Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą ji įsijungė ir į Bendrąją žemės ūkio politiką, kuri apima žemės ūkį ir prekybą žemės ūkio produktais. Šios politikos pagrindiniai tikslai yra užtikrinti žemdirbių pragyvenimo lygį, užtikrinti žemės ūkio produktų priimtinomis kainomis realizavimą, rinkų subalansavimą, tiesioginę pagalbą žemės ūkiui ir bendrą finansavimą.
Monetos
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Panevėžio teritorinės muitinės Buitinės procedūrų priežiūros skyriaus viršininkės Aušros Budrienės teigimu, bendroji žemės ūkio politika ES šalių gamintojams ir eksportuotojams privalo sudaryti palankias verslo sąlygas. Mat žemės ūkio produktų kainos Bendrijoje yra aukštesnės, palyginti su šių produktų kainomis trečiosiose šalyse. Todėl taikomos eksporto subsidijos, kai žemės ūkio produkcija ten išvežama. Eksporto subsidijų dydis – kainų skirtumas.

Pasak A.Budrienės, kompensacijos mokamos už eksportuojamus pagrindinius žemės ūkio, maisto ir žuvininkystės produktus, išvardintus Europos Ekonominės bendrijos steigimo sutarties priede. Visi žemės ūkio produktai, kuriems gali būti skirtos eksporto kompensacijos yra suskirstyti į sektorius. Kiekvienais metais Europos Bendrija Komisijos reglamentu nustato žemės ūkio produktų, kuriems skiriamos grąžinamosios eksporto išmokos, nomenklatūrą. Ji įsigalioja nuo sausio 1 dienos.

Privalu gauti licenciją

A.Budrienė sakė, kad norint gauti kompensaciją, būtina pateikti eksporto licenciją, kuri įgalioja ir įpareigoja eksportuoti nurodomą produktų kiekį jos galiojimo laikotarpiu. Norint ją gauti, eksportuotojas Nacionalinei mokėjimo agentūrai turi pateikti paraišką eksporto licencijai gauti bei garantiją, užtikrinančią, kad produkcija bus išvežta už ES muitų teritorijos. Neįvykdžius ar netinkamai įvykdžius įsipareigojimus, garantija ar jos dalis eksportuotojui negrąžinama.

Lietuvoje bendrąją žemės ūkio politiką įgyvendina Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos, Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, valstybės įmonė „Gyvulių produktyvumo kontrolė“, Valstybinė sėklų ir grūdų kontrolės tarnyba, Valstybinė augalų apsaugos tarnyba ir valstybės įmonė Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra. Muitinės departamento generalinio direktoriaus įsakymu yra patvirtinta 14 kompetentingų eksporto muitinės įstaigų, turinčių teisę priimti ir įforminti subsidijuojamų žemės ūkio produktų eksporto muitinės deklaracijas.

Eksportuojami ir viščiukai

Pasak A.Budrienės, Panevėžio teritorinės muitinės veiklos zonoje yra trys kompetentingos eksporto įstaigos – Panevėžio, Utenos ir Rokiškio, jose įforminami eksportuojami žemės ūkio produktai, už kuriuos skiriamos subsidijos. 2007 metais buvo registruoti šeši eksportuotojai, jie žemės ūkio produktus eksportavo į Rusiją, Moldovą, Izraelį, Uzbekistaną, Armėniją, Kazachstaną, Kuveitą ir Saudo Arabiją. Pagrindiniais eksportuotojais buvo „Rokiškio sūrio“, „Pieno žvaigždžių“, „Utenos mėsos“ ir „Agaro“ bendrovės.

Nuo praėjusių metų liepos 1 dienos nusprendus nebegrąžinti išmokų už eksportuojamus pieno produktus, antrajame pusmetyje liko tik dvi įmonės, eksportavusios jautienos sektoriaus produkciją. Tačiau šiemet kompensuojamą vienadienių viščiukų eksportą į Baltarusiją pradėjo „Vievio paukštynas“, o „Utenos mėsa“ į Baltarusiją pradėjo eksportuoti kiaulieną.

Panevėžio muitinė – lyderė

A.Budrienė pasidžiaugė, kad iš visų šalies muitinių Panevėžio teritorinė muitinė kompensuojamos žemės ūkio produkcijos eksportuoja daugiausia. Didžioji dalis eksportuojamų žemės ūkio produktų priklauso pieno ir jautienos sektoriams. Pernai pieno ir pieno produktų sektoriuje įforminta 1057, jautienos sektoriuje – 477 eksporto atvejai. Tai sudarė 45 procentus visų šalies muitinėje įformintų kompensuojamų žemės ūkio produktų.

