Rugsėjo 10-ąją į rudens sesiją renkasi Seimas, kurio darbų projekte – per 800 teisės aktų projektų. Žinoma, daugiausia diskusijų sukels pagrindinis dokumentas – 2014-ųjų biudžetas. Tačiau valdančiajai koalicijai teks apsispręsti ir dėl strateginių energetinių klausimų, atlyginimų ir pensijų atkūrimo, generalinio prokuroro ir jo ataskaitos.
Vydas Gėdvilas
© DELFI (R.Achmedovo nuotr.)

Neatmestina, kad santykius lems ir Darbo partijos nesibaigiantys teismai ir apsisprendimas dėl nuteisto Seimo pirmininko pirmojo pavaduotojo Vytauto Gapšio.

Socialdemokratų ir Darbo partijos nesutarimai po balsavimo dėl trijų Darbo partijos narių teisinės neliečiamybės išryškėjo jau seniau.

Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas – LRT televizijos laidos „Savaitė“ svečias rudens sesijos išvakarėse.

– Ar šiai Seimo sesijai, koalicijos partnerių santykiams ir Seimo santykiams su šalies prezidente, Jūsų manymu, turės įtakos Prezidento rinkimai?

– Nemanau, kad galima ieškoti paralelių tarp Prezidento rinkimų ir Seimo darbo.

Galiu pasakyti, kad biudžeto svarstymas visiškai nepriklausys nuo kitų aplinkybių, tuo labiau, kad Konstitucinis Teismas mums nurodė, jog reikia atstatyti teisėjams, valstybės tarnautojams, pareigūnams atlyginimus į ikikrizinį lygį. Tai valstybei kainuos gana daug.

– Bet savo ruožtu ir prezidentė reikalauja grąžinti daugiau, nei Konstitucinis Teismas įpareigojo, t.y. visiems biudžetininkams. Kaip tuomet?

– Reikės skolintis, kito šanso valstybei kaip ir nėra. Tik reikia skolintis pigiai, už nedidelius procentus. Galvoju, kad iki vieno milijardo litų reikės skolintis.

– Tad ar skola, tas papildomas milijardas nepakenktų mūsų siekiams įsivesti eurą?

– Žinoma, didelė skola gali sutrukdyti įsivesti eurą. Tokia galimybė gali būti.

– Kitaip sakant, Jūs neatmetate, kad mums nepavyks 2015-aisiais įsivesti euro?

– Neatmetu galimybės. [...] Euras [gali būti įvestas] nebūtinai 2015 m.: jei nepavyks, galima nukelti truputėlį vėliau.

– Vienas Vyriausybės siūlomų teisės aktų – nauja Nacionalinės energetikos strategija – man irgi kelia klausimą. Strategijos yra priimamos dešimtmečiui, dvidešimtmečiui, t.y. gerokai į priekį. Pas mus Seime 2012 m. tokia strategija yra priimta. Tad klausimas, kam ją po pusmečio vėl reikia priimti iš naujo?

– Žinote, šį klausimą reikėtų adresuoti mūsų Vyriausybės vadovui arba energetikos ministrui.

Pirmą žingsnį mes padarėm: paprašėme, kad Vyriausybė pateiktų, kokia yra situacija energetikos srityje ir kokie galimi energetikos saugumo sprendimo variantai. Pavasarį mums energetikos ekspertai pristatė visą realią situaciją, mes su ja susipažinom. Dabar yra kitas Vyriausybės žingsnis – ką jie darys toliau. Statysim atominę elektrinę ar ne, kokios bus jungtys, kokius alternatyvius energetikos šaltinius turėsim.

– Palaukite, ar teisingai suprantu: keisti Nacionalinę energetikos strategiją reikia dėl to, kad joje dabar yra numatyta Visagino atominės statyba? Jei Vyriausybė apsispręstų, kad jos nestato, reikia keisti strategiją?

