aA
Gerėjant JAV ir Kinijos prekybos santykiams, neapibrėžtumas rinkose sumažėjo, tačiau dabar pasaulio ekonomikos plėtrą ima slopinti staigus ūkio augimo lėtėjimas Indijoje, pirmadienį pareiškė Tarptautinis valiutos fondas (TVF).
Eurai
Eurai
© Scanpix

Nors pasaulio ekonomikai kylanti rizika pastaruoju metu sumažėjo, Fondas taip pat įspėjo, jog rezultatai „nemaža dalimi priklausys nuo to, ar pavyks išvengti naujo paaštrėjimo“ Vašingtono ir Pekino santykiuose.

TVF atnaujintose pasaulio ekonomikos augimo prognozėse numato, jog pasaulio bendrasis vidaus produktas (BVP) 2020 metais padidės 3,3 proc., o kitąmet – 3,4 procento.

Tuo tarpu dar spalį Fondas prognozavo, jog 2020-aisiais pasaulio ūkio prieaugis bus 0,1 procentinio punkto didesnis, o 2021 metais ekonomika augs 0,2 procentinio punkto sparčiau.

TVF paaiškino, jog „šios prognozės buvo pablogintos daugiausia“ dėl gerokai suprastėjusių Indijos ūkio plėtros perspektyvų.

Kinijos ir JAV – dominuojančių pasaulyje ekonominių galiūnių – santykius ir toliau temdo „neišspręsti ginčai“, kurie tebedaro poveikį pasaulio ekonomikos augimo perspektyvoms.

„Nepaisant atsargių stabilizacijos ženklų, užsitęsusio lėtesnio pasaulio ekonomikos augimo rizika tebėra nemaža“, įspėjo Fondas ketvirčio ataskaitoje.

„Netinkami politiniai žingsniai šiame etape dar labiau pakirs pasaulio ekonomiką, kuri jau yra silpna.“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) praėjusią savaitę pasirašė susitarimą su Kinija, kuriuo buvo padarytas galas įtampos dviejų šalių santykiuose eskalacijai. Tačiau dviem trečdaliams iš Kinijos importuojamų prekių nustatyti papildomi muitai taip ir nebuvo panaikinti.

Vis dėlto prekybos paliaubos Fondą paskatino Kinijos BVP augimo 2020 metais prognozę padidinti 0,2 procentinio punkto iki 6 procentų. Kitąmet, naujausiais TVF skaičiavimais, Kinijos ekonomika padidės 5,8 proc. ir ši prognozė yra 0,1 procentinio punkto mažesnė už ankstesniąją.

Tuo tarpu JAV ūkio prieaugio šiais metais prognozę Fondas sumažino 0,1 procentinio punkto iki 2 procentų. Kitąmet JAV BVP, kaip ir prognozuota anksčiau, turėtų padidėti 1,7 procento.

TVF vadovė Kristalina Georgieva penktadienį pareiškė, jog JAV ir Kinijai iki visų prekybos ginčų sprendimo dar teks nueiti ilgą kelią.

„Prekybos paliaubos nėra prekybos taika“, – pažymėjo ji.

TVF anksčiau buvo apskaičiavęs, jog pasaulio ekonomikos augimo tempas dėl prekybos ginčų ir muitų sulėtėjo 0,8 procentinio punkto.

Tačiau du trečdalius tos žalos lėmė ne muitai, o dėl ginčų prekyboje atsiradęs neapibrėžtumas, kuris verčia įmones stabdyti investicijas.

Jeigu įtampa vėl padidės arba jeigu paaštrės D. Trumpo prekybos ginčas su Europos Sąjunga (ES), arba konfrontacija su Iranu, tai taip pat gali pakirsti „... pasaulio pramonę ir prekybą, o tokiu atveju pasaulio ekonomikos augimo tempas nepasieks“ prognozuojamo lygio, pažymima ataskaitoje.

Lėtėjantis ekonomikos augimas Indijoje

Mažėjanti kietojo „Brexito“ rizika padėjo stabilizuoti Didžiosios Britanijos ir ES ekonomikos augimo perspektyvas. O aktyvus privatus vartojimas leidžia tikėtis šiek tiek spartesnio Japonijos ekonomikos augimo – šalies BVP prieaugio šiais metais prognozė buvo padidinta 0,2 procentinio punkto iki 0,7 procento.

Tačiau Indijos ekonomikos augimo 2020 ir 2021 metais prognozės, palyginti su spalį skelbtais įverčiais, buvo sumažintos atitinkamai 1,2 ir 0,9 procentinio punkto.

Nors šios šalies ūkio plėtra tebebus gana sparti ir prieaugis šiemet bei kitąmet sudarys atitinkamai 5,8 ir 6,5 proc., tokio augimo tempo nepakaks siekiant toliau mažinti skurdą.

Lotynų Amerikos ekonomikos augimas toliau lėtėja, nors Brazilijos plėtra stabilizavosi ir TVF net šiek tiek pagerino šios šalies BVP augimo šiais metais prognozę – 0,2 procentinio punkto iki 2,2 procento.

Meksikos BVP augimo prognozės buvo šiek tiek sumažintos, o Čilės ūkio plėtros prognozės dėl socialinių neramumų buvo „gerokai apkarpytos“.

BNS
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„PKC Group“ plečia veiklą Klaipėdoje: įdarbins dar 100 darbuotojų

„ PKC Group “, nuo 2017 m. veikianti kaip „Motherson Group“ dalis, planuoja plėsti savo...

Statistikos departamentas: lapkričio metinė infliacija – 22,9 proc.

Lietuvos statistikos departamentas praneša, kad šių metų lapkričio metinė infliacija sudarė...

Skaistė: Kinija niekada nebuvo reikšmingas mūsų ekonominis partneris

Su Taivano atstovybės atidarymu pašlijus Lietuvos ir Kinijos santykiams, finansų ministrė...

„Tipalti“: Lietuvoje vidutinis atlyginimas per dešimtmetį augo beveik dukart

Vidutinio atlyginimo augimas Lietuvoje per dešimtmetį buvo vienas sparčiausių tarp Ekonominio...

Skaistė: manau, kad esminės kryptys dėl mokesčių reformos koalicijos partneriams yra daugiau mažiau tinkamos

Finansų ministrė Gintarė Skaistė tvirtina, kad numatoma mokesčių reforma jau buvo pristatyta...

Top naujienos

Bliūkšta ne šiaip Vokietijos pažadai: įtarimai dėl kanclerio melų į pavojingą padėtį stumia ne tik sąjungininkus

Dar šiemet Vokietijos gynybai bus skirta 100 mlrd. eurų. Vokietija galiausiai skirs tuos nelemtus...

Grėsmė sinchronizacijai: rangovai prabilo apie nuostolius ir galimus vėlavimus (3)

Vienas Lietuvos sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais svarbių projektų – 330 kV...

Karas Ukrainoje. Ukraina po Putino pasisakymo: kaukės nusimestos ekspertas aiškino, kaip Rusija pasirenka datas masinėms atakoms (1)

Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Michailas Podoliakas pakomentavo Rusijos...

Iš atakuoto Rusijos aerodromo dingo 9 bombonešiai (2)

Gruodžio 7 dieną tarnybos „Planet Lab“ darytose nuotraukose matyti, kad iš Rusijos Diagilevo...

Internautai eina iš proto dėl eglės Molėtuose: auksarankė kūrėja pričiupo Grinčą

Galime būti ramūs, kad šiemet Grinčas Kalėdų nepavogs – pasirodo, jis rimtai įstrigo...

Roma Macijauskaitė

Ryžosi eksperimentui – trims savaitėms atsisakė miltų bei cukraus: papasakojo, kaip viskas vyko, ir kiek svorio neteko (1)

Įvairius mokymus gero maisto studijoje „Good Food Studio“ rengianti virtuvės šefė ir mitybos...

Skandalas Vokietijoje: kilmingas vokietis su rusų pagalba planavo nuversti valdžią (17)

Kritus šešėliui net ant Kremliaus, Rusijos ambasada Berlyne suskubo paneigti savo ryšius su...

„Politico“ paskelbė Putiną „metų nevykėliu“ (2)

Leidinio „ Politico “ paskelbto 28 įtakingiausių žmonių Europoje sąrašo pirmąją vietą...

Po visų karantinų gripas grįžo su trenksmu – apie 70 proc. sergančiųjų vaikai, ligoninėse milžiniškos eilės keli vaikai jau gydomi reanimacijoje

Per pandemiją primirštas gripas grįžo su trenksmu – net apie 70 procentų sergančiųjų yra...

Verslas PliusLove Liman; Anton Wilen

Prastos prognozės Švedijos NT rinkai: sąmyšis toliau plėsis

Pasak kredito reitingų kompanijos „ Moody’s Investors Service“, sąmyšis Švedijos...