aA
Patarlė „kur du pešasi, trečias laimi“ tinka iliustruoti kovai tarp mažųjų ir didžiųjų aludarių, kai nuo sausio 1 d. įsigaliojo draudimams prekiauti alumi, stipresniu nei 7,5 proc. alk. tūrio bei didesnėje nei vieno litro taroje. Seimui pritarus planams Lietuvą blaivinti atsisakius „bambalių“, sparčiau iš parduotuvių lentynų dingsta spirituoto vyno buteliai.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

DELFI kalbinti prekybos tinklų atstovai teigė, kad spirituoto vyno pardavimai per pirmas sausio savaites preliminariai išaugo iki 50 proc., palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu.

Apie tendenciją kalbėti dar per anksti

Uždraudus „bambalius“ iš parduotuvių lentynų šluojamas spirituotas vynas
© A.Stackevič nuotr.

Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis komentavo, kad kol kas galutinių statistinių duomenų apie išaugusius spirituoto vyno pardavimus nėra, tačiau preliminariai skaičiuojama, kad stipraus vyno pardavimai per pirmąsias sausio savaites išaugo 25-30 proc., palyginus su praėjusių metų sausio mėnesio pirmomis dienomis.

Nors buvo tikėtasi, kad „bambalius“ uždraudus juos pamėgę pirkėjai rinksis silpnesnį alų stiklinėje ar skardinėje taroje, D. Ryliškis šio reiškinio nepastebėjo.

„Matome, kad alaus pardavimai plastmasinėje taroje gerokai krito, o stiklo ar skardinėje taroje išliko panašūs“, - kalbėjo „Norfos“ atstovas.

„Rimi“ parduotuvėse alaus parduota daugiau

Rimi Lietuva“ viešųjų ryšių vadovė Raminta Stanaitytė-Česnulienė teigė, kad draudimas prekiauti stipriu ir didelėje taroje alumi, šio alkoholinio gėrimo pardavimų nesumažino – alaus pardavimai pirmomis sausio savaitėmis „Rimi“ tinkle netgi augo (apie 5 proc.).

Uždraudus „bambalius“ iš parduotuvių lentynų šluojamas spirituotas vynas
Raminta Stanaitytė-Česnulienė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Kalbant apie spirituotą vyną, pastarasis sudaro vos 1 proc. mūsų vynų asortimente. Dviejų savaičių pardavimai rodo vidutiniškai 50 proc. augimą, lyginant su pernai metų tuo pačiu laikotarpiu. Taip pat augo ir pigiausių vermutų pardavimai“, - teigė pašnekovė.

R. Stanaitytė-Česnulienė svarstė, kad dar per anksti kalbėti apie alaus prekybos ribojimo įtaką kitų alkoholinių gėrimų pardavimams.

„Dar sunku teigti, jog po pasikeitimų, susijusių su apribojimais alaus pakuotei, visi buvę didelių pakuočių mėgėjai susirinks prie spirituoto vyno lentynų. Greičiausiai tai impulsyvus sprendimas – neradęs įprasto gėrimo, ieško panašiausio kitoje gėrimų kategorijoje. Tačiau tai nebūtinai reiškia, kad taip elgsis ir kitą dieną. Tendenciją, apsipirkimo pokytį bus galima pamatyti po gero mėnesio“, - sakė ji.

Olga Malaškevičienė
Olga Malaškevičienė
© Bendrovės archyvas

Tuo metu „Maximos“ duomenimis, palyginus praėjusių metų sausio pirmų dviejų savaičių spirituotų vynų apyvartos dalį nuo visos vyno kategorijos su šių metų pirmomis savaitėmis, pardavimų skirtumas nedidelis.

„Praėjusių metų sausio pirmas dvi savaites spirituotų vynų apyvartos dalis sudarė 12 proc. nuo visos vyno kategorijos, palyginti šiemet sausį – 14 proc. Taigi žymaus šuolio šiame segmente tikrai nėra“, - teigė „Maxima“ prekybos tinklo atstovė spaudai Olga Malaškevičienė.

