aA
Prekybos centrų lentynose vartotojai vis dažniau ieško maisto produktų be „E“ raidelių, kuriomis žymimi maisto priedai. Pastebėję naują tendenciją, nesnaudžia ir gamintojai. Užrašus „be konservantų“, „be jokių E“ galima pamatyti ne tik majonezų, padažų ar gėrimų, bet ir dešrelių bei kitų mėsos gaminių etiketėse, kas anksčiau atrodė neįsivaizduojama. Mat buvo teigiama, jog šiandieninėmis technologijomis ką nors pagaminti be maisto priedų neįmanoma. Tačiau, kaip aiškėja, net ne visada galima tikėti ir išvaizdžiomis etiketėmis.
Užrašas „be konservantų“ negarantuoja, kad maistas be priedų „E“
© Corbis/Scanpix

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) neseniai uždraudė realizuoti vieną „Veiverių majonezo be konservantų“ partiją, nes jo etiketė klaidino vartotojus. Nepriklausomo tyrimo metu, kurį užsakė su maisto produktų gamyba nesusiję asmenys, nustatyta, jog majonezas neatitiko specifikacijoje nurodytų riebumo ir konservantų rodiklių. Riebalų kiekis sudarė 53,3 proc., nors etiketėje buvo deklaruotas 65 proc. riebumas. Taip pat rasta konservantų – 0,164 g/kg sorbo rūgšties ir 0,206 g/kg benzoinės rūgšties.

Nors šie rūgščių kiekiai neviršija leistinų normų, tačiau produkto pavadinime buvo akcentuojama, kad jis be konservantų. Taigi jų ir neturėjo būti.

Nustatyti pažeidimai

Tyrimo metu buvo tirti dar trys majonezai, tačiau juose esančių konservantų Kauno maisto instituto laboratorijos aparatūra, fiksuojanti jų kiekį tik nuo 0, 005 g/kg, negalėjo nustatyti. Anot specialistų, bet kuriuo atveju tai reiškia, kad konservantų juose gali būti tik pėdsakai.

Tačiau dviejuose iš tirtų majonezų, kurių vienas – lietuviškas, kitas – lenkiškas, rasta mūsų organizmui toksiškos eruko rūgšties. Ji čia greičiausiai patekusi su maisto pramonėje plačiai vartojamu rapsų aliejumi, kuriame susidaro natūraliai. Nors majonezuose ji sudarė vos 0,6 ir 1,6 proc. visų riebalų rūgščių ir neviršijo leistinų 2 proc., visgi pamatę užrašą, kad produkte nėra maisto priedų, tikimės, kad jis bus visapusiškai sveikesnis ir saugesnis.

Deja, niekada negalime būti tikri, kad įsigyto gaminio sudėtis 100 proc. atitinka išvardytą etiketėje. Kartais gamintojai apgaudinėja sąmoningai, kartais net jie patys to nežino. Pavyzdžiui, pagal receptūrą konservantų iš tiesų nedėta, tačiau jie atkeliavo su nesąžiningų tiekėjų žaliava.

Konservantai gali patekti be gamintojų žinios

„Gamintojas, kuris gamina majonezą, limonadą ar bet kokį kitą gaminį, pagal savo įmonės pasitvirtintą standartą ir gaminio receptūrą turi būti numatęs, kaip dažnai tikrins savo produkcijos parametrus, kuriuos svarbu deklaruoti. Pavyzdžiui, jeigu aš etiketėje rašau, kad produktas be konservantų, turiu būti įsitikinęs, kad jų tikrai nėra. Jeigu jų yra, turiu keisti ženklinimą.

Dėl „Veiverių majonezo“ – nors gamintojai sako, kad tai buvo nesąmoningas dalykas, mes manome, kad sąmoningas. Gamybinis procesas buvo praktiškai nekontroliuojamas arba kontroliuojamas nekvalifikuotai – t. y. konservantų buvo dedama tiek, kad jie peržengė prietaisų jautrumo ribą.

Tam tikrais atvejais konservantų reikalauja technologinis procesas, bet jeigu tu nori pagaminti švarų, ekologišką produktą be konservantų, jų iš viso neturi būti. Antraip tai jau nesąžiningas verslas ir vartotojų apgaudinėjimas“, - teigė VMVT direktoriaus pavaduotojas Zenonas Stanevičius.

Anot pašnekovo, ši problema aktuali ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje. Europos Komisija yra paskelbusi vadinamąją „Žaliąją knygą“, kurioje akcentuojama, kad šiandien vartotojui neužtenka valgyti saugų ir kokybišką produktą. Jam jau reikia žinoti, ką jis valgo. Todėl vėl atsigręžta į maisto produktų sudėtį bei tikslesnį jos ženklinimą. Be to, raginama išsaugoti tautinį paveldą, regioninius valgius, kad Europoje išliktų skonių įvairovė, o ne vieno standarto maistas, kur bebūtum – Ispanijoje, Lietuvoje ar Amerikoje.

„Šis naujas virsmas visiems kelia rūpesčių. Kai kurie verslininkai nori plėsti asortimentą ir gundyti pirkėją natūralesniais produktais, bet tam reikia įdėti finansinių ir fizinių pastangų. Pagaliau darbo padaugėja ir kontroliuojančioms institucijoms. Kai kurios šalys šį klausimą sprendžia taip – neperspėjęs ateina į cechą tam tikros institucijos specialistas, paima produktą tyrimams – ir verslininkas pasitikrina, ir institucija nustato gamintojo patikimumą, ir vartotojui gerai.

Mes irgi parengę panašią programą. Manau, pirmo ketvirčio pabaigoje turėsime daugiau duomenų šiuo klausimu“, - tikino VMVT atstovas.

Produktus galima rinktis pagal galiojimo laiką

Z. Stanevičiaus teigimu, pagaminti produktą be konservantų nėra sudėtingiau, tačiau jo galiojimo laikas trumpesnis, o turint omeny, kad produktai, prieš patekdami į prekybos centrų lentynas dar turi būti transportuojami, be to, dėl pakankamai didelės konkurencijos tuoj pat neišgraibstomi, tai gamintojams neparanku. Būtent todėl šie produktai neretai kiek brangesni.

Nors tarnyba nesusidūrė su atvejais, kai maiste naudojami uždrausti maisto priedai, atvejų, kai gamintojas, norėdamas pagerinti prekės įvaizdį bei pritraukti daugiau klientų, etiketėje ką nors nutyli arba rašo nebūtus dalykus, pasitaiko. Bene daugiausiai triukšmo sulaukė pasirodžiusios dešrelės bei kiti maisto produktai, pagal etiketę esą skirti vaikams.

„Rekomenduojama, kad vaikų iki trejų metų maiste būtų, kaip įmanoma, kuo mažiau maisto priedų, tačiau mūsų tyrimai parodė, kad vaikiškos dešrelės pagal savo receptūrą ir žaliavas niekuo nesiskiria nuo skirtų suaugusiems“, - teigė pašnekovas.

Beje, skirtingi pasaulio regionai turi pasitvirtinę skirtingus leidžiamus maisto priedus. Pavyzdžiui, JAV maisto papilduose leidžiama naudoti eritroziną, kuris padidina jautrumą šviesai saulės spinduliams jautriems žmonėms, ES jis draudžiamas, todėl pernai į Lietuvą buvo neįsileistos net trys papildų iš JAV siuntos. Minėtuose maisto papilduose kai kuriais atvejais net nebūdavo nurodyta, kad juose yra eritrozino.

„Rusija turi dar griežtesnius reikalavimus maisto papildams. Kitas klausimas, ar jie patys laikosi jų. Kad jie laužia importuotojus – tai faktas, bet ar jie tokie pat griežti savo rinkos gamintojams?“ - svarstė Z. Stanevičius.

Maisto priedai gali sukelti alergines reakcijas

Anot pašnekovo dar viena niša pažeidimams – ekologiški produktai. Pramoninių produktų gamintojai, užsidėję atitinkamą etiketę, gali ja sėkmingai pasinaudoti, jei nebus tinkamos kontrolės.

„Anksčiau buvo problema, kad ekologinė produkcija buvo maišoma su pramonine. Dabar jau yra atskiri skyriai, tačiau Lietuvoje jos apyvarta dar nėra didelė. Užsienyje tam tikros ekologinės prekės jau lenktyniauja su pramoninėmis – pavyzdžiui, ryžiai, bulvės, pomidorai, pieno produktai. Jaunos šeimos dažniausiai jas perka savo atžaloms, nes labai daug alergizuotų vaikų. Mus supa nepaprastai užteršta, nenatūrali, chemizuota aplinka, kelianti daug sveikatos problemų, todėl vėl grįžta natūralumo mada – gaminami ekologiški rūbai, batai, net baldai“, - sakė specialistas.

Anot alergologų, maistui jautriems žmonėms alergines reakcijas gali sukelti mėsos produktų galiojimo laiko prailginimui naudojami maisto priedai Е250 ir Е251, taip pat Е231 ir Е232. Alergiškiems žmonėms negalima naudoti rūgštingumą reguliuojančios medžiagos E311, kurios yra aliejuose, margarine. Astmos priepuolį gali išprovokuoti Е320 ir Е321 (jie naudojami, pavyzdžiui, kramtomosios gumos gamyboje). Е320 sulaiko vandenį organizme, todėl kenkia ir kepenims.
Nepatartina vartoti produktų su sulfitais (E 221-E 228), kuriais apdorojami džiovinti arba pjaustyti vaisiai ir daržovės, kad atrodytų šviežiau.

