aA
Jungtines Amerikos Valstijas ir Europą vienija, ne tik tie patys įsipareigojimai pagrindiniams demokratijos principams ar bendras strateginis aljansas, rašoma Amerikos prekybos rūmų pranešime spaudai.
© AFP/Scanpix

Abiejų žemynų gyventojai yra turtingiausi pasaulyje bei gali džiaugtis aukščiausia gyvenimo kokybe. Tačiau nepaisant socialinių ir ekonominių panašumų, dažnai požiūriai tarp amerikiečių ir europiečių išsiskiria. Amerikos prekybos rūmai, remiantis „PewResearchCenter“ atliktais tyrimais identifikavo pagrindinius socialinius abiejų Atlanto pusių skirtumus.
Visų pirma, amerikiečiai yra labiau linkę manyti jog nuo jų pačių priklauso likimas. Net 57 proc. amerikiečių nesutiko su pareiškimu, jog sėkmė gyvenime priklauso nuo faktorių, kurių jie patys negali kontroliuoti.

Pasak pranešimo, amerikiečiai yra linkę tikėti, jog sėkmė aplanko tuos, kurie įdeda daug darbo – tai nurodė net 73 proc., kai tuo tarpu Europoje šis skaičius pasiekė vos 35 proc.

Stipriai amerikiečių ir europiečių nuomonės išsiskiria ir dėl požiūrio į valstybės vaidmenį žmogaus gyvenime. Europiečiai yra linkę manyti jog valstybė turėtų atlikti svarbesnį vaidmenį piliečio gyvenime, kai tuo tarpu net 58 proc. amerikiečių nemano jog valstybė turėtų užtikrinti socialines garantijas ir pasisako už savarankišką tikslų siekimą, be valstybės įsikišimo.

Tuo tarpu, net 76 proc. lietuvių yra linkę manyti jog valstybė turėtų labiau įsitraukti į žmogaus gyvenimą, užtikrinant socialines garantijas.

Europiečiai skeptiškai pasisako už viešą prieštaringos nuomonės reiškimą religiniais ir mažumos klausimais. Net 77 proc. amerikiečių tokius pareiškimus toleruoja, kai tuo tarpu Europoje tik mažiau nei pusė apklaustųjų mano jog vieši pareiškimai turėtų būti legalūs.

Religija taip pat yra ta sfera, apie kurią apklaustųjų amerikiečių ir europiečių nuomonės išsiskiria. Paprastai, religija ir šalies išsivystymas yra labai susiję faktoriai – tautos su aukštesniu bendruoju vidaus produktu, tenkančiu vienam gyventojui yra mažiau religingos, tačiau JAV tam yra išimtis – turtinga tauta, kuri taip pat yra ir gana religinga.

Amerikiečiams religija užima daug svarbesnį vaidmenį nei europiečiams. Daugiau nei pusė apklaustųjų (53 proc.) mano jog religija yra svarbi amerikiečių gyvenime, o tai yra beveik dvigubai daugiau nei Lenkijoje, kuri yra įvardijama, kaip religingiausia tauta Europoje.

Nors amerikiečiai ir yra linkę manyti jog jie patys, o ne valstybė gali daryti įtaką jų pačių asmeninei gerovei bei nepaisant pažangios visuomenės ir išsivysčiusios demokratinės santvarkos, net 62 proc. amerikiečių teigia, kad valdžia nepadaro pakankamai, kad padėtų viduriniajai klasei.

Taip pat, jau įpusėję 2016 metų prezidento rinkimai parodė, jog nė viena partija nekelia didelio pasitikėjimo tarp viduriniosios klasės atstovų, kuri ir sudaro didžiąja JAV visuomenės dalį.

Atlikti tyrimai parodė, jog tik 32 proc. apklaustųjų amerikiečių mano jog demokratų partija tinkamai atstovauja viduriniosios klasės interesus. 26 proc. apklaustųjų mano jog partija paiso turtingųjų interesus. Tuo tarpu, visuomenės nuomonė apie respublikonus skiriasi – vos 26 proc. mano jog partija gina viduriniosios klasės interesus ir net 62 proc. mano jog partija paiso tik turtingųjų nuomonės.

Tuo metu, atlikti tyrimai apie pasitikėjimą valstybinėmis institucijomis Europoje parodė, jog 28 proc. europiečių yra linkę pasitikėti savo parlamentais ir vos 27 proc. vyriausybėmis. Atlikti tyrimai Lietuvoje parodė, jog net 63,8 proc. Lietuvos gyventojų nepasitiki Lietuvos Seimu. Tuo tarpu, pasitikėjimą Vyriausybe išreiškė 18,6 proc. Lietuvos gyventojų.

Nors ir požiūriai į valdžią bei jos vaidmenį individo gyvenime skiriasi, tačiau abiejose Atlanto pusėse pasitikėjimas valdžia yra žemas ir požiūris į ją nėra teigiamas.

Amerikos prekybos rūmų valdybos pirmininkas Tadas Vizgirda pabrėžia, jog ypatingai šiuo metu, tiek JAV, tiek Europos gyventojai yra linkę stipriai išreikšti nepasitenkinimą dėl esamos politinės situacijos, kuri jau seniai nebuvo tokia įtempta.