Prekybos tinklo „Iki“ atstovas spaudai Valdas Lopata pasakojo, kad prekybos alkoholiu pasikeitimams buvo ruošiamasi jau nuo lapkričio mėnesio – buvo plečiamas gėrimų asortimentas, įvedamos naujos rūšys.

„Tai lėmė, kad įsigaliojus draudimui, spirituoto vyno paklausa išaugo beveik penktadaliu, tačiau taip pat augo ir silpnesnių, mažesnėse pakuotėse esančių bei mūsų naujai pristatomų alkoholinių gėrimų pardavimai, - teigė jis. - Apskritai draudimas prekiauti didelio stiprumo ir talpos alumi didelės įtakos pardavimams nepadarė, nes jų pardavimai ir anksčiau siekė vos 5 proc. nuo vis7 alkoholinių gėrimų apyvartos“.

Tikslas – branginti alkoholį

Žinoma, spręsti, ar Seime užtvirtintas Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimas davė vaisių, dar anksti. Nei prekybos centrai, nei alkoholinių gėrimų gamintojai kol kas nesiryžta tvirtinti, ar draudimas jau turi įtakos alkoholio vartojimui. Tačiau Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga teigia, kad prekybos tinklų paminėti skaičiai rodo, kad draudimas veikia – tereikia įstatymais užkamšyti likusias landas.

„Sudėtinga spręsti, kokie tie pokyčiai ir kodėl jie yra. Nei jei pasikeitimas (pardavimų – DELFI) yra toks, kad išauga iki 50 proc. (spirituotų vynų pardavimai – DELFI), mes nežinome, kiek pasikeitė bendras alkoholio suvartojimas – kiek sumažėjo vienų ar padidėjo kitų gėrimų vartojimas. Juks sveikatos prasme, nėra skirtumo, nuo ko vartotojas prisigeria – ar nuo alaus, ar nuo spirituoto vyno, ar nuo degtinės“, - kalbėjo A. Veryga.

Kaip teigė pašnekovas, pagrindinis Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimų tikslas – pabranginti produktus: „Nesvarbu, iš kokio tūrio butelio geria. Esmė buvo ta, kad patys gėrimai brangtų“.

Uždraudus „bambalius“ iš parduotuvių lentynų šluojamas spirituotas vynas
© A.Solomino nuotr.

„Galbūt žmonės pradėjo ieškoti kitų alternatyvų pigiam alkoholiui, bet tai reiškia, kad ta priemonė yra efektyvi. Tai nereiškia, kad ji yra bloga, tiesiog dabar reikia galvoti apie kitas priemones, kurios būtų skirtos ir spirituotam vynui. Yra pasiūlymų skirti daugiau dėmesio ne tarai, o gėrimo stiprumui, - kalbėjo A. Veryga. - Pavyzdžiui, kuo stipresnis gėrimas, tuo jis galėtų būti labiau apmokestinamas. Pats etilo alkoholis yra santykinai pigus, tai apsimoka gaminti stiprius ir pigius gėrimus“. Taip pat, pašnekovo nuomone, reikėtų riboti ne tik pardavimą didelėse tarose, bet ir itin mažose, kalbant apie degtinę.

Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas teigė, kad vertinti prekybos centrų duomenis apie didesnius spirituoto vyno pardavimus reikėtų atsargiai, nes nėra duomenų apie bendrą alkoholio vartojimo pokytį, kurį reikėtų vertinti kartu su pardavimų skaičiais.

„Žinoma, yra specifinis kontingentas – prasigėrę žmonės, kurie ieško pigiai nusipirkti alkoholio ir nesvarbu kokio. Jie skaičiuoja, kaip pigiausia prisigerti. Bet alaus didesnėse tarose vartotojai nebuvo vien alkoholikai. Pirko ir eiliniai žmonės. Bendrai vertinant, didelė talpa būdama pigesnė didina alkoholio vartojimą ne tik tarp alkoholikų, bet ir tarp visų asmenų. Todėl įstatymo pakeitimų rezultatą (jei draudimai nebus atšaukti – DELFI) pamatysime tik metų pabaigoje. Nemanau, kad visi pirkusieji alų didesnėje taroje, puola pirkti spirituotą vyną“, - kalbėjo A. Veryga.

DELFI primena, kad praėjusią savaitę Seimas ėmėsi Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų, kuriomis dabar galiojantys draudimai prekiauti stipriu ir didesnėje nei vieno litro taroje alumi, sidru, alaus kokteiliais būtų atšauktas.

Persvarstyti nuo metų pradžios įsigaliojusius draudimus nuspręsta ne tik dėl mažųjų aludarių skundų, kad šie draudimai juos pražudys, bet ir dėl Europos Komisijos pozicijos šiuo klausimu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Darbdaviams atėjo sunkūs laikai: Lietuvoje ima trūkti dar daugiau specialistų (28)

Buhalterinio sektoriaus atstovai nuogąstauja, kad rinkoje trūksta buhalterių, ypač viešajame...

Pokyčiai bankuose: grynųjų paslaugos patikimos savitarnai (6)

Daliai bankų toliau perkeliant grynųjų pinigų operacijas iš skyrių į savitarnos erdves, kredito...

Filtrų gamybos milžinės gamykla gimė paprastame garaže: lietuvis sako verslą sukūręs dėl deficito (123)

Širvintų rajone, Alekniškio kaime, yra įsikūrusi „Baltic Filter“ automobilių ir patalpų...

Mes nusipirkome namą Italijoje – už dolerį: štai kas nutiko paskui (133)

Sandoris atrodė pernelyg geras, kad būtų tiesa. Naujas namas – ir, galimas daiktas, visiškai...

Stilingoms laidotuvėms: Maskvos laidotuvių parodoje išsiskyrė kristalais nusagstytas karstas (4)

Išskirtinis 60 tūkstančių „ Swarovski “ kristalų papuoštas karstas tapo didžiausia...

Top naujienos

Pirko rusišką lėktuvnešį, o įsigijo nesibaigiantį galvos skausmą (139)

Kaip ir daug kitų šalių, Indija nori įsigyti geriausių ginklų, kokių tik išgali nusipirkti....

Rimvydas Valatka. Lietuvos lenko pasikalbėjimas su arabų šeichu

Iki šiol abejojama, kas parašė „Lenko pasikalbėjimą su lietuviu“. Bet niekas neabejoja, kad...

R.I.T.A. Gydytojai rezidentai – pigi darbo jėga: atlyginimas po mokesčių siekia apie aštuonis šimtus eurų (40)

Jauni gydytojai skundžiasi, kad rezidentūros metu, išskyrus retas išimtis, negauna pakankamai...

Užkalnis: noriu, kad Vilniuje bent pusė gyventojų būtų užsieniečiai (147)

Pasakysiu dar kartą – niekas manęs taip nedžiugina, kaip tai, kad vis didesnę Lietuvos dalį...

Viktorijos Jakučinskaitės interviu: po straipsnių apie mane pirmą kartą buvau priversta kreiptis į teismą

Po žiniasklaidoje pasirodžiusių straipsnių apie tariamą Viktorijos Jakučinskaitės santuokos...

Įspėja šiukštu nemaišyti šių dažniausiai vartojamų vaistų: galima ne tik apsinuodyti, bet ir pakenkti svarbiems organams (7)

Užklupus skausmui, peršalimui ar kitiems netikėtumams, pirmiausia puolame į savo vaistinėlę. Ten...

Investavimas, kuriam užtenka vos 5 eurų – itin pamėgo emigrantai uždarbio be rizikų nebūna (49)

Iki 19 proc. metinių palūkanų, - tiek, anot specialių platformų atstovų, kurios užsiima minios...

Naujo namo statybos: 6 klaidos, kurias daro bene kiekvienas (29)

Kol svajonė turėti namą virs realybe, teks sužinoti begalę dalykų, nes statybos – ypač...

Lapkričio išdaigos: Ukmergės rajone pasipylė baravykai (18)

Praeitą savaitę rajono miškai skardėjo žmonių balsais – jie... grybavo. Rovė ne bet kokius,...