Lietuvos alergologijos centras taip pat siūlo vengti benzoinės rūgšties ir kitų benzoatų (E210-219 – naudojami gaminant alų, sultis, sirupus ir kt.), kurių, kaip parodė tyrimas, buvo rasta ir majoneze.

Be to, dažname mėsos gaminyje esantys nitratai bei nitritai (E249, E250, E251, E252), kepant gaminį – tiek keptuvėje, tiek ant ugnies – virsta sveikatai pavojingais kancerogenais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Netrukus savitarnos kasa pati nustatys ir prekės rūšį, ir pirkėjo amžių (21)

Apsipirkimas parduotuvėje, prie kurio yra pripratę daugelis lietuvių, jau netrukus atrodys...

Medikų atlyginimų priedams už kovą pervesta 10,4 mln. eurų

Padidintam darbuotojų darbo užmokesčiui kompensuoti už kovo mėnesį ligonių kasos gydymo...

„Apple“ JK gresia naujas teisinis procesas (1)

„ Apple “ antradienį susidūrė su naujo teisinio proceso grėsme dėl savo programėlių...

Už dabar užsisakomas prekes gali tekti mokėti brangiau: lengvatos siuntoms iš trečiųjų šalių nebeliks (117)

Prekės, įsigytos trečiųjų šalių elektroninėse parduotuvėse ir prekyvietėse, iki gavėjų...

„Reefo“ žada perimti „Nidos bangos“ darbuotojus

Nekilnojamo turto vystymo bendrovė „Reefo“, įsigijusi viešbutį „Nidos banga“, ketina...

Top naujienos

Šarūnas Meškys | D+

Skubėkite prisirinkti šių pumpurų: užsienio mokslininkai ištyrė, kaip Lietuvoje paplitęs augalas įveikia mirtiną virusą ir naikina vėžio ląsteles

Italijos ir Pietų Korėjos mokslininkai išsiaiškino stulbinančią augalų savybę, kuri gali...

Po medikės savižudybės bus išmoktos pamokos: sukrėtimai laukia visos sistemos (259)

Sekmadienį iš gyvenimo savo noru pasitraukė jauna gydytoja anesteziologė-reanimatologė, dirbusi...

Pensija nuo 72-ejų? Metas susitaikyti, kad dirbti turėsime ilgiau (804)

Europos Komisija Lietuvai rekomenduoja iki 2040 m. prailginti darbingą amžių iki 72-ejų. Dabar...

Jau ketvirtadienį – drastiški orų pokyčiai: ciklonas į šalį atneš lietų, bus apie 10 laipsnių šalčiau (2)

Trečiadienį dar pasimėgausime labai šiltais ir sausais orais. Virš šalies laikysis aukštesnio...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Atkaklusis nacis, kuris norėjo grįžti į Vokietiją: pabėgėlio išradingumas pranoko „Holivudo“ filmus, o Hitleris už tai net apdovanojo

Sėkmė šypsosi tik atkakliems. Taip teigiama apie pasiekimus asmeniniame gyvenime, versle, sporte ir...

Iš Gazos Ruožo vėl lekia raketos: po Izraelio aviacijos smūgio sugriuvus 12 aukštų pastatui „Hamas“ surengė masinę ataką (562)

Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“ antradienį paskelbė paleidęs 130...

Sugalvojo originalų būdą įamžinti gražiausias Lietuvos vietoves: šis namų akcentas abejingų nepalieka (18)

Norite, jog į namus atėję draugai kalbėtųsi apie keliones, Lietuvos grožį ir pamirštų...

Smurtą artimoje aplinkoje patiria ir vyrai: specialistas papasakojo, su kokiomis problemomis susiduria dažniausiai (78)

90 proc. smurto artimoje aplinkoje patiria moterys. Vyrų, patiriančių smurtą , yra gerokai...

Į Norvegiją išvykusi lietuvė patyrė tikrą siaubą – dukters kūną rado jau atvėsusį Pasakojimas, paremtas tikrais įvykiais (32)

Vilma atvyko į Norvegiją užsidirbti. Kartu pasiėmė ir dukrelę Laurą. Su Lauros tėčiu visi...

Atkreipkite dėmesį, kokia poza miegate: ateityje tai turės rimtų pasekmių (21)

Atsižvelgdami į tai, kad trečdalį savo gyvenimo praleidžiate lovoje, tikriausiai norite...