aA
Lietuvos ir kitų Baltijos šalių greičiausiai laukia staigesnis nei prognozuojama „nusileidimas“, įspėja Tarptautinio valiutos fondo (TVF). Jo ekspertai teigia, jog mūsų šalies bendrasis vidaus produktas (BVP), pernai augęs 8,9 proc., šiemet augs 3,9 proc., o kitąmet – vos 0,7 proc., tačiau infliacija taip pat esą sumažės.
Bendrasis vidaus produktas, BVP, ekonomika
© DELFI (R.Daukanto pieš.)
Tokios prognozės išdėstytos TVF parengtoje pasaulio šalių ekonomikos apžvalgoje. „Negalima atmesti staigesnio nei prognozuota augimo sulėtėjimo, o jis gali užtrukti ilgiau nei tikėtasi, jei darbo rinkos, atsigavusios turi užtikrinti konkurencingumą, pasirodys esančios ne itin lanksčios“, - įspėjama joje.

Anot TVF ekspertų, ekonomikos turėtų pradėti po truputį atsigauti kitų metų antroje pusėje. Infliacijos spaudimas tuomet esą turėtų susilpnėti.

Apžvalgoje Rytų ir Pietryčių Europos šalims prognozuojamas minkštas „nusileidimas“. Tačiau Baltijos valstybių ekonomikos esą lėtėja staigiai – tai yra atsakymas į sudėtingas išorines finansines sąlygas. Ne vienus metus vidinė prekių ir paslaugų paklausa augo pernelyg greitai, skatinama optimistinių lūkesčių dėl euro ir paskolų, kartu stumdama į viršų nekilnojamojo turto kainas.

Vidinis ir išorinis disbalansas bei finansinės rizikos privertė bankus, daugiausia valdomus Šiaurės šalių kapitalo, sugriežtinti paskolų sąlygas ir sumažinti kreditų augimo tempą. Estijoje jų augimas pirmą šių metų ketvirtį priartėjo prie nulio, Latvijoje fiksuojamas bene mažiausias augimas per dešimtmetį, apie panašias tendencijas kalbama ir Lietuvoje.

Prisitaikymas prie naujos ekonominės situacijos, kaip pažymi TVF ekspertai, bus nelengvas, net jei paklausai mažėjant ir nebeaugs darbuotojų poreikis, o dabartinis sąskaitos deficitas sumažės.

„Nors Baltijos šalių ekonomikos yra palyginti lanksčios, tai gali užtrukti, o konkurencingumas per tą laiką gali pablogėti“, - teigiama ataskaitoje.

Sumažėjęs BVP augimas reikš, kad mažiau gyventojų išgalės grąžinti paskolas, o tai taps nelengvu išbandymu bankų kapitalui. Tačiau kadangi čia bankuose dominuoja užsienio kapitalas, turintis ilgalaikę strategiją šiam regionui, finansinis sektorius esą sugebės atsitiesti po krizės.

Ekonomikos sulėtėjimas taip pat sumažins vyriausybių finansinius rodiklius, biudžetai taps deficiniai. „Prisitaikymas gali būti skausmingas, tačiau veiksmų atidėliojimas reikštų ilgesnį ir gilesnį augimo smukimą“, - pažymi TVF ekspertai.

Anot jų, labiausiai prisitaikymas prie naujų aplinkybių palies privatų sektorių, tačiau prireiks nuoseklios ir gerai apgalvotos valstybinės politikos, kuri padėtų sušvelninti pokyčius ir išlaikyti investuotojų pasitikėjimą.

Ekspertai siūlo viešai raginti privatų sektorių pasirinkti realų prisitaikymo kelią, susilaikyti nuo algų kėlimo, siekiant rinkų lankstumo įgyvendinti struktūrines reformas. Valdžiai rekomenduojama užtikrinti, kad bankai turi pakankamai kapitalo, yra likvidūs ir imasi pakankamai saugumo priemonių. Tuo pačiu siūloma leisti veikti automatiniams fiskaliniams stabilizatoriams.

Kaip teigiama TVF apžvalgoje, po užsitęsusio ekonominio vystymosi Rytų ir Pietryčių Europos šalių ūkis auga vis lėčiau. Sumažėjęs prekių bei paslaugų poreikis, ypač Vakarų Europoje, ir nepalankios finansinės aplinkybės turėjo neigiamą poveikį investicijoms ir eksportui. Tuo pat metu dėl augančių maisto ir energetikos kainų sumažėjo vartojimas šalių viduje.