Pernai Panevėžio teritorinėje muitinėje registruotiems eksportuotojams buvo planuota išmokėti 31,3 milijono, o visoje šalyje – 63 milijonus litų kompensacijų ir, pasak V.Budrienės, tiek jų ir buvo išmokėta.

Panevėžio teritorinės muitinės viršininkas Robertas Busila atkreipė dėmesį, kad eksportuojamų žemės ūkio produktų į trečiąsias šalis lengvatomis galėtų pasinaudoti ir daugiau ūkininkų, žemės ūkio produkcijos perdirbimo įmonių.

Darbo užtenka

A.Budrienė akcentavo, kad kompetentingos eksporto įstaigos žemės ūkio produktų pakrovimo vietose atlieka fizinius tikrinimus. Atranka fiziniams tikrinimams atliekama naudojant rizikos analizės ir įvertinimo metodus.

Buitinės procedūrų priežiūros skyriaus viršininkė pažymėjo, kad, atlikus fizinių tikrinimų analizę, patikrinus dokumentų užpildymą ir įforminimą, sulyginus su laboratorinių tyrimų protokolais, gautais iš Muitinės laboratorijos, pažeidimų nenustatyta. Visų produktų sektorių fizinio tikrinimo norma kiekvienai kompetentingai eksporto įstaigai ir kiekvienam produkto sektoriui per kalendorinius metus įvykdyta.

Be to, Panevėžio teritorinės muitinės zonoje pernai bankrutavusio „Ekrano“ teritorijoje įsteigti UAB „Girtekos logistika“ sandėliai, juose atliekama sandėliavimo, saugojimo ir perkrovimo priežiūra iš ES šalių gabenamiems kompensuojamiems produktams.

Su gerais praėjusių metų rodikliais ir pagal paruoštą šių metų pirmojo ketvirčio ataskaitą Panevėžio teritorinė muitinė lieka pirmaujanti tarp visų šalies muitinių.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pasitraukus JAV – 11 Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalių sutarė pasirašyti prekybos susitarimą (4)

Vienuolika Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalių antradienį sutarė rengtis pasirašyti...

Pirmasis Europoje „blockchain" centras – kodėl pasirinko Vilnių (29)

Šią savaitę Vilniuje bus oficialiai atidarytas tarptautinis „Blockchain Centre Vilnius ". Apie...

„Barclays“ vadovas: dabartinė padėtis primena prieškrizinius laikus (10)

Sugrįžęs optimizmas dėl pasaulio ekonomikos augimo stipriai primena laikus prieš 2008-ųjų...

Muskas neims algos tol, kol „Tesla“ nepasieks savo tikslų (5)

Elonas Muskas iš „ Tesla “ neims nė cento atlyginimo ar piniginių išmokų, o jo atlyginimas...

„Emperia Holding“: teismas nestabdo Lenkijos parduotuvių „Stokrotka“ pardavimo „Maximai“ (11)

Lenkijos mažmeninės prekybos tinklą „Stokrotka“ valdanti bendrovė „Emperia Holding“...

Top naujienos

Kinijoje pramogavusi mergina atsidūrė tragikomiškoje situacijoje: galiu būti pirma lietuvė, kuriai taip nutiko (170)

Lietuvė Ieva Koncevičiūtė patyrė neeilinį nuotykį Kinijos regione Makao - tragikomiška...

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (628)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Orai: žiema baigsis netikėtai

Savaitei įpusėjus ramūs orai baigsis ir į šalį atkeliaus kritulių banga, žiemiškas šaltis...

Nušalusias kojas pastebėjo tik pavasarį: galūnės amputavosi pačios kokia odos spalva - pavojingiausia (27)

Šiemet į kai kurias Lietuvos gydymo įstaigas žmonės dėl nušalusių kūno dalių nesikreipė –...

Šeškų pavadavęs LaVaras nesusimovė: mače be gynybos „Vytautas“ pranoko „Dzūkiją“ (128)

Ketvirtas „Big Baller Brand Challenge“ draugiškų rungtynių ciklo mačas Virginijui Šeškui...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (305)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

Nuolatiniai teismai atlyginti žalą dėl duobėtų kelių padiktavo sprendimą (25)

Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią gyventojams, juridiniams asmenims...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (155)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (140)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Nesaugūs maisto produktai, kurie vos nepasiekė Lietuvos parduotuvių lentynų (8)

Pernai Lietuvoje uždrausta prekiauti daugiau kaip 1 900 t nesaugių ar nekokybiškų maisto...