėję apie Marakešą žino tą chrestomatinę situaciją, kai žioplam...

Moters gyvenimas priminė košmarą: kai tokie artimieji, tai ir priešų nereikia (8)

Vieni vaikystę prisimena su nostalgija, kiti – su baime. Šiurpia istorija pasidalinusią Aušrą...

Nuo likimo nepabėgęs Adomaitis: žinojome, kad bus problemų (47)

Vienas geresnių sezono rungtynių sužaidęs Vilniaus „Rytas“ atitinkamos satisfakcijos negavo...

Kinija demonstruoja savo paslaptingąjį „J-20“ (110)

Kinijos karinės oro pajėgos Žuhajuje vykusioje tarptautinėje aviacijos parodoje pademonstravo savo...

Vilniaus naktinių klubų gražuolės turi savo taisykles: geria kavą, prašo vaikinų palydos ir maskuojasi juodai (80)

Ne paslaptis, kad naktiniai klubai – kaip atskiras pasaulis. Tai, kas juose vyksta po vidurnakčio,...

Kalėjimų sistemoje bręsta naujas skandalas (66)

Skandalas Kauno tardymo izoliatoriuje. Nukentėjusysis tvirtina, kad prieš pat teismo posėdį į...

Iš emigracijos grįžusi lietuvė ir toliau renkasi mokėti mokesčius Britanijai (251)

Laisvas darbo jėgos judėjimas Europos Sąjungoje (ES) leidžia per savo karjeros metus lengvai...