Baltijos šalys, visų pirma Latvija ir Estija, jau susidūrė su ryškiais ekonomikos pokyčiai. Realią pajamų vertę suryja infliacija ir paskolos, užsienio bankai griežtina paskolų išdavimo sąlygas, todėl vartojimas ir investicijos sumažėjo.

Išaugusios maisto ir energijos kainos privertė infliaciją šauti į viršų – šių metų birželį daugelyje šalių ji buvo dvigubai didesnė nei metais anksčiau. Baltijos šalyse, visų pirma Latvijoje, Bulgarijoje ir Turkijoje ji pasiekė dviženklius skančius. Kai kuriose šalyse infliacija augo dėl keliamų atlyginimų arba didelės paklausos.

Apžvalgoje TVF ekspertai įvairiems pasaulio regionams prognozuoja skirtingus scenarijus: JAV ir Kanadai – posūkį į recesiją, Vakarų Europai – kovą su keliais šokais, išsivysčiusioms Azijos šalims – bandymą atsakyti į išorinį šoką, besivystančioms Azijos šalims – balansavimą, Lotynų Amerikai – brovimąsi per pavojingą aplinką, Nepriklausomų Valstybių Sandraugai – kovą su būsto kainų bumu, Šiaurės Afrikai – politinį testą, Artimiesiems Rytams – perkaitimo grėsmę.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Šimonytė: diskusija dėl mokesčių reformos bus nelengva, bet kažkur kompromisai turės susidėlioti (3)

Premjerė Ingrida Šimonytė tvirtina girdinti daug kritikos mokesčių reformai, tačiau, jos manymu,...

„Swedbank“ klientams – nepatogumai: sutriko internetinės bankininkystės veikla

Ketvirtadienio vakarą „Swedbank“ klientai sunerimo, jog negali prisijungti prie savo...

VTEK atliks „Lietuvos geležinkeliuose“ taikomų įdarbinimo procedūrų vertinimą

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ( VTEK ) ketvirtadienį pranešė, kad įvertinusi viešoje...

7 mokesčių reformoje numatyti pakeitimai, paveiksiantys savarankiškai dirbančius ir nedarbo išmokų gavėjus

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užregistruotuose Valstybinio socialinio draudimo ir...

„Massive Wood Construction“ atleidžia visus darbuotojus

Medinių surenkamųjų statinių ir jų detalių gamyba užsiimanti „Massive Wood Construction“...

Top naujienos

Benkunskas įvardijo, nuo kurių Vilniaus gatvių pradės taisyti klaidas (18)

Dešimt metų Vilniaus vicemeru dirbęs 38–erių Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių...

Deklaruotas didesnis dujų suvartojimas neatsipirko: grąžinta mažesnė permoka tiekėjas turi patarimą (5)

Noras patogiau apmokėti komunalines paslaugas gali kartais atsigręžti prieš patį vartotoją....

Skardžius nusprendė trauktis iš LSDP (17)

Parlamentaras Artūras Skardžius ketvirtadienio vakarą išplatino pranešimą, kuriame paskelbė,...

Įtampa Kėdainių ligoninėje prasiveržė ugnikalniu: kaltina vieną medikę (8)

Pranešdama apie ligoninėje pastebėtą esą nederamą Fizinės reabilitacijos skyriaus vedėjos...

Per Lietuvą slinks šiltasis atmosferos frontas: sinoptikai papasakojo, koks laukia savaitgalis

Šiandien per Lietuvą slinks šiltasis atmosferos frontas. Diena bus debesuota su pragiedruliais....

Karas Ukrainoje. Ukraina pripažino per klaidą paskelbusi apie Rusijos kariuomenės pasitraukimą iš miesto Chersono srityje (2)

Rusijos kariuomenė gerokai sulėtino savo puolimą prie Bachmuto ir sutelkė pastangas į manevrus...

Nemaloni patirtis parduotuvėje iškėlė skaitytojai klausimą: kiek taip žmonių apgaunama visos Lietuvos mastu? (24)

Savanorių prospekto „ Lidl ” parduotuvėje apsilankiusi kaunietė liko nemaloniai nustebinta....

Europos čempionato finalo pakartojime – saldus anglų revanšas Ronaldo rekordas ir dublis

Ketvirtadienį startavo atranka į 2024 metų Europos futbolo pirmenybes. Jau patį pirmą vakarą...

Haidi Hando, delfi.lv

Erotiniai žaidimai, kuriais galima paįvairinti savo seksualinį gyvenimą: įvardijo populiariausią daugelio fantaziją (1)

„Sąmoningose dominavimo ir nuolankumo praktikose svarbiausia yra nustatyti ribas bei jų paisyti,...