aA
Ekonominė nelygybė tapo viena iš svarbiausių pasaulio ekonomikos problemų. Vienas iš būdų ją spręsti senas geras progresinis apmokestinimas.
© AFP / Scanpix

Didėjanti ekonominė nelygybė – viena iš svarbiausių pasaulio ekonomikos problemų. 2017 metais paskelbtoje World Inequality Report ataskaitoje (angl.)(ru.), sakoma, kad nuo 1980 metų, nepaisant spartaus Kinjos ekonomikos augimo, nelygybė pasaulyje smarkiai išaugo. 0,1 proc. turtingiausių žmonių pajamų augimas prilygo 50 proc. skurdžių pasaulio žmonių pajamų augimui. Bendrai paėmus Kinijoje, Europoje ir JAV, 1 proc. turtingiausių visuomenės atstovų turto dalis išaugo nuo 28 iki 33 proc. Dalis, tenkanti 75 proc., gaunančių mažiausias pajamas, per visą šį laiką svyravo apie 10proc., sakoma ataskaitoje. Jei tendencija išliks, iki 2050 metų 0,1 proc. turtingiausių savininkų (Kinijoje, Europoje ir JAV) priklausančio pasaulio turto dalis susilygins su pasaulio vidutinės klasės dalimi.

Vieno iš ataskaitos autorių, prancūzų ekonomisto Thomas Piketty nuomone, ekonomikos augimui trukdo milijardieriai. Savo žodžius jis pagrindžia statistika. JAV nuo šeštojo iki dešimtojo dešimtmečio vieam asmeniui tenkantis pajamų augimas buvo 2,2 proc. Paskui milijardierių ėmė staiga daugėti. Jei 1990 metais jų buvo vos 100, tai dabar – apie 600. Tuo tarpu vienam asmeniui tenkantis augimas sumažėjo dvigubai – iki 1,1 proc. Naujoje savo knygoje „Capital and Ideology“ Th. Piketty tvirtina, kad ekonominę nelygybę nagrinėti kaip kažką natūralaus – klaidinga. Jos priežasčių derėtų ieškoti politikoje ir ideologijoje, mano ekonomistas.

Warrenas Buffettas
Warrenas Buffettas
© Reuters/Scanpix

Progresyvus apmokestinimas ⁠– vienas iš svarbiausių kovos su augančia nelygybe instrumentų, pažymima World Inequality Report. JAV ⁠jį palaiko demokratų partijos kandidatai į prezidentus. Elizabeth Warren siūlo papildomu 2 procentų mokesčiu apmokestinti visus, kurių turtas viršija 50 milijonų. Jos konkurentas partijos rinkimuose – Bernie Sanders – mano, kad būtina įvesti agresyvesnę mokesčių politiką. Remiantis jo planu, mokesčių procentas didės nuo 1 proc. turintiems 32 – 50 mln. JAV dolerių iki 8 proc. žmonėms, kurių turtas viršija 10 mlrd. JAV dolerių. „Nemanau, kad milijardierių išvis turėtų būti“, – sakė jis.

Kai kurie turtingi žmonės, kuriems, jei būtų išrinkta Warren ar Sandersas, tektų mokėti turto mokesčius, irgi pritaria progresyviam apmokestinimui. Tarp jų – finansininkas G. Sorosas, režisierė Abigail Disney, vienas iš Facebook įkūrėjų Chris Hughes, o taip pat ir kai kurie Pritzker šeimos nariai. Jų šią vasarą paskelbtame atvirame laiške kalbama, kad turto mokesčiai reiškia teisingumą. „Warrenas Buffettas yra sakęs, kad jis apmokestinamas mažesniu procentu, nei jo sekretorius“, – rašoma jame. Investuotojas to pasiekė, pasinaudodamas įvairiomis landomis JAV teisėtvarkoje ir mokesčių nuskaitymu turtingiems žmonėms.

Naujausi statistiniai duomenys rodo, kad turtingiausi amerikiečiai iš tiesų moka mažiau mokesčių, nei bet kuri kita grupė (šeštajame ir septintajame dešimtmetyje praėjusio amžiaus dešimtmetyje situacija buvo diametraliai priešinga). Todėl demokratų partijos kandidatų ketinimai turtingus žmones apmokestinti labiau – suprantami. Jie tvirtina, kad papildomas iždo pajamų šaltinis padėtų išspręsti medicininio draudimo problemą, sumažinti studentų paskolų apimtis ir taip toliau. Tačiau mokesčių pagrindu sukurti galingą sveikatos apsaugos sistemą nėra paprasta, rašo Bloomberg autorius Stephen Mihm.

Tačiau mokesčių turtingiems pakėlimas padidintų vidutinio žmogaus laimę. Virginia'os universiteto ir Toronto universiteto Mississauga'oje psichologai rado labai stiprią koreliaciją tarp progresyvių mokesčių ir respondentų laimės pojūčio. Ryškiausias efektas – tarp uždirbančių mažiausiai. Didėjant pajamoms, jis mažėjo. Tarp didžiausias pajamas gaunančių žmonių mokesčių padidinimas turtingiesiems laimės lygio niekaip nepaveikė.

Tačiau koreliacija nereiškia priežasties ir pasekmės ryšio, pažymi Mihmas. Todėl psichologai laimės lygį pamatavo praėjus penkiems ir dešimčiai metų po paskutiniojo matavimo. Rezultatai buvo tokie patys. Progresyvus apmokestinimas lemia laimės lygio padidėjimą tarp gaunančių mažas pajamas. Tiesa, į priešingą pusę tai neveikė. Taip pat, tam, kad papildomai patvirtintų tyrimo rezultatus, psichologai atliko regresinę analizę. Jie siekė išsiaiškinti, ar laimės lygio augimą gali lemti kokie nors kiti parametrai. Tačiau, panašu, kad tai vyko būtent dėl mokesčių politikos.

Ką tai reiškia? Vienas tyrimas parodė ryšį tarp pajamų nelygybės ir ir kitų dviejų rodiklių: pasitikėjimo ir teisingumo. Tyrime pažymima, kad respondentai pasaulį laiko teisingesniu ir linkę labiau pasitikėti kitais žmonėmis, jei pajamų nelygybė mažesnė.

O kaip turtuoliai? Jiems teks atiduoti daugiau pinigų – atrodytų, kokia čia laimė? Tačiau tyrėjai pažymėjo, kad pasiturintys amerikiečiai dėl to nesigrauš. „Svarbiausias mūsų atradimas, – rašo psichologai, – yra tai, kad progresyvinis apmokestinimas nėra nulinės sumos žaidimas, kai neturtingų žmonių grupė laimi dėl mažos piliečių dalies didelių nuostolių. Atvirkščiai, skurdesni naudojasi gerove, o pačių turtingiausių laimė dėl to nesumažėja“.

Taigi, atrodo, laimingu tapti nelabai sudėtinga. Tereikia, kad turtingieji mokėtų didesnius mokesčius. O jie, pasirodo, tam neprieštarautų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
3.8889

Vėluoja 50 mln. eurų vertės „Juodelių“ investicijos Molėtuose

Maždaug 50 mln. eurų vertės medienos apdirbimo įmonės „Juodeliai“ investicijos Molėtuose...

Darbdaviams atėjo sunkūs laikai: Lietuvoje ima trūkti dar daugiau specialistų (73)

Buhalterinio sektoriaus atstovai nuogąstauja, kad rinkoje trūksta buhalterių, ypač viešajame...

Pokyčiai bankuose: grynųjų paslaugos patikimos savitarnai (12)

Daliai bankų toliau perkeliant grynųjų pinigų operacijas iš skyrių į savitarnos erdves, kredito...

Filtrų gamybos milžinės gamykla gimė paprastame garaže: lietuvis sako verslą sukūręs dėl deficito (125)

Širvintų rajone, Alekniškio kaime, yra įsikūrusi „Baltic Filter“ automobilių ir patalpų...

Mes nusipirkome namą Italijoje – už dolerį: štai kas nutiko paskui (138)

Sandoris atrodė pernelyg geras, kad būtų tiesa. Naujas namas – ir, galimas daiktas, visiškai...

Top naujienos

Sunkios ligos kamuojamas Jurgis atsidūrė beviltiškoje padėtyje: nežinau, ką man reiks pasakyti savo dukrai (159)

„Laivas skęsta, bet mane išmetė pirmąjį“, – laidoje „ DELFI diena “ sakė cukriniu...

55 tūkst. eurų dvikova: ar naujausio „iPhone“ objektyvas atsilaikys prieš profesionalią kino kamerą apžvalga (72)

Šių metų „Apple“ telefonų meniu trys modeliai – „iPhone 11“, „iPhone 11 Pro“ ir...

Artinasi žiema: jau šią savaitę prasidės orų permainos (8)

Pirmadienio dieną Lietuva pateks į šiltąjį ciklono sektorių. Padangė išliks debesuota, tik...

Gydytoja įspėja apie neatsargų vaistų vartojimą: po to žmonės patenka į reanimaciją ir niekas nebepadeda (21)

DELFI laidoje „Sveikatos receptas“ pokalbis apie atsparumą antibiotikams — kasmet dėl šios...

Jasikevičius apie didžiausią sezono pergalę: gera treniruotė (36)

Kauno „Žalgiris“ pasiekė didžiausią sezono pergalę „Betsafe- LKL “ susitikime 108:64...

Pavojingai kaista abu Vokietijos visuomenės pakraščiai: grasinti imasi net moterims ir vaikams (240)

Jau kuris laikas Vokietijoje dažnėja pranešimų, rodančių, jog pavojingai kaista abu visuomenės...

5 faktai apie menopauzę – kurie iš jų tiesa, o kurie – mitas? (5)

Didžiausi pokyčiai moters kūną ištinka prasidėjus lytiniam brendimui, nėštumo metu ir sulaukus...

Vilniaus pataisos namuose bausmę atliekantis vyras: užteko vieno lemtingo vakaro (19)

Apie ką galvoja žmogus, kuris atlieka bausmę? Ar jis permąsto gyvenimą, savo poelgių...

F-1 lenktynes Brazilijoje papuošė susidūrimu pasibaigusi „Ferrari“ pilotų dvikova (8)

Veiksmo nestokojusiose Brazilijos GP lenktynėse triumfavo Maxas Verstappenas, paskutiniuose metruose...

„Snapchat“ įkūrėjo sesuo pristatė garsinės erotikos svetainę (4)

Caroline Spiegel nesivaržo kalbėti apie seksą . 22-ejų metų verslininkė ir jaunesnioji...