Aštuoni iš dešimties sutinka, jog tai atima iš valstybės didelę dalį mokestinių pajamų, tačiau daugiau nei pusė net nesuvokia realių praradimų masto, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Neteisėta tabako ir nikotino gaminių rinkos dalis Lietuvoje – viena didžiausių ES. Naujausiais tyrimų bendrovės „Nielsen“ atlikto „Tuščių cigarečių pakelių“ tyrimo duomenimis, praėjusių metų trečiąjį ketvirtį nelegalūs tabako gaminiai sudarė 23,1 proc. tabako gaminių rinkos, antrąjį ketvirtį šis rodiklis siekė 21,8 proc., o 2021 m. trečiąjį ketvirtį – 22,0 proc.

„Taigi kas penkta Lietuvoje surūkoma cigaretė yra nelegali, o pagal nelegalių tabako gaminių dalį Lietuva užimta trečią vietą ES, ją lenkia tik Prancūzija bei Graikija“, – situaciją komentuoja bendrovės „Philip Morris Baltic“ išorinių reikalų vadovas Baltijos šalims Liudas Zakarevičius.

Pasak jo, nelegali prekyba tabako gaminiais kelia nerimą ir mūsų šalies gyventojams:

„Du trečdaliai apklaustųjų Lietuvoje šią nelegalią tabako gaminių rinką įvardijo kaip šalies problemą, o 81 proc. apklaustųjų mano, jog tai atima iš valstybės didelę dalį mokestinių pajamų. Taip pat 7 iš 10 apklaustųjų sutiko, jog kol bus prieinami nelegalūs tabako ir nikotino gaminiai, tol nesikeis ir rūkymo situacija. Anot 79 proc. apklaustųjų, ši rinka kenkia pastangoms užkirsti kelią rūkalų prieinamumui nepilnamečiams. Be to, ši rinka gali turėti rimtų neigiamų pasekmių valstybės saugumui bei visuomenės sveikatai,“ – tyrimo rezultatus komentuoja L. Zakarevičius.

Šio tyrimo metu paaiškėjo, kad daugiau nei pusė respondentų mūsų šalyje net nesuvokia tikrųjų valstybės paradimų dėl nelegalios tabako gaminių rinkos. Vos 7 proc. mūsų šalies gyventojų suvokia realų praradimų mastą.

„Kaip rodo tyrimų bendrovės KPMG 2021 m. atliktas tyrimas, ES valstybės bendrai praranda apie 10 mlrd. eurų, kurie galėtų būti surinkti į šalių biudžetus, jei nebūtų nelegalios prekybos tabako gaminiais. Vien Lietuva kasmet praranda apie 80 mln. eurų nesurinktų mokesčių. Tai yra suma, prilygstanti dviejų mūsų kurortinių miestų Druskininkų ir Palangos savivaldybių biudžetams kartu sudėjus,“ – teigia L. Zakarevičius.

Anot 70 poc. respondentų mūsų šalyje, ES lygiu reikėtų skirti laiko ir resursų skatinant rūkančiuosius visiškai mesti rūkyti arba tuos, kurie nemeta, paskatinti pereiti prie moksliškai pagrįstų mažiau žalingų nei tolimesnis rūkymas alternatyvų.

„Povaddo“ tyrimas, atliktas bendrovės „Philip Morris International“ užsakymu, yra pirmasis ES gyventojų tyrimas, kurio tikslas – įvertinti europiečių sąmoningumą ir suvokimą 13 ES valstybių narių (Belgijoje, Bulgarijoje, Kroatijoje, Čekijoje, Prancūzijoje, Graikijoje, Italijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Portugalijoje, Rumunijoje, Slovakijoje, Ispanijoje). 2022 m. lapkričio mėn. apklausoje dalyvavo apie 13 tūkst. suaugusiųjų europiečių, apklausiant apie 1000 respondentų kiekvienoje šalyje, vienodai paskirstant vartojančius ir nevartojančius tabako ir nikotino gaminius.

Šaltinis
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją