Vertinant skalėje nuo -100 iki +100, bendras šalies gyventojų saugumo balas 2022-aisiais yra -2. Nuo 2019-ųjų jis patyrė nuosmukį – tuomet šis rodiklis per visą tyrimo istoriją buvo teigimas (4). Tačiau visų kitų metų rezultatai buvo prastesni ir, palyginti su 2014-aisiais, Lietuvos saugumo indeksas šiek tiek pagerėjo (3 punktais).

2022-aisiais Lietuvos gyventojai palankiausiai vertina savo fizinį saugumą ir kriminogeninę padėtį: 34 balai šiemet ir 37 2019-aisiais.

Kalbant apie visuomenės materialinę bei finansinę padėtį, situacija per pastaruosius trejus metus išliko tokia pati (3 balai), o saugumo jausmas dėl savo darbo netgi pagerėjo vienu punktu. Kaip ir ankstesniais metais, Lietuvos gyventojai vis dar jaučiasi nesaugūs dėl sveikatos. Šis indeksas išlieka neigiamas ir nuo 2019-ųjų sumažėjo 4 punktais.

„Paskutinį ERGO saugumo indekso tyrimą atlikome prieš trejus metus. Per šį laikotarpį gyvenimas gerokai pasikeitė – patyrėme išties rimtų iššūkių: COVID–19 pandemiją, Rusijos sukeltą karą Ukrainoje, sparčiai išaugusią infliaciją. Šiuos išbandymus atspindi ir tyrimas. Nors daugumoje sričių saugumo jausmas pakilo, ypač padidėjo nerimas dėl sveikatos ir savo finansinės gerovės. Tai kelia nemenką susirūpinimą, nes nuo 2019-ųjų bendras saugumo indeksas, tuomet pirmąkart pasiekęs teigiamą rodiklį, šiemet vėl yra neigiamas“, – sako draudimo bendrovės ERGO vadovas Tadas Dovbyšas.

Gyventojai jaučiasi finansiškai nesaugūs

Kaip rodo bendrovės saugumo indekso duomenys, dauguma (76 proc.) Lietuvos gyventojų jaučiasi finansiškai nesaugūs dėl infliacijos. Tyrimas rodo, kad kylančios kainos šalies visuomenei kelia nemenką nerimą. 55 proc. gyventojų dėl to pradėjo daugiau taupyti, 46 proc. jų mano, kad gali kilti sunkumų įsigyti būtiniausius maisto produktus, nuošimčiu mažiau tikina, jog tikėtini šildymo sąskaitų mokėjimo iššūkiai. 42 proc. respondentų nurodė, kad pagrindiniai finansiniai išbandymai bus sąskaitos už elektrą.

Beveik pusė (45 proc.) respondentų nerimauja, kad dėl kylančių kainų gali nuskursti, o 3 proc. mano, kad jau gyvena skurde.

COVID-19 apribojimai baisesni už pačią ligą

Nors šalies gyventojų baimė susirgus nesulaukti kokybiško gydymo Lietuvoje nuo 2019-ųjų sumažėjo, tačiau vis dar išlieka didelė. Žmonėms išlieka neramu dėl galimybės susirgti sunkia liga, kuriai prireiktų sudėtingo ir ilgo gydymo. Šią baimę jaučia 71 proc. respondentų. Susirgus nesulaukti kokybiško gydymo Lietuvoje baiminasi 65 proc. apklaustųjų.

Labiausiai Lietuvoje baiminamasi onkologinių susirgimų (66 proc.) bei širdies ir kraujagyslių ligų (60 proc.), mažiausiai – gripo (24 proc.). Įdomu tai, kad COVID–19 baimę jaučia palyginti nedidelė dalis respondentų (29 proc.), o dėl galimų koronaviruso sukeltų apribojimų sugrįžimo nerimauja dvigubai daugiau apklaustųjų (62 proc.).
Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų prisipažįsta, kad per pandemiją nekreipė dėmesio į ligą arba atidėliojo vizitą pas gydytoją.

Dėl karjeros jaučiasi ramūs

Tyrimas parodė, kad šalies gyventojai palankiausiai vertina savo fizinį saugumą ir Lietuvos kriminogeninę padėtį. Šie rodikliai šiemet siekia 34 balus ir visais apklausos vykdymo metais išliko panašūs.

Tačiau nerimą kelia tai, kad 14 proc. respondentų baiminasi galimo smurto namuose, penktadalis apklaustųjų nerimauja dėl emocinio smurto šeimoje, o ketvirtadalis jų bijo pastarąjį patirti darbe.

Kita vertus, 45 proc. žmonių bijo, kad gali prarasti darbą ir nesugebės susirasti naujos lygiavertės alternatyvos. Tačiau beveik pusė apklaustųjų dėl savo karjeros jaučiasi ramūs. Pastarasis rodiklis nuo 2019-ųjų Lietuvoje netgi pagerėjo dviem procentiniais punktais.

Tyrimą draudimo bendrovės ERGO užsakymu atliko Latvijos visuomenės nuomonės tyrimų centras SKDS. Iš viso apklausta 1013 Lietuvos 18–75 metų amžiaus gyventojų.

Šaltinis
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės