Ar jums yra tekę prieš pasirašant asmeninės paskolos, kreditinės kortelės ar kito vartojimo kredito sutartį sužinoti, kad tai kainuoja daug daugiau, nei iš pradžių tikėjotės? Europos komisija praneša, kad visoje ES atliktas vartojimo kreditus siūlančių svetainių tyrimas ir aiškintasi, ar prieš pasirašant vartojimo kredito sutartį vartotojams suteikiama tinkama informacija, į kurią jie turi teisę pagal ES vartotojų teisės aktus.
Nuovargis
© Shutterstock nuotr.

27 valstybių narių, Norvegijos ir Islandijos nacionalinės valdžios institucijos patikrino daugiau nei 500 svetainių. Jos pranešė, kad 70 proc. svetainių (t. y. 393) bus toliau tiriamos dėl šių pagrindinių problemų: reklamoje nepateikta reikalinga standartinė informacija, pasiūlymuose trūko pagrindinės informacijos, būtinos sprendimui priimti, apgaulingai nurodytos kainos. Nacionalinės institucijos kreipsis į finansų įstaigas ir kredito tarpininkus dėl įtariamų pažeidimų ir prašys jų pasiaiškinti arba imtis taisomųjų veiksmų. Atliekant žaibo operaciją visų pirma tikrinta, kaip bendrovės taiko neseniai į valstybių narių nacionalinę teisę perkeltą Vartojimo kreditų direktyvą, kuria siekiama vartotojams padėti geriau suprasti ir lengviau palyginti kredito pasiūlymus.

Už vartotojų reikalus atsakingas Komisijos narys Johnas Dalli kalbėjo: „Norėdami gauti paskolą neretai sužinome, kad jos kaina iš tiesų daug didesnė, nei tikėjomės, nes kartais trūksta svarbios informacijos arba ji neaiški. Vartotojų kreditus ne visada paprasta išmanyti, todėl galiojančiais Europos teisės aktais vartotojams padedama priimti pagrįstus sprendimus. Taigi labai svarbu, kad bendrovės vartotojams teiktų teisingą ir reikalingą informaciją. Kad taip būtų, Komisija turi bendradarbiauti su nacionalinėmis valdžios institucijomis.“

Žaibo operacija „Sweep“ – tai ES vadovaujama veikla, skirta ES teisės aktų vykdymui užtikrinti. Ją atlieka nacionalinės valdžios institucijos – vienu metu koordinuotai vykdo patikras, siekdamos nustatyti, ar nepažeidžiami atitinkamos srities vartotojų apsaugos teisės aktai. Šios institucijos vėliau kreipiasi į ūkio subjektus dėl įtariamų pažeidimų ir nurodo jiems imtis taisomųjų veiksmų. Vartojimo kreditų žaibo operacija vyko 2011 m. rugsėjo mėn.

Šešios šalys atliko išsamesnį 57 svetainių tyrimą „Sweep Plus“ – tikrinta, ar laikomasi vartotojų apsaugos taisyklių, įskaitant susitarimų dėl mokėjimo, skundų nagrinėjimo, nuostatų ir sąlygų sritis.

Tiriamojoje rinkoje vartotojai dalyvauja kasdien. 2010 m. euro zonos finansų įstaigos buvo sudariusios vartojimo kreditų sutarčių už daugiau nei 600 mlrd. EUR [2].

Rezultatai

Atlikus žaibo operaciją nustatyta, kad iš patikrintų 562 svetainių tik 30 proc. atitinka ES vartotojų apsaugos taisykles, o 70 proc. (393 svetaines) numatyta tirti toliau. Nustatytos šios pagrindinės problemos:

- Vartojimo kredito reklamoje trūksta informacijos. 258 (46 proc.) svetainių reklamoje nebuvo nurodyta visa standartinė informacija, privaloma pagal Vartojimo kredito direktyvą, pvz., i) bendros kredito kainos metinė norma, labai svarbi pasiūlymams palyginti, ii) informacija apie tai, ar į bendrą kainą įtrauktas mokestis už privalomas papildomas paslaugas (pvz., draudimą) arba iii) kredito sutarties galiojimo trukmė.

- Pasiūlyme praleista pagrindinė informacija. 244 (43 proc.) svetainėse trūko aiškios informacijos apie įvairius bendros kainos aspektus, pvz., i) palūkanų normos rūšį (fiksuotosios, kintamosios arba jų derinys), ii) kredito sutarties galiojimą (jei taikoma) ir iii) tam tikras su kreditu susijusias išlaidas (pvz., įsipareigojimo mokestis).

- Apgaulingai nurodytos kainos. Informacija apie kredito kainas pateikta klaidinga arba gali klaidinti vartotojus, pvz., i) dėl kainos apskaičiavimo metodo arba ii) dėl to, kad jiems nepranešama, kad, be vartojimo kredito kainos, dar yra privalomojo draudimo išlaidų. Tokia problema nustatyta 116 (20 proc.) svetainių.

Šešios šalys (Italija, Estija, Latvija, Lietuva, Slovakija ir Švedija) atliko išsamesnį 57 patikrintų svetainių tyrimą „Sweep Plus“. Pagrindinės problemos susijusios su ikisutartine informacija ir sutarties sąlygomis.

Tolesni veiksmai

Bus pradėtas teisės aktų vykdymo užtikrinimo etapas: artimiausiomis savaitėmis ir mėnesiais nacionalinės institucijos kreipsis į ūkio subjektus ir prašys teikti pasiaiškinimus ar ištaisyti klaidas svetainėse. Jei tai nebus atlikta, atsižvelgiant į taikomus nacionalinius teisės aktus, gali būti keliamos bylos, nustatomos baudos ar net uždaromos svetainės. Europos Komisija nacionalinių valdžios institucijų prašo iki 2012 m. rudens. jai pranešti apie rezultatus. Komisija pateiks rezultatų ataskaitą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prancūzijos valdžia atsisakė planų statyti tarptautinį oro uostą vakarinėje šalies dalyje

Prancūzijos vyriausybė atsisakė prieštaringų planų statyti naują tarptautinį oro uostą...

„Telegram“ planuoja ICO, tikisi pritraukti 1,2 mlrd. JAV dolerių (3)

Išmaniąją šifruoto susirašinėjimo programėlę „Telegram“ sukūręs startuolis planuoja iki...

Kanados centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą iki 1,25 proc. (2)

Kanados centrinis bankas trečiadienį padidino bazinę palūkanų normą 25 baziniais punktais iki...

Ministras atleido Eriką Bėrontą (44)

Nuo rytdienos (ketvirtadienio) naujai paskirtas senasis Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovas...

FED: JAV pramonė gamybos prieaugis pernai - didžiausias nuo 2010 metų (2)

JAV pramonė 2017 metais atsigavo, - jos gamybos prieaugis buvo didžiausias per septynerius...

Top naujienos

Konservatorių ir valstiečių reitingų varžytuvėse – intriga: duomenys išsiskyrė (36)

Jau ne pirmą mėnesį populiariausių partijų viršūnėje tarpusavyje besivaržantys valstiečiai...

Pasibaigus pikantiškai istorijai – vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (2)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (16)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (471)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (443)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

15 metų seriale „Kobra 11“ besifilmuojantis Erdoganas Atalay atskleidė užkulisius: keisti dalykai, vykę televizijoje anksčiau

Greitkelių detektyvo Semiro Gerkhano vaidmenį ilgą laiką RTL televizijos rodomame seriale...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (452)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (8)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Valančiūno ir Drummondo dvikovoje – žvėriški dvigubi dubliai ir lietuvio komandos pergalė (1)

NBA pirmenybėse po nesėkmingos atkarpos pergalės skonį vėl pajuto Toronto „Raptors“ (30-13)...

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (14)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...