Vienas vartotojas „Reddit“ socialiniame tinkle pasidalijo nuotrauka, kurioje užfiksuota, kad litro dydžio pakuotė „Elmenhorster“ apelsinų sulčių (100 proc.) kainuoja 4,65 euro.
„Normalu? „Norfos“ parduotuvė“, – trumpai pakomentavo jis.
Kitas „Delfi“ skaitytojas užfiksavo dar didesnę šių sulčių kainą kitoje prekybos vietoje. Vienoje iš Vilniaus „Aibės“ parduotuvių šios sultys kainavo 4,95 euro. Skaitytojas „Delfi“ pasakojo, kad tokia aukšta kaina nuo pirkinio atbaidė – vietoje to jis nusprendė įsigyti slyvų nektaro.
O štai prekių pristatymo į namus platformoje „Last Mile“ šios sultys kainavo 3,99 euro.
Valstybės duomenų agentūros turimi duomenys taip pat atspindi nuoseklų šios prekės brangimą. Jei praėjusių metų rugsėjį vidutinė litro jų kaina parduotuvėse siekė 1,95 euro, šių metų rugsėjį jau kainavo 2,46 euro (vadinasi, brangimas siekia 26 proc.).
Gamintojas: viskas yra prieš mus
Ar šios prekės kainų pikas jau pasiektas? Vaisių sulčių ir gėrimų gamintojos „Eckes Granini Lietuva“ vadovas Marius Gudauskas „Delfi“ sakė, kad į šį klausimą atsakyti sunku.
„Apelsinų žaliavos kainos yra tokiose aukštumose, kokiose jos niekada nėra buvusios. Palyginti su tuo, kas buvo prieš kelerius metus, ji dabar keturis kartus brangesnė. Užtat tokios ir kainos. Aš labai norėčiau, kad jos daugiau nekiltų“, – komentavo M. Gudauskas.
Anot pašnekovo, labiausiai kyla gaminių, kuriuose yra daugiausia vaisių sulčių koncentrato, kainos, bet apskritai brangsta viskas, „kas turi savyje apelsinų sulčių“.
„Mes neturime kito pasirinkimo – arba visai negaminti, arba gaminti už tiek, kiek galime“, – pridūrė įmonės vadovas.
Tokią situaciją nulėmė jau kelerius metus matomas prastas apelsinų derlius.
„Apelsinai yra apnikti ligų, jie neprinoksta, o auga ir nukrenta. Iš jų negalima išspausti daug sulčių, todėl poreikis yra netenkinamas nepatenkinamas. Yra apelsinų sulčių trūkumas, užtat kainos yra tokios. Dar siaučia audros, žodžiu, viskas yra prieš mus, gamintojus“, – pripažino M. Gudauskas.
Jis pridūrė, kad apie 90 proc. pasaulio apelsinų koncentrato gamina Brazilija, taip pat svarbi žaidėja yra JAV valstija Florida, tačiau visur derlius yra prastas. „Istorijoje dar taip nėra buvę“, – sakė pašnekovas.
Apelsinų sultys įmonės krepšelyje, M. Gudausko teigimu, sudaro apie 10–15 proc.
Pasak „Reuters“, Brazilijos San Paulo ir Minas Žeraiso valstijose šiemet planuojama surinkti 232,38 mln. 40,8 kg svorio apelsinų dėžių, t. y. 24,36 proc. mažiau nei praėjusį ciklą.
Tai bus mažiausias derlius nuo 1988–1989 metų, kai buvo surinkta 214 mln. dėžių, rodo „Fundecitrus“ ir apelsinų sulčių eksportuotojų asociacijos „CitrusBR“ surinkti duomenys.
Floridoje taip pat užauginama mažiau apelsinų, skelbė CNBC. JAV Žemės ūkio departamento duomenimis, 1998 metais Floridoje buvo daugiau kaip 658 tūkst. akrų apelsinų auginimo plotų. Nuo 2023 metų Floridoje buvo apsodinta tik šiek tiek daugiau nei 303 tūkst. akrų, t. y. vos per 25 metus plotas sumažėjo daugiau nei 50 proc.
Mažo derliaus problemą taip pat galima paaiškinti citrusinių vaisių ligos plitimu, kuri laikoma viena rimčiausių augalų ligų pasaulyje ir šiuo metu yra nepagydoma.
„Kai liga pradeda plisti giraitėje, ji sumažina tų medžių produktyvumą ir galiausiai priverčia juos žūti, todėl jie pašalinami iš giraitės“, – CNBC sakė žemės ūkio mokslų bendrovės „Invaio Sciences’ generalinė direktorė Amy O’Shea.
Prekybininkai: kai kurios brango ir 50–60 proc.
Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas Darius Ryliškis sakė, kad „Elmenhorster“ prekės ženklo gaminiai prieš mėnesį pabrango nuo 18 iki 36 proc.
„Kuo didesnis kiekis sulčių koncentrato, tuo labiau brangsta. Kitų prekės ženklų sultys brango prieš maždaug metus, bet jau yra signalų iš kai kurių tiekėjų, kad po Naujų metų jos vėl gali brangti“, – kalbėjo D. Ryliškis.
Anot jo, kad produkcija išliktų konkurencinga, gamintojai siūlo gaminių, kuriuose yra mažiau koncentrato – nektarų ir sulčių gėrimų.
„Kadangi koncentratas brangsta, jie daugiau siūlo pigesnių produktų, tokiu būdu stengdamiesi konkuruoti rinkoje su savo produkcija“, – paaiškino jis.
M. Gudauskas antrino, kad įmonė bandys prisitaikyti prie vartotojų įpročių, nes jie, ko gero, gali pereiti prie kitų sulčių skonių.
Aljanso „Aibė“ Komercijos departamento vadovė Žydrė Baskutytė pastebėjo, kad kainas apelsinų sulčių tiekėjai pradėjo kelti nuo šių metų balandžio. Šimtaprocentinės apelsinų sultys, jos teigimu, pabrango 50–60 proc.
„Šį kainų šuolį tiekėjai sieja su itin prastu apelsinų derliumi, kuris buvo prasčiausias per pastaruosius 23 metus. Pastebėjome, kad dėl augančių kainų spalio mėnesį „Aibė“ tinkle pardavėme perpus mažiau 100 proc. apelsinų sulčių nei įprastai. Atsižvelgdami į tai aktyviai ieškome naujų tiekėjų, kad galėtume užtikrinti geriausios kainos pasirinkimą pirkėjams“, – komentavo Ž. Baskutytė.
Tiesa, ji pridūrė, kad tiekėjai prognozuoja, jog apelsinų žaliavos kainų augimas šiuo metu yra stabilizavęsis, todėl tikimasi, kad artimiausiu metu kainų kilimas aprims.
Savo ruožtu „Iki“ prekybos tinklo komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė sakė, kad šiose parduotuvėse vidutinė apelsinų sulčių kaina, lyginti su praėjusiais metais, kilo 10 proc.
Anot jos, prekybos tinklas nuolat derasi su tiekėjais, pritaiko aktualias nuolaidas šiam produktui.
„Jei žvelgsime bendrai, parduotų sulčių kiekis per 2024 metus išaugo apie 15 proc. Pastebime, jog žmonės mielai renkasi ne tik apelsinų, bet ir įvairių kitų vaisių bei uogų sultis – išaugusio populiarumo sulaukia obuolių, vynuogių sultys. Tačiau apelsinų sultys iš populiariausių sulčių tarpo niekur nedingsta“, – pažymėjo G. Kitovė.