Donaldo Trumpo stovyklos sugebėjimas pritraukti gausią balsuotojų grupę, įvykiai Europoje dėl „Brexit“ bei neramumai Turkijoje sukuria tam tikrą revoliuciją abiejuose Atlanto pusėse“,- sako T Vizgirda.

Tadas Vizgirda taip pat atkreipia dėmesį, į faktorius, kurie stipriai gali daryti įtaką laimės, pasitenkinimo valdžia bei valstybės santvarka indeksui.

„Pavyzdžiui, tokios tautos, kaip Ispanija ar Graikija, kurios išgyvena ne pačius lengviausius ekonominius laikus ar Baltijos šalys, kurios skaičiuoja dar tik pirmuosius nepriklausomybė dešimtmečius negali jaustis taip optimistiškai ir stabiliai, kaip Vokietija ar Jungtinė Karalystė. Todėl natūralu, jog ekonominiai rodikliai, įvykiai šalies viduje, tam tikri valdžios sprendimai ar kiti veiksniai viešajame gyvenime gali stipriai daryti įtaką formuojant visuomenės nuomonę apie valdžios institucijas, pasitikėjimą jomis, žmogaus padėtį visuomenėje bei jo stabilumą“,- sako p. Tadas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Audi“ gamyklos Vengrijoje darbuotojai pradės savaitės trukmės streiką

„Audi“ gamyklos Vengrijoje darbuotojai ketvirtadienį pradės savaitės trukmės streiką,...

Nyderlandai: dėl „Brexit“ 250 įmonių svarsto persikelti iš Didžiosios Britanijos

Nyderlandų pareigūnai yra susisiekę su daugiau nei 250 įmonių dėl galimo persikėlimo į šalį...

Kinijos viceprezidentas Davose: Kinijos ir JAV santykiuose abi šalys yra nepakeičiamos (2)

Konfrontacija tarp Vašingtono ir Pekino daro žalą abiem pusėms, Pasaulio ekonomikos forume ( PEF )...

VTEK tirs buvusio „Registrų centro“ Sertifikatų centro vadovo elgesį (1)

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ( VTEK ) pradėjo tyrimą dėl buvusio valstybės įmonės...

Šalia Vilniaus kils nauja vokiečių gamykla: įdarbins 440 darbuotojų (265)

Vokietijos bendrovė „ Homanit “ – vidutinio (MDF) ir didelio (HDF) tankio medžio plaušų...

Top naujienos

Andrius Užkalnis. Išaiškėjo, ką Užkalnis iš tikrųjų veikia JAV ir ką liepia dirbti jums

Pamatėte nuotrauką ir žinote, kodėl iš tikrųjų taip ilgai ir dažnai būnu Amerikoje....

Dainiaus Sinkevičiaus filmo „Pravieniškių mafija“ premjera (10)

Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios ir jau betseleriu...

Įtampa Vilniaus daugiabutyje: kaimynui pradėjus remontą – pradėjo griūti visas namas (90)

Nenori susipykti su kaimynu, nepradėk remonto, – sako žmonės. Vieno Vilniaus daugiabučio...

Rusijos grėsmių akivaizdoje – svarbus iššūkis Lietuvai: ekspertai įvardijo, koks žingsnis būtų pražūtingas (230)

Kas turi dar įvykti, kad lietuviai nebesiilgėtų Sovietų Sąjungos? Kuri šalis mums atrodo pati...

Kelionės tikslas – Jordanija: turistų neišlepinti vietiniai atostogas paverčia tobulomis (12)

Prieš pradėdamas norėčiau įspėti – jei Jūs esate poilsį paplūdimyje mėgstantis turistas,...

Kuzminskas – apie mūšio su „Žalgiriu“ svarbą, norą pasirodyti ir Kurtinaitį Eurolygoje specialiai Krepšinis.lt iš Milano (5)

Milano „Olimpia Armani“ ekipos puolėjas Mindaugas Kuzminskas Eurolygos rungtynių su Kauno...

Lietuvos elitui maistą ruošiantis šefas ant stalo pateiks tautos pasididžiavimą (10)

Naujasis „Relais & Châteaux Stikliai Hotel“ restoranų šefas Gerdvilas Žalys reformuoja...

Vytautas Landsbergis: Lietuva neteko labai svarbaus žmogaus, savo gyvasties, balso ir liudijimo (261)

„ Lietuva neteko labai svarbaus žmogaus, savo gyvasties, balso ir liudijimo“, – taip apie Jono...

Valdo Adamkaus prisiminimai apie Joną Meką: jis buvo realistas su meniška gyslele (23)

„Paprastas žmogus, realistas, jaučiantis gyvenimo pulsą, bet savyje turėjęs meniškąją...

Sergantis Gudaitis trokšta pamiršti žalgiriečių „centro“ šou ir savo pykčio protrūkį specialiai Krepšinis.lt iš Milano

Vienu iš naudingiausių Eurolygos žaidėjų šį sezoną tapęs Artūras Gudaitis prieš rungtynes...