– Strategija yra siekiamybė – tai, ką mes turime siekti, kokiu keliu turime eiti. [...] Aš negaliu kalbėti už Vyriausybę, negaliu kalbėti už energetikos ministrą – aš tik galiu jų paklausti.

– Dabar dar apie personalijas. Ką galvojate daryti su Seimo nare Neringa Venckiene, kuri ne tik nieko bendra neturi su šio Seimo darbu jau pusmetį, bet dar ir diskredituoja Seimo vardą, o Jūs nieko nesiimate. Sakote, kad nieko negalite daryti, nes to neleidžia Seimo statutas, bet Jūsų rankose tas statutas?

– Statutą mes keisim, tikrai keisim. Norint apsisaugoti nuo tokių atvejų, turime jį pakeisti. Bet jei statutą [pakeisime] šioje kadencijoje, [pakeitimai pradės] galioti tik kitoje kadencijoje.

– Kitaip sakant, jeigu ir pakeisite statutą, o N. Venckienė visą šią kadenciją nepasirodys, jos nebus galima iš Seimo pašalinti?

– Taip. Kito atsakymo neturiu.

– Ką manote apie, regis, nuo alkoholio priklausomybę turinčio konservatoriaus Egidijaus Vareikio galimybes likti Seimo nariu?

– Nors jis nėra mano partijos kolega, aš lyg ir turėčiau jį labai smerkti, sakyti, kokie blogi tie konservatoriai, jie ten alkoholį vartoja ir t.t. Ne. Aš manau, kad reikia duoti galimybę žmogui pasitaisyti.

Man teko su E. Vareikiu ne vienoje konferencijoje dalyvauti: kai jo sportinė forma yra gera, jis tikrai yra protingas žmogus – ir gerai kalba, ir turi ką pasakyti, ir turi politinės patirties.

– Bėda ta, kad sportinė forma vis dažniau prarandama.

– Su ta sportine forma ne viskas gerai.

– Kokia Jūsų nuomonė apie Darbo (leiboristų) partijos pirmininko Vytauto Gapšio ir tolesnį tinkamumą būti Jūsų pirmuoju pavaduotoju po juodosios buhalterijos bylos ir teismo nuosprendžio?

– Visada turiu tam klausimui vieną ir tą patį atsakymą: kol vyksta teismai (dar turi žmogus galimybę gintis Apeliaciniame teisme, Aukščiausiajame teisme), nenorėčiau daryti jokių išvadų.

– Gerai, bet žiūrėkite, jis sako, kad jis galėtų būti ir Seimo pirmininku. Tad jei dabar Darbo partija įsakytų Jums trauktis, Jūs trauktumėtės?

– Apie tai nei su V. Gapšiu, nei su partija nesu kalbėjęs. Ir jokio nepasitikėjimo nei iš partijos, nei iš partijos vadovų nesu gavęs. Apie tai jokios kalbos nebuvo. Tiesiog nenorėčiau komentuoti nieko, ką pasakė Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Vytautas Gapšys.

– Tai ir nekomentuokite. Tapęs Seimo pirmininku sakėte, kad sustabdėte savo narystę Darbo partijos frakcijoje, tačiau randu Jūsų pavardę tarp kandidatų į kandidatus dalyvauti Prezidento rinkimuose, todėl pradedu galvoti, kad nesate nutraukęs saitų ir žinote, kas ten partijos viduje vyksta.

– Nesu visiškai pasiruošęs eiti ir kandidatuoti į Prezidento postą. Mano dabartinės pareigos labai atsakingos, noriu dorai, jei man leis politinė situacija, dirbti visą kadenciją ir būti Seimo pirmininku. O Seimo pirmininko pareigos duoda labai daug patirties. Tai yra naujas universitetas, kurį aš, jei viskas vyks sėkmingai, norėčiau baigti ir išlaikyti sėkmingai visus to universiteto egzaminus.

– Jūs teiktumėte pirmenybę likti Seimo pirmininko, o ne būti Prezidento kandidatu?

