Tokia suma turėtų reikšmingą fiskalinį poveikį nacionaliniam biudžetui – remiantis 2022 metų biudžetu, tokia suma, pavyzdžiui, galėtų padengti sausumos pajėgų išlaidas ar padėtų atlikti švietimo tinklo reorganizaciją ir užtikrintų bendrojo ugdymo prieinamumą. Per trejus metus dėl PVM nepriemokos valstybės biudžetas prarastų jau 435 mln. eurų, rašo arileht.delfi.ee.

„Pagrindinė priežastis, kodėl nesurenkama tiek daug PVM, yra ta, kad nėra teisinio pagrindo, kuris įpareigotų Estijos banką ir mokėjimo paslaugų teikėjus perduoti duomenis Estijos mokesčių ir muitų valdybai (MTA), kuri galėtų juos išanalizuoti ir nustatyti užsienio prekybininkus, kurie turėtų deklaruoti ir mokėti Estijoje PVM, tačiau to nedaro“, – sakė „Sorainen“ partneris ir advokatas, buvęs teisingumo kancleris Allaras Joksas.

„Kaip greitą sprendimą siūlome iš dalies pakeisti Estijos banko įstatymą, kad Estijos bankas būtų įpareigotas dalytis šiais duomenimis su MTA. Mūsų supratimu, Estijos bankas šiuos duomenis jau turi, bet problema ta, kad nėra teisinio pagrindo, kuris leistų jais dalytis su MTA. Po šito ši sfera turėtų būti įtraukta į MTA audito planą“, – teigė jis.

„Pagrindinis šios analizės tikslas buvo paskaičiuoti PVM sumą, kurios Estija nesurenka iš užsienio el. parduotuvių, kurių galutiniai pirkėjai yra Estijos vartotojai. Antrasis analizės tikslas – nustatyti pagrindines problemas, trukdančias surinkti PVM, ir pasiūlyti sprendimus, kurie padėtų jas pašalinti“, – sakė Estijos elektroninės prekybos asociacijos generalinis direktorius Tonu Vaatas. – Dabar jau žinome, kad tai yra didelė pinigų suma, kuri iki šiol nepasiekė valstybės biudžeto, ir drįstu teigti, kad ji vis dar yra sumažinta“.

Elektroninė prekyba

Pasak T. Vaato, dėl šios priežasties susidaro nevienodos sąlygos vietos ir užsienio elektroninės prekybos mažmenininkams. Tačiau jis pridūrė, kad šias problemas galima sklandžiai išspręsti.

„Įmonėms, dirbančioms tame pačiame sektoriuje, toje pačioje rinkoje ir tuo pačiu pagrindu, turi būti taikomos vienodos sąlygos – vienodos galimybės ir vienodi įsipareigojimai. Dabar turime tokią padėtį, kai Estijos įmonės privalo mokėti mokesčius, tačiau užsienio el. parduotuvės, parduodančios čia savo prekes, gali išvengti PVM mokėjimo.

Tai nepriimtina, todėl atitinkamai reikia keisti įstatymus. Tai padės kiekvieną mėnesį automatiškai keistis duomenimis, – sakė Estijos parlamento Finansų komiteto pirmininkas Aivaras Kokkas. – Finansų komitetas kuo greičiau imsis šio klausimo“.

Pagal Estijoje galiojančios PVM sistemos taisykles, užsienyje registruoti prekybininkai privalo prie prekių pardavimo kainos pridėti Estijos PVM, jei galutiniai prekių pirkėjai yra Estijos vartotojai. PVM taip pat reikia mokėti tuomet, jei užsienio prekybininkas turi nuolatinę prekybos buveinę Estijoje arba jei užsienio prekybininko apyvarta viršija 10 tūkst. eurų ribą (t. y., jis nėra smulkusis prekybininkas).

Pagal bendrą Estijos tvarką, užsienio el. prekybininkai Estijoje turi sumokėti 20 proc. PVM (tam tikroms prekėms 9 proc. PVM) nuo pardavimų apyvartos. Tokia pati tvarka galioja visoje Europoje.

Estijos elektroninės prekybos asociacija, kaip skėtinė organizacija, buvo įkurta 2008 metais ir vienija beveik 500 įmonių.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją