Kovojant su nelegalia prekyba, turguose daugiau dėmesio bus skiriama turgų savininkams. Taip praėjusią savaitę pareiškusio ministro pirmininko Andriaus Kubiliaus manymu, turgaviečių savininkai kartais ir už policijos pareigūnus geriau žino, kas jų turgavietėse prekiauja nelegaliai.

„Atsakomybė visų pirma turi būti keliama ne tik tai bobutei, kuri 50 kartų baudų nesumoka, bet turi būti keliama tiems, kurie sudaro galimybes nelegaliai prekybai“, – cituojamas premjeras, pažadėjęs, jog, siekiant iš šešėlio išpešti pinigus, kitas kovos su kontrabanda etapas apims šalies turgavietes.
Po tokių premjero kalbų turgaus prekeiviai nebežino, ką ir begalvoti.

Asociacijos „Lietuvos prekyvietės ir turgavietės“ vadovės Aldonos Janavičienės įsitikinimu, kiekvienas ūkio subjektas yra atsakingas už savo veiklą, tad nesuprantama, kokiais teisės aktais vadovaujantis būtų galima atsakomybę perkelti ir ant turgų savininkų pečių. Šiuo metu, A. Janavičienės tikinimu, tokių teisės aktų nėra.

„Dabar kiekvienas verslas atsako už save, o ne verslas atsako už kitą verslą“, – pabrėžia asociacijos vadovė.

Tad apie tai šiandien bus kalbama su ūkio ministru Dainiumi Kreiviu. „Jo prerogatyva išaiškinti, kas ir kaip bus“, – sako A. Janavičienė ir priduria: „Niekaip nesuprantu: ar čia tik tokie gąsdinimai, ar tikrai numatyti rimti ketinimai?“

Kišenių kraustyti negali

Asociacijos vadovė A. Janavičienė priminė, kad neseniai turgavietės jau buvo tikrintos ir paskelbta, kad rasta apie 800 pažeidimų. Kalbėta tuomet ir apie kontrabandą. Tačiau esą neįvardyta, kiek realiai tokių atvejų nustatyta, mat kartu buvo susumuoti ir pažeidimai dėl prekių ženklinimo ir pan.
„Keturios vištų šlaunelės, ne taip paženklintos, laikytos kontrabanda“, – piktinosi A. Janavičienė.

Tačiau neneigė, kad randama turgavietėse ir tikros kontrabandos. Tokių atvejų pasitaiko kasmet: aptinkama piratinių diskų, kontrabandinių cigarečių, tačiau, šalies turgavietes vienijančios asociacijos vadovės teigimu, tai „tik mažas trupinėlis“. „Tikroji kontrabanda yra perėjusi į kitus vandenis, – įsitikinusi verslininkė. – O jeigu kas nors vaikšto po turgų ir turi ką nelegalaus kišenėje, turgaus administracija jų tegali paprašyti išeiti – neturime jokios teisės prašyti parodyti asmeninį turtą.“

Tas pats yra ir su turgaus prekiautojais. A. Janavičienės teigimu, pas juos įsiprašoma patikrinti, kaip laikomasi priešgaisrinės saugos reikalavimų, tačiau raustis po jų daiktus turgaus administracija neturi jokios teisės. „Tuo labiau, kad tai ir nėra jų darbas, – sako verslininkė. – Tuo užsiima atitinkamų tarnybų darbuotojai – savo srities profesionalai. Mano žiniomis, tyrimas, kol išaiškinamas toks pažeidėjas, užtrunka kartais ir du tris mėnesius.“ Administracijos darbuotojai tokiais atvejais paprastai kviečiami dalyvauti išimant tokias prekes.

„Patys nustebę esame – tokias prekes laiko svetimose prekybos vietose, net kituose skyriuose“, – sakė apie buvusius atvejus A. Janavičienė.
Kartu priminė, kad centrinėje miesto turgavietėje dirba daug žmonių – šiandien bemaž tūkstantis. Tad sukontroliuoti, kas pas kiekvieną vyksta, esą sunku. „Negaliu dėti galvos, kad ir šiuo metu nėra kontrabandos“, – atvirai prisipažino asociacijos vadovė.

Nemaloni „dovanėlė“

Smulkieji verslininkai šiandien su ūkio ministru kalbėsis ir dar vienu rūpimu klausimu – dėl kasos aparatų įvedimo turgavietėse. Kol kas kalbama tik apie aparatų reikalingumą dengtose turgavietėse, tačiau A. Janavičienė spėjo, jog ateityje juos planuojama įvesti visiems turgaus prekeiviams.

Verslininkams toks valdžios sprendimas kainuotų brangiai, ir nesvarbu, kad valdžia žada pereinamąjį laikotarpį ar kompensuoti kasos aparato kainą. Vis tiek tektų atsisakyti verslo liudijimo ir steigti įmonę – individualią ar uždarąją akcinę bendrovę. Tad automatiškai smulkieji verslininkai pereitų į kitą statusą. Be to, reikės kasos knygos, juostos, antspaudo, turėti archyvą ir pan.
„Argi turinti pusantro metro vitrinos pagyvenusi moteris ryšis steigti įmonę?“ – perteikė turgininkų nuotaikas asociacijos vadovė.

Ir ji netikėjo, kad valstybė iš to ką nors laimės, nes greičiausiai neliks daugelio prekiautojų.
„Ši kalėdinė „dovanėlė“ labai skausminga – galėjo nors palaukti ir paskelbti tą žinią po Naujųjų metų, nes nuo tada tikrai niekas dar neįsigalios. Mums labai dėl to skaudu: nėra jokio takto. Sugadino kiek skaidresnę prieškalėdinę nuotaiką“, – apgailestavo A. Janavičienė. Anot jos, neatmetama galimybė, kad pasipiktinę turgaus prekeiviai išeis ir į mitingus, juolab kad žinia apie kasos aparatus paskelbta su niekuo nesuderinus. Tačiau, kad iš to bus naudos, verslininkė neslepia jau vargiai betikinti.

„Prieš porą metų turgaus prekiautojai dar kovojo už save, tikėjosi, kad bus išgirsti, o dabar jau viskuo nusivylę, – atvirauja A. Janavičienė. – Žmonės nebenori kovoti, nebemato prasmės, ir greičiausiai kiekvienas už save priims sprendimą, ką daryti: eiti į Darbo biržą, išvažiuoti į užsienį ar ieškotis kito pragyvenimo šaltinio.“

Asociacijos „Lietuvos prekyvietės ir turgavietės“ vadovė teigė ir pati širdyje jau mananti, kad tikimybė sulaukti, jog prekeiviams nereikės kasos aparatų, maža. „Pastaruosius penkerius metus eita prie turgaus sunaikinimo“, – sakė A. Janavičienė.

Kontrabandos pasitaiko 

Panevėžio apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotojas Vidas Osipovas teigė, kad Panevėžio apskrities turgavietėse dažniausiai pasitaikantys pažeidimai – prekyba be verslo liudijimo arba neįregistravus individualios veiklos. Ši problema buvo itin aktuali metų pradžioje.

Aiškinantis neregistruotos veiklos vykdymo ir pajamų slėpimo atvejus, Panevėžio apskrities VMI specialistai per 2010 metus Panevėžio apskrities turgavietėse atliko 163 operatyvius patikrinimus. Tikrinti pagal verslo liudijimus prekiaujantys fiziniai asmenys. Patikrinimų metu nustatyti 82 pažeidimai, iš jų – 56 prekyba be verslo liudijimo ar kitaip neįregistravus individualios veiklos.
Metų pradžioje Panevėžio miesto turgavietėse atlikti 56 mėsa ar jos gaminiais prekiaujančių fizinių asmenų operatyvūs patikrinimai. Tikrinti gyventojų, įsigijusių verslo liudijimus, pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalai, prekių įsigijimo dokumentai už 2008–2009 metus. Dėl neteisingo apskaitos žurnalų pildymo surašyti 39 Administracinės teisės pažeidimų protokolai, vienas protokolas surašytas dėl prekybos be verslo liudijimo.

Be to, buvo nustatyti šeši asmenys, kurie privalėjo registruotis PVM mokėtojais, nes jų suteiktų mėsos pardavimo paslaugų suma per pastaruosius 12 mėnesių viršijo 100 tūkst. litų. Po patikrinimų keli asmenys biudžetą papildė per 11 tūkst. litų.

Pasak V. Osipovo, kalbant apie turgaviečių patikrinimus dėl kontrabandos, šioje srityje Mokesčių inspekcija talkina kitoms institucijoms. Paskutinis toks patikrinimas vyko rugsėjo pabaigoje Panevėžio miesto centrinėje turgavietėje. Inspekcijos specialistų ir policijos pareigūnų bendro reido metu išaiškintas asmuo, prekiavęs kontrabandinėmis cigaretėmis. Jam surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas ir paskirta 25 tūkstančių litų bauda. Mat žmogus už tai baudžiamas pakartotinai. Minėtas kontrabandinių cigarečių pardavėjas išaiškintas gavus informacijos iš gyventojų.

Skaičiai

Šiuo metu centrinėje Panevėžio turgavietėje po stogu dirba apie 150 prekiautojų. Apie 50 tokių prekiautojų, kuriems numatoma turėti kasos aparatus, dar dirba žemdirbių turguje.

„Panevėžio balsas“
Top naujienos