– Taip, todėl, kad, jei kandidatuosi į Prezidentus, reikės labai daug dirbti – reikės ruošti rinkimų kampaniją. O kas dirbs Seimo pirmininku?

– Vytautas Gapšys.

– Na, kol kas mane komandiravo Darbo partija.

– Tuomet pasakykite, ką manote apie Lietuvos rinktinę Europos čempionate? Čia aš apie krepšinį.

– Labai malonus klausimas. Rinktinė kol kas žaidžia 50 proc. savo galimybių, [jie patiria] didžiulę psichologinę įtampą. Manau, jie drąsiai gali žaisti dėl pačių aukščiausių apdovanojimų, todėl kad visos kitos rinktinės yra susilpnėjusios.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vokietijos žemės ūkio produktų eksportas pernai pasiekė rekordinį lygį (1)

Vokietijos žemės ūkio produkcijos eksportas 2017 metais pasiekė aukščiausią lygį - 78,3...

Siūloma PVM taikyti lanksčiau (15)

Ketvirtadienį Europos Komisija pateikė siūlymus dėl taisyklių, kuriomis siekiama leisti...

Alkoholio ribojimai – ne problema: pirkėjai prisitaikė (237)

Norint įsigyti alkoholio didesnių problemų nekyla, tiesiog tenka labiau planuoti ir paprašyti...

Registrų centrui nurodyta patikrinti, ar darbuotojai tinkamai deklaruoja interesus (2)

Registrų centro vadovybė turės patikrinti, ar įmonės darbuotojai tinkamai deklaruoja privačius...

Slidinėjimo kurortus Kirgizijoje atranda ir europiečiai (4)

Garsėjanti kalnais Kirgizija vilioja alpinistus profesionalus ir mėgėjus pasivaikščiot po...

Top naujienos

Liūdnai pagarsėjęs „Lexus“ vairuotojas: gavau nuo pareigūnų normaliai (46)

Ketvirtadienį į Vilniaus miesto apylinkės teismą atžygiavo liepos mėnesį siautėjęs...

Darbo vietą susikūrė atsidūrusi gyvenimo duobėje: liko viena su dvynukais ant rankų (17)

Su Lina Šukiene susitikome jos įkurtame vaikų žaidimo kambaryje. Švelniais spalvų tonais...

Vis daugiau paauglių tampa žudikais: skaičius išaugo beveik trigubai (158)

Lietuvos policija pastebi nerimą keliančią tendenciją: vis daugiau paauglių nesibaido paimti...

Karbauskis žada išviešinti dalį LRT dokumentų: to net nebuvo įmanoma įsivaizduoti papildyta Siaurusevičiaus komentaru (953)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žada paviešinti dalį Lietuvos radijo ir...

Gatvės remonto darbai sustos neprasidėję - kalta žiema

Rekonstruojant Klaipėdos Tilžės gatvės atkarpą nuo geležinkelio pervažos iki žiedinės...

Kaip veiks vienintele likusi Valstybinių miškų urėdija (1)

Lietuvoje nebeliko 42 valstybinius miškus valdžiusių urėdijų – antradienį Registrų centras...

Ekspertas: po „Brexit“ britams reikėtų imtis naujo vaidmens Europoje (6)

Politikos komentatorius Edwardas Lucasas teigia, kad Didžioji Britanija pernelyg ilgai...

Gyvai / Eurolygos mūšis Kaune: „Žalgiris“ – Valensijos „Basket“ (20)

Dar emocijoms po pralaimėjimo Bamberge neatslūgus Kauno „Žalgirio“ (11-7) laukia naujas...

Plinta naujas sukčiavimo būdas – Lietuvoje jau yra nukentėjusiųjų (143)

Pažadais apie lengvai uždirbamus pinigus patikėję ir nepatikimose interneto svetainėse į...

Maskvos reakcija į Ukrainos sprendimą: tai pasiruošimas karui (102)

Rusija ketvirtadienį pareiškė, kad naujas Ukrainos priimtas įstatymas, pripažįstantis...