Ketvirtadienį paskelbta nauja tarptautinio kasmetinio mokesčių mokėjimo tyrimo ataskaita „Paying Taxes 2011”, parengta „PwC“, Pasaulio banko ir Tarptautinės finansų korporacijos, kuriame Lietuva vertinama palankiai ir bendrame reitinge pakilo iš 51 vietos į 44-ą.
© Corbis

Iš Baltijos šalių bendrame reitinge Lietuvą lenkia Estija (30), kuri nuo praėjusių metų pakilo per 8 pozicijas. Tuo tarpu Latvija nukrito iš 45 vietos į 59-ąją.

Aukščiausiais reitingais Europos Sąjungoje be Airijos (7) dar įvertintos Danija (13), Luksemburgas (15) ir Didžioji Britanija (16). Nuo Lietuvos smarkiai atsilieka kitos naujosios Europos Sąjungos šalys, tokios kaip Lenkija, Slovakija, Čekija, Rumunija ir Vengrija, kurios nepatenka į šimtuką.

Nerijaus Nedzinsko, bendrovės „PricewaterhouseCoopers“ mokesčių ir teisės skyriaus vyresniojo projektų vadovo teigimu, „šių metų Lietuvos rodiklio teigiamą pokytį daugiausia nulėmė nuo 2010 m. sausio 1 d. sumažintas pelno mokesčio tarifas (nuo 20 proc. iki 15 proc.). Nors tai, galima sakyti, buvo tik ankstesnių metų situacijos atitaisymas, studijoje vertinami mokestinės aplinkos pokyčiai nuo 2009 m. birželio iki 2010 m. gegužės, ir tai matyt padarė esminę įtaką lyginant su kitomis šalimis“.

Pagal bendrą vidutinei įmonei tenkantį mokesčių tarifą Lietuva užima devintą vietą tarp ES valstybių ir jai tenkantis bendras įmonės mokamų mokesčių tarifas yra 38,7 proc. Tai yra mažiau už ES vidurkį, kuris yra 44,2 procento, ir už pasaulio vidurkį, kuris yra 47,8 procento. Mažiausias bendras mokesčių tarifas tarp ES valstybių yra Liuksemburge (21,1 proc.), Kipre (23,2 proc.) ir Airijoje (26,5 proc.), o didžiausias – Italijoje (68,6 proc.) ir Prancūzijoje (65,8 proc.). Iš kaimyninių valstybių – Latvijoje bendras mokesčio tarifas (38,5 proc.) yra tik 0,2 proc. punkto mažesnis nei Lietuvoje ir ji yra aštuntoje vietoje, o Estijoje bendras mokesčio tarifas yra 49,6 proc. ir ji yra devynioliktoje vietoje tarp ES valstybių.

Remiantis tyrimo duomenimis, Lietuvoje mokesčių deklaravimui ir sumokėjimui vidutinei įmonei reikia mažiau laiko (175 val.) nei vidutiniškai Europoje (222 val.) ir pasaulyje (282 val.). Taip pat Lietuva giriama už plačiai išvystytas elektroninio mokesčių deklaravimo ir mokesčių sumokėjimo internetu galimybes.

„Lietuvos Vyriausybei yra iškelta sudėtinga užduotis: mažinti biudžeto deficitą ir skatinti verslo investicijas bei ekonomikos augimą. Nepaisant pozityvaus Lietuvos reitingo pokyčio, Lietuva neturėtų sustoti gerinti mokesčių aplinką verslui. Lietuvoje egzistuoja nemažai mokestinės sistemos sričių, kurias užsienio valstybės jau seniai yra patobulinusios“ – teigia Nerijus Nedzinskas.

Mokesčių mokėjimas lengvėjo

Reitingavimo skalėje, kaip ir pernai aukščiausias tris vietas užima Maldyvai, Kataras ir Honkongas. Į dešimtuką šalių patenka tik viena iš Europos Sąjungos šalių – Airija, kuri, lyginant su pernai metais, nukrito per vieną poziciją ir dabar užima 7 vietą. Žemiausias pozicijas, deja, užima Lietuvos artimos kaimynės Baltarusija (reitingas 183) ir Ukraina (reitingas 181).

Remiantis tyrimo duomenimis, nepaisant ekonominio nuosmukio įtakos ir lėto pasaulinio ekonomikos atsigavimo, praėjusiais metais 40 iš 183 pasaulio vyriausybių, įskaitant ir Lietuvą, vykdė reikšmingus reglamentavimo pakeitimus siekdamos verslui palengvinti mokesčių mokėjimą. Per 6 tyrimo metus mokesčių mokėjimas buvo palengvintas beveik 60-yje procentų iš vertintų valstybių.

Ataskaitoje „Paying Taxes 2011“ mokesčių mokėjimas vertinamas pagal vidutinei įmonei mokesčių mokėjimui keliamus administracinius reikalavimus (reikiamą laiką mokesčių deklaravimui ir įmokų mokėjimo dažnumą) bei pagal tos įmonės patiriamus vidutinius tiesioginių mokesčių kaštus.

Remiantis atliktu tyrimu, vidutiniškai pasaulyje įmonė beveik pusė uždirbto veiklos pelno sumoka mokesčiams, mokestinių klausimų sprendimui praleidžia septynias savaites bei kas 12 dienų sumoka mokestinę įmoką.

Lyginant bendrus „Paying Taxes 2006“ ir „Paying Taxes 2011“ tyrimų ataskaitose pateiktus duomenis apie abiejose ataskaitose analizuotas valstybes, savaite sutrumpėjo vidutinės mokesčių apskaičiavimui, deklaravimui ir sumokėjimui reikalingos laiko sąnaudos, 5 procentais sumažėjo vidutiniai mokestiniai kaštai, o reikalingų mokėjimų skaičius sumažėjo keturiomis įmokomis. Taip pat nuo 2006 m. 90-yje valstybių buvo sumažintas pelno mokestis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Uber“ apribos vairuotojų darbo valandas Jungtinėje Karalystėje

Pavėžėjimo paslaugų bendrovė „ Uber “ antradienį paskelbė apribosianti darbo valandas...

Darbą pradėjo du nauji ūkio viceministrai – Gintaras Vilda ir Marius Skuodis (4)

Ūkio ministerijoje darbą pradėjo du nauji viceministrai – nuo pirmadienio šias pareigas užima...

„Sagautai“ vadovaus Katerina Pavlid (4)

Draudimo brokerių bendrovės „Sagauta“ direktore tapo Katerina Pavlidi , iki šiol ėjusi...

Alkoholio prekyba Latvijos pasienyje paveikė estus (95)

Estijos valdžia dėl smarkiai pagyvėjusios alkoholio prekybos Latvijos pasienyje priversta perpus...

Pareigūnas: ES iš „juodojo“ mokesčių rojų sąrašo pašalins 8 šalis (5)

Europos Sąjunga per kitą savaitę įvyksianti finansų ministrų susitikimą iš savo...

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (214)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (131)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Milaknio tritaškių kruša neišgelbėjo „Žalgirio“ Vokietijos čempionų tvirtovėje (286)

Kauno „Žalgirio“ (11/7) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (177)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (25)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (5)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...

Afrikos šalis, kurioje jausitės saugiau nei bet kurioje Europos sostinėje (14)

Čia visai kitas pasaulis ir vykstant į šią šalį privalai priimti tuos skirtumus, kurie mums,...

Prisipažinti ar nuslėpti: ką daryti, jei buvote neištikimi? (8)

Taigi, tai įvyko. Galbūt, tas kitas buvo labai seksualus, o ta, kita moteris, gerai suprato, koks...

Nepilnamečių paauglių gaujos istorija atskleidė seną tiesą – vaikų auginimas yra darbas (5)

DELFI paskelbtas straipsnis apie sunkiai įsivaizduojamą paauglių mergaičių žiaurumą Alytuje,...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